Niedziela (Nie)handlowa

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
JanN

Niedziela (Nie)handlowa

Post autor: JanN » 2018-04-14, 21:44

Jak wiadomo tylko w niektóre niedzielę otawrte są sklepy. No i generalnie dobrze że tak jest. Oczywiście bary, restauracje itd są otwarte oraz również niektóre sklepy prywatne. I w zwizaku z tym mam pytanko.
Czy można iść w niedzielę na lody do takiego sklepu? Albo jakieś picie lub coś innego? Czy będzie to grzech? Bo katolikowi raczej w niedziele nie przystoi iść na zakupy. I nie chodzi mi tu o zakupy na cały tydzień ale tylko jakieś lody albo czekoladę gdy np. Będziemy na niedzielnym wypadzie rowerowym.

Dominik

Re: Niedziela (Nie)handlowa

Post autor: Dominik » 2018-04-14, 21:56

Dobre pytanie. Nie znam odpowiedzi, ale skoro nie przystoi katolikowi iść na DUŻE zakupy, to dlaczego MAŁE zakupy mamy usprawiedliwiać, oczywiście pomijając zakupy które są niezbędne.
Robiąc małe czy duże zakupy, kupując pizze w knajpie ktoś musi nam to sprzedać, więc zamiast siedzieć z rodziną w domu czy w parku siedzi w sklepie.

Tylko z drugiej strony, to kiedy mamy iść na te lody, pizze jak pracujemy w pracujące dni i mamy wolny czas tylko w niedziele.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Niedziela (Nie)handlowa

Post autor: Andej » 2018-04-14, 22:17

Oczywiście, że możesz pójść na lody. Na obiad. Możesz pojechać autobusem lub pociągiem. Możesz też skorzystać z porady lekarza lu prosić policjanta o pomoc.
To są służby, które pomagają w spędzeniu czasu z rodziną. Oni ułatwiają Ci czas odpoczynku.
Jeśli lody jedzone w towarzystwie sprawiają, że godniej spędzasz niedzielę, to jest ok.

Jeśli w niedzielę spędzisz na ciężkiej pracy udzielając np. pomocy w hospicjum, to będzie to Twoją zasługą i dobrym uczynkiem.

Szabat został ustanowiony dla człowieka, a nie człowiek dla szabatu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

JanN

Re: Niedziela (Nie)handlowa

Post autor: JanN » 2018-04-14, 22:49

Andej pisze: 2018-04-14, 22:17 Oczywiście, że możesz pójść na lody. Na obiad. Możesz pojechać autobusem lub pociągiem. Możesz też skorzystać z porady lekarza lu prosić policjanta o pomoc.
To są służby, które pomagają w spędzeniu czasu z rodziną. Oni ułatwiają Ci czas odpoczynku.
Jeśli lody jedzone w towarzystwie sprawiają, że godniej spędzasz niedzielę, to jest ok.

Jeśli w niedzielę spędzisz na ciężkiej pracy udzielając np. pomocy w hospicjum, to będzie to Twoją zasługą i dobrym uczynkiem.

Szabat został ustanowiony dla człowieka, a nie człowiek dla szabatu.
Racja, te służby pracują w każde dni bez wyjątku. Ale gdy ide " na miasto" z kolegami i przechodzę koło sklepu to mogę sobie kupić np. Picie albo chipsy i potem np. Iść do parku sobie posiedzieć?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Niedziela (Nie)handlowa

Post autor: Dezerter » 2018-04-14, 23:20

Możesz - zgadzam się z Andejem
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Mivia

Re: Niedziela (Nie)handlowa

Post autor: Mivia » 2018-04-15, 19:33

Odbiegnę odrobinę od pytania ok siedmiu lat temu wybraliśmy się z mężem w podróż po drodze mijaliśmy Francję byłam w piątym miesiącu ciąży roczne i siedmioletnie dziecko w aucie Wyszło tak że do Francji dojechaliśmy nad ranem w niedzielę nie mieliśmy w aucie praktycznie nic poza mlekiem modyfikowanym ale bez wody Szukaliśmy otwartego marketu nie wiedząc że sklepy są pozamykane W końcu zobaczyliśmy policjantów kontrolujących auta podjechaliśmy i zapytaliśmy o otwarty sklep Policjant nas nakierowałał ale było zamknięte gdy wracaliśmy zatrzymał nas i zapytał czy było otwarte? Poczym zaprosił nas do swojego domu Super przygoda Ale dzięki Bogu że nie wszyscy mieli wolne :-)

Magnolia

Re: Niedziela (Nie)handlowa

Post autor: Magnolia » 2018-04-16, 12:22

Przyznam, że rzadko wpadałam do sklepu w niedzielę w poprzednich latach. Starałam się robić zakupy w sobotę, ale zdarzało się, że nam coś zabrakło o czymś zapomniałam, albo w ostatniej chwili córka sobie przypomniała że coś potrzebuje do szkoły... i wtedy otwarty sklep ratował sytuację.
Rozumiem przesłanki, które kierują rządzącymi formującymi ustawę o niedzielach niehandlowych, ale musze też przyznać, że naruszyło to moje poczucie bezpieczeństwa... teraz jak czegoś zapomnę, zamknięty sklep mnie nie uratuje... Człowiek przyzwyczajony do dokonywania wyborów nie lubi jak mu się ten wybór ogranicza, czy zabiera...

