Odnowa w Duchu Świętym

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Odnowa w Duchu Świętym

Post autor: Andej » 2020-11-20, 19:01

Albertus pisze: 2020-11-20, 17:53 Nie brzmi to jak " kocia muzyka". Najczęściej bardzo ładnie to ze sobą współgra. Czasem układa się w swego rodzaju "melodię"
Sądzę, że niezupełnie masz rację. To zależy od zaangażowania. Jestem przekonany, że dla osoby niewierzącej przypominać to będzie kakofonię. A dla osoby szczerze modlącej się w tej formie, będą to pienia anielskie. To wszystko zależy od tego, czy jest się "w środku" czy "na zewnątrz".
Sądzę też, że duży wpływ na nastrojowość i uczuciowość. Łatwość podleganie emocjom. Zapewne dlatego Odnowa jest zdominowana przez kobiety.

Osobiście nie zauważyłem daru języków, blablania, upadków. Acz przed skutkami tych ostatnich chronili panowie zawsze stojący obok podchodzących do kapłana. Ale cóż, ja nie podlegam takim reakcjom. I może dlatego w moje obecności takie demonstracje są niemożliwe. Choć przyznam się, że w pewnym okresie wydawało mi się to być czymś pociągającym. Teraz jednak mam świadomość, że te zachowanie nie mają wielkiego związku z wiarą. Ani jej nie potwierdzają, ani jej nie zaprzeczają. Ot są, tak jak łzy, gdy człowiek się wzruszy lub rozpacza. Ale zewnętrzne objawy nie mają wpływu na to, w jakim stopniu modlitwa dociera do Boga.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5986
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 453 times
Been thanked: 910 times

Re: Odnowa w Duchu Świętym

Post autor: Albertus » 2020-11-20, 19:21

Andej pisze: 2020-11-20, 19:01

Sądzę, że niezupełnie masz rację. To zależy od zaangażowania. Jestem przekonany, że dla osoby niewierzącej przypominać to będzie kakofonię. A dla osoby szczerze modlącej się w tej formie, będą to pienia anielskie. To wszystko zależy od tego, czy jest się "w środku" czy "na zewnątrz".
Sądzę też, że duży wpływ na nastrojowość i uczuciowość. Łatwość podleganie emocjom. Zapewne dlatego Odnowa jest zdominowana przez kobiety.

Osobiście nie zauważyłem daru języków, blablania, upadków. Acz przed skutkami tych ostatnich chronili panowie zawsze stojący obok podchodzących do kapłana. Ale cóż, ja nie podlegam takim reakcjom. I może dlatego w moje obecności takie demonstracje są niemożliwe. Choć przyznam się, że w pewnym okresie wydawało mi się to być czymś pociągającym. Teraz jednak mam świadomość, że te zachowanie nie mają wielkiego związku z wiarą. Ani jej nie potwierdzają, ani jej nie zaprzeczają. Ot są, tak jak łzy, gdy człowiek się wzruszy lub rozpacza. Ale zewnętrzne objawy nie mają wpływu na to, w jakim stopniu modlitwa dociera do Boga.
Może i tak .

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Odnowa w Duchu Świętym

Post autor: Jozek » 2020-11-20, 20:44

Albertus pisze: 2020-11-20, 17:53
Jozek pisze: 2020-11-20, 17:46 Grupy odnowy to wspolnoty, wiec takie indywidualne modlitwy na glos raczej nie powinny miec miejsca, bo to rozprasza innych.
Modlitwy we wspolnotach jesli sa glosno to powinny byc wspolne i takie ktore kazdy zna i rozumie.
Nie wyobrazam sobie np. 20 osob "spiewajacych jezykami", kazdy innym. Brzmialo by to jak kocia muzyka.
Nie brzmi to jak " kocia muzyka". Najczęściej bardzo ładnie to ze sobą współgra. Czasem układa się w swego rodzaju "melodię"
Mozliwe, ale czy wszyscy wtedy tak samo robia, czy raczej czesc albo nie wie o co chodzi, albo nie potrafi tak, albo po prostu wyglada to sztucznie.
To powinna byc raczej wspolnota, a nie indywidualne modlitwy tym bardziej na glos.
W duzej czesci takich spotkan roznych grup, jest to pogon za czyms nowym, ciekawszym itp. itd. zamiast poglebiania wiary.
Charyzmaty nie sa na pokaz, wiec jesli sie pojawiaja, to maja czemus konkretnemu sluzyc, a nie robic sobie przedstawienia przez caly rok. A tak w ogole, to cos co sluzy pokazowi, nie jest czadnym charyzmatem, wiec uwazam ze wiekszosc tych glosolalii, mowienia jezykami, itp. "charyzmatow" to zwyczajne robienie "szopki" z wiary i spotkan ktore maja sluzyc jej odnowieniu.
Na zabawy jest czas w rozne swieta i czas ku temu przeznaczny. Czesto wystepuje tez wesolosc, przechodzaca w wesolkowatosc i z nia mylona w obie strony, czy tez twierdzenie ze wesolkowatosc to dzialanie Ducha Sw.
Gdyby ci wesolkowaci poznali swoja grzesznosc tak jak bedzie to na Sadzie Ostatecznym to te usmiechy blyskawicznie by im zniknely z twarzy.
Ostatnio zmieniony 2020-11-20, 20:53 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5986
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 453 times
Been thanked: 910 times

