Odnowa w Duchu Świętym

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Benjamin

Post autor: Benjamin » 2015-12-30, 10:11

Nie moge zgodzxic sie z jabeesem ( w pewnych kwestiach).
Tak jak do ludu Bozego Izraela dziecko wstepowalo po obrzezaniu ( najczesciej 8 dzien od narodzin), tak i chrzest w rodzinie chrzescijan wprowadza nowego potomka ( dziecko ) do ludu Bozego chrzescijan.
Obrzezanie - przymierze i oczyszczenie z bozkow poganskich - pierwszy Abram jako dorosly to przeszedl, a pozniej to juz dzieci jego i dzieci jego dzieci. To nienormalne i przeciwne Bogu, gdy sam bedac juz wprowadzony do ludu Bozego swoim potomkom na to nie zezwalam
Podobnie jest ze chrztem ( zreszta obrzezanie jest figura chrztu).
A sam Jezus fajnie to okreslil: nie wzbraniajcie dzieciom przychodzic do Mnie.

Argument, ze dzieci musza dorosnac, aby swiadomie ten chrzest przyjac ma sie tak, jak argument , zeby nie uczyc w polskiej rodzinie dziecka po polsku, ale poczekac , az dorosnie - bo moze wowczas bedzie chcialo nie po polsku, ale po chinsku :lol:
Paranoja.
Ostatnio zmieniony 2015-12-30, 22:36 przez Benjamin, łącznie zmieniany 1 raz.

Jaabes
Bywalec
Bywalec
Posty: 186
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: pomorskie
Been thanked: 1 time

Post autor: Jaabes » 2015-12-30, 12:06

Benjamin pisze:Nie moge zgodzxic sie z jabeesem ( w pewnych kwestiach).
Tak jak do ludu Bozego Izraela dziecko wstepowalo po obrzezaniu ( najczesciej 8 dzien od narodzin), tak i chrzest w rodzinie chrzescijan wprowadza nowego potomka ( dziecko ) do ludu Bozego chrzescijan.
Obrzezanie - przymierze i oczyszczenie z bozkow poganskich - pierwszy Abram jako dorosly to przeszedl, a pozniej to juz dzieci jego i dzieci jego dzieci. To nienormalne i przeciwne Bogu, gdy sam bedac juz wprowadzony do ludu Bozego swoim potomkom na to nie zezwalam
Podobnie jest ze chrztem ( zreszta obrzezanie jest figura chrztu).
A sam Jezus fajnie to okreslil: nie wzbraniajcie dzieciom przychodzic do Mie.

Argument, ze dzieci musza dorosnac, aby swiadomie ten chrzest przyjac ma sie tak, jak argument , zeby nie uczyc w polskiej rodzinie dziecka po polsku, ale poczekac , az dorosnie - bo moze wowczas bedzie chcialo nie po polsku, ale po chinsku :lol:
Paranoja.
Skoro wywołałeś mój nick, to poczuwam się w obowiązku wytłumaczyć, ale zrobię to w oparciu o zapisy biblijne :

?Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony. ?
[ Mk 16;16 BT].
W tym klasycznym miejscu jest wyraźnie zaznaczona kolejność. Też chyba to widzisz ? Ale możesz powiedzieć że to tylko tutaj tak jest, więc zobaczmy na inne miejsca :

? Kiedy jednak uwierzyli Filipowi, który zwiastował dobrą nowinę o Królestwie Bożym i o imieniu Jezusa Chrystusa, dawali się ochrzcić, zarówno mężczyźni, jak i niewiasty.Nawet i sam Szymon uwierzył, gdy zaś zostałochrzczony, trzymał się Filipa, a widząc znaki i cuda wielkie, jakie się działy, był pełen zachwytu. ?
[ Dz 8;12-13 BW].
O dziwo i tutaj jest ta sama kolejność...jak masz wątpliwości to zacytuję jeszcze inne. Z tym Szymonem czarnoksiężnikiem to już inna historia... Lecz też został ochrzczony jednak ten fakt nie spowodował zmiany jego myślenia, zwróć uwagę kogo się trzymał i czym był zachwycony.

