Kerygmat - najlepszy sposób ewangelizacji?

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Magnolia

Re: Kerygmat - najlepszy sposób ewangelizacji?

Post autor: Magnolia » 2020-09-12, 09:40

Andej pisze: 2020-09-12, 09:32
apostata pisze: 2020-09-12, 09:17 Człowiek (taki zły i skażony) potrafi przebaczyć tak po prostu. A Bóg ojciec nie potrafi?
Skąd wniosek, że nie potrafił?
Bóg jest Sprawiedliwy, a grzech domaga się sprawiedliwego odkupienia winy i poniesienia kary.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Kerygmat - najlepszy sposób ewangelizacji?

Post autor: Andej » 2020-09-12, 09:46

Przykro mi, ale się nie zgodzę. Miłosierdzie i miłość nie domaga się kary. Miłość i miłosierdzie silniejsze są od grzechu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kerygmat - najlepszy sposób ewangelizacji?

Post autor: Jozek » 2020-09-12, 09:52

Andej, musisz zrozumiec ze Bog tych kar nie daje, to my sami je na siebie sciagamy.
Jak dziecko nie poslucha ojca, by nie dotykalo zelazka, bo sie poparzy i bedzie bolalo, to jak dziecko nie poslucha to przeciez ojciec go nie ukara poparzeniem, bolem i placzem. To dziecko samo siebie ukara gdy nie poslucha ojca.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Kerygmat - najlepszy sposób ewangelizacji?

Post autor: Andej » 2020-09-12, 09:55

Wybacz, ale nie muszę zrozumieć. Bóg nikogo nie karze. Grzech pociąga za sobą konsekwencje. Konsekwencje to nie kara.
Poza tym, powtórzę, miłość i miłosierdzie boże są silniejsze od kary. Pamiętasz słowa Jezusa wypowiedziane na krzyżu do tzw. dobrego łotra?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kerygmat - najlepszy sposób ewangelizacji?

Post autor: Jozek » 2020-09-12, 09:59

Ale Magnolia nie pisala ze to Bog zsyla kare.
Ta kara jest juz w samej naturze swiata, zrobisz cos zle, to poniesiesz tego konsekwencje.
Gdyby to dziecko o ktorym pisalem wczesniej nie sluchalo ojca i dotknelo goracego zelazka, a sie nie popatzylo, to bylby po prostu cud.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Kerygmat - najlepszy sposób ewangelizacji?

Post autor: Andej » 2020-09-12, 10:05

Błagam, jeszcze raz przeczytaj posty, do których się odnosisz. Przeczytaj, przeanalizuj, znajdź sens każdego zdania. Odnoszę wrażenie, że masz imperatyw, ale niezbyt ukierunkowany. Kolejny raz powtarzasz moje tezy, a w formie, którą się im sprzeciwiasz. Nie rozumiem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kerygmat - najlepszy sposób ewangelizacji?

Post autor: Jozek » 2020-09-12, 10:11

Ja sie nie sprzeciwiam, tylko robie drobna korekte. ;)
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19048
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2620 times
Been thanked: 4634 times
Kontakt:

Re: Kerygmat - najlepszy sposób ewangelizacji?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-09-12, 10:29

Mała prywata: w temacie, o który się spieracie może zaciekawi Was film z tego, co mówiłem na sesji apologetycznej (niestety, nagranie nie jest najlepsze, zwłaszcza fonia):

Magnolia

Re: Kerygmat - najlepszy sposób ewangelizacji?

Post autor: Magnolia » 2020-09-12, 10:40

Andej, ależ masz rację, że przypominasz o Miłości i Miłosierdziu. Ale prawdą jest że Bóg jest Sprawiedliwy i Miłosierny zarazem. Myślę że tylko Bóg doskonale rozumie kiedy działa jako Sprawiedliwy, a kiedy jako Miłosierny. To jest niepojęte póki co dla człowieka.


dla apostaty: viewtopic.php?f=80&t=9619
Ostatnio zmieniony 2020-09-12, 10:41 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14976
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4202 times
Been thanked: 2953 times
Kontakt:

Re: Kerygmat - najlepszy sposób ewangelizacji?

Post autor: Dezerter » 2020-09-12, 11:07

apostata pisze: 2020-09-12, 09:17 Człowiek (taki zły i skażony) potrafi przebaczyć tak po prostu. A Bóg ojciec nie potrafi?
A jesteś pewny, że tego nie zrobił?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

apostata

Re: Kerygmat - najlepszy sposób ewangelizacji?