Re: Odnowa w Duchu Świętym

Post autor: Albertus » 2020-11-20, 20:58

Jozek pisze: 2020-11-20, 20:44
Albertus pisze: 2020-11-20, 17:53
Jozek pisze: 2020-11-20, 17:46 Grupy odnowy to wspolnoty, wiec takie indywidualne modlitwy na glos raczej nie powinny miec miejsca, bo to rozprasza innych.
Modlitwy we wspolnotach jesli sa glosno to powinny byc wspolne i takie ktore kazdy zna i rozumie.
Nie wyobrazam sobie np. 20 osob "spiewajacych jezykami", kazdy innym. Brzmialo by to jak kocia muzyka.
Nie brzmi to jak " kocia muzyka". Najczęściej bardzo ładnie to ze sobą współgra. Czasem układa się w swego rodzaju "melodię"
Mozliwe, ale czy wszyscy wtedy tak samo robia, czy raczej czesc albo nie wie o co chodzi, albo nie potrafi tak, albo po prostu wyglada to sztucznie.
To powinna byc raczej wspolnota, a nie indywidualne modlitwy tym bardziej na glos.
W duzej czesci takich spotkan roznych grup, jest to pogon za czyms nowym, ciekawszym itp. itd. zamiast poglebiania wiary.
Charyzmaty nie sa na pokaz, wiec jesli sie pojawiaja, to maja czemus konkretnemu sluzyc, a nie robic sobie przedstawienia przez caly rok. A tak w ogole, to cos co sluzy pokazowi, nie jest czadnym charyzmatem, wiec uwazam ze wiekszosc tych glosolalii, mowienia jezykami, itp. "charyzmatow" to zwyczajne robienie "szopki" z wiary i spotkan ktore maja sluzyc jej odnowieniu.
Już przedstawiłem moja opinie na ten temat - uważam tak zwaną modlitwę czy śpiew w językach za jubilację, czyli radosne uwielbianie Boga poprzez różne dźwięki.

Nie widzę w tym nic złego. Może nie jest to nic nadnaturalnego ale rzeczą dobrą jest wychwalać Boga niezależnie od tego czy czyni się to za pomocą zrozumiałych słów czy też niezrozumiałych dźwięków. Szczególnie gdy się to czyni z wiarą i szczerym sercem.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Odnowa w Duchu Świętym

Post autor: Jozek » 2020-11-20, 21:06

Tak, masz racje, ale to sa i powinny byc indywidualne sprawy, a nie na spotkaniach grup odnowy.
Czy w ogole ktokolwiek w tych grupach zdaje sobie sprawe i ma pojecie z czym i dlaczego ludzie przychodza na te spotkania i wlasnie do tych grup?
Raczej chyba nie, bo watpie by ktokolwiek kogokolwiek nowego o to pytal.
Ja np. widzialem taka grupe jako ludzi ktorzy cos konkretnego wiedza i moga mi pomoc, wyjasnic i wytlumaczyc co sie np. ze mna dzieje, dlaczego i jak pewne rzeczy rozumiec.
Jak juz kiedys pisalem, gdy przyszedlem na spotkanie, to byl to zwyczajnie zonk, totalne nieporozumienie i pomyslalem ze pomylilem adresy.
Jakbym trafil na jakies prywatne przyjecie niezaproszony.
Myslisz ze to tylko ja jeden? nie takich jest wiecej niz kiedykolwiek grupy odnowy widzialy.
Praktycznie kazdy kto sie nawrocil, ma mase pytan, ktore pozostaja be odpowiedzi, a zykomo mamy w tych grupach mase "charyzmatow. Jednak nikt nie ma Charyzmatu wyjasniania wiary. Sa "charyzmaty glosolalii, jezykow, uzdrawiania, i wszelkich innych bezuzytecznych dla nawroconych i ma sie wrazenie ze taka grupa nie ma nic wspolnego z odnowa wiary, i Duchem Sw.
Jak przyjscie na dyskoteke z nieznanym discjockejem.
Odnowa wiary to powazna spraw, bo od tego zalezy zbawienie, wiec nie potrafie zrozumiec jak mozna sie tak bawic, i robic wystepy, podczas gdy wierni potrzebuja pomocy, a tam nawet nie ma dostepu do kaplana.
Jesli Duch Sw. ma kazdego z osobna prowadzic, to po kiego grzyba ze sie tak wyraze, te grupy odnowy, ktore sobie przypisuja zaslugi dzialania Ducha Sw. ktory musi kazdego prowadzic z osobna, bo nikt nie potrafi niczego konkretnie wyjasnic?
Po kiego grzyba szukanie ludzi ktorych trzeba by nawrocic, jesli tych nawroconych nie ma kto utwierdzic w wierze?
Ostatnio zmieniony 2020-11-20, 21:24 przez Jozek, łącznie zmieniany 5 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5986
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 453 times
Been thanked: 910 times

