Kościół Katolicki a Biblia - różnice

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
kodantr1
Przybysz
Przybysz
Posty: 4
Rejestracja: 4 sty 2021

Kościół Katolicki a Biblia - różnice

Post autor: kodantr1 » 2021-01-04, 20:25

Witam, jestem katolikiem, który od kilku dni próbuje poznać swoją wiarę trochę głębiej, a nie ślepo jak baranek chodzić do kościoła co niedziele, bo tak trzeba. Trafiłem ostatnio na artykuł, gdzie były wypisane różnice między KK a Biblią. Ilość różnic jaką zobaczyłem mnie wgniotła w ziemię, na końcu wyślę link. Chęć poznania swojej wiary przerodziła się w myśl "czy katolicyzm tak naprawdę ma sens?" Czy można na niektóre różnice wypisane w artykule znaleźć kontrargument posługując się Biblią? Czy nie jest to zbyt subiektywny artykuł?

https://nadziejaswiata.pl/kosciol-katolicki-a-biblia/

P.S

Magnolia

Re: Kościół Katolicki a Biblia - różnice

Post autor: Magnolia » 2021-01-04, 20:46

Pod linkiem jest strona protestancka, jej celem jest odciągać katolików od KK i werbować ich do swoich zborów, poprzez antykatolickie treści.

Jesli naprawdę chcesz poznać doktrynę KK to powinieneś czytać Katechizm, http://www.katechizm.opoka.org.pl - tu jest on line
albo poczytać u nas wątki o sprawach które budzą wątpliwości, odpowiedź dostaniesz zgodną z doktryną katolicką.
Mamy tu większość zarzutów stawianych KK obalonych, więc polecimy CI któryś wątek, jesli nasza wyszukiwarka Ci w tym nie pomoże.

Możemy Ci tez polecić bardzo dobra książkę Marka Piotrowskiego, który jest naszym forumowiczem i apologetą, pt "Kościół Oskarżony" - gruba i solidna pozycja, gdzie zarzuty wobec KK sa obalane jeden po drugim w wyczerpujący sposób.
tu masz próbkę: http://analizy.biz/marek1962/odkrycia.pdf
a tu książka do nabycia: https://www.religijna.pl/kosciol-oskarz ... piotrowski

Jesli dopiero co poznajesz (forum) no i doktrynę to zwróć uwagę, kto Ci odpowiada na forum tzn z jakim wyznaniem sie utożsamia, bo forumowicze z podpisem "chrześcijanin" to protestanci, toczy się tu dużo dyskusji o różnicach w religiach.

Cieszymy się że nas znalazłeś i z chęcią Ci pomożemy w poszukiwaniu prawdy.
Ostatnio zmieniony 2021-01-04, 20:47 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

kodantr1
Przybysz
Przybysz
Posty: 4
Rejestracja: 4 sty 2021

Re: Kościół Katolicki a Biblia - różnice

Post autor: kodantr1 » 2021-01-04, 21:00

Magnolia pisze: 2021-01-04, 20:46 Pod linkiem jest strona protestancka, jej celem jest odciągać katolików od KK i werbować ich do swoich zborów, poprzez antykatolickie treści.

Jesli naprawdę chcesz poznać doktrynę KK to powinieneś czytać Katechizm, http://www.katechizm.opoka.org.pl - tu jest on line
albo poczytać u nas wątki o sprawach które budzą wątpliwości, odpowiedź dostaniesz zgodną z doktryną katolicką.
Mamy tu większość zarzutów stawianych KK obalonych, więc polecimy CI któryś wątek, jesli nasza wyszukiwarka Ci w tym nie pomoże.

Możemy Ci tez polecić bardzo dobra książkę Marka Piotrowskiego, który jest naszym forumowiczem i apologetą, pt "Kościół Oskarżony" - gruba i solidna pozycja, gdzie zarzuty wobec KK sa obalane jeden po drugim w wyczerpujący sposób.
tu masz próbkę: http://analizy.biz/marek1962/odkrycia.pdf
a tu książka do nabycia: https://www.religijna.pl/kosciol-oskarz ... piotrowski

Jesli dopiero co poznajesz (forum) no i doktrynę to zwróć uwagę, kto Ci odpowiada na forum tzn z jakim wyznaniem sie utożsamia, bo forumowicze z podpisem "chrześcijanin" to protestanci, toczy się tu dużo dyskusji o różnicach w religiach.

