Kerygmat - najlepszy sposób ewangelizacji?

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
apostata

Re: Kerygmat - najlepszy sposób ewangelizacji?

Post autor: apostata » 2020-09-12, 16:34

Marek_Piotrowski pisze: 2020-09-12, 12:15
Człowiek to pojęcie umowne. Zawsze dzieci i ich rodzice należą do tego samego gatunku. Nie było nigdy małpy, która urodziłaby człowieka.
Nareszcie!
Zatem jeśli w perspektywie wiary "człowiek" to taki ktoś, który został obdarzony przez Boga tym, co (trochę umownie) nazywamy "duszą" (czyli zdolnością nawiązywania relacji z Bogiem), to nie ma przeszkód, by był tylko jeden człowiek, od którego wszyscy pochodzimy.
C.B.D.U.
Czyli był sobie człowiek któremu dano duszę, a jego mama była zwierzęciem bez duszy?

Dodano po 2 minutach 39 sekundach:
kundelek pisze: 2020-09-12, 12:47 Wyznawca dzinizmu, ktory nie skrzywdzil muchy. I dlatego jest idealny? Czyli nigdy sie niezdenerwowal, itp.itd?
A moze jedank jak kazdy ma przywary i to niezle ciazace? Od tego doskonale uwalnia wlasnie Bog. Bog w osobieChrystusa.
Załóżmy że tak. Albo załóżmy że nawet jeśli się lekko zdenerwował to nie pokazał tego w żaden sposób.
Kazdego uwalnia. problem w tym, ze nie kazdy dasie uwolnic, a wielu wymysla nawet ateizm, aby pozostac zniewolonym.
Powtarzaj to kłamstwo, to może stanie się paradą...

Dodano po 1 minucie 44 sekundach:
Jozek pisze: 2020-09-12, 13:31 Apostata, a masz potwierdzenia naukowe ze ewoluowala cala populacja, ktora o dziwo musiala sie w jakis tajemniczy sposob znalesc w jednym miejscu i jednym czasie?
A jaki w tym problem żeby populacja znalazła się w jednym miejscu i jednym czasie? Typ praktycznie definicja populacji. Jak przybywa w innym miejscu to jest inną populacją.

Dodano po 1 minucie 35 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2020-09-12, 14:15
apostata pisze: 2020-09-12, 09:17 Człowiek (taki zły i skażony) potrafi przebaczyć tak po prostu. A Bóg ojciec nie potrafi?
Człowiek nie idzie do piekła dlatego, że jest jakiś problem z przebaczeniem nu grzechów przez Boga.
A dlaczego? Znowu to że idzie do piekła z własnego wyboru?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18964
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2609 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Kerygmat - najlepszy sposób ewangelizacji?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-09-12, 20:46

apostata pisze: 2020-09-12, 16:34
Marek_Piotrowski pisze: 2020-09-12, 12:15
Człowiek to pojęcie umowne. Zawsze dzieci i ich rodzice należą do tego samego gatunku. Nie było nigdy małpy, która urodziłaby człowieka.
Nareszcie!
Zatem jeśli w perspektywie wiary "człowiek" to taki ktoś, który został obdarzony przez Boga tym, co (trochę umownie) nazywamy "duszą" (czyli zdolnością nawiązywania relacji z Bogiem), to nie ma przeszkód, by był tylko jeden człowiek, od którego wszyscy pochodzimy.
C.B.D.U.
Czyli był sobie człowiek któremu dano duszę, a jego mama była zwierzęciem bez duszy?
Tak, to jedna z mozliwości. Co Cię dziwi?



Marek_Piotrowski pisze: 2020-09-12, 14:15
apostata pisze: 2020-09-12, 09:17 Człowiek (taki zły i skażony) potrafi przebaczyć tak po prostu. A Bóg ojciec nie potrafi?
Człowiek nie idzie do piekła dlatego, że jest jakiś problem z przebaczeniem nu grzechów przez Boga.
A dlaczego? Znowu to że idzie do piekła z własnego wyboru?
Oczywiście. Nikt nie idzie do piekła inaczej.

apostata

Re: Kerygmat - najlepszy sposób ewangelizacji?

Post autor: apostata » 2020-09-13, 00:12

Marek_Piotrowski pisze: 2020-09-12, 20:46
Przenoszę dyskusje do mojego wątku w dziale ateistycznym
Ostatnio zmieniony 2020-09-13, 00:31 przez apostata, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18964
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2609 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Kerygmat - najlepszy sposób ewangelizacji?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-09-13, 01:13

CHyba nie na sensu jej prowadzić.

Awatar użytkownika
drJanek
Bywalec
Bywalec
Posty: 151
Rejestracja: 22 mar 2020
Lokalizacja: Polska
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 53 times

Re: Kerygmat - najlepszy sposób ewangelizacji?

