Czy zakony dla świeckich gwarantują miejsce zamieszkania?

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Piootr
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 348
Rejestracja: 27 cze 2020
Has thanked: 30 times
Been thanked: 38 times

Czy zakony dla świeckich gwarantują miejsce zamieszkania?

Post autor: Piootr » 2020-10-02, 14:20

Witam
Tak jak w temacie. Czy w zakonach świeckich, np. Franciszkanów mieszka się w domu zakonnym, czy trzeba mieć własne mieszkanie.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1600
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Czy zakony dla świeckich gwarantują miejsce zamieszkania?

Post autor: Tek de Cart » 2020-10-02, 15:06

zasadniczo w zakonach mieszka się w zakonach ;) są różne zakony, więc i zdarzają się takie które są bezhabitowe, a nawet takie które są 'bezsiedzibowe' i wtedy każdy mieszka u siebie.
Natomiast standardowo zakon to wspólnota braci / sióstr mieszkających razem w jednym obiekcie - będącym najczęściej własnością zakonu.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Piootr
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 348
Rejestracja: 27 cze 2020
Has thanked: 30 times
Been thanked: 38 times

Re: Czy zakony dla świeckich gwarantują miejsce zamieszkania?

Post autor: Piootr » 2020-10-02, 15:15

A wiesz jak jest w zakonie franciszkanów dla świeckich? Czy tam się mieszka w domu zakonnym? Bo do zwykłego zakonu(nie dla świeckich)nie wiem czy mnie przyjmą, a bardzo mi zależy, nie widzę innej drogi dla siebie niż zakon.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy zakony dla świeckich gwarantują miejsce zamieszkania?

Post autor: Andej » 2020-10-02, 15:41

Czy już rozpocząłeś naukę? I czy podchodzisz do niej poważnie? Najpierw uzyskaj dyplom, potem pomyśl o franciszkanach. Pójdź do nich z dyplomem w ręce i świadomym przekonaniem o powołaniu. Masz teraz doskonałą okazję, aby przetestować swoje powołanie. Siostra Faustyna przez trzy lata dobijała się do zakonów. Do ilu się już zgłosiłeś? Jakie odpowiedzi dostałeś?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1600
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Czy zakony dla świeckich gwarantują miejsce zamieszkania?

Post autor: Tek de Cart » 2020-10-02, 16:10

coś takiego jak 3ci zakon franciszkański czy dominikański - to nie jest wspólnota zakonna w potocznym tego słowa rozumieniu. Są to ludzie świeccy którzy chcą wzorować się na nauce św. Franciszka czy Dominika. Mieszkaja w swoich domach, prowadzą normalne życie (rodzina, praca itd) a oprócz tego formują się we wspólnocie mającej pewne struktury i zasady.
Istnieje też Franciszkański Zakon Świeckich - działający w Polsce na podobnych zasadach - jako wspólnota świeckich, zbierających się na wspólną modlitwę i formację w duchu franciszkańskim - najczęściej przy franciszkańskich klasztorach czy parafiach.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Franciszk ... 9Awieckich

i szczerze pisząc - jeśli tego nie wiesz i nawet nie potrafisz sam tego wyszukać... to gdzie Ty się pchasz do zakonu czy na studia... myślisz, że tam za Ciebie wszystko inni będą robić?
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

apis

Re: Czy zakony dla świeckich gwarantują miejsce zamieszkania?

Post autor: apis » 2020-10-02, 17:16

Zakony dla świeckich to wspólnoty, których członkowie spotykają się od czasu do czasu na modlitwę i Eucharystię. W Polsce są świeccy franciszkanie, dominikanie, karmelici i chyba jeszcze oblaci (świeccy benedyktyni). W świeckich zakonach formacja jest w duchowości danego zakonu. Dlaczego akurat duchowość franciszkańska? Co wiesz na jej temat, co Cię w niej fascynuje? Zadajesz dużo pytań, szukasz swojego miejsce – to dobrze, ale warto wiedzieć, po co szukać, żeby nie błądzić po omacku. Jeśli interesuje Cię jakaś duchowość, to ostatnia rzecz, o jaką się powinieneś zamartwiać, to miejsce zamieszania... Nie idziesz do wspólnoty, żeby mieć jedzenie, dach nad głową, ubezpieczenie zdrowotne i zabezpieczenie na życie, idziesz dla Boga. Członkowie świeckich zakonów utrzymują się sami, to jest wspólnota tak samo jak np. Odnowa, tylko formacja wygląda inaczej.

