Czy dziś jeszcze potrzebujemy ciszy?

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Konwalia

Czy dziś jeszcze potrzebujemy ciszy?

Post autor: Konwalia » 2020-02-23, 17:09

Chciałabym podzielić się z Wami krótkim, liczącym trzy i pół minuty, ale głębokim filmem z wypowiedzią kard. Roberta Saraha o ciszy. Film jest w języku angielskim, ale można w ustawieniach włączyć tłumaczenie napisów (będzie oczywiście trochę niedokładne).



Mam wrażenie, że już sama forma tego filmu jest w pewnym sensie wyciszająca, ale co sądzicie o jego treści?

Czy nie macie wrażenia, że w ostatnim czasie w świecie w ogóle brakuje ciszy? Kiedy idziemy do centrum handlowego czy supermarketu, możemy się spodziewać płynącej tam nieustannie z głośników muzyki. Ostatnio słyszałam o godzinach ciszy z myślą o osobach z autyzmem. Czy naprawdę już zwykłemu człowiekowi cisza przestała być potrzebna?

Muzyka także może wyciszać, ale czy zwróciliście uwagę na fakt, że współczesne utwory częściej wprawiają raczej w zmęczenie niż w stan relaksu, takiego pozytywnego?

Cisza zanika także w naszych rozmowach. Mówimy dużo, a każdy z nas ma coś do powiedzenia i każdy chce przedstawić swoje racje. Korzystamy z mediów, z portali społecznościowych, ciągle dzieląc się tym, co tam przeczytaliśmy albo zobaczyliśmy. Dawniej człowiek nie otrzymywał takiej porcji informacji, jak to się dzieje obecnie. Nie potrafimy słuchać, spada też nasza umiejętność koncentrowania się na jednej czynności. Jesteśmy znudzeni i szukamy wciąż nowych bodźców.

Jak w tym hałasie znaleźć Pana Boga?

Zauważyłam, że już nie umiem trwać w ciszy. Może zresztą nigdy nie umiałam, ale dostrzegam problem, odkąd próbuję znaleźć ciszę. Nie mam cierpliwości do ciszy, do braku nowych bodźców. Skoro Pan Bóg przemawia w ciszy, czekam na to i zniechęcam się, gdy niczego nie słyszę.

Czy można zachować ciszę wewnętrzną, żyjąc w hałaśliwym świecie? A jeśli tak, to czy dzisiaj naprawdę potrzebujemy ciszy na zewnątrz?

Jak uspokoić myśli w ciszy i jak to jest, kiedy w ciszy przemawia Pan Bóg?
Ostatnio zmieniony 2020-05-27, 22:04 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy dziś jeszcze potrzebujemy ciszy?

Post autor: Andej » 2020-02-23, 17:39

Boga można znaleźć we wszystkim. Nawet w chaosie. Ale trzeba chcieć. I szukać. Ale, w istocie, łatwiej znaleźć w ciszy. Wtedy łatwiej jest otworzyć się na Niego.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Konwalia

Re: Czy dziś jeszcze potrzebujemy ciszy?

Post autor: Konwalia » 2020-02-23, 17:47

To dlaczego zakony, zwłaszcza kontemplacyjne, tak głęboko mają zakorzenioną regułę milczenia?

Aneta

Re: Czy dziś jeszcze potrzebujemy ciszy?

Post autor: Aneta » 2020-02-23, 18:29

Myślę ,że tak cisza jest nam potrzebna ,aby połączyć nasze serce w ciszy oddajoc je modlitwie .

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czy dziś jeszcze potrzebujemy ciszy?

Post autor: Dezerter » 2020-02-23, 18:39

Czy dziś jeszcze potrzebujemy ciszy?
Dziś bardziej niż kiedyś !, bo kiedyś mieliśmy ją na co dzień
dlatego jak tylko mogę uciekam do Gniezna w zacisze Katedry i Seminarium Prymasowskiego i tam w ciszy medytuję Imię Jezus. Zachowując milczenie przerywany je tylko na Modlitwę Jezusową, Jutrznie, Nieszpory i Kompletę czy wspólną Eucharystię - cudowny czas z Jezusem.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy dziś jeszcze potrzebujemy ciszy?

Post autor: Andej » 2020-02-23, 20:01

Konwalia pisze: 2020-02-23, 17:47 To dlaczego zakony, zwłaszcza kontemplacyjne, tak głęboko mają zakorzenioną regułę milczenia?
Dlatego, że odrzucając wszystko co cielesne, zostaje tylko Bóg. Mt 6,7 Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Do zakonu kontemplacyjnego potrzebna specjalna charyzma.

Ale z tego, że oni mają regułę milczenia wcale nie oznacza to, że w innych warunkach nie można znaleźć Boga. Matka Teresa z Kalkuty znajdowała Boga w gwarze ulicy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Czy dziś jeszcze potrzebujemy ciszy?

Post autor: sądzony » 2020-03-18, 22:49

cisza jest muzyką Boga
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Jaśmina

Re: Czy dziś jeszcze potrzebujemy ciszy?

