Etapy życia duchowego

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Pompieri
Gaduła
Gaduła
Posty: 866
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 419 times
Been thanked: 146 times

Re: Etapy życia duchowego

Post autor: Pompieri » 2021-01-10, 12:30

:) Eeee tam - pisze egoista do egoisty

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Etapy życia duchowego

Post autor: Dezerter » 2021-01-10, 12:42

Zgadzam się z tymi przedmówcami, którzy mówią, że jesteśmy w niektórych aspektach na różnym stopniu rozwoju, chociażby
"pełnienie dobrych uczynków ze względu na miłość do Boga"
- no to ma każdy z nas chrześcijanin
Trochę niepokoi mnie blednę (moim zdaniem) stawianie w I etapie na walkę z grzechem. Obawiam się, że bez czynienia dobrych uczynków i skupieniu się od razu na rozwoju pozytywnym, dobrych cech i skłonności - dla wielu może to być I i ostatni stopień rozwoju duchowego :(
odradzam więc podejście schematyczne/etapowe do tej tabelki :!: - patrzmy na całość i wybierajmy to co w danym momencie nas pociąga i to rozwijajmy, a być może w późniejszym etapie przyjdzie czas na nadrobienie zaległości, lub "same się zrealizują" po drodze , czy raczej na drodze do Boga.
Ostatnio zmieniony 2021-01-10, 13:03 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Etapy życia duchowego

Post autor: Jozek » 2021-01-10, 12:52

Zgadza sie, bo chocby rzeczywiste nawrocenie, powoduje ze jestesmy jakby "wrzuceni" na jeden z wyzszych poziomow.
Czy sie na nim utrzymamy i pojdziemy dalej to juz inna kwestia.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Etapy życia duchowego

Post autor: Viridiana » 2021-01-10, 13:13

Magnolia pisze: 2021-01-10, 11:01 Chyba trzeba dobrego rozeznania jak odczytywać ta tabelkę, bo przecież ona jest tylko próbą usystematyzowania czegoś co generalnie jest trudne do określenia, czyli życia duchowego.

Wydaje mi się, ze w życiu duchowym można być na kilku poziomach na raz bo pracujemy niesystematycznie a poza tym pracujemy na wielu polach na raz, nie zawsze też coś utrwalamy czyli nie zawsze przechodzimy do ostatniej rubryki w tabelce.
Zgodzę się z tym. :) Ja w swoim życiu duchowym obserwuję też to, że z jednej strony wzrastam i chcę być coraz lepsza, a z drugiej jednak nieraz się okazuje, że trzeba sobie powtórzyć podstawy. :p
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Etapy życia duchowego

Post autor: Jozek » 2021-01-10, 13:26

Problemem jest chyba to ze nie ma wsrod ksiezy takich ktorzy by w tym pomagali nawroconym.
A jak kazdy uczy sie samopas, na internecie, to nie jest dziwne ze jest coraz gorzej.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Magnolia

Re: Etapy życia duchowego

Post autor: Magnolia » 2021-01-10, 14:26

Józku, jesli ktoś chce rozwijać się duchowo, to chyba nie tyle szuka w internecie co w książkach pisanych przez świętych, w rekolekcjach, w kierownictwie duchowym.
Całe zakony (zakonnicy i zakonnice) sa przecież prowadzone przez kapłanów kierowników duchowych, i pod ich okiem rozwijają sie duchowo. Jedni drugich prowadzą.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Etapy życia duchowego

Post autor: sądzony » 2021-01-10, 14:29

Zgadza się. O dziwo, generalnie się zgadzamy :)
Ja osobiści mam „wrażenie” (podkreślam odnoszę głębokie przekonanie), że doświadczam kontemplacji (powiedzmy 16. Pierwszy stopień),
(oczywiście, z tego co wiem nie da się zweryfikować tego doświadczenia lub jest to b. trudne)
i jednocześnie dopiero uczę się 1. Unikania grzechu.

Bardzo podoba mi się:
„zaparcie się siebie ~ unikanie grzechów”
:)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Etapy życia duchowego

Post autor: Andej » 2021-01-10, 20:13

Zaskakujecie mnie. Sam u siebie stwierdza, etapy od zerowego do 14. W różnym stopniu. Fluktuujące.

Wydaje mi się, że człowiek jest zbyt skomplikowanym urządzeniem, aby się dało tak zaszufladkować.

Dziwię się też Waszej skromności. Ja w Was znajduję wiele różnych etapów. Znacznie wyższych, niż sami wskazujecie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