? A Filip otworzył swoje usta i zwiastował mu dobrą nowinę o Jezusie, począwszy od tego ustępu Pisma.A gdy tak jechali drogą, przybyli nad jakąś wodę, a eunuch rzekł: Oto woda; cóż stoi na przeszkodzie, abym zostałochrzczony?Filip zaś powiedział mu: Jeśli wierzysz z całego serca, możesz. A odpowiadając, rzekł: Wierzę, że Jezus Chrystus jest Synem Bożym.I kazał zatrzymać wóz, zeszli obaj, Filip i eunuch, do wody, i ochrzcił go. ?
[ Dz 8;35-38 BW].
Podobnie jest i w przypadku nawrócenia (mówiąc współczesnym językiem) ministra. Tutaj bardzo wyraźnie jest zaznaczone kiedy został pouczony, kiedy uwierzył i kiedy i w jaki sposób został ochrzczony.

? I natychmiast opadły z oczu jego jakby łuski i przejrzał, wstał i zostałochrzczony. ?
[ Dz 9;18 BW].
Wycinek z nawrócenia Szawła z Tarsu.
Czy przejrzenie nie jest tym samym co uwierzenie ?
Poniżej zamieszczam już ewidentny fragment z historii nadzwyczajnego uwolnienia apostoła Piotra, a brzmi on : Uwierz w Pana Jezusa, a będziesz zbawiony

?A wyprowadziwszy ich na zewnątrz rzekł: Panowie, co mam czynić, aby się zbawić?Uwierz w Pana Jezusa - odpowiedzieli mu - a zbawisz siebie i swój dom.Opowiedzieli więc naukę Pana jemu i wszystkim jego domownikom.Tej samej godziny w nocy wziął ich z sobą, obmył rany i natychmiast przyjął chrzest wraz z całym swym domem.Wprowadził ich też do swego mieszkania, zastawił stół i razem z całym domem cieszył się bardzo, że uwierzył Bogu. ?
[ Dz 16;30-34 BT].
Zaś tutaj masz odpowiedź na Twoją tezę co jest paranoją.
Czy niemowlak jest zdolny wysłuchać i przyjąć naukę Pana Jezusa Chrystusa ?
Czy raczej twierdzenie że malutki człowieczek który nie umie jeszcze chodzić i mówić, staje się dzieckiem Bożym, nie jest większą paranoją ?

Chrzest wodny i i obrzezanie NIE JEST tym samym wydarzeniem w Nowym Przymierzu ! Ale to już na inny raz.
Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus
[1 Tym 2;5 BT]

Benjamin

Post autor: Benjamin » 2015-12-30, 13:42

Hej jabees :->
To sa znane wersety ... ale jak to w innym miejscu konik okreslil, nie sa utwierdzone w calosci przekazy nauki Jezusa.\
Zastanawia mnie jako jeden z wielu ten moment, w ktorym przestepca wspolukrzyzowany z Chrystusem zostaje zbawiony. A przeciez nie zostalm ochrzczony.
W innym miejscu Jezus mowi do ludzi , ze sa zbawieni, choc oni nawet nie wiedza , ze cokolwiek dokonali dla Chrystusa ( Panie, kiedy zrobilismy to czy owo dla Ciebie? / sa pelni zdziwienia).
Tak ze bardzo zaweziles ten aspekt i caly wywod nie ma racji bytu wobec calego Pisma.
Chociaz wszczegoly dla jakis konkretnych ludzi w jakiejs ich konkretnej sytuacji sa jak najbardziej prawdziwe.
Trzymaj sie :-D

Jaabes
Bywalec
Bywalec
Posty: 186
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: pomorskie
Been thanked: 1 time

Post autor: Jaabes » 2015-12-30, 14:21

Benjamin pisze:Hej jabees :->
To sa znane wersety ... ale jak to w innym miejscu konik okreslil, nie sa utwierdzone w calosci przekazy nauki Jezusa.\
Zastanawia mnie jako jeden z wielu ten moment, w ktorym przestepca wspolukrzyzowany z Chrystusem zostaje zbawiony. A przeciez nie zostalm ochrzczony.
W innym miejscu Jezus mowi do ludzi , ze sa zbawieni, choc oni nawet nie wiedza , ze cokolwiek dokonali dla Chrystusa ( Panie, kiedy zrobilismy to czy owo dla Ciebie? / sa pelni zdziwienia).
Tak ze bardzo zaweziles ten aspekt i caly wywod nie ma racji bytu wobec calego Pisma.
Chociaz wszczegoly dla jakis konkretnych ludzi w jakiejs ich konkretnej sytuacji sa jak najbardziej prawdziwe.
Trzymaj sie :-D
Załóżmy że masz rację twierdząc że fragmenty jakie zamieściłem odnośnie prawidłowości że jako numer jeden jest wiara i w konsekwencji tego chrzest jako świadectwo, nie są utwierdzone w całości przekazu nauki Jezusa.
Proszę nakieruj mnie, skoro błądzę ?
Pamiętaj jednak na czym jest zbudowany Kościół...

