Odnowa w Duchu Świętym

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
123
Przybysz
Przybysz
Posty: 10
Rejestracja: 10 lis 2020

Odnowa w Duchu Świętym

Post autor: 123 » 2020-11-11, 11:04

Czy są tutaj wierni należący do Odnowy w Duchu Świętym?
Są to sobotnie spotkania w kościele, gdzie śpiewamy psalmy, prorokujemy, uzdrawiamy, mówimy językami. Spotkania trwają 17:00 - 1:00..
Ostatnio zmieniony 2020-11-11, 12:38 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4208 times
Been thanked: 2954 times
Kontakt:

Re: Odnowa w Duchu Świętym

Post autor: Dezerter » 2020-11-11, 12:41

Rozumiem, że należysz do Wspólnoty, czy jesteś sympatykiem?
Pisz proszę poprawnie nazwy własne i nazewnictwo religijne
Jest kilka osób , które są lub były w Odnowie
Serio dajecie radę aż do pierwszej w nocy? - podziwiam zapał uwielbieniowo-modlitewny
Ostatnio zmieniony 2020-11-11, 13:16 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Odnowa w Duchu Świętym

Post autor: abigail » 2020-11-11, 12:51

serio wy uzdrawiacie? ;)
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Odnowa w Duchu Świętym

Post autor: Andej » 2020-11-11, 17:59

123 pisze: 2020-11-11, 11:04 Są to sobotnie spotkania w kościele, gdzie śpiewamy psalmy, prorokujemy, uzdrawiamy, mówimy językami. Spotkania trwają 17:00 - 1:00..
Dlaczego sobotnie? U mnie w poniedziałki. O 18:00 msza święta, potem do ok. 20 śpiewy, modlitwy, grupki dzielenia. Wielbimy Boga. Czasem nieszpory.
Psalmy wyjątkowo. Nie prorokujemy. Nie uzdrawiamy. Mówimy i śpiewamy w języku polskim, gdyż jest on najbardziej zrozumiały i komunikatywny dla uczestników spotkań. Całkowicie ten jeden język nam wystarcza. A egzaltacja jest nam obca.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

123
Przybysz
Przybysz
Posty: 10
Rejestracja: 10 lis 2020

Re: Odnowa w Duchu Świętym

Post autor: 123 » 2020-11-12, 07:31

Na mnie ogromne wrażenie zrobiła wierna modląca sie śpiewem po aramejsku. Tak, wytrzymujemy do 1:00 w nocy.

Awatar użytkownika
drJanek
Bywalec
Bywalec
Posty: 151
Rejestracja: 22 mar 2020
Lokalizacja: Polska
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 53 times

Re: Odnowa w Duchu Świętym

Post autor: drJanek » 2020-11-12, 13:35

123 pisze: 2020-11-12, 07:31 Na mnie ogromne wrażenie zrobiła wierna modląca sie śpiewem po aramejsku. Tak, wytrzymujemy do 1:00 w nocy.
Tak z ciekawości (nie odbieraj mojego pytania jako atak - to nie jest moją intencją) - skąd wiedzieliście, że modliła się po aramejsku?
Był ktoś obecny kto zna aramejski?
„Ufaj Bogu tak, jakby całe powodzenie spraw zależało wyłącznie od Niego;
tak jednak dokładaj wszelkich starań, jakbyś ty sam miał wszystko zdziałać, a Bóg nic zgoła.”
Św. Ignacy Loyola

123
Przybysz
Przybysz
Posty: 10
Rejestracja: 10 lis 2020

Re: Odnowa w Duchu Świętym

Post autor: 123 » 2020-11-15, 14:31

Aż takiej pewnoścci nie mamy ja się uczę herbrajskiego i na pewno był to jezyk z grupy semickich

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Odnowa w Duchu Świętym

Post autor: ToTylkoJa » 2020-11-15, 14:47

@123
Równie dobrze mogł nie być to żaden język, ale wykorzystujący zbitki głosek, które są charakterystyczne dla języków semickich.