Re: Odnowa w Duchu Świętym

Post autor: Albertus » 2020-11-20, 21:14

Jozek pisze: 2020-11-20, 21:06 Tak, masz racje, ale to sa i powinny byc indywidualne sprawy, a nie na spotkaniach grup odnowy.
Czy w ogole ktokolwiek w tych grupach zdaje sobie sprawe i ma pojecie z czym i dlaczego ludzie przychodza na te spotkania i wlasnie do tych grup?
Raczej chyba nie, bo watpie by ktokolwiek kogokolwiek nowego o to pytal.
Ja np. widzialem taka grupe jako ludzi ktorzy cos konkretnego wiedza i moga mi pomoc, wyjasnic i wytlumaczyc co sie np. ze mna dzieje, dlaczego i jak pewne rzeczy rozumiec.
Jak juz kiedys pisalem, gdy przyszedlem na spotkanie, to byl to zwyczajnie zonk, totalne nieporozumienie i pomyslalem ze pomylilem adresy.
Jakbym trafil na jakies prywatne przyjecie niezaproszony.
Myslisz ze to tylko ja jeden? nie takich jest wiecej niz kiedykolwiek grupy odnowy widzialy.
Praktycznie kazdy kto sie nawrocil, ma mase pytan, ktore pozostaja be odpowiedzi, a zykomo mamy w tych grupach mase "charyzmatow. Jednak nikt nie ma Charyzmatu wyjasniania wiary.
Już bardzo długi czas nie uczestniczyłem w spotkaniach wspólnot charyzmatycznych.Może wypowie się ktoś kto w nich regularnie obecnie uczestniczy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Odnowa w Duchu Świętym

Post autor: Andej » 2020-11-20, 21:27

Com napisał, pisałem z autopsji. Ale też nie uczestniczę od czasu ogłoszenia czerwonej strefy. A to już parę ładnych tygodni. Co nie znaczy, że nie mam kontaktu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14942
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4186 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Odnowa w Duchu Świętym

Post autor: Dezerter » 2020-11-20, 21:58

Jozek pisze: 2020-11-20, 17:46 Grupy odnowy to wspolnoty, wiec takie indywidualne modlitwy na glos raczej nie powinny miec miejsca, bo to rozprasza innych.
Modlitwy we wspolnotach jesli sa glosno to powinny byc wspolne i takie ktore kazdy zna i rozumie.
Nie wyobrazam sobie np. 20 osob "spiewajacych jezykami", kazdy innym. Brzmialo by to jak kocia muzyka.
Głupotki opowiadasz, brzmi to bardzo melodyjnie, harmonicznie i tworzy w przedziwny i zmienny sposób jedną pieśń uwielbienia - za każdym rzem inna i chociaż ja nie ma daru języków i stosuje jubilacji. Słyszałem modlitwę w językach nawet kilkuset osób i nawet wówczas brzmiała bardzo dobrze.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Odnowa w Duchu Świętym

Post autor: Jozek » 2020-11-20, 22:29

Ale co to ma do rzeczy jesli ludzie przychodza na spotkania jak do teatru, zamiast utwierdzac sie w wierze i ja lepiej rozumiec?
Samo uwielbianie Boga, bez rozumienia co On od nas wymaga i oderwanie tego od wspolnoty bliznich, wszystkich bliznich, tworzy jak to juz chyba Marek pisal, cos w rodzaju funklubu, a nie wiary w Boga. Dla mnie to brzmi jak mowil Jezus, jak wolanie "Panie, Panie, bez zadnego konkretnego dzialania, ktore Pan wymaga.
Wiem ze niektorzy dzialaja, ale nie o nich pisze.
Ostatnio zmieniony 2020-11-20, 22:35 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14942
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4186 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Odnowa w Duchu Świętym