Post autor: Jaśmina » 2020-03-19, 14:02

,, Milczenie oczyszcza słowo. Uwalnia je z estetycznego fałszerstwa, z bylejakości. Jest niczym węgle płonące, wzięte z ołtarza przez serafina, które dotknęły warg Izajasza, oczyszczając je z tego, co nie było Boże: Oto dotknęło to twoich warg: twoja wina jest zmazana, zgładzony twój grzech (Iz 6, 7). Oczyszczenie podaje w wątpliwość puste słowa, mówione bez miłości, bez odpowiedzialności.,,

Awatar użytkownika
exe
Bywalec
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: 3 maja 2020
Lokalizacja: Ziemski padół....
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 25 times
Been thanked: 65 times

Re: Czy dziś jeszcze potrzebujemy ciszy?

Post autor: exe » 2020-05-27, 21:04

Konwalia pisze: 2020-02-23, 17:47 To dlaczego zakony, zwłaszcza kontemplacyjne, tak głęboko mają zakorzenioną regułę milczenia?
Milczenie, którego nie masz na myśli, a którego poszukujesz poprzez pytania, nie jest jakimś prostym efektem treningu ascetycznego, lecz jest darem Bożym.

Dodano po 9 minutach 34 sekundach:
Andej pisze: 2020-02-23, 17:39 Boga można znaleźć we wszystkim. Nawet w chaosie. Ale trzeba chcieć. I szukać. Ale, w istocie, łatwiej znaleźć w ciszy. Wtedy łatwiej jest otworzyć się na Niego.
Boga można znaleźć nie "we wszystkim", "w Jego dzielach" , lecz "poprzez" wszystko, "przez" Jego dzieła. Różnica jest zasadnicza, ponieważ "w" znamionuje panenteizm, a tylko "przez" wyraża zarówno immanencję, jak i transcendencję Boga:
"Albowiem od stworzenia świata niewidzialne Jego przymioty - wiekuista Jego potęga oraz bóstwo - stają się widzialne dla umysłu przez Jego dzieła , tak że nie mogą się wymówić od winy. (Rz 1, 20)
Ostatnio zmieniony 2020-05-27, 21:07 przez exe, łącznie zmieniany 1 raz.
Mdr 7, 15:
"Oby mi Bóg dał słowo odpowiednie do myśli i myślenie godne tego, co mi dano! On jest bowiem i przewodnikiem Mądrości, i tym, który mędrcom nadaje kierunek."

Awatar użytkownika
marcin07
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 254
Rejestracja: 26 kwie 2020
Has thanked: 15 times
Been thanked: 23 times

Re: Czy dziś jeszcze potrzebujemy ciszy?

Post autor: marcin07 » 2020-05-28, 21:30

często chodzę do kościoła jak nie ma ludzi w nim , i tam odczuwam specyficzna atmosferę ciszy , błogości , a zarazem dziwnej mocy która mnie uszczęśliwia i daje mi radość , podnosi ma wiarę , dzięki Boże za takie chwile .
Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. Mt. 7,21

enkidu
Przybysz
Przybysz
Posty: 6
Rejestracja: 14 cze 2020
Has thanked: 1 time

Re: Czy dziś jeszcze potrzebujemy ciszy?

Post autor: enkidu » 2020-06-15, 14:39

Oczywiście że tak, w dzisiejszych czasach jest bardzo dużo bodźców, a wyciszenie jest bardzo potrzebne!

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Czy dziś jeszcze potrzebujemy ciszy?

Post autor: Efezjan » 2020-06-15, 15:13

Cisza jest potrzebna. Ja za dwa dni wyjeżdżam właśnie na rekolekcje w ciszy do karmelitów - żadnego internetu, żadnej komórki. Tylko Bóg, uczestnicy rekolekcji, prowadzący ojciec, ojcowie towarzyszący.

Bóg najbardziej przemawia w ciszy. W ciszy serca i w ciszy /tam, gdzie nie ma hałasu mediów/.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czy dziś jeszcze potrzebujemy ciszy?

Post autor: Dezerter » 2020-07-29, 16:16

Ja już liczę dni do weekendu medytacyjnego w ciszy 7-9.08 w Gnieźnie, ale nie namawiam, bo miejsc już dawno nie ma. I tak 2 razy w roku odcinam się od świata i jestem tylko j^J jak mawiają rasta czyli ja i Bóg.
Ostatnio zmieniony 2020-07-29, 16:26 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Czarny
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sie 2015
Has thanked: 898 times
Been thanked: 338 times

Re: Czy dziś jeszcze potrzebujemy ciszy?

Post autor: Czarny » 2020-07-29, 16:39

Cisza w nadmiarze może być męcząca.
Ale to może moje subiektywne odczucie takie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czy dziś jeszcze potrzebujemy ciszy?

Post autor: Dezerter » 2020-07-29, 17:52

Czarny pisze: 2020-07-29, 16:39 Cisza w nadmiarze może być męcząca.
Ale to może moje subiektywne odczucie takie.
No nie wiem w jakim ty świecie żyjesz i skąd tą cisza cię nawiedza?, ale ja tak nie mam - ja czasami uciekam do lasu, do ogrodu na leżak - ale to są tylko szczęśliwe, ulotne i krótkie chwile.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