Inną stroną medalu jest też to, ze mój mąż jako student pracował w szczególnie w weekendy, bo studiował na dziennych studiach. Tylko w taki sposób mógł się utrzymać. Czasem w soboty widzę w marketach bardzo młode dziewczyny na kasie, podpytuję czemu i właśnie ze względów utrzymania się na studiach pracowały w weekend. Teraz mają jeden dzień mniej pracy ale też jedną dniówkę mniej.

Zapewne pozwolenie na to by stacje benzynowe były otwarte, a na nich już jest pełno towarów spożywczych, wprowadza pewną niesprawiedliwość wobec tych sklepów, które jako typowo spożywcze w niedzielę są zamknięte, bo ustawa tak przewiduje...
Ale nie można zamknąć stacji benzynowych, bo ludzie sporo podróżują...

Nie umiem jednoznacznie powiedzieć czy z tym zakazem handlu jest lepiej niz było wczesniej...czy dobre jest wymuszanie od górne co mamy robić w niedzielę?
Jeśli ludzie nie rozumieją czemu mają spędzić ten czas rodzinnie, czemu maja świętować i oddawać cześć Bogu, czemu mają ten dzień spędzić na odpoczynku to czy nakaz ich tego nauczy, skoro w sercu budzi się bunt i niezrozumienie?

A dla niektórych będą to kolejne wątpliwości, okazja do mnożenia ich w nieskończoność, typu czy mogę kupić lody w niedzielę? A ja się pytam: kiedy ten lodziarz ma zarobić na rodzinę, jeśli nie w niedzielę, skoro w tygodniu ludzie pracują i nie myślą o lodach?

Mivia

Re: Niedziela (Nie)handlowa

Post autor: Mivia » 2018-04-16, 22:34

Ja jestem za wolnymi niedzielami ale z ciężkim sercem przyznam że robię czasami zakupy w niedzielę i to wcale nie dlatego że muszę Jednak jest mi głupio że my z mężem mamy wszystkie weekendy wolne a inni pracują a jeżeli pójdę do pracy w sobotę to wiem za co

Magnolia

Re: Niedziela (Nie)handlowa

Post autor: Magnolia » 2018-10-07, 14:34


Awatar użytkownika
Sebastian
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 281
Rejestracja: 22 lis 2017
Lokalizacja: Połaniec
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Niedziela (Nie)handlowa

Post autor: Sebastian » 2018-10-16, 11:32

Właśnie jak z tymi niedzielami handlowymi ? Co 2 tydzień jest handlowa?
Totus Tuus

Dominik

Re: Niedziela (Nie)handlowa

Post autor: Dominik » 2018-10-16, 11:47

Druga i trzecia niedziela miesiąca jest niehandlowa,, jakoś tak

sam2

Re: Niedziela (Nie)handlowa

Post autor: sam2 » 2018-10-16, 14:09

Sadze ze ten przepis zostal wprowadzony poniewaz przacodawcy zmuszali wiele osob do pracy w niedziele.
W sumie nie mogli do tego zmuszac i pracownik pracowal rzekomo z wlasnej woli, ale ta wola byla wymuszana przeroznymi trickami, ktorych nie mozna byl ow prosty sposob udowodnic pracodawcy.
Nakaz odgorny zalatwil sprawe jedynie dla tych co nie chcieli pracowac ale byli do tego w jakis sposob zmuszani.
Caly problem polega na pazernosci pracodawcow.
Wspomniano tu o Francji i tam faktycznie sklepy otwarte sa w soboty tylko do 12, a w kazda niedziele zamkniete.
Nie dotyczy to sklepow prywatnych gdzie pracuje glownie wlasciciel i jego rodzina.
W miastach, najczesciej przy duzych markietach poustawiane sa tzw. bezobslugowe stacje paliw, gdzie karte bankowa wklada sie do automatu pompowego stacji i po potwierdzeniu z banku automat uruchamia pompe do max. kwoty ktora bank potwierdzil, ale jest to najczesciej 100 euro max. jeslli taka kwota jest dostepna na koncie.
Dla tych ktorzy nie maja karty tylko gotowke jest oddzielny automat gotowkowy polaczony z ktoras z pomp i w nim dokonuje sie wplaty gotowka podajac numer pompy do niego podlaczonej i z ktorej zamierzamy zatankowac. (automat wyswietla numery pomp do niego podlaczonych)
Oczywiscie bez znajomosci jezyka ciezko jest zrozumiec co jak robic, zwlaszcza ze francuski nie jest latwym jezykiem.
Ostatnio zmieniony 2018-10-16, 14:13 przez sam2, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Niedziela (Nie)handlowa

Post autor: Viridiana » 2018-10-16, 17:06

Sebastian pisze: 2018-10-16, 11:32 Właśnie jak z tymi niedzielami handlowymi ? Co 2 tydzień jest handlowa?
Pierwsza i ostatnia niedziela miesiąca w tym roku.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

ODPOWIEDZ