Post autor: drJanek » 2021-06-06, 15:43

Bardzo ciekawa dyskusja, na którą trafiłem czytając Dogmatykę katolicką, gdzie na początku pojawia się określenie "kerygmat" ale bez wyjaśnienia co on oznacza w Kościele Katolickim...
Także trochę zawiedziony jestem na brak odpowiedzi na pytanie Magnolii 🙂.
Ja zetknąłem sie na kerygmat we wspolnocie KJCh ale tam i w większości znanych mi wspólnot charyzmatycznych głoszony jest kerygmat "protestancki" , ktory ma na końcu że tak kolokwialnie opiszę wprowadzenie danej osoby do danej wspolnoty a nie włączenie do KK. Geberalnie na tym kerygmacie który ja znam nie ma nic o sakramentach katolickich.
„Ufaj Bogu tak, jakby całe powodzenie spraw zależało wyłącznie od Niego;
tak jednak dokładaj wszelkich starań, jakbyś ty sam miał wszystko zdziałać, a Bóg nic zgoła.”
Św. Ignacy Loyola

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18964
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2609 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Kerygmat - najlepszy sposób ewangelizacji?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-06-06, 15:49

Potwierdzam. Wspólnoty katolickie (i obok katolickie) niestety przyjęły dość bezkrytycznie kerygmat "wolnokościelny", zawierajacy sporo błędów a jeszcze więcej braków.
Inna rzecz, że tu (przynajmniej polski) Kościół zawala, nie formułując katolickiego kerygmatu (ba! wychowano już całe pokolenie księży, przekonanych, że "istnieje tylko jeden kerygmat, wspólny chrześcijański, ten od "4 praw" lub kursów Filip". Dużo tu niestety zrobiła szkody Oaza, zwłaszcza od czasu, gdy mniejszy na nią wpływ miał ks.Blachnicki, a większy - ks. Kruczyński.

Awatar użytkownika
drJanek
Bywalec
Bywalec
Posty: 151
Rejestracja: 22 mar 2020
Lokalizacja: Polska
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 53 times

Re: Kerygmat - najlepszy sposób ewangelizacji?

Post autor: drJanek » 2021-06-06, 19:12

Wpisałem sobie w google, wiki (wiadomo malo wiarygodna w tej kwestii) pisze że kerygmat wiedzie w kierunku chrztu... No tego nie ma, przynajmniej odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych powinno być normą w przypadku katolików odkrywajacych spotkanie z Bogiem w sposób świadomy.

Kolejny link:
https://niniwa.pl/2019/01/23/co-to-jest-kerygmat/ czytam widzę to co znam jak wyżej i zaskoczenie Oblaci. Czyli mleko juz rozlane 🙂...
No nic wracam do lektury zgłębiać nauczanie Kościoła.
„Ufaj Bogu tak, jakby całe powodzenie spraw zależało wyłącznie od Niego;
tak jednak dokładaj wszelkich starań, jakbyś ty sam miał wszystko zdziałać, a Bóg nic zgoła.”
Św. Ignacy Loyola

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14934
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Kerygmat - najlepszy sposób ewangelizacji?

Post autor: Dezerter » 2024-02-04, 23:55

Zbyszek z którym miałem zaszczyt ewangelizować na Przystanku Jezus jeden dzień i był to dzień owocny i bardzo pouczający dla mnie - pierwszy raz spotkałem katolika, który swobodnie się posługiwał Biblią i głosił kerygmat z Biblii cytatami.
Przysłał mi dzisiaj swój nowy film na którym przeprowadza pełna ewangelizacje od niewiary, ewentualnie wiary bezobjawowej po napełnienie Duchem Świętym- polecam ten film, bo wiem kogo polecam :)
Ten film jest prezentem od Boga podarowanym tobie. Czy go przyjmiesz? Jeśli tak, to usłyszysz słowa, które Jezus chciałby powiedzieć tobie, gdybyś chciał się z Nim spotkać. Słowa Jezusa wypowiadane są do ciebie przez usta katolickiego głosiciela Dobrej Nowiny Zbigniewa Ignacego Kowalskiego. Miejscem twojego spotkania z Jezusem jest kościół pod wezwaniem Ducha Świętego w polskim mieście Mława. Być może Jezus odpowie ci na wiele pytań które nurtują w twoim sercu. Może to spotkanie zachęci cię do wejścia w relację przyjaźni z Jezusem. W około 30 minucie filmu jest propozycja Jezusa skierowana do ciebie, aby przez decyzję wiary i miłości wejść w przymierze przyjaźni z Nim przez wyznanie swoimi własnymi ustami, że Jezus jest Bogiem, Panem i Zbawicielem. Wyznanie zawierzenia Jezusowi wypływające z twego serca i twych ust przypieczętuje przyjaźń z Jezusem. Wówczas Jezus odda ci się cały przez dar Ducha Świętego oraz Jego łask i błogosławieństw. Będzie to zadatek szczęścia wiecznego w niebie, które tu już na ziemi zaczniesz powoli doświadczać. Będzie to początek wspólnej drogi z Jezusem, drogi radości, pokoju, miłości, szczęścia teraz i w wieczności. Niech cię Bóg błogosławi.
Dobra Nowina
Ostatnio zmieniony 2024-02-04, 23:57 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2368
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 298 times
Been thanked: 319 times

Re: Kerygmat - najlepszy sposób ewangelizacji?

