Czy moja Pierwsza Komunia Święta może być nieważna :(?

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
ODPOWIEDZ
Ania778
Przybysz
Przybysz
Posty: 19
Rejestracja: 1 mar 2020
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Czy moja Pierwsza Komunia Święta może być nieważna :(?

Post autor: Ania778 » 2020-03-01, 02:05

Witam, to pytanie może zabrzmieć głupio ale wolę się upewnić. Choruje na nerwicę stąd moje przemyślenia. Gdy byłam małym dzieckiem kiedyś zabrałam ołówek ze świetlicy bo mi się spodobał. Miałam później ogromne wyrzuty sumienia, nikomu o tym nie powiedziałam. Nawet księdzu podczas pierwszej spowiedzi. Przystąpiłam jednak do Komunii Św. czy w takim razie jest ona nieważna :(? Bardzo się tym denerwuje. Dodam że w końcu po kilku latach wyspowiadalam się z tego i przeprosiłam Boga, mając ogromne postanowienie poprawy. Miałam wtedy może z 8 lat więc wiadomo że już nigdy więcej nic takiego nie zrobiłam. Te myśli nie dają mi spokoju, teraz jestem już starsza i nie boję się wyznawać swoich grzechów, ale jako mała dziewczynka bałam się kary i teraz nie wiem co o tym myśleć :-s :(

Dodano po 15 minutach 15 sekundach:
Przepraszam, to był cyrkiel, nie ołówek więc jednak materialnie droższy 😔😔...

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Czy moja Pierwsza Komunia Święta może być nieważna :(?

Post autor: Andej » 2020-03-01, 08:36

Ania778 pisze: 2020-03-01, 02:05 ... po kilku latach wyspowiadalam się z tego i przeprosiłam Boga, mając ogromne postanowienie poprawy. ...
I w ten sposób sprawa została zamknięta.

Idź i nie grzesz więcej. Wystarczy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Czy moja Pierwsza Komunia Święta może być nieważna :(?

Post autor: Magnolia » 2020-03-01, 08:39

Aniu kochana. Owszem była to kradzież, ale zrobiło ją dziecko (czyli nie byłaś wtedy osobą dojrzałą i świadomą do końca tego co robisz, jak bardzo złe jest przywłaszczanie sobie przedmiotów należących do innych osób. kolejna sprawa jest że dzieci nie do końca panują nad sobą, dopiero się tego uczą) Dlatego odpowiedzialność za ten czyn jest ograniczona. A jesli to Cię jeszcze nie uspokoiło to nie ma materii ciężkiej w tym czynie. A żeby zaistniał grzech ciężki musza być spełnione 3 warunki na raz: świadomość, dobrowolność oraz ciężka materia.
Ten czyn tego nie spełnia, czyli był grzechem lekkim. A lekki grzech nie wyznany na spowiedzi nie wpływa na Jej ważność. Mało tego nie ma konieczności wyznawania wszystkich grzechów lekkich na spowiedzi a mimo to rozgrzeszenie usuwa je wszystkie.
Warunkiem ważności spowiedzi jest niezatajenie grzechu ciężkiego.

Dlatego uważam, że spowiedź przed Pierwszą komunią św usunęła ten grzech i przystąpiłaś godnie i ważnie do Komunii św.

p.s ja byłam w podobnym wieku gdy ukradłam kuzynowi 3 gumki chińskie, bo były kolorowe i nigdy takich nie widziałam ( bo dorastałam w szarych czasach PRL) wybuchł rodzinny skandal i musiałam pojechać oddać te gumki i przeprosić kuzyna w gronie całej rodziny. Skutecznie mnie to zniechęciło do kradzieży.
Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