Cieszymy się że nas znalazłeś i z chęcią Ci pomożemy w poszukiwaniu prawdy.
Dziękuję serdecznie za rade, na pewno skorzystam! :)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Kościół Katolicki a Biblia - różnice

Post autor: Andej » 2021-01-04, 21:17

Jeśli mogę radzić, to nie szukaj różnic, ale sensu. Bez z góry założonych tez.
Weź do ręki Pismo i czytaj. Dziel się swoim rozumieniem. A my podzielimy się naszymi refleksjami, wiedzą, doświadczeniem. Każdy wedle własnych możliwości i predyspozycji.
Weź do ręki NT. I czytaj, pytaj, rozważaj.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 833
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 197 times

Re: Kościół Katolicki a Biblia - różnice

Post autor: krystian.zawistowski » 2021-01-04, 22:38

Kościół dał Biblię, a nie Biblia Kościół i nie Biblia jest najważniejszą rzeczą która za Kościół świadczy.

Na mszy masz czytanie najpierw ze starego a potem z nowego testamentu, by pokazać jakąś obietnicę czy symbol - i jego wypełnienie w Panu Jezusie. (Tak na marginesie każda katolicka liturgia przez wieki jest uporządkowana bardzo podobnie do tego co w I apologii św. Justyna ze 155 roku )
Potem jest homilia - która jeśli jest odpowiednia, będzie raczej w oparciu o interpretacje starożytnych Ojców Kościoła, a jeśli nie ma - to możesz se puścić na internecie konferencję jakiegoś lepszego katolickiego kaznodziei albo sama sięgnąć do tych ojców kościoła, Grzegorza z Nyssy, Orygenesa, Augustyna, Ambrożego itd. Te interpretacje nie są proste i trywialne - ale tłumaczą całą Biblię co do joty a nie co trzeci werset Nowego Testamentu w porywach.


A to co pokazujesz wyżej: co kilkadziesiąt lat wypływają takie grupki tłumaczące wyrwane z kontekstu niby to dosłownie wersety na chłopski rozum i do tego jakieś manifestacje "duchów" Na początku XX wieku powstał ruch zielonoświątkowy na zachodzie, co zostało twardo potępione przez niemieckich protestantów w Deklaracji Berlińskiej. Na wschodzie objawił się niewątpliwie najbardziej skuteczny z nich, to jest Grzesia Rasputin który będąc ruskim chłopem-analfabetą przekabacił dwór carski swoimi kazaniami i cudami i przez jakiś czas nawet rządził całą Rosją i miał romans z cesarzową. Co do owoców wyprodukowało to tylko zamęt i zgorszenie. Mickiewicz i Słowacki na przykład zachodzili z innym quasi-mistykiem Towiańskim i jego "Kołem Sprawy Bożej".
Ostatnio zmieniony 2021-01-04, 22:50 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 5 razy.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Kościół Katolicki a Biblia - różnice

Post autor: sądzony » 2021-01-05, 11:16

krystian.zawistowski pisze: 2021-01-04, 22:38 Kościół dał Biblię, a nie Biblia Kościół (...)
hmmm :-?
<Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo.> J 1.1
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 833
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 197 times

Re: Kościół Katolicki a Biblia - różnice

Post autor: krystian.zawistowski » 2021-01-05, 12:16

No właśnie o tym mówię. Ten werset jest o drugiej osobie Boskiej, to jest o Panu Jezusie, por J 1,15-18

Mówiąc "że Kościół dał Biblię" mówię nie o "Słowie Przedwiecznym", tylko o zbiorze Pism Świętych, który kościół ustalił w IV wieku, więc trudno by było odwrotnie.

Ewentualnie potem Luter ze współpracownikami wynalazł trochę inny kanon i zasadę "Sola Scriptura", ale cóż mnie to może obchodzić?
Pisząc tu o apologetyce parokrotnie podkreślałem dowody na prawdziwość wiary KK w ogóle - w przeciwieństwie do hinduizmu, ateizmu, panteizmu, deizmu, islamu, buddyzmu czy czegokolwiek innego, także (jednego z tysięcy) protestantyzm(ów). Więc jak jakiś protestant wyjeżdża mi z takimi pojedynczymi cytatami nie jest to dla mnie żaden wielki argument na cokolwiek.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Kościół Katolicki a Biblia - różnice

Post autor: sądzony » 2021-01-05, 13:46

krystian.zawistowski pisze: 2021-01-05, 12:16 "(...) prawdziwość wiary KK w ogóle - w przeciwieństwie do hinduizmu, ateizmu, panteizmu, deizmu, islamu, buddyzmu czy czegokolwiek innego, także (jednego z tysięcy) protestantyzm(ów).
Zawiało :-s
krystian.zawistowski pisze: 2021-01-05, 12:16 Więc jak jakiś protestant wyjeżdża mi z takimi pojedynczymi cytatami nie jest to dla mnie żaden wielki argument na cokolwiek.
Jeśli to o mnie to
dziękuję.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Magnolia

Re: Kościół Katolicki a Biblia - różnice

Post autor: Magnolia » 2021-01-05, 14:12

A to nie Duch św natchnął ludzi by spisali Objawienie? Wydaje mi się że zbiór ksiąg natchnionych dostaliśmy z natchnienia Boga dlatego jest to taka ważna Księga

Ale co ja tam wiem...