Post autor: Arek » 2024-02-05, 03:46

Chętnie wysłucham człowieka, skoro wiesz kogo polecasz. Może uda mi się zgłębić to co chce przekazać.
Dziękuję.
Kilka słów o autorze dobrej nowiny.

Zbigniew Ignacy Kowalski (ur. 6 kwietnia 1955 r.),żonaty, ekonomista (Uniwersytet Gdański) i teolog (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski),nadzwyczajny szafarz komunii świętej. Jest założycielem i wieloletnim liderem Wspólnoty Ewangelizacyjnej WODA ŻYWA w Mławie. Przeprowadził w latach 2002-2014 ponad 350 głoszeń „twarzą w twarz” w około 80 akcjach ewangelizacyjnych oraz zorganizował i współprowadził około 50 rekolekcji.
Autor publikacji specjalizuje się w ewangelizacji bezpośredniej oraz formacji i szkoleniu świeckich ewangelizatorów w Kościele katolickim. W tej publikacji zawarto praktyczne i konkretne wskazówki jak ewangelizować, aby głoszenie zakończyło się pozytywnym przyjęciem Dobrej Nowiny przez ewangelizowanego.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2368
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 298 times
Been thanked: 319 times

Re: Kerygmat - najlepszy sposób ewangelizacji?

Post autor: Arek » 2024-02-05, 11:49

Obejrzałem i wysłuchałem. Tak trochę z żartem - silny kerygmat :)
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14934
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Kerygmat - najlepszy sposób ewangelizacji?

Post autor: Dezerter » 2024-02-05, 20:14

Warto dodać, że Zbyszek jest najstarszym z ewangelizatorów, ale wszędzie chodzi z nieodłącznym plecakiem( jest bardzo wysportowany i trzyma zadziwiającą formę fizyczną ) i Biblią w ręku - ta samą co na filmie, ma taką pozycję w środowisku, że jak byłem z nim na Przystań z Jezusem, gdzie nie było luzu i wolności jak na Przystanek z Jezusem (wiadomo - rubta co chceta się udzieliło ;) ) i wszyscy musieli się podporządkować organizatorom w jakimś stopniu i realizować "program" (nawet ja się podporządkowałem i słuchałem :p ), ale nie Zbyszek. On wziął sobie do pary kompletnie zielonego i młodego ewangelizatora i powiedział - "a my idziemy na plażę". Zero reakcji ze strony organizatorów B-) i ewangelizowali plaże w szerz i wzdłuż, spytałem Zbyszka- "czemu plaża? :-\ "
- bo tam się nikt nie spieszy na koncert, tylko siedzi i odpoczywa, a my się przysiadami i ... (*)
To dzięki niemu zapragnąłem poznać Biblię na tyle, by móc się nią swobodnie i świadomie posługiwać na ewangelizacji - ciągle się uczę i daleki mi do tego.

Ten film można wykorzystać do celów ewangelizacyjnych również *-:)
jeśli masz kogoś, kto odchodzi od wiary , burzy się przeciw Bogu, albo nie zna Boga
to zrób coś dobrego do picia (kawa, herbata zimowa, albo jerba, czy co tam lubi), zadbaj by wam nikt nie przeszkadzał i zaproś na film - powiększ na cały ekran na laptopie, zadbaj o dobre nagłośnienie i powiedz
zanim odejdziesz od Boga poświeć mi 30 minut
On/a niech słucha z zaangażowaniem
a ty módl się o łaskę wiary, tak jak umiesz najlepiej
Ostatnio zmieniony 2024-02-05, 20:19 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2368
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 298 times
Been thanked: 319 times

Re: Kerygmat - najlepszy sposób ewangelizacji?

Post autor: Arek » 2024-02-05, 21:02

Jaki entuzjazm. A teraz to co do mnie mówisz, zrób sam. Jakież to proste. Ach Ci zapaleni haryzmatycy. Z całą pewnością owoców jest wiele. Dziękuję.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14934
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Kerygmat - najlepszy sposób ewangelizacji?

Post autor: Dezerter » 2024-02-05, 21:56

Ja filmu nie potrzebuję, ale nie każdy umie głosić skutecznie kerygmat- stąd moja propozycja dla potrzebujących
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6236
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 871 times
Been thanked: 704 times

Re: Kerygmat - najlepszy sposób ewangelizacji?

Post autor: CiekawaXO » 2024-02-06, 07:38

Aż obejrzę, ale nie mam dobrych przeczuć 😎

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Kerygmat - najlepszy sposób ewangelizacji?

Post autor: kazik95 » 2024-02-06, 13:22

Zbyszek Kowalski z Mławy, no proszę
ta jego grupa to jest coś charyzmatycznego, sądząc po nazwie.

CiekawaXO pisze: 2024-02-06, 07:38 Aż obejrzę, ale nie mam dobrych przeczuć 😎
Ciekawy jestem Twojej opinii :)
Ostatnio zmieniony 2024-02-06, 13:23 przez kazik95, łącznie zmieniany 1 raz.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

ODPOWIEDZ