Dobre przywołanie łotra ukrzyżowanego razem z Jezusem. Czy Biblia może być sprzeczna jeśli faktycznie chrzest byłby absolutnym wymogiem w otrzymaniu zbawienia ?
Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus
[1 Tym 2;5 BT]

Benjamin

Post autor: Benjamin » 2015-12-30, 17:55

Czesc jabees. Wiesz, sadze, ze warto w tym nakierowywaniu skorzystac z tego ( znow o tym mowie :-> )co konik napisal na temat, w jaki sposob czytac Pismo. Przegladam te wpisy i ... widzisz, prosze, nie bierz tego jako atak: na konika argumenty, ktore widac wyraznie stara sie w sposob rzetelny podawac Ty odpowiadasz nie uzasadnieniem swojego innego zdania, ale kasliwoscia i szukaniem haka . A przeciez tu chodzi o to, abysmy byli w stanie zblizyc sie jak najblizej sensu tego co Jezus nauczal.
Mozemy sie spierac ... ale czynmy to w zyczliwosci - w taki wlasnie sposob artykuluje sie jakis konsensus w dyskusji. I w taki sposob to co rzeczywiscie jest falszem mozna po prostu odrzucic, a pozostac przy tym, co rozni sie w sposobie interpretacji, lecz nie jest ani falszywe, ani jedyne co do sposobu wytlumaczenia.
Tak moim zdaniem Kosciol na poczatku tworzyl swoje zreby, i do tego moim zdaniem sw.Pawel nawoluje w swoich slowach, aby np: spozywac lub nie spozywac czegos, ale nie potepiac, jesli ktos spozywa , a my tego nie spozywamy - bo czy spozywasz czy nie ... to i jeden i drugi czynic ma to na chwale Pana.
Wedlug mnie to proste, jesli odrzuci sie uprzedzenia .

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2015-12-30, 22:52

Beniaminie kolejny raz głośno pochwalę cię i powiem, że w takim stanowisku jak powyżej przedstawiłeś jesteś mi bratem w wierze!
Moim marzeniem jest by na tym forum każdy pisał posty z myślą o wzrastaniu w wierze i wiedzy innych a nie z myślą o wzrastaniu w pysze, że moja prawda jest najlepsza!
pisze to ogólnie do wszystkich - również do siebie :-D
ale to jest watek o:
Odnowa w Duchu Świętym
i do niego wróćmy!
Właśnie wróciłem ze spotkania opłatkowego naszej Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym i wiem co to znaczy i jak wyglądały starożytne agapy, czyli chrześcijańskie uczty miłości
kto pragnie miłości od braci i sióstr w Chrystusie, dzielenia się Miłością, którą obdarza nas Miłosierny Ojciec - tego zapraszam do najbliższej WOwDŚ
czemu tylko ja mam być tak szczęśliwy i przepełniony Miłością i pokojem w duchu?
szalom
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Odnowa w Duchu Świętym

Post autor: Dezerter » 2017-01-01, 19:55

No to trochę formalności dla ciekawych by wiedzieć z czym mamy do czynienia:
Statut musi być, boi Bóg jest Bogiem porządku a nie bałaganu
Statut
Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym
Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Rozdział 1
Wstęp
§1
Statut Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Gnieźnieńskiej, zwany dalej Statutem, określa zasady powoływania i funkcjonowania grup identyfikujących się z Katolicką Odnową w Duchu Świętym na terenie Diecezji Archidiecezji Gnieźnieńskiej.


Rozdział 2
Miejsce Grupy w strukturze Odnowy w Duchu Świętym
§2
Charakter i cele Odnowy w Duchu Świętym są omówione w Preambule do Statutów Międzynarodowych Służb Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej (załącznik). ICCRS jest organizacją powołaną w 1978 r. w celu zapewnia łączności pomiędzy krajowymi strukturami Odnowy w Duchu Świętym na szczeblu międzynarodowym i współpracy ze Stolicą Apostolską.