Post autor: Dezerter » 2020-11-20, 22:32

Jozku - ja w odnowie więcej się nauczyłem przez 5 lat niż przez 40 nie będąc w odnowie.
Odnowa ma coraz lepsze nauczanie, postępuje centralizacja krajowa i w diecezjach, coraz więcej wytycznych z Watykanu, Warszawy i diecezji, wspólnoty przestają być same sobie sterem , żeglarzem i okrętem i tracą charakterystyczną dla Odnowy niezależność - powoli w prawdzie ale systematycznie, następuje silna tendencja "(u)Maryjnienia
Ostatnio zmieniony 2020-11-20, 22:33 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5986
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 453 times
Been thanked: 910 times

Re: Odnowa w Duchu Świętym

Post autor: Albertus » 2020-11-20, 22:35

Jozek pisze: 2020-11-20, 22:29 Ale co to ma do rzeczy jesli ludzie przychodza na spotkania jak do teatru, zamiast utwierdzac sie w wierze i ja lepiej rozumiec?
Dlaczego uważasz że ludzie przychodzą na spotkania "jak do teatru"?

Chyba większość uczestniczy w modlitwie i w uwielbieniu. Chyba że ktoś przyjdzie z zewnątrz i nie bardzo wie o co chodzi i nie identyfikuje sie z grupą i nie włącza w modlitwę to wtedy może faktycznie czuć się jak widz w teatrze.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Odnowa w Duchu Świętym

Post autor: Jozek » 2020-11-20, 22:37

Dezerter pisze: 2020-11-20, 22:32 Jozku - ja w odnowie więcej się nauczyłem przez 5 lat niż przez 40 nie będąc w odnowie.
Odnowa ma coraz lepsze nauczanie, postępuje centralizacja krajowa i w diecezjach, coraz więcej wytycznych z Watykanu, Warszawy i diecezji, wspólnoty przestają być same sobie sterem , żeglarzem i okrętem i tracą charakterystyczną dla Odnowy niezależność - powoli w prawdzie ale systematycznie, następuje silna tendencja "(u)Maryjnienia
Cieszy mnie to co piszesz, ale to jeszcze dluga droga do tego czym miala byc Odnowa, dlatego pisze to co pisze, by coniektorzy sie opamietali i kaplani wzieli sie takze za robote ktora glownie do nich nalezy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14942
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4186 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Odnowa w Duchu Świętym

Post autor: Dezerter » 2020-11-20, 22:43

Jozek pisze: 2020-11-20, 22:37
Dezerter pisze: 2020-11-20, 22:32 Jozku - ja w odnowie więcej się nauczyłem przez 5 lat niż przez 40 nie będąc w odnowie.
Odnowa ma coraz lepsze nauczanie, postępuje centralizacja krajowa i w diecezjach, coraz więcej wytycznych z Watykanu, Warszawy i diecezji, wspólnoty przestają być same sobie sterem , żeglarzem i okrętem i tracą charakterystyczną dla Odnowy niezależność - powoli w prawdzie ale systematycznie, następuje silna tendencja "(u)Maryjnienia
Cieszy mnie to co piszesz, ale to jeszcze dluga droga do tego czym miala byc Odnowa, dlatego pisze to co pisze, by coniektorzy sie opamietali i kaplani wzieli sie takze za robote ktora glownie do nich nalezy.
Jozku, ja wiem, że ty patrzysz na odnowę przez pryzmat własnego rozczarowania - przyszedłeś do nas jak do Mających Moc, Ducha i Prawdę a nie otrzymałeś pomocy i odpowiedzi.
Miałes nadmierne oczekiwania i czas się już wyleczyć z tego - jesteś dużym chłopcem, przestań to ciągnąć, bo zakłóca ci rzeczywisty odbiór świata - przemyśl to proszę
a piszę to publicznie, bo wielu może nie rozumieć twojego rozgoryczenia do odnowy
Ostatnio zmieniony 2020-11-20, 22:44 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Odnowa w Duchu Świętym

Post autor: Jozek » 2020-11-20, 22:48

Zgadza sie ze jestem duzym chopcem, i jak nie otrzymalem pomocy, zwrocilem sie do Ojca, i mi jej udzielil.
Jak kiedys sie spotkamy to ci wszystko wyjasnie, a teraz moge jedynie powiedziec ze to mialo mnie nauczyc o co w ogole chodzi i po co sa ci wszyscy ludzie w Odnowie.
Jeszcze i tak wszystkiego nie rozumiem, ale wierze ze jak przyjdzie czas to bede wiedzial.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Odnowa w Duchu Świętym

Post autor: abigail » 2020-11-21, 09:38

a ja w ogole większości nie rozumiem, ale to mi nie przeszkadza i nie jest moim celem
według mnie wiara nie jest wiedza
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

ODPOWIEDZ