Chyba jestem złym człowiekiem...

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Claudiax

Chyba jestem złym człowiekiem...

Post autor: Claudiax » 2020-09-23, 19:31

Właśnie zdałam sobie sprawę, że chyba jestem złym czlowiekiem... :( x_x odmawiam różańce, modlitwy, msze, spowiedzi a brakuje mi miłosci do blizniego. Mamy sąsiada. Zyje on ze skromnego zasiłku, nieraz lubił wypić ale ostatnio kilka razy poprosił mnie bym mu kawe zrobiła. Raz, drugi, trzeci... dziś mnie zaczepił bym zrobila mu herbate i "dwie łyżeczki cukru". Moja mama nie wytrzymala zrobila mu tę herbatę zaniosła i powiedziala że "cukier i prąd kosztuje a jak go stac na piwa to niech sobie kupi cukier i do sąsiadow innych chodzi" Nie ładnie tak zrobiła a ja tez nie powinnam mowic ze "Zaś chce herbate" x_x
W książce "Jezus twoj Uzdrowiciel", Pan Jezus pani Annie Argasinskiej tak mowi: "...składacie ofiary pieniężne na Kościoł, na cele charytatywne, by poczuć się dobrze (podkreśl Anno). Dajecie z tego co wam zbywa, a nie chcecie dojrzec wlasnego brata, który cierpi obok za scianą, bo należaloby mu poświęcić czas a na to już was nie stać. Umywacie ręce by mieć święty spokój. (...)


Pamiętajcie, że wasz "świety spokój" na Sądzie Bożym, zamieni się w wieczny niepokój. Pójdziecie tam gdzie książe ciemności, zbuntowany egoista chciał służyc nie Bogu ale sobie. Taki los spotka egoistów, przez których cierpią miliony ludzi na kuli ziemskiej. To mówi wam Sędzia Najwyższy, Bóg Ojciec
x_x

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Chyba jestem złym człowiekiem...

Post autor: Andej » 2020-09-23, 19:44

Pozwalanie na wykorzystywanie nie ma wiele wspólnego z udzielaniem pomocy. Czy zamiast kawy herbaty człowiek ten dostawał także dobre słowo? Czy ktoś wykazał zainteresowanie jego życiem?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Chyba jestem złym człowiekiem...

Post autor: sądzony » 2020-09-23, 19:48

Chyba biskup Ryś cytował jakiegoś ojca (mogę parafrazować):
"Ewangelizowanie pijaka rozpocznij od podzielenia się chlebem, by nie pił na pusty żołądek."

Tak. Zwykle tak postępujemy. Lecz nie świadczy to o tym, że jesteś zła (każdy jest dobry),
a, że byłaś nieświadoma.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

kundelek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 332
Rejestracja: 15 sie 2020
Has thanked: 3036 times
Been thanked: 50 times

Re: Chyba jestem złym człowiekiem...

Post autor: kundelek » 2020-09-23, 19:58

Pomoc czy dac sie wykorzystac?
Pomoz. Ale postaw granice - miales na piwo? To jutro przyjdz z herbata. Dla mnie.

Claudiax

Re: Chyba jestem złym człowiekiem...

Post autor: Claudiax » 2020-09-23, 20:02

Andej pisze: 2020-09-23, 19:44 Pozwalanie na wykorzystywanie nie ma wiele wspólnego z udzielaniem pomocy. Czy zamiast kawy herbaty człowiek ten dostawał także dobre słowo? Czy ktoś wykazał zainteresowanie jego życiem?
Tak, pytalismy nie raz jak sie czuje, wiemy jakie ma choroby, doradzalismy żeby dzwonił na pogotowie jak bylo zle albo ze zadzwonimy.
Ma tez kontakt z własnym synem i innymi sąsiadami ale to od nas nie raz pożyczał pieniądze czy prosil by kupić pieczywo.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Chyba jestem złym człowiekiem...

