Czy dyspensa obejmuje wszystkich?

Rozmowy na temat świąt i zwyczajów religijnych Kościoła świętego.
ODPOWIEDZ
AlexS060
Początkujący
Początkujący
Posty: 29
Rejestracja: 14 lip 2020
Has thanked: 3 times

Czy dyspensa obejmuje wszystkich?

Post autor: AlexS060 » 2020-10-18, 11:58

Zastanawiam się nad tą dyspensą, mieszkam w lubelskim i abp. Budzik udzielił jej mieszkańcom i osobom przejeżdżającym. To dyspensa dla wszystkich? Czy ma jakieś warunki? Podobno ksiądz w mojej parafii powiedział, że to dla starszych, chorych i bojących się. Jednak na oficjalnej stronie kurii nie piszą żadne warunki. Ja już zgłupiałam, orientuje się ktoś?

Dominik

Re: Czy dyspensa obejmuje wszystkich?

Post autor: Dominik » 2020-10-18, 13:47

Jeśli kuria nie stawia warunków, to ich nie ma.
Tylko jeśli nie boisz się że narazisz siebie lub swoich bliskich, że coś przyniesiesz do domu to idź, nie szukaj wymówek. Jeśli np. nie boisz się spotkania ze znajomymi, i nie pójdziesz do kościoła z powodu dyspensy a nie obaw, to coś tutaj nie tak.

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Czy dyspensa obejmuje wszystkich?

Post autor: abigail » 2020-10-18, 13:56

a dla mnie jest dziwne ze różni biskupi dają różne dyspensy
czyli ew grzech zależy od miejsca zamieszkania
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

ktokolwiek
Bywalec
Bywalec
Posty: 97
Rejestracja: 7 lip 2019
Lokalizacja: Mazury
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 137 times
Been thanked: 67 times

Re: Czy dyspensa obejmuje wszystkich?

Post autor: ktokolwiek » 2020-10-18, 14:43

Biskup ma taką władzę i tyle. Najlepiej jego zapytać albo wczytać się, dlaczego podjął taką decyzję. Grzech nie zależy od miejsca zamieszkania, tylko od decyzji grzeszącego. jak komuś się nie chce iść do kościoła, nie zależy mu na spotkaniu z Bogiem, zaczyna szukać wymówek. Nie zastanawiajmy się nad tym, co nie prowadzi do budowania dobra w nas samych.
A swoją drogą, komunizm kilka lat temu wyszedł z naszego kraju, ale jakby nie każdego człowieka opuścił. Wszyscy muszą mieć równo, rozliczanie z tego, kto ma lepiej. ech...

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Czy dyspensa obejmuje wszystkich?

Post autor: abigail » 2020-10-18, 14:58

ciekawe ze niektórzy muszą odpowiadając komuś dowalic #:-s
napisalam maila do biskupa, swoja droga
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

ktokolwiek
Bywalec
Bywalec
Posty: 97
Rejestracja: 7 lip 2019
Lokalizacja: Mazury
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 137 times
Been thanked: 67 times

Re: Czy dyspensa obejmuje wszystkich?

Post autor: ktokolwiek » 2020-10-18, 19:13

Nie chciałam dowalić. Przepraszam, jeśli to tak zabrzmiało. To, co napisałam wynika z moich ostatnich obserwacji i szczerze mówiąc już jestem tym zmęczona.
Przepraszam i pozdrawiam

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14998
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Czy dyspensa obejmuje wszystkich?

Post autor: Dezerter » 2020-10-18, 19:17

Abi podaj przykład nierówności i inności u biskupów
dla mnie dyspensa to dyspensa
Jeśli możesz to idziesz do kościoła - było jeszcze jedno miejsce wolne, jak nie możesz z różnych względów, lub nie chcesz narażać innych, to nie idziesz i nie masz grzechu
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Czy dyspensa obejmuje wszystkich?