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kościół Katolicki a Biblia - różnice

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-01-05, 14:24

Znam to uczucie. Po prostu będziesz się musiał zagłębić - zarówno w Biblię, jak i fakty związane z Kościołem.
To kosztuje sporo pracy, ale w sensie wiary bardzo się "opłaca".

Jedna rada - nie staraj sie rozważyć iluś taki zarzutów na raz. Weź jeden i drąż, do dna, do końca. Jak już wyjaśnisz, bierz nastepny.
Z doswiadczenia wiem, ze jak się zająć wiekszą liczbą takich kwestii na raz, nic z tego nie wychodzi i można dojść do falszywych przekonań.
Oczywiscie, możesz liczyć na naszą pomoc - ale zawsze odnośnie konkretnego, jednego zagadnienia.
Ostatnio zmieniony 2021-01-05, 14:27 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 833
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 197 times

Re: Kościół Katolicki a Biblia - różnice

Post autor: krystian.zawistowski » 2021-01-05, 14:51

Magnolia pisze: 2021-01-05, 14:12 A to nie Duch św natchnął ludzi by spisali Objawienie? Wydaje mi się że zbiór ksiąg natchnionych dostaliśmy z natchnienia Boga dlatego jest to taka ważna Księga

Ale co ja tam wiem...
Ale potem ktoś zdecydował, że na przykład Listy Pawłowe i Dzieje Apostolskie to Biblia, a Didache, czy Apologia Justyna, spisane ledwie 30 czy 60 lat później nie.

Oczywiście to stwierdzenie nie znaczyło, że Pierwsza Apologia gada nieprawdę- między innymi dlatego Kościół wierzy i zawsze wierzył w Mszę Świętą i transubstancjację - to jest ta "tradycja" KK. Potem przyszedł niejaki Luter i postanowił że będzie "biblijny" co sprowadziło się do tego, że wyrzucił między innymi i te dokumenty do śmietnika.[edit dygresja]

Żeby nie było - to nie sa moje argumenty za prawdziwością KK, nie potrzebuję takich. To apropo tematu Biblii.


Dodano po 6 minutach 12 sekundach:
sądzony pisze: 2021-01-05, 13:46
krystian.zawistowski pisze: 2021-01-05, 12:16 Więc jak jakiś protestant wyjeżdża mi z takimi pojedynczymi cytatami nie jest to dla mnie żaden wielki argument na cokolwiek.
Jeśli to o mnie to
dziękuję.
Nie, to o linku z tematu.




Nie twierdzę też że nie znacie Biblii znacznie lepiej ode mnie. Patrząc po innych Waszych postach pewnie tak jest. Pytanie mi się nasuwa jednak, za czym wysuwacie argumenty i co to są za argumenty, explicite.
Ostatnio zmieniony 2021-01-05, 15:11 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 5 razy.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Pompieri
Gaduła
Gaduła
Posty: 866
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 419 times
Been thanked: 146 times

Re: Kościół Katolicki a Biblia - różnice

Post autor: Pompieri » 2021-01-05, 16:18

Ta strona to antykatolicka indoktrynacja. Mozna bez obaw wyrzucic do kosza na smieci.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kościół Katolicki a Biblia - różnice

