Cudzołóstwo

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
ODPOWIEDZ
Maysofcash
Przybysz
Przybysz
Posty: 6
Rejestracja: 18 gru 2020
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Cudzołóstwo

Post autor: Maysofcash » 2020-12-18, 10:04

Witam.
Mam pewien problem, gdyż uprawiałem seks z moją dziewczyną nie będąc w małżeństwie. Gdy dowiedziałem się że jest to grzech, zaprzestałem tego, lecz moja dziewczyna uważa że zakaz ten jest bez sensu i seks dla niej jest kluczowy w związku. Siłą rzeczy jestem zmuszony do podparcia swojego stanowiska, lecz mam problem z cudzołóstwem. Kościół zabrania współżycia przed ślubem i daje jako argument fragmenty z Biblii tylko, że w Biblii, jak i całym starożytnym Izraelu cudzołóstwo było definiowane jako zdradę partnera. Nie rozumiem dlaczego Kościół rozciąga definicję tego słowa z Biblii na zakaz współżycia przed ślubem jak i zakaz używania prezerwatywy, czy też mieszkania razem przed małżeństwem. Jest ktoś w stanie mi to wytłumaczyć? :?:

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18877
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2603 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Cudzołóstwo

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-12-18, 10:40

Obawiam się, że ograniczasz odwołanie do Biblii wyłącznie do Dekalogu. Tymczasem już w Księgach Mojżeszowych znajdujemy wręcz karę kamienowania za "współżycie w obrębie obozowiska" osób nie związanych węzłem małżeńskim ("współżycie w obrębie obozowiska" implikowało, iż do zbliżenia doszło za zgodą obu osób - miało to sens, bo trudno o gwałt w obozie gęsto zastawionym namiotami).
Także w Nowym Testamencie współżycie jest traktowane jako "oczywista oczywistość", której się nie tłumaczy, ale do której się nawiązuje (np. 1Kor 7:2 "Ze względu jednak na niebezpieczeństwo rozpusty niech każdy ma swoją żonę, a każda swojego męża."

I drugie zagadnienie (szersze, niekoniecznie związane akurat ze współżyciem) - nie jest tak, że każde zachowanie jest "skodyfikowane" w Biblii. . Przede wszystkim dlatego, że Biblia to nie Kodeks Karny, ale także dlatego, że siłą rzeczy nie ma w niej spraw nieznanych w czasie jej spisywania.
Nie zdziwiłbyś się zapewne, że nie ma w niej grzechu kopiowania cudzego oprogramowania, prawda? Czemu zatem sie dziwić, że nie ma w niej zakazu używania prezerwatywy (nieznanej w starożytnym Izraelu)?
Jest za to zakaz adekwatny do wówczas używanym "metod" - niejaki Onan nie chciał mieć dziecka z pewna kobietą, więc "rozrzucał swoje nasienie" (onanizował się, żeby przy współżyciu z nią zmniejszyć szansę zapłodnienia). Jego postępowanie zostało w Biblii surowo potępione.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1600
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Cudzołóstwo

Post autor: Tek de Cart » 2020-12-18, 10:55

Dlatego że z całościowego przesłania Biblii wynika że współżycie seksualne jest zaplanowane dla małżeństwa w celu budowania relacji współmałżonków (przez jedność) i budowania rodziny oraz ludzkości (przez płodność). Stąd KAŻDE współżycie poza małżeństwem jest wykroczeniem poza plan Boży. I każde współżycie (także w małżeństwie) które nie szanuje jedności (np. gwałt w małżeństwie) czy płodności (np. antykoncepcja) jest czymś złym.

Co do Onana to nie do końca tak było, raczej stosował tzw. stosunek przerywany - bardzo słabą ale znaną od dawna metodę antykoncepcyjną. Ale fakt, że wyraźnie jest to potępione.

Dodano po 12 minutach 9 sekundach:
jeden z przykładów biblijnych:
"We czci niech będzie małżeństwo pod każdym względem i łoże nieskalane, gdyż rozpustników i cudzołożników osądzi Bóg." Hbr 13,4
zauważ, że mowa jest u o fakcie, że małżeństwo w przestrzeni seksualnej (łożą małżeńskiego) może zgrzeszyć zarówno ROZPUSTĄ jak i CUDZOŁOSTWEM
Rozpusta - to właśnie odrzucenie płodności w małżeństwie - czyli wykorzystywanie współmałżonka jako obiektu seksualnego w celu osiągnięcia przyjemności, a blokowanie płodności, która dla rozpustnika jest 'problemem' bo może doprowadzić do poczęcia, które zmniejszy jego możliwości rozpusty (tak trochę w uproszczeniu).
A cudzołóstwo to zdrada jedności małżeńskiej - czy to przez użycie do tego innej osoby, czy też gwałt.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4435
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1078 times
Been thanked: 1149 times

Re: Cudzołóstwo

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2020-12-18, 12:52

Współżycie seksualne jest darem, bliskością stworzoną dla małżeństwa. Wiele osób, które zdecydowały się na seks przedmałżeński myślało, że to ich uszczęśliwi. Z czasem uświadomiły sobie, że skrzywdziły w ten sposób samych siebie i siebie nawzajem. Straciły coś bardzo cennego, czystość ciała, myśli i duszy. Nie są już zdolne do wzajemnej, szczerej bliskości. Tylko sakrament spowiedzi, wyznanie tego grzechu i innych grzechów ciężkich może przywrócić tę bliskość i życie szczęśliwe na nowo.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Magnolia

Re: Cudzołóstwo

Post autor: Magnolia » 2020-12-18, 18:13

Mamy na forum dobry wątek dla narzeczonych, gdzie gromadzimy dobre filmy, wyjaśniające wiele zagadnień dotykających młodych ludzi przed ślubem:
viewtopic.php?f=15&t=869&hilit=narzeczeństwo&start=45

Polecam tez cała serie Ballady i romanse O. Adama Szustaka.
https://www.youtube.com/playlist?list=P ... 6_kBaf4Jt2
Żeby lepiej zrozumieć tematy miłości między młodymi ludźmi i dobrze się do miłości przygotować.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Cudzołóstwo

Post autor: Dezerter » 2020-12-20, 16:03

Dyskusję teoretyczną przeniosłem do działu Forum biblijne - proszę tam kontynuować
Ostatnio zmieniony 2020-12-20, 16:04 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”