§3
Na terenie Polski Grupy Odnowy w Duchu Świętym w Polsce reprezentuje Krajowy Zespół Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym, zwany dalej KZK. Podlega on Konferencji Episkopatu Polski, a nad jego działalnością czuwa Krajowy Duszpasterz Odnowy.

§4
W diecezji KZK reprezentują Koordynatorzy Diecezjalni: duchowny ? kapłan mianowany przez Biskupa Ordynariusza oraz świecki ? wybrany przez liderów wspólnot archidiecezji gnieźnieńskiej. Zadania Koordynatorów określa Statut KZK.

Rozdział 3
Grupy modlitewne w Archidiecezji Gnieźnieńskiej
§5
Podstawową formą działania Ruchu Odnowa w Duchu Świętym jest Grupa Modlitewna. Duchowość grupy charakteryzuje otwarcie się na działanie Ducha Świętego, które wyraża się w czasie modlitwy osobistej i wspólnotowej (spotkania modlitewne z uwielbieniem i ujawnianiem się charyzmatów), a także w życiu osobistym i wspólnotowym.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re:

Post autor: Andej » 2017-01-02, 10:52

Dezerter pisze: ...
Moim marzeniem jest by na tym forum każdy pisał posty z myślą o wzrastaniu w wierze i wiedzy innych a nie z myślą o wzrastaniu w pysze, że moja prawda jest najlepsza!
...
Liczę na to. Jest to też powodem tego, że znalazłem się tutaj.

Szukam konstruktywnego doskonalenia swojej wiary. Czasem dzieje się to nie wprost (określając matematycznie). Moje niegdysiejsze spotkania ze ŚJ i dyskusje z nimi wzmacniały moją wiarę, uczyły czytania Pisma i wyciągania wniosków z całości. A w szczególności odrzucania tworzenia teorii na podstawie wybranych cytatów. Pismo stanowi całość, a nie zbiór oderwanych od siebie wypowiedzi.

Z Odnową kilkakrotnie się stykałem. Jakoś nie mogę się przełamać. Ale wydaje mi się, że widzę formę raczej, niż treść. Brakuje mi w tym (czego doświadczyłem) charyzmy. Próbowałem też Neo, to bardziej mnie wciągało. Ale, niestety, zawierało elementy burzące pokój domowy. I ma skostniałą sztywną formę.
Tęsknię.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

mondfa

Re: Duchowość - jak rozpoznać duchy?

Post autor: mondfa » 2018-07-13, 22:23

Dla mnie to jakoś tak za mocne jednak...
Prawdziwy prorok, czy człowiek mający rzeczywisty kontakt z Jezusem, Duchem, czy Maryją
@-)

Ale ja za głupia na to jestem wszystko.
Mi wystarczy, to co do tej pory zostało objawione, zapisane na kartach Pisma Św. i przez doktorów Kościoła, potwierdzone wieloletnimi skrupulatnymi studiami. Encykliki papieskie. O! To zgłębiam. Życia mi pewnie by nie starczyło na zgłębienie wszystkiego. :ymblushing:
A nie jakieś słowa prorokiń, czy proroków... Które mogą przynieść więcej szkody, niż pożytku :-ss
Ale to pewnie wynika z mojego sceptycznego charakteru. :) ^#(^

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18945
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Duchowość - jak rozpoznać duchy?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-07-15, 11:54

(...)podporządkuje się Liderowi(...)
Z czego wynika autorytet "lidera" implikujący podporządkowanie się mu?

Instrukcja o niektórych kwestiach dotyczących współpracy wiernych świeckich w ministerialnej posłudze kapłanów, wydana przez 8 kongregacji watykańskich (w tym przez Kongregację ds. Ewangelizacji Narodów) i podpisana przez papieża 13 września 1997 r., stwierdza:
„Nie jest zatem godziwe, aby wierni nie wyświęceni przyjmowali takie tytuły, jak na przykład «duszpasterz», «kapelan», «koordynator» czy «moderator» ani też inne, mogące zatrzeć różnicę między ich rolą a rolą pasterza, którym jest wyłącznie biskup i kapłan”.
Przypis do tego akapitu precyzuje :
„Dotyczy to, oprócz określeń podanych tu przykładowo, także wszystkich innych wyrażeń, które w językach różnych krajów mogą mieć sens analogiczny lub równoznaczny i wskazywać na funkcję kierowniczą, sprawowaną bezpośrednio lub w zastępstwie”.

