Aborcja

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Budak1010
Przybysz
Przybysz
Posty: 4
Rejestracja: 8 paź 2020

Aborcja

Post autor: Budak1010 » 2020-10-08, 11:04

Witam, mam następujące pytanie odnośnie czy należy się wyspowiadać z grzechu takiego iż gdy chodziłem do podstawówki pożyczyłem koleżance pieniądze które miały służyć na aborcje, aczkolwiek do tej aborcji nie doszło czy to jest grzech?

Pompieri
Gaduła
Gaduła
Posty: 974
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 435 times
Been thanked: 170 times

Re: Aborcja

Post autor: Pompieri » 2020-10-08, 11:06

Zamiar jak najbardziej grzeszny. Nalezy sie wyspowiadac.

Budak1010
Przybysz
Przybysz
Posty: 4
Rejestracja: 8 paź 2020

Re: Aborcja

Post autor: Budak1010 » 2020-10-08, 11:11

A jak to ująć w słowach

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Aborcja

Post autor: Andej » 2020-10-08, 11:18

Budak1010 pisze: 2020-10-08, 11:04 pożyczyłem koleżance pieniądze które miały służyć na aborcje
W przeciwieństwie do prawa cywilnego i karnego w prawie bożym sam zamiar jest (niemal) równoznaczny z czynem. Gdybyś chciał kogoś zamordować, ale pistolet by nie wypalił, to byłbyś, niezależnie od skutków, winnym morderstwa. Jeśli świadomie pożyczałeś pieniądz, które miały służyć dokonaniu morderstwa (tj. przerwania życia), to jesteś winnym morderstwa.
Okolicznością łagodzącą jest brak pełnego rozeznania czynu z uwagi na wiek. Pozytywne jest też to, że już uświadomiłeś sobie wyrządzone zło. To dobry prognostyk. I dobry punkt wyjścia, aby przystąpić do sakramentu pojednania i wyznać ze skruchą ten czyn.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1600
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Aborcja

Post autor: Tek de Cart » 2020-10-08, 13:48

dokładnie tak to ująć w słowach jak tutaj to napisałeś - prosto i czytelnie
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1722
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 353 times

Re: Aborcja

Post autor: Morkej » 2020-10-08, 15:10

Tak, zgadzam się tutaj z Andejem. To, że te pieniądze, które de facto miały pójść na cel grzeszny, nie zostały ostatecznie zrealizowane, to w żadnym wypadku nic nie usprawiedliwia. To po prostu pomoc drugiej osobie w tym, aby zgrzeszyła. Co innego by było, gdybyś w tamtej sytuacji tylko i wyłącznie rozmyślał nad tym, czy pomóc koleżance, czy nie. Tutaj poszła twoja pełna zgoda i pomoc.
Nie wiem ile miałeś lat będąc w podstawówce, kiedy nastąpiła ta sytuacja, ale z pewnością w klasach 6-8 ma się pełną świadomość swoich czynów. I w takim wypadku nie jest to okoliczność łagodząca, jak opisuje tutaj Andej.

Jednak i tak czy siak, z takiego czynu wyspowiadać się należy.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4436
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1078 times
Been thanked: 1149 times

Re: Aborcja

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2020-10-08, 15:58

Wyznaj to na spowiedzi tak, jak napisałeś w pierwszym poście. "Gdy chodziłem do podstawówki pożyczyłem koleżance pieniądze, które miały służyć na aborcję. Do aborcji jednak nie doszło"
Aborcja jest poważnym grzechem, który bardzo obciąża sumienie. Kobieta, która dokonała tego czynu, często zmaga się z syndromem poaborcyjnym. Jest to dla niej duże cierpienie i poczucie winy. Warto takim osobom mówić o Bożym Miłosierdziu, bo Pan Jezus pragnie im przebaczyć. Chce, żeby były znowu szczęśliwe. Na każdego czeka w sakramencie spowiedzi.
Pocieszające jest, że do tego grzechu jednak nie doszło. Ale wyspowiadać się i tak trzeba.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

wXlfX

Re: Aborcja

Post autor: wXlfX » 2020-10-13, 12:03

Jak w podstawówce? To ile ona miała lat? Xd

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Aborcja

Post autor: ToTylkoJa » 2020-10-13, 12:24

Wilku, kiedyś podstawówka 8 klas miała, więc mogła mieć i 15 lat.

Adam
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 231
Rejestracja: 13 paź 2019
Has thanked: 21 times
Been thanked: 20 times

Re: Aborcja

Post autor: Adam » 2020-10-13, 13:01

Skąd takie siano w podstawówce? Rodzice mają pole nafty?
"Szczęśliwe rodziny ryją mi łeb, patrzę głodny na malowany chleb" - Quebo

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18937
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Aborcja

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-10-13, 13:43

Budak1010 pisze: 2020-10-08, 11:04 Witam, mam następujące pytanie odnośnie czy należy się wyspowiadać z grzechu takiego iż gdy chodziłem do podstawówki pożyczyłem koleżance pieniądze które miały służyć na aborcje, aczkolwiek do tej aborcji nie doszło czy to jest grzech?
Czy miałeś świadomość, że aborcja jest grzechem? (pytam serio - pamiętam, że jak w 6 klasie jeszcze jej nie miałem - ale wtedy temat aborcji nie był powszechnie omawiany).
Tak czy owak wyznaj.

apis

Re: Aborcja

Post autor: apis » 2020-10-13, 13:53

W podstawówce? To chyba nawet nie Twoje pieniądze były, tylko rodziców (chyba że miałeś 16 lat). Tym gorzej, oczywiście trzeba wyznać grzech.

Adam
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 231
Rejestracja: 13 paź 2019
Has thanked: 21 times
Been thanked: 20 times

Re: Aborcja

Post autor: Adam » 2020-10-13, 14:59

Za kieszonkowe w podstawówce to raczej można doktora Mengele wyrwać, niż, że tak powiem profesjonalistę.
"Szczęśliwe rodziny ryją mi łeb, patrzę głodny na malowany chleb" - Quebo

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1056
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Ateista
Has thanked: 65 times
Been thanked: 240 times

Re: Aborcja

Post autor: Efezjan » 2020-10-13, 16:22

Chęć aborcji w podstawówce?

"O tempora, o mores".
To, że dzieci się bzykają w podstawówce, jest czymś strasznym, a jeszcze gdy /z dwojga złego/ robią to bez żadnego zabezpieczenia...?
Gdzie byli rodzice, nie uczono ich wychowania seksualnego?
"E parvo eu não sou!!!
E fico a pensar
Que mundo tão parvo
Onde para ser escravo
E preciso estudar..."

Deolinda, Parva que eu sou

ODPOWIEDZ