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Odnowa w Duchu Świętym

Post autor: abigail » 2020-11-15, 14:52

z 1 listu do koryntian
przypuśćmy, bracia, że przychodząc do was będę mówił językami: jakiż stąd pożytek dla was, jeżeli nie przemówię do was albo objawiając coś, albo przekazując jakąś wiedzę, albo prorokując, albo pouczając?
Jeżeli korzysta ktoś z daru języków, to niech mówią kolejno dwaj, najwyżej trzej, a jeden niech tłumaczy! Gdyby nie było tłumacza, nie powinien mówić na zgromadzeniu; niech zaś mówi sobie samemu i Bogu!
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Odnowa w Duchu Świętym

Post autor: Jozek » 2020-11-15, 19:08

123 pisze: 2020-11-15, 14:31 Aż takiej pewnoścci nie mamy ja się uczę herbrajskiego i na pewno był to jezyk z grupy semickich
Wiesz, ja znam 5 jezykow i nigdy nie przyszlo mi do glowy by slyszac podobienstwo wymowy-akcentu, do jakiegos jezyka, stwierdzic ze to jest ten jezyk.
Moge akcentem, nasladowac gorala, slazaka, kaszuba, szkota, amerykanina, rosjanina i ukrainca, czy nawet polskiego Zyda i pare innych, ale to nie znaczy ze to co bede mowil bedzie w ich jezyku.
Mozna mowic nawet po polsku z akcentem szkockim, czy niemieckim, dobierajac takie slowa, by przypominaly obce, bedziesz myslal ze ktos mowi w danym jezyku.
By chocby zgrubsza uznac ze ktos cos mowi w jakims konkretnym jezyku, trzeba go znac i dokladnie rozumiec co dana osoba mowi.
Kiedys moj szwagier stwierdzil ze niezbyt dobrze gadam po angielsku, po tym jak klient z UK zadzwonil do mnie i przez telefon dyskutowalismy szczegoly prac.
Ocenil to po tym ze nagle przestawalem cos mowic i dla niego to bylo jak zastanawianie sie co powiedziec.
A nie wiedzaial o co chodzilo i te przerwy to bylo wysluchanie tego co ktos mowi. zanim sie odpowie. ;)
To dziala tez w odwrotna strone, bo ten nieznajacy jezyka, bedzie myslal ze sie dobitnie o czyms konkretnym mowi i uzna to za dobra znajomosc danego jezyka, a tym samym uzna to za dany konkretny jezyk. Jest w tym wiecej psychologii, niz faktow jezykowych.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Odnowa w Duchu Świętym

Post autor: Andej » 2020-11-15, 21:08

Czy nie warto przeczytać, wprawdzie dość długiej, dyskusji na ten temat, która toczyła się w wątku poświęconym wątpliwościom wobec Odnowy?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

123
Przybysz
Przybysz
Posty: 10
Rejestracja: 10 lis 2020

Re: Odnowa w Duchu Świętym

Post autor: 123 » 2020-11-16, 08:25

Jozek wiec nie jestes w stanie wierzyć w odnowy w Duchu świętym.
Jak z drugiej strony to ona w takim razie śpiewała na złość nam, kłamiąc, że zna Aramejski, tak?
Ostatnio zmieniony 2020-11-17, 21:49 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Odnowa w Duchu Świętym

Post autor: Jozek » 2020-11-16, 08:55

Nie wazne czy klamala czy nie, mowila, czy spiewala w Aramejskim, czy zwyklym belkocie, wazne jest by tresc byla zrozumiala, czyli by ktos to przetlumaczyl.
Jesli nie ma nikogo kto by tlumaczyl, to zadne jezyki nie beda mialy zadnego sensu.
Duch Swiety nie robi sobie zartow z wiary wiec jesli cos chce przekazac to czyni to zrozumiale chocby dla jednej osoby ktora przetlumaczy tresc.
Poza tym po co mialby cos przekazywac w aramejskim, jesli wszyscy rozumieja polski?
Czyzby Duch Sw. nie byl w stanie nic przekazac po polsku?

Powiem ci teraz troche po wlosku. ;)

Krakre mia kontor mia ajanostre.
Tulis manore.

A teraz przetlumacze ci na polski.

Kra kre mija, kon tor mija, a ja nos tre.
Tu lis ma nore. ;)
Jak myslisz, dobrze znam wloski? ;)
Ostatnio zmieniony 2020-11-16, 09:23 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Odnowa w Duchu Świętym

Post autor: abigail » 2020-11-16, 16:26

jozek, jeśli mówisz o tym włoskim z lisim akcentem, to chyba znam ten dialekt :D

a do odnowy naleze od ponad 20 lat, moze ostatnio mniej gorliwie uczestnicze w spotkaniach
i tak jak entuzjastycznie jestem nastawiona do całego ruchu, tak dziwnie odrzuca mnie modlitwa w językach i spoczynek w Duchu sw...
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4208 times
Been thanked: 2954 times
Kontakt:

Re: Odnowa w Duchu Świętym

Post autor: Dezerter » 2020-11-17, 21:51

Abi - to co cię trzyma w Odnowie, czyli wspólnocie?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