Instrukcja jest dostępna tu https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WR/ko ... pl_02.html

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Duchowość - jak rozpoznać duchy?

Post autor: Dezerter » 2018-07-15, 15:22

Pytasz Marku
Z czego wynika autorytet "lidera" implikujący podporządkowanie się mu?
Odpowiadam.
Z tego, że:
- został zaakceptowany jako kandydat na Lidera wspólnoty przez prezbitera/opiekuna ( a często w jakiś tam sposób wskazany)
- został wybrany w powszechnym głosowaniu (bardzo często jednomyślnie przez osoby, które przeszły formacje i modlitwę o napełnienie Duchem Świętym - Jeden Duch- jedna decyzja wierzymy, że zgodna z wola Ducha Świętego)
- został zaakceptowany/zatwierdzony przez proboszcza miejsca (spotkań wspólnoty)
Ale to nie wszystko Odnowa ma swój statut:
Statut
Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym
Archidiecezji Gnieźnieńskiej
Rozdział 3
Grupy modlitewne w Archidiecezji Gnieźnieńskiej
§5
Podstawową formą działania Ruchu Odnowa w Duchu Świętym jest Grupa Modlitewna.
Duchowość grupy charakteryzuje otwarcie się na działanie Ducha Świętego, które wyraża się
w czasie modlitwy osobistej i wspólnotowej (spotkania modlitewne z uwielbieniem i
ujawnianiem się charyzmatów), a także w życiu osobistym i wspólnotowym.
§6
Członkowie Grupy Modlitewnej, którzy podjęli zobowiązanie do przestrzegania określonych
zasad życia wspólnotowego tworzą Wspólnotę.
§7
Opracowane i przyjęte przez Wspólnotę zasady życia są autoryzowane przez Księdza
Opiekuna Wspólnoty i zatwierdzane przez Księdza Koordynatora Diecezjalnego. Wspólnota,
której członkowie zobowiązali się do przestrzegania określonych zasad życia, jest wspólnotą
przymierza. Określa ona swoją własną strukturę i sposób wyboru lidera.
(...)
Rozdział 5
Podstawowa struktura Grupy
§11
Za Grupę bezpośrednio odpowiedzialni są: Lider – osoba świecka powołana przez Grupę oraz
Ksiądz Proboszcz miejsca działania Grupy lub wyznaczony przez niego Ksiądz Opiekun.
§12
Ksiądz Opiekun wraz z Liderem powołują Radę Grupy, zwaną dalej Radą. Ksiądz Opiekun i
Lider są członkami Rady.
Rozdział 6
Cel, forma i zasady działania Grupy
§13
Lider wraz z Radą opracowują i uzgadniają z Księdzem Opiekunem i Koordynatorami
Diecezjalnymi zasady działania Grupy, jej cel (misję), strukturę grupy, formy działania, sposób
powoływania i odwoływania Animatorów, zasady działania grup dzielenia, program formacji
duchowej dla Grupy, zobowiązania chcących przystąpić do Grupy.
(...)
Rozdział 9
Prawa i obowiązki Lidera
§23
Lider ma prawo:
1. powoływać Animatorów,
2. powoływać osoby do Rady,
3. wyznaczać w swoim zastępstwie osoby do reprezentowania Grupy na zewnątrz i działania
w jej imieniu,
4. wyznaczać w swoim zastępstwie osoby do uczestniczenia w spotkaniach organizowanych
przez Koordynatorów Diecezjalnych.
§24
Do podstawowych obowiązków Lidera należy:
1. troska o wierność nauce Kościoła w Grupie, podejmowana we współpracy z Księdzem
Opiekunem,
2. regularne uczestniczenie w spotkaniach Grupy, zadbanie o rozeznawanie spotkań
modlitewnych i zorganizowanie nauczania,
3. reprezentowanie Grupy na zewnątrz i działanie w jej imieniu,
4. realizacja zaleceń Koordynatorów w diecezji dotyczących form działania Grup i dzieł
Odnowy w Duchu Świętym
itp itd
Wspólnota jest jak rodzina, czy Kościół - aby panował porządek, muszą być podzielone funkcje.
Duch Święty jest Duchem porządku a nie Duchem zamieszania.
Marku świat i Kościół się zmienia kierowany właśnie Duchem Świętym - przepisy z 1997 roku nie muszą przystawać do przepisów z 2017 (nasz statut)
Ostatnio zmieniony 2018-07-15, 20:02 przez Dezerter, łącznie zmieniany 3 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18945
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Duchowość - jak rozpoznać duchy?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-07-15, 18:50

Krótko mówiąc - to co sobie ustaliliście we wspólnocie znosi to, co ustaliło 8 kongregacji watykańskich? ;)
I pomysleć, że dopiero co usiłowałeś mi przypisać brak posłuszeństwa Watykanowi w sprawach, w których nie ma oficjalnego orzeczenia...

