Jak możemy spędzić niedzielę?

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
/Patryk\
Przybysz
Przybysz
Posty: 10
Rejestracja: 25 lip 2020
Lokalizacja: Czarnolas
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 16 times
Been thanked: 3 times

Jak możemy spędzić niedzielę?

Post autor: /Patryk\ » 2020-07-31, 19:42

Dzień dobry,
Chciałbym poruszyć temat z którym mam od jakiegoś czasu problem. Chodzi mi o to, co wolno katolikowi robić w niedzielę? Niedawno pojechałem z rodziną w niedzielę do parku edukacyjno/rozrywkowego i zastanawiałem się (przed i po) czy zrobiłem/zrobię dobry czy zły uczynek. Dodam, że byłem obecny wcześniej na mszy świętej.
Jest powiedziane, że w niedzielę nie można wykonywać prac ciężkich. Należy spędzić ten czas z Bogiem i bliskimi w relacji. Zdaję sobie sprawę, że nie wolno robić w niedzielę zakupów i tym podobnych rzeczy. Nie wiem jak odnosi się to do kin i basenów, ale te obiekty są otwarte cały czas, przez co pójście do nich w niedzielę może być zabraniem komuś czasu na odpoczynek i relację z Bogiem i bliskimi. Sprawa ,,sezonowych parków" jest trochę inna, bo przeważnie latem w weekend, ludzie mają okazję zarobić tam na życie (pracownik kina pracuje chyba przez cały rok i zarabia stałe pieniądze). Wiadomo, że większość ludzi ma wolne w niedzielę, więc skoczenie do tego typu miejsca możemy nazwać czymś pozytywnym? (dając ludziom pieniądze ,,na atrakcje", przyczyniamy się, to tego, że będą mieć z czego żyć) Ciekawi mnie jakie jest Wasze zdanie na ten temat.

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Jak możemy spędzić niedzielę?

Post autor: abigail » 2020-07-31, 20:08

tez mnie ciekawi co wszyscy napisza ;) dodam ze ludzie na wsi także w niedziele i święta muszą np dac zarcie bydłu. osobiście wiazałam snopki u krewnych w niedziele ( i dobrze, bo w nocy przeszła burza i resztę zboża potlukla)
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Jak możemy spędzić niedzielę?

Post autor: Jozek » 2020-07-31, 20:14

Nie bardzo rozumiem sformulowanie "dac komus zarobic pieniadze by mogl zyc".
Praca jest praca jak kazda inna, a celowe pojscie gdzies tam, gdziekolwiek, tylko dlatego by dac komus zarobic ma sie nijak do realnej pomocy komukolwiek potrzebujacemu.
Gdybys np
zamias isc do jakiegos parku rozrywki dal komus potrzebujacemu te pieniadze to mialo by to jakis sens pomocy komus.
Dajac zarobic, nie oznacza zadnej pomocy, zwykla wymiana wartosci, cos za cos i nic wiecej.
Nie ma w tym ani kszty jakiejkolwiek pomocy komukolwiek. Niczym to sie nie rozni od zakupow w np. Lidlu, czy firmowym sklepie jakiejkolwiek branzy.
To jakas dzisiejsza wypaczona koncepcja pomocy, ktora nie jest zadna pomoca w zadnej mierze. Kazdy zdolny do wykonywania pracy i majacy jakas prace, nie jest osoba potrzebujaca jakiejs pomocy w tym wzgledzie.
Poza tym nawet gdyby ktorys z pracownikow pracowal ponizej minimalnych zarobkow i potrzebowal realnej pomocy finansowej, to i tak pieniadze wydane na takie rozrywki zasila finanse wlasciciela/li yakiego parku rozrywki a nie jakakolwiek osobe realnie potrzebujaca pomocy.


