FRATELLI TUTTI

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

FRATELLI TUTTI

Post autor: Andej » 2020-10-04, 18:11

Sądzę, że warto przedyskutować całość.
Ale po kawałku. Wyrwałem mały fragmencik.
13.Z tego samego powodu podsyca się proces utraty zmysłu historycznego, co powoduje dalszy rozpad. Dostrzegamy kulturowe przenikanie pewnego rodzaju „dekonstrukcjonizmu”, według którego ludzka wolność próbuje budować wszystko od zera. Pozostaje niezmienna jedynie potrzeba konsumpcji bez ograniczeń i akcentowanie wielu form indywidualizmu bez treści. Tego dotyczy moja rada, jaką dałem młodym: „jeśli jakaś osoba składa wam propozycję i mówi, byście pomijali historię, czy nie doceniali doświadczenia osób starszych, pogardzali wszystkim, co minione, a patrzyli jedynie w przyszłość, którą ona wam oferuje, czyż nie jest to łatwy sposób pozyskania was dla jej propozycji, abyście robili tylko to, co ona wam mówi? Ta osoba potrzebuje, byście byli puści, wykorzenieni, nieufni wobec wszystkiego, abyście ufali jedynie jej obietnicom i podporządkowali się jej planom. Tak działają ideologie różnych kolorów, które niszczą(lub dekonstruują) wszystko, co inne, i w ten sposób mogą panować bez oporów. Potrzebują do tego ludzi młodych, którzy gardzą historią, odrzucają bogactwo duchowe i ludzkie, przekazywane przez pokolenia, którzy pomijają wszystko, co ich poprzedziło.
Właściwie mógłbym to wkleić do dyskusji o homoseksualizmie, gdyż jest on jednym z przejawów opisywanego problemu. Ta lewicowa propaganda, przez papieża dyplomatycznie opisana, ma na celu wykorzeniania. Zniszczenie tradycji i tradycyjnych więzów. Po to, aby na gruzach budować nowe społeczeństwo. Podatne na zabiegi międzynarodowych koncernów walczących z ograniczeniami stawianymi im przez państwa, religie, tradycje. Papież sprzeciwia się, i słusznie, tworzeniu społeczeństw lemingów. Łykających bezkrytycznie pakę informacyjną. Uciekających od życia w świat seriali telewizyjnych. Naśladujących celebrytów prowadzących ich jak barany na rzeź.

Czy uda się nam przed tym obronić? Czy uda się nam zachować polskość? Wbrew ludziom pokroju Tuska (polskość to nienormalność) czy Michała Margota (nie cytuję ze względu na wulgarność)? Czy uda się nam zachować Kościół, pomimo ataków negujących sens Kościoła i obarczających cały Kościół błędami jego marginesu?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: FRATELLI TUTTI

Post autor: sądzony » 2020-10-04, 19:31

Rozumiem papieża, a Ciebie w ogóle.
Co ma do tego homoseksualizm, papieska propaganda (czego?), Tusk ... itd.
Wybacz
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: FRATELLI TUTTI

Post autor: Andej » 2020-10-04, 19:49

Ważniejsze jest rozumienie papieża. Wmuszanie ideologii lewicowych, m.in. homo, jest tym, o czym papież prawi. Jest podcinaniem korzeni.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: FRATELLI TUTTI

Post autor: sądzony » 2020-10-04, 20:10

Wiesz co @Andej aby móc podcinać komuś korzenie, ten ktoś musi je mieć.
Obserwując obecną młodzież i dzieci, a obserwuję sporo bo z dzieckiem bywam na placach zabaw codziennie.
Często do późna gdy przychodzi (jak ich nazywam) "druga zmiana".
Sporo też rozmawiam z rodzicami o ich starszych dzieciach (w zasadzie sami mówią).
To jestem przerażony.
To wszystko nie wynika jednak z ideologii LGBT czy jakiejkolwiek innej,
a z naszej świadomości.
Pisząc naszej mam na myśli rodziców (pewnie dziadków mniej).
Gdy na kursie przedmałżeńskim ksiądz pyta:
"ile mamy ewangelii" - milczą;
"po co bierzecie ślub" - milczą;
"kim jest dla was Jezus Chrystus" - milczą";
"co świadczy o tym, że Jezus był człowiekiem" - milczą.
Itd.

I nie chodzi (choć głównie) już o samą duchowość, ale jakikolwiek wgląd w siebie i sens własnego bycia.
Tego nie ma.
Więc nie ma głębi i nie ma korzeni.
Tradycją jest to, że nie ma ojca (fizycznie lub mentalnie, moralnie i psychicznie), a matka ucieka w cokolwiek,
by choć na chwilkę odpocząć od dzieci.