Post autor: apostata » 2020-09-12, 11:49

Jozek pisze: 2020-09-12, 09:37 Brak ci logicznego myslenia, bo skoro jest czlowiek, a temu chyba nie zaprzeczysz, to musial takze byc ten pierwszy. ;)
To właśnie Tobie brakuje logicznego myślenia i wiedzy.
Człowiek to pojęcie umowne. Zawsze dzieci i ich rodzice należą do tego samego gatunku. Nie było nigdy małpy, która urodziłaby człowieka.
To tak jak z językami. Język włoski i hiszpański pochodzą z łaciny. Ale nie było nigdy kogoś kto miałby po łacinie i a jego dziecko mówiłoby po włosku. Dopiero z perspektywy czasu stwierdzamy że to już inny język. To jest proces.
Podobnie że starzeniem się. Czy był dzień w którym obudziłeś się i stwierdziłeś: "tak, od dzisiaj jestem stary". Nie, to jest proces.
Nawet jakbys uwzglednial ewolucyjne powstanie czlowieka to tez musial byc jakis jeden ktory byl tym pierwszym.
Pytam ponownie. Czy negujesz ewolucję człowieka?
Poza tym jakies przypadkowe "mutacje" nie mogly by uformowac czlowieka bo nawet gdyby uformowaly jednego, to ten jeden musial by czekac pare milionow lat na kolejne przypadkowe uformowanie kolejnego. Tu powstaje dalsza komplikacja, bo jesli ci pierwsi dwaj by sie jakims cudem spotkali na przestrzeni miliona lat to moglo by sie okazac ze to oba samce. ;)
Ty tak na serio? Właśnie dlatego że nie było pojedynczego pierwszego człowieka, tylko ewoluowała cała populacja to nie było takiego problemu. Korzystne mutacje pozpowszechniają się w populacji. Jeśli w jednak populacji zajdzie wiele zmian, a w drugiej nie, albo zajdą inne, to powstają dwa różne gatunki.

Dodano po 11 minutach 1 sekundzie:
Dezerter pisze: 2020-09-12, 11:07
apostata pisze: 2020-09-12, 09:17 Człowiek (taki zły i skażony) potrafi przebaczyć tak po prostu. A Bóg ojciec nie potrafi?
A jesteś pewny, że tego nie zrobił?
Podobno nie.
Wyobraź sobie wyznawcę dżinizmu, który w życiu nie skrzywdził nawet muchy. Czy on potrzebuje zbawiania przez Chrystusa z grzechu pierworodnego czy może iść prosto do nieba?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19048
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2620 times
Been thanked: 4634 times
Kontakt:

Re: Kerygmat - najlepszy sposób ewangelizacji?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-09-12, 12:15

Człowiek to pojęcie umowne. Zawsze dzieci i ich rodzice należą do tego samego gatunku. Nie było nigdy małpy, która urodziłaby człowieka.
Nareszcie!
Zatem jeśli w perspektywie wiary "człowiek" to taki ktoś, który został obdarzony przez Boga tym, co (trochę umownie) nazywamy "duszą" (czyli zdolnością nawiązywania relacji z Bogiem), to nie ma przeszkód, by był tylko jeden człowiek, od którego wszyscy pochodzimy.
C.B.D.U.

kundelek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 332
Rejestracja: 15 sie 2020
Has thanked: 3036 times
Been thanked: 50 times

Re: Kerygmat - najlepszy sposób ewangelizacji?

Post autor: kundelek » 2020-09-12, 12:47

Wyznawca dzinizmu, ktory nie skrzywdzil muchy. I dlatego jest idealny? Czyli nigdy sie niezdenerwowal, itp.itd?
A moze jedank jak kazdy ma przywary i to niezle ciazace? Od tego doskonale uwalnia wlasnie Bog. Bog w osobieChrystusa.
Kazdego uwalnia. problem w tym, ze nie kazdy dasie uwolnic, a wielu wymysla nawet ateizm, aby pozostac zniewolonym.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kerygmat - najlepszy sposób ewangelizacji?

Post autor: Jozek » 2020-09-12, 13:31

Apostata, a masz potwierdzenia naukowe ze ewoluowala cala populacja, ktora o dziwo musiala sie w jakis tajemniczy sposob znalesc w jednym miejscu i jednym czasie?
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19048
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2620 times
Been thanked: 4634 times
Kontakt:

Re: Kerygmat - najlepszy sposób ewangelizacji?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-09-12, 14:15

apostata pisze: 2020-09-12, 09:17 Człowiek (taki zły i skażony) potrafi przebaczyć tak po prostu. A Bóg ojciec nie potrafi?
Człowiek nie idzie do piekła dlatego, że jest jakiś problem z przebaczeniem nu grzechów przez Boga.

ODPOWIEDZ