Awatar użytkownika
Piootr
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 348
Rejestracja: 27 cze 2020
Has thanked: 30 times
Been thanked: 38 times

Re: Czy zakony dla świeckich gwarantują miejsce zamieszkania?

Post autor: Piootr » 2020-10-02, 20:32

Rozumiem. A jakie są główne różnice między zakonem świeckim a zwykłym?

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Czy zakony dla świeckich gwarantują miejsce zamieszkania?

Post autor: abigail » 2020-10-02, 20:36

jaka jest roznica miedzy zakonnikiem a świeckim? ty pytasz serio?
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Awatar użytkownika
Piootr
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 348
Rejestracja: 27 cze 2020
Has thanked: 30 times
Been thanked: 38 times

Re: Czy zakony dla świeckich gwarantują miejsce zamieszkania?

Post autor: Piootr » 2020-10-02, 21:05

No właśnie nie wiem, proszę nie używać do mnie sarkazmu. Wiem jedynie, że świeccy nie mają ślubów zakonnych...

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1062
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Ateista
Has thanked: 65 times
Been thanked: 241 times

Re: Czy zakony dla świeckich gwarantują miejsce zamieszkania?

Post autor: Efezjan » 2020-10-02, 21:20

grubas pisze: 2020-10-02, 14:20 Witam
Tak jak w temacie. Czy w zakonach świeckich, np. Franciszkanów mieszka się w domu zakonnym, czy trzeba mieć własne mieszkanie.
Pozdrawiam.
W zakonach świeckich mieszka się w domu, grubasie. Ja nie mieszkam w klasztorze karmelitów bosych, tylko w domu prywatnym. Podobnie jest z innymi zakonami.

Podstawową różnicą jest to, że nie składasz ślubów zakonnych, ale tzw. przyrzeczenia. Jam jeszcze nie złożył czasowych, ale pewnie już niedługo.
Ostatnio zmieniony 2020-10-02, 21:22 przez Efezjan, łącznie zmieniany 1 raz.
"E parvo eu não sou!!!
E fico a pensar
Que mundo tão parvo
Onde para ser escravo
E preciso estudar..."

Deolinda, Parva que eu sou

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Czy zakony dla świeckich gwarantują miejsce zamieszkania?

Post autor: abigail » 2020-10-02, 21:23

no i masz z pierwszej reki :) @grubas
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1600
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Czy zakony dla świeckich gwarantują miejsce zamieszkania?

Post autor: Tek de Cart » 2020-10-02, 21:27

!człowieku!, czytać wygląda że umiesz, do internetu masz dostęp... nie łaska samemu trochę poszukać? chcesz iść do zakonu A NIE MASZ POJĘCIA co to jest zakon... to gdzie Ty chcesz iść? Właśnie - zacznijmy od tego - gdzie Ty chcesz iść???? Co to znaczy jak piszesz że chcesz iść do zakonu? jak sobie wyobrażasz ten zakon? co tam będziesz robił?
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Dominik

Re: Czy zakony dla świeckich gwarantują miejsce zamieszkania?

Post autor: Dominik » 2020-10-02, 21:38

Grubas, może pojedz do jakiegoś zakonu który wybierzesz, umów się na jakąś rozmowę, nie wiem. Może zrobią rozeznanie czy się nadajesz, porozmawiają z Tobą. Numery telefonów na pewno masz na stronach zakonów.

ODPOWIEDZ