Dodano po 1 minucie 41 sekundach:
abigail pisze: 2020-07-31, 20:08 tez mnie ciekawi co wszyscy napisza ;) dodam ze ludzie na wsi także w niedziele i święta muszą np dac zarcie bydłu. osobiście wiazałam snopki u krewnych w niedziele ( i dobrze, bo w nocy przeszła burza i resztę zboża potlukla)
Wlasnie tu jest widoczne co tak naprawde jest wazne w niedziele poza udzialem we Mszy Sw.
To jest dokladnie to samo co zrywanie klosow w Szabat.
Czynic dobro, a nie leniuchowac, bo to dzien wolny.
Zaden dzien i zadne swieto nie zwalnia od czynienia dobra.
Ostatnio zmieniony 2020-07-31, 20:37 przez Jozek, łącznie zmieniany 5 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Biserica Dumnezeu

Re: Jak możemy spędzić niedzielę?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-07-31, 20:42

Powinnismy ( do tego zacheca nas Jezus ) zyc dla milosci Boga.
A dla milosci Boga zyjemy wowczas, gdy milujemy Boga i blizniego.
Niedziela jest dnirm poswieconym oddawaniu czci Bogu poprzez Liturgie ( kult religijny ). A wiec Boga na pierwszym miejscu.
W niedziele rowniez staramy sie nasza uwage poswiecic blizniemu w sposob szczegolny - na pierwszym miejscu najblizsi ( rodzina ), nastepnie krag przyjaciol czy wspowierzacych.
Blizniego milujemy dbajac o potrzeby (tak jak swoje ) - jedzenie, wypoczynek, rozrywka, konieczne zajecia zwiazane z nazsym powolaniem i podjetymi zobowiazaniami.
Trzeba ugotowac obiad - pojechac dziecmi do parku, sprzedac benzyne, prowadzic tramwaj,wytworzyc prad elektryczny, zebrac zboze z pola, przyjac porod, interweniowac w sprawie wlamania, obsluzyc park ( albo basen albo samolot albo ... ) - sa to czynnosci wynijkajace z milosci blizniego oraz naszego powolania w zyciu i podjetych zobowiazan ( w tym praca ).
Taka jest nauka Kosciola.

Czarny
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sie 2015
Has thanked: 898 times
Been thanked: 338 times

Re: Jak możemy spędzić niedzielę?

Post autor: Czarny » 2020-07-31, 20:54

Moja niedziela jest najbardziej zajętym dniem w tygodniu.
Nawet nie zawsze mam szansę być na Mszy Św.
Znaczy oststnio wcale nie mam szans.
Bylo że prawie rok nie byłem.
Dodam tylko że spowiednik żaden tego mojego postępowania nie potępił, przeciwnie.
Załatwienie zastępstwa wcale nie jest prostą sprawą, w moim przypadku .
W Swieta to bywa z tym znacznie gorzej.
Ostatnio zmieniony 2020-07-31, 22:06 przez Czarny, łącznie zmieniany 1 raz.

Magnolia

Re: Jak możemy spędzić niedzielę?

Post autor: Magnolia » 2020-07-31, 20:55

Józku mylisz się, jest dokładnie odwrotnie w temacie realnego pomaganie ludziom.
Jeśli maja uczciwą pracę to maja realne możliwości godnego życia. A dawanie ludziom pieniędzy niejako wprost do ręki rozpuszcza ludzi i generuje patologie i żebractwo.

Co do tematu
Nie widzę nic złego w wycieczce rodzinnej do parku rozrywki jeśli w niedziele najważniejszy jest Bóg i oddawanie mu Chwały to właśnie poprzez miłość wzajemną w rodzinie.

To podejście, obecne tez w Biblii, że nie wolno zerwać kłosów czy uzdrawiać w szabat bo to łamie przepisy.... to jest faryzejskie podejście. A co na to odpowiedział Jezus? Kto przypomni?

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Jak możemy spędzić niedzielę?

Post autor: abigail » 2020-07-31, 21:00

"chcę raczej miłosierdzia niż ofiary"
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Jak możemy spędzić niedzielę?

Post autor: Jozek » 2020-07-31, 21:24

Magnolia pisze: 2020-07-31, 20:55 Józku mylisz się, jest dokładnie odwrotnie w temacie realnego pomaganie ludziom.
Jeśli maja uczciwą pracę to maja realne możliwości godnego życia. A dawanie ludziom pieniędzy niejako wprost do ręki rozpuszcza ludzi i generuje patologie i żebractwo.

Co do tematu
Nie widzę nic złego w wycieczce rodzinnej do parku rozrywki jeśli w niedziele najważniejszy jest Bóg i oddawanie mu Chwały to właśnie poprzez miłość wzajemną w rodzinie.