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-01-05, 17:30

sądzony pisze: 2021-01-05, 11:16
krystian.zawistowski pisze: 2021-01-04, 22:38 Kościół dał Biblię, a nie Biblia Kościół (...)
hmmm :-?
<Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo.> J 1.1
Biblia to Słowo Boże, ale Słowo Boże to nie Biblia. Jest to pojęcie znacznie szersze niż sama Biblia, nawet jeśli zawężamy jego znaczenie do przekazu Bożego Orędzia.
W cytowanym fragmencie jest jeszcze jedno, kolejne znaczenie, gdyż "Słowem" nazwany jest tu Chrystus.
Magnolia pisze: 2021-01-05, 14:12 A to nie Duch św natchnął ludzi by spisali Objawienie? Wydaje mi się że zbiór ksiąg natchnionych dostaliśmy z natchnienia Boga dlatego jest to taka ważna Księga
Mozna powiedzieć odwrotnie - a to nie ludzie spisali Objawienie? ;)
Nikt nie wątpi, że Duch Święty dał Objawienie i jest Jego pierwotny źródłem.
Ale NIE było tak, że był Nowy Testament, i na jego podstawie założono Kosciół.
Biblia nie spadła z Nieba.
Trzeba rozróżnić czym jest Objawienie, a czym Biblia.
Kościołowi zostało objawione Słowo Boże, które ten przekazywał (i nadal przekazuje).
Długo nie było Biblii (w sensie Nowego Testamentu, oczywiście), a był Kościół. W pewnym momencie (no, trwało to około pół wieku) Kosciół utrwalił część owego Depozytu w postaci pisemnej.
Kościół nie jest źródłem Słowa, ale zdanie @krystian.zawistowski iż "Kościół dał Biblię, a nie Biblia Kościół" jest jak najbardziej prawdziwe - to niezaprzeczalny fakt historyczny.
Ostatnio zmieniony 2021-01-05, 17:31 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Kościół Katolicki a Biblia - różnice

Post autor: sądzony » 2021-01-05, 17:48

krystian.zawistowski pisze: 2021-01-05, 14:51
sądzony pisze: 2021-01-05, 13:46
krystian.zawistowski pisze: 2021-01-05, 12:16 Więc jak jakiś protestant wyjeżdża mi z takimi pojedynczymi cytatami nie jest to dla mnie żaden wielki argument na cokolwiek.
Jeśli to o mnie to
dziękuję.
Nie, to o linku z tematu.
(...)
A to przepraszam za mą ksobność.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Kościół Katolicki a Biblia - różnice

Post autor: sądzony » 2021-01-05, 19:44

Marek_Piotrowski pisze: 2021-01-05, 17:30
sądzony pisze: 2021-01-05, 11:16
krystian.zawistowski pisze: 2021-01-04, 22:38 Kościół dał Biblię, a nie Biblia Kościół (...)
hmmm :-?
<Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo.> J 1.1
Biblia to Słowo Boże, ale Słowo Boże to nie Biblia. Jest to pojęcie znacznie szersze niż sama Biblia, nawet jeśli zawężamy jego znaczenie do przekazu Bożego Orędzia.
Nie jest to pojęcie, a symbol.
Żadne „pojęcie” nie jest tak pojemne, symbol owszem.
Marek_Piotrowski pisze: 2021-01-05, 17:30 W cytowanym fragmencie jest jeszcze jedno, kolejne znaczenie, gdyż "Słowem" nazwany jest tu Chrystus.
Zgadza się.
„Słowo” symbolizuje więc pierwocinę życia.
Oddech – bez oddechu nie ma słowa (fizjologia); myśl – bez słowa nie ma myśli (psychologia);
Ducha – bez Ducha słowa są pustką dlatego znaczą, aż tak wiele.
Miłość – bez niej nie warto się odzywać.

1 Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo.
2 Ono było na początku u Boga.
3 Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało.
4 W Nim było życie, a życie było światłością ludzi,
5 a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła.
6 Pojawił się człowiek posłany przez Boga - Jan mu było na imię.
7 Przyszedł on na świadectwo, aby zaświadczyć o światłości, by wszyscy uwierzyli przez niego.
8 Nie był on światłością, lecz [posłanym], aby zaświadczyć o światłości.
9 Była światłość prawdziwa, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi.
10 Na świecie było [Słowo], a świat stał się przez Nie, lecz świat Go nie poznał.
11 Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli.
12 Wszystkim tym jednak, którzy Je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię Jego -
13 którzy ani z krwi, ani z żądzy ciała, ani z woli męża, ale z Boga się narodzili.
14 A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas. I oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca, pełen łaski i prawdy.
J 1.1-14

Bóg -> Słowo -> życie -> świat -> światłość -> oświecenie -> „zBoganarodzenie”
Bóg -> Słowo -> „zBogazrodzenie”
Magnolia pisze: 2021-01-05, 14:12 (…)
Kościół nie jest źródłem Słowa, ale zdanie @krystian.zawistowski iż "Kościół dał Biblię, a nie Biblia Kościół" jest jak najbardziej prawdziwe - to niezaprzeczalny fakt historyczny.
Racja.
Wszystko jest kwestią podejścia.
Z biologicznego punktu widzenia źródłem powstania mojej córki są plemniki i komórka jajowa. To fakt.
Dla mnie jednak jest owocem miłości oraz darem od Boga.

Tak, Kościół dał Biblię jak ciało daje potomstwu biologia, lecz to Duch daje Słowo, które Ją wypełnia
jak człowieka miłość sprawiając go żywym.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”