Post autor: sądzony » 2020-09-23, 20:20

kundelek pisze: 2020-09-23, 19:58 Pomoc czy dac sie wykorzystac?
Pomoz. Ale postaw granice - miales na piwo? To jutro przyjdz z herbata. Dla mnie.
Pomóc.
Minimum "77 razy".
Nie patrząc na to czyś wykorzystywany.
Ostatnio zmieniony 2020-09-23, 20:21 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

kundelek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 332
Rejestracja: 15 sie 2020
Has thanked: 3036 times
Been thanked: 50 times

Re: Chyba jestem złym człowiekiem...

Post autor: kundelek » 2020-09-23, 21:05

Doprawdy?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Chyba jestem złym człowiekiem...

Post autor: Andej » 2020-09-23, 21:08

Byłem niegdyś w sytuacji, gdy co jakiś czas proszono mnie o pożyczkę. I obiecywano zwrot. Miałem świadomość, że nigdy to nie nastąpi. W miarę możliwości dawałem. Nie czułem się wykorzystywany. Ale czułem się źle z tym, że padało słowo pożyczka. Wiedziałem, ze osoba ta nie potrafi racjonalnie gospodarować pieniędzmi. Wydaje mi się, że te pożyczki były, m.in. podyktowane tym, aby mieć poczucie, że jestem przyjaźnie usposobiony. Że może liczyć na pomoc. Czasem, jak nie mogłem, to "pożyczałem" mniej lub mówiłem, że teraz nie mogę.
Trudno znaleźć granicę.
W Twoim wypadku uważam, że czynisz dobro. Może kiedyś odniesie to jakiś pozytywny skutek.
Czy jego nie można czasem poprosić o jakąś drobną przysługę? Symboliczną. Aby poczuł się potrzebny.
Nie potrafię doradzić. Ale sądzę, że lepiej się poczujesz, gdy masz świadomość, że czynisz dobrze.
Mt 25,35i36 Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść;
byłem spragniony, a daliście Mi pić;
byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie;
byłem nagi, a przyodzialiście Mnie;
byłem chory, a odwiedziliście Mnie;
byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie".

Bez oczekiwania na zapłatę, czy rewanż.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Chyba jestem złym człowiekiem...

Post autor: sądzony » 2020-09-23, 21:38

kundelek pisze: 2020-09-23, 21:05Doprawdy?
A inaczej?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

kundelek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 332
Rejestracja: 15 sie 2020
Has thanked: 3036 times
Been thanked: 50 times

Re: Chyba jestem złym człowiekiem...

Post autor: kundelek » 2020-09-23, 21:40

Stosujesz to w stosunku do swojej rodziny?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Chyba jestem złym człowiekiem...

Post autor: sądzony » 2020-09-23, 21:41

kundelek pisze: 2020-09-23, 21:40 Stosujesz to w stosunku do swojej rodziny?
Niestety, nie rozumiem pytania.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Claudiax

Re: Chyba jestem złym człowiekiem...

Post autor: Claudiax » 2020-09-24, 07:31

Miałam kiedyś znajomego. Często pożyczal pieniądze. Więc po pewnym czasie już nie pożyczyłam a sama zabieralam do sklepu i robiłam mu zakupy za które nie musiał oddawać.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Chyba jestem złym człowiekiem...

Post autor: Andej » 2020-09-24, 07:39

Godne pochwały i podziwu. Albowiem dawałaś podwójnie, a nawet więcej. Gdyż dawałaś swoje pieniądze, swój czas, swoje zainteresowanie. To świadczy o Twojej odpowiedzialności. Piękne świadectwo. Bóg jest z Tobą.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

kundelek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 332
Rejestracja: 15 sie 2020
Has thanked: 3036 times
Been thanked: 50 times

Re: Chyba jestem złym człowiekiem...

Post autor: kundelek » 2020-09-24, 18:50

Pytanie w troche innej formie - nie strzezesz najblizszych przed wykorzystaniem przez naciagaczy?

apostata

Re: Chyba jestem złym człowiekiem...

Post autor: apostata » 2020-09-24, 20:18

Claudiax pisze: 2020-09-23, 19:31
Żeby sami tacy źli ludzie byli na świecie...

ODPOWIEDZ