To podejście, obecne tez w Biblii, że nie wolno zerwać kłosów czy uzdrawiać w szabat bo to łamie przepisy.... to jest faryzejskie podejście. A co na to odpowiedział Jezus? Kto przypomni?
Magnolia, totalnie niewlasciwie mnie zrozumialas.
Pomaganie komus kto ma prace i dochody z twj pracy nie ma zadnego sensu, bo to tak samo jakbys pomagala samej sobie jako osobie majacej prace i przez to srodki do zycia.
Natomiast ktos ktoc choc zdolny do pracy tej pracy nie ma, a tym samym srodkow do zycia, wiec potrzebuje pomocy.
Glownie mi chodzilo o to aby nie przypisywac sobie jakiejkolwiek zaslugi pomocy innym poprzez zwyczajne transakcje finansowo uslugowe, bo w nich nie ma kszty pomocy komukolwiek.
Z tego co napisalas, mozna by wywnioskowac ze np. Dominik nie potrzebuje pomocy, bo powinien zajac sie praca zawodowa, bo dawaniw mu 1% podatku wygeneruje u niego jakas patologie.
Przemysl to co napisalas, czy ma to realne odnosniki.
Popatrz na np. taki scenariusz niedzieli.
Po Mszy Sw. mowisz do rodziny ze zamiast isc do parku rozrywki, damy te pieniadze Dominikowi, a rozrywke zorganizujemy sobi sami, bo przeciez potrafimy sie bawic i nie brak nam inicjatyw do zabawy? Czy sadzisz ze to nierealne?
Ze rodzina nie moze miec rozrywki bez jakiegos parku rozrywki?
Czyzby nie bylo mozliwosci pojs do zwyvzajnego parku, czy zwyczajnego lasu i miec z tego przyjemnosc, jednoczesnie realnie i fizycznie pomagajac komus?

Wybacz Dominik ze uzylem twojej osoby do wyjasnienia kwestii pomocy.
Ostatnio zmieniony 2020-07-31, 21:38 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Biserica Dumnezeu

Re: Jak możemy spędzić niedzielę?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-07-31, 22:16

Nie do konca Jozku masz racje - wszystko co uzywamy uzywajmy ku chwale Boga. Czas spedzony w parku rowniez ofiarujmy Bogu.

Króliczek

Re: Jak możemy spędzić niedzielę?

Post autor: Króliczek » 2020-07-31, 22:17

Dla mnie pójście do parki rozrywki w Niedzielę z rodziną nie jest złe, Msza św najważniejsza oczywiście, nie ze spędzam tak każda Niedzielę, ale czekamy na nią cały tydzień na tą Niedzielę i zawsze rodzinnie, najczęściej na sportowo, czy w lesie, w ogrodzie, nad jeziorem, ale bywa że też na basenie np, ważne że razem i rodzinnie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Jak możemy spędzić niedzielę?

Post autor: sądzony » 2020-07-31, 22:21

Mi zdarza się (a nawet często) pracować w niedzielę. Wiem, że grzeszę i wiem, że muszę to zmienić.
Czy spędzam z Bogiem więcej czasu w niedzielę? - raczej nie, ale uważam, że każdego dnia poświęcam rodzinie i Bogu sporo czasu.
(oczywiście nie mi oceniać).
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Jak możemy spędzić niedzielę?

Post autor: Jozek » 2020-07-31, 23:55

Nie pisalem by nie chodzic do jakichs paarkow rozrywki, tylko by nie traktowac placenia za rozrywke jako pomoc komukolwiek, bo to nie jest i w zadnym wypadku nie bedzie pomoc czy jakikolwiek dobry uczynek dla ktoregokolwiek pracownika jakiejkolwiek firmy rozrywkowej.
To tak samo jakby byc dumnym ze pomoglismy rzeznikowi, jedzac kotleta schabowego, podczas gdy sasiad nie ma co wlozyc do garnka.

A tak w ogole, czy nie bedzie to uczestnictwem we Mszy Sw. jesli zaprosimy bezdomnego blizniego na obiad? Wspolnotowy posilek w Imie Jezusa.
Czy nie bedzie to czasem poswieconym Bogu i uwielbieniem Boga?
Ostatnio zmieniony 2020-08-01, 00:19 przez Jozek, łącznie zmieniany 4 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Magnolia

Re: Jak możemy spędzić niedzielę?

Post autor: Magnolia » 2020-08-01, 05:40

Józku, jesli nikt nie bedzie chodził do parku rozrywki to czy nadal CI ludzie będą mieli pracę?