Oczywiście to generalizacja, bo są wyjątki, ale jak to wyjątki.
Ostatnio zmieniony 2020-10-04, 20:59 przez sądzony, łącznie zmieniany 2 razy.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14813
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: FRATELLI TUTTI

Post autor: Dezerter » 2020-10-04, 21:17

Franciszek bardzo dobrze diagnozuje - każda rewolucja opiera się i szuka żołnierzy wśród najmłodszych wykorzystując naturalny dla nich bunt i chęć zmiany świata na lepsze. Historia pokazuje jak kończą się rewolucje i zerwanie z tradycją i przeszłością - tragicznie.
Dobre zmiany to były te, które polegały na ewolucyjnej zmianie, tego co złe na lepsze, na udoskonaleniu, rozwoju itp.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
ImperatorLudzkości
Bywalec
Bywalec
Posty: 153
Rejestracja: 18 sie 2020
Lokalizacja: Terra
Wyznanie: Ateista
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times
Kontakt:

Re: FRATELLI TUTTI

Post autor: ImperatorLudzkości » 2020-10-04, 22:17

Andej pisze: 2020-10-04, 18:11 ...
Papież niby mówi o "Lewicowej Propagandzie",
Ale używając stwierdzeń takich jak potrzeba "konsumpcja bez ograniczeń" i "akcentowanie wielu form indywidualizmu bez treści" to nie krytykuje kapitalizmu i liberalizmu, jak no nie wiem, lewica?
Co jak co, mimo tego że nie zgadzam się z Papieżem w wielu kwestiach to doceniam jego próby ostudzania klimatu politycznego.

Chyba ostatnią rzeczą jaką Papierz by chciał to wykorzystywanie jego słów do ataków na twoich przeciwników i dalszej eskalacji konfliktów.
Ostatnio zmieniony 2020-10-04, 22:18 przez ImperatorLudzkości, łącznie zmieniany 2 razy.
Nadzieja jest pierwszym krokiem na drodze do rozczarowania.
R.I.P Apostata ????-2020 - Zbanowany, lecz nie zapominany.

Pompieri
Gaduła
Gaduła
Posty: 866
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 419 times
Been thanked: 146 times

Re: FRATELLI TUTTI

Post autor: Pompieri » 2020-10-04, 22:24

Papiez nie jest politykiem. Dlatego nie system sam w sobie, ale antyludzkie ( i w tym antyboskie ) wypaczenia sa brane przez niego pod uwage.
A te zjawiska mozna znalezc od zawsze w kazdym systemie, jaki ludzie zdolali wymyslec przez ostatnich kilkanascie tysiecy lat przy tworzeniu okreslonych cywilizacji.

Awatar użytkownika
ImperatorLudzkości
Bywalec
Bywalec
Posty: 153
Rejestracja: 18 sie 2020
Lokalizacja: Terra
Wyznanie: Ateista
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times
Kontakt:

Re: FRATELLI TUTTI

Post autor: ImperatorLudzkości » 2020-10-04, 22:34

Pompieri pisze: 2020-10-04, 22:24 Papiez nie jest politykiem. Dlatego nie system sam w sobie, ale antyludzkie ( i w tym antyboskie ) wypaczenia sa brane przez niego pod uwage.
A te zjawiska mozna znalezc od zawsze w kazdym systemie, jaki ludzie zdolali wymyslec przez ostatnich kilkanascie tysiecy lat przy tworzeniu okreslonych cywilizacji.
Papież jest monarchą państwa Watykan i głową państwa. Więc czy tego chce, czy nie jest postacią polityczną.
Nadzieja jest pierwszym krokiem na drodze do rozczarowania.
R.I.P Apostata ????-2020 - Zbanowany, lecz nie zapominany.

Pompieri
Gaduła
Gaduła
Posty: 866
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 419 times
Been thanked: 146 times

Re: FRATELLI TUTTI

Post autor: Pompieri » 2020-10-04, 22:41

Czy tego chcesz czy nie jestes postacia spoleczna i zawsze jakis poglad glosisz ( zaleznie od wlasnych upodoban albo fobii).

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: FRATELLI TUTTI

Post autor: Andej » 2020-10-05, 07:31

Każda wypowiedź na tematy społeczne jest wypowiedzią polityczną. Każda wypowiedź na temat cen towarów w sklepie, zmian w prawie drogowym jest wypowiedzią polityczna, bo od poczynań polityków biorą się zmiany cen i zmiany prawa.
@Sadzony napisał coś tragicznego: aby móc podcinać komuś korzenie, ten ktoś musi je mieć. I nieprawdziwego. Bo dowodem na to, że jednak korzenie jeszcze mamy jest istnienie niniejszego Forum. Większość z nas broni korzeni.