Post autor: abigail » 2020-10-18, 19:59

abp gądecki przewodniczący kep -" Zachęcam księży biskupów, aby – w związku z ciągłym zagrożeniem życia i zdrowia wszystkich Polaków – udzielali stosownych dyspens od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedzielę i święta nakazane, na terenie swoich diecezji. Wiernym przypominam, że skorzystanie z dyspensy oznacza, iż nieobecność na Mszy Świętej nie jest grzechem."

bp legnicki -" Przypominam, że zwolnienie z uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych pozostaje aktualne wobec osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura). "

Dodano po 3 minutach 2 sekundach:
i ja w ogole nie miałam na myśli mojego uczestnictwa we mszy, tylko tak teoretycznie
przewodniczący mowi ze mozna nie chodzić bo epidemia (przynajmniej ja to tak rozumiem) a nasz ze mozna nie chodzić jak sie jest przeziebionym
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14998
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Czy dyspensa obejmuje wszystkich?

Post autor: Dezerter » 2020-10-18, 20:43

Biskup Legnicki zapomniał chyba, o limitach w strefie żółtej i czerwonej
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Dominik

Re: Czy dyspensa obejmuje wszystkich?

Post autor: Dominik » 2020-10-18, 20:54

abigail pisze: 2020-10-18, 19:59 bp legnicki -" Przypominam, że zwolnienie z uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych pozostaje aktualne wobec osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura). "
Przecież takie osoby zawsze nie musiały iść na Msze.

apis

Re: Czy dyspensa obejmuje wszystkich?

Post autor: apis » 2020-10-18, 21:19

Zalecenia KEP nie są wiążące, są zaleceniami.
Wiernych obowiązuje to, co biskupi podają w dekretach w danej diecezji.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy dyspensa obejmuje wszystkich?

Post autor: Andej » 2020-10-18, 21:24

16 bm ukazał się
D E K R E T
dotyczący zasad bezpieczeństwa i higieny oraz duszpasterstwa w czasie pandemii koronawirusa
podpisany przez +Romualda Kamińskiego Biskupa Warszawsko-Praskiego. Poniżej punkt dotyczący dyspensy. Podkreśliłem jeden wyraz. Napisał, że dyspensa obowiązuje NADAL. I tego trza się trzymać.

1. Dyspensa
Przypominam, że udzielona na początku pandemii dyspensa od niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszy św. nadal obowiązuje, tym bardziej w związku z ograniczeniami dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych w tzw. „strefie czerwonej”.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ktokolwiek
Bywalec
Bywalec
Posty: 97
Rejestracja: 7 lip 2019
Lokalizacja: Mazury
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 137 times
Been thanked: 67 times

Re: Czy dyspensa obejmuje wszystkich?

Post autor: ktokolwiek » 2020-10-19, 08:01

Nasz biskup Jerzy Mazur w pewnym momencie zdjął dyspensę i nowej nie ogłosił

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy dyspensa obejmuje wszystkich?

Post autor: Andej » 2020-10-20, 10:02

Ale jest jeszcze zdrowy rozsądek. Gdy zagrożenie duże, to należy postępować tak, aby je minimalizować. Uważam, że osoby czujące się szczególnie zagrożone (np. ja) stwierdzające, że w ich kościele dość liberalnie podchodzi się do bezpieczeństwa kowidowego (np. w moim), mają uzasadnione prawo (sam nie skorzystam, dopóki nie wpadnę w panikę) prawo do zdalnego uczestnictwa w eucharystii.
\
Boję się zarażenia, ale bez fizycznego uczestnictwa w Najświętszej Ofierze czuję głód. Brak mi czegoś. Wole dobrze założyć maseczkę, niczego nie dotykać i uczestniczyć. Ale pozostałe bytności w kościele odpuszczam. A gdy będzie gorzej, to przeniosę samowolnie niedzielę na jakiś dzień powszedni. W którym kościół jest niemal pusty, aby choć raz w tygodniu mieć możliwość fizycznego przystąpienia do Stołu Pańskiego.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święta i zwyczaje religijne”