Jest czas pracy i czas odpoczynku, dla rodziny park rozrywki jest czasem odpoczynku, ale tez daje innym pracę a tym samym godne życie.
Dominik nie potrzebuje litości, a narzędzi do pracy, wsparcia na rehabilitację. Sam CI powie że gdyby ktoś dał Mu prace i godziwy zarobek to byłby bardzo szczęśliwy.

Nie wiem czy słyszeliście o tym jak powstały parki rozrywki w Zatorze? To nie jedyna taka inicjatywa w Polsce, ale ta jest bardzo ciekawa.
W Zatorze było jedno wielkie przedsiębiorstwo (nie pamiętam jakie) ale upadło i ponad tysiąc mieszkańców zostało bez pracy. Czyli problem był społeczny i mogli wszyscy pójść na zasiłki, narzekać i zmarnować sobie życie, swoje i swoich dzieci.
Ale wszyscy się zebrali na zebraniu w Urzędzie Gminy i wymyślili, że aby zatrudnić tysiąc osób to zbudują park rozrywki, wszyscy odsprzedali ziemię, pracowali przy budowie a teraz pracują w parku.
Ta historia zrobiła na mnie naprawdę duże wrażenie. Prawdziwe pomaganie to stworzenie komuś warunków do pracy i utrzymania tej pracy.

Podobnie działa Wspólnota Chleba, mają jeden z domów na terenie słynącym z sadów i otrzymywali jabłka i owoce do zjedzenia, jako darowizna, ale zamiast wszystko przejadać zaczęli produkować dżemy i przetwory. Obecnie gdy ks. Jacek Krzemień jeździ po Polsce z kazaniami to sprzedaje te produkty i w ten sposób wspólnota i obecni w niej ludzie zarabiają. Zarobione pieniądze dają poczucie godności i wartości człowiekowi.

Oczywiście jest też bardzo wiele sytuacji gdy potrzeba dać datek, komuś kto nie może pracować, bo i takich nie brakuje. Ale nie można powiedzieć, że jak kupujesz lody w niedzielę to nie pomagasz lodziarzowi utrzymać rodzinę i siebie.
Mamy w niedziele świętować, można zupełnie bezkosztowo grając w gry i grillując na ogródku, ale można tez pomyśleć o innych, którzy obecnie cieszą się z tego że jeszcze maja pracę i wciąż chcą uczciwie zarabiać na życie, a nie żyć z zasiłków (bo czasy pandemii każdemu dały po kieszeni).

Dodano po 3 minutach 26 sekundach:
Jozek pisze: 2020-07-31, 23:55
A tak w ogole, czy nie bedzie to uczestnictwem we Mszy Sw. jesli zaprosimy bezdomnego blizniego na obiad? Wspolnotowy posilek w Imie Jezusa.
Czy nie bedzie to czasem poswieconym Bogu i uwielbieniem Boga?
Nie, Józku, to nie będzie to samo.
Oddajmy Bogu cześć, a z tej miłości do Boga zaproś bezdomnego na obiad.
Obiad z bezdomnym jednak nie będzie sakramentem i nie nakarmi Cie na wieczność. Będzie wspaniałym uczynkiem miłosierdzia, ale nie sakramentem.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Jak możemy spędzić niedzielę?

Post autor: Jozek » 2020-08-01, 09:05

Magnolia juz pisalem ze nie chodzilo mi o unikanie parkow rozrywki czy innych rozrywek, ale nadal twierdze ze transakcja handlowa nie jest zadna pomoca.
Pomoc to danie czegos od siebie bez zadnej kozysci dla siebie.
Miejsca pracy wynikaja przede wszystkim z zapotrzebowania, wiec jak zapotrzebowanie sie zmienia to i ludzie zmieniaja prace.
Jak dasz zarobic lodziarzowi, to nie dasz zarobic szewcowi, jak dasz zarobic rzeznikowi, to nie dasz zarobic mleczarzowi, itp. itd.

Co do obiadu z bezdomnym, to chyba znasz tresc snu Sw. Marcina?
Ostatnio zmieniony 2020-08-01, 09:11 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Magnolia

Re: Jak możemy spędzić niedzielę?

Post autor: Magnolia » 2020-08-01, 09:37

Nie znam. A ile takich obiadów zorganizowałeś?

ODPOWIEDZ