Ale wracając do tego strasznego stwierdzenia. Jeśli tak jest, to znaczy, że to już się stało. I rzeczywiście, w wielu środowiskach tak jest. Wielu zostało już wykorzenionych. Osobiście oceniam, że głównymi przyczynami wykorzeniani b=są ideologie lewicowe. Ideologicznie zapoczątkowane marksizmem i engelizmem. Potem wprowadzone praktycznie przez leninizm, stalinizm, hitleryzm, maoizm, polpotyzm. Potem była miękka odsłona hippisizmu, aby wreszcie dojść do współczesnych form reprezentowanych przez LGBT, BLM, Anifę. Nowe formy skrajnie lewicowych ruchów. Pozornie ich głównym celem są głoszone hasła. Ale to tylko zasłona dymna. Oni wszyscy chcą dobra. Specyficznie pojętego dobra. Dobra dla tych, którzy upodabniają się do ideologów, przywódców, idoli. A droga do tego jest od lat ta sama. Taka sama, jak w każdej rewolucji. Pierwszym celem każdej jest wyrwanie z korzeniami wszystkiego, co tkwi w przeszłości. Zniszczenie fundamentalnych wartości i więzi społecznych.

Papież nie uderza w żadną konkretną ideologię. Bo nie ma sensu wskazywać na jedną, skoro one wyrastają jedna po drugiej. Trzeba wskazać na zjawisko. Aby dom stał stabilnie musi mieć dobre fundamenty. Jeśli ma słabe, to trzeba je wzmocnić. Trzeba je chronić. Na przykład budując wały chroniące przez powodzią. Przed powodzią lewactwa, które zgodnie z III zasadą dynamiki wywołują skrajne odpowiedzi prawactwa. Nie miał racji Adam m> pisząc: Niech gwałt się gwałtem odciska.
Naszym zadaniem jest działania=e na wzór Samarytanina z dzisiejszej Ewangelii. Naszym zdaniem jest bronienie dobra. Tak jak Samarytanin ratował życie napadniętego, tak my musimy bronić życia wiecznego każdego człowieka broniąc go przed zalewem lewicowych ideologii, które niszczą ład społeczny. Które niszczą to, na czym wyrośliśmy. Na czym wyrastali nasi ojcowie, dziadowie i wcześniejsze pokolenie. Mamy pielęgnować i wzmacniać nasze fundamenty. Mamy poprawiać i ulepszać spuściznę. Mamy szanować Polskę, że która nasi poprzednicy oddawali życie. Mamy rozwijać naszą wiarę, za którą wciąż oddają życie męczennicy. Które jest profanowane przez lewackich działaczy. Mamy bronić ludzi napadanych fizycznie przez lewicowych bojówkarzy. Napadanych za to, że bronią wiary, życia, prawa.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

bachelor
Przybysz
Przybysz
Posty: 18
Rejestracja: 10 cze 2020
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: FRATELLI TUTTI

Post autor: bachelor » 2020-10-05, 12:53

Z mojej lektury encykliki społecznej o braterstwie i przyjaźni społecznej, wynotuję tu ostatni punkt z trzeciego rozdziału (po pierwszym ponurym rozdziale stwierdzenia stanu obecnego i drugim homiletycznym) :

127. Niewątpliwie chodzi tu o inną logikę. Jeśli nie podejmie się próby wejścia w tę logikę, moje słowa będą brzmiały jak fantazja. Jeżeli jednak przyjmiemy ten wielki fundament praw, wynikający z samego faktu posiadania niezbywalnej godności ludzkiej, możemy podjąć wyzwanie marzenia i myślenia o innej ludzkości. Można tęsknić za planetą, która zapewni ziemię, dom i pracę dla wszystkich. To jest prawdziwa droga do pokoju, a nie głupia i krótkowzroczna strategia siania strachu i nieufności w obliczu zagrożeń zewnętrznych. Prawdziwy bowiem i trwały pokój jest możliwy tylko „wychodząc z globalnej etyki solidarności i współpracy w służbie przyszłości kształtowanej przez współzależność i współodpowiedzialność całej rodziny ludzkiej”.

Z dalszych rozdziałów podobało mi się potwierdzenie słuszności zakazu kary śmierci w krajach chrześcijańskich, a nawet dożywocia.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: FRATELLI TUTTI

Post autor: Andej » 2020-10-05, 14:06

Jeszcze nie doczytałem tak daleko. W tym, co zacytowałeś odnajduję nawołanie do Rerum Novarum (często się na nią powołuję, bo też ona wytyczyła drogę Katolickiej Nauce Społecznej i wciąż jest aktualna). Współodpowiedzialność, jest wyznacznikiem sprawiedliwości. Ale też, jest mrzonką. Jest idealnym celem, do którego, jak napisał Franciszek, należy dążyć.

Sprawa kary, zakresu karania jest też wartym poruszenia tematem. Jak dojdę, to odniosę się. Chyba, że wcześniej zacytujesz najważniejsze tezy. Sądzę, że warto się do nich odnieść. Zwłaszcza do tak kontrowersyjnej, jak kara śmierci. Ale także do kary pręgierza, która jest obecnie nie do pomyślenia, a z pewnością bardziej skuteczna jest od więzienia. Zwłaszcza więzienia modelu szwedzkiego i tym podobnych.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