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Odnowa w Duchu Świętym

Post autor: Dezerter » 2018-07-15, 21:37

Raczysz sobie żartować ;)
po pierwsze - ja nigdzie nie pisze o swoim widzimisię, czy swoich przemyśleniach - więc ad persona zupełnie nie na miejscu
ja ci piszę czego ode mnie wymaga mój prezbiter opiekun wspólnoty, proboszcz, czy prezbiter Koordynator Diecezjalny (muszę pouczyć Prymasa, że Marek mówił, że Prymas łamie postanowienie 8 kongregacji, i "coś tam sobie ustala" zatwierdzając świeckich koordynatorów)
Oj Marku - jednak odlatujesz i buntujesz się wręcz przeciwko porządkowi ustalanemu w Kościele przez Biskupów i prezbitrów i wiesz lepiej :(
Mam nadzieję, że nie tylko mnie pouczasz, ale swojego proboszcza i biskupa diecezjalnego też pouczyłeś :!: :?: , bo w każdej diecezji w Polsce są świecy koordynatorzy Odnowy i tysiące Liderów
W szkole Liderów Wolontariatu, powołanej w tym roku na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie, studiuje ponad 250 osób.
~x( sodomia i gomoria :))
http://niedziela.pl/artykul/115788/nd/Lider-w-Kosciele
Ostatnio zmieniony 2018-07-15, 21:38 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18945
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Odnowa w Duchu Świętym

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-07-15, 23:39

Możesz sobie opowiadać bajki o "prymasie, który coś ustala".
Możesz fantazjować, iż są to moje własne interpretacje.
Możesz (przyznam - wyjątkowo bezczelnie) twierdzić, że to ja, a nie Ty jestem "przeciwko porządkowi ustalanemu w Kościele przez Biskupów i prezbitrów".
A ja tylko jeszcze raz zacytuję instrukcję, która jest oficjalnym nauczaniem Kościoła, by nie zginęła pod masą słów, którymi usiłujesz ją zagadać:

Instrukcja o niektórych kwestiach dotyczących współpracy wiernych świeckich w ministerialnej posłudze kapłanów, wydana przez 8 kongregacji watykańskich (w tym przez Kongregację ds. Ewangelizacji Narodów) i podpisana przez papieża 13 września 1997 r., stwierdza:
„Nie jest zatem godziwe, aby wierni nie wyświęceni przyjmowali takie tytuły, jak na przykład «duszpasterz», «kapelan», «koordynator» czy «moderator» ani też inne, mogące zatrzeć różnicę między ich rolą a rolą pasterza, którym jest wyłącznie biskup i kapłan”.
Przypis do tego akapitu precyzuje :
„Dotyczy to, oprócz określeń podanych tu przykładowo, także wszystkich innych wyrażeń, które w językach różnych krajów mogą mieć sens analogiczny lub równoznaczny i wskazywać na funkcję kierowniczą, sprawowaną bezpośrednio lub w zastępstwie”.

Instrukcja jest dostępna tu https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WR/ko ... pl_02.html

Instytucja "lidera" została przyjęta prosto z kalki pozakatolickiej. I nawet, gdyby przyjąć, że taki "lider" byłby czasem przydatny ze względów czysto organizacyjnych, to z całą pewnością nie ma on żadnego umocowania do "rozeznawania".

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Odnowa w Duchu Świętym

Post autor: Andej » 2018-07-16, 09:15

Czy tu nie o słowa chodzi?
Czy gdyby lider zastąpić słowem animator, to nie byłoby w porządku?
Słowo lider bardziej podbudowuje ego. Choć mnie bardziej nobilitowałoby to drugie.
Wydaje mi się, ważniejsze odniesienie do Boga, niż do własnego ego. Mniej ważne umacnianie i uzasadnianie czyjejś pozycji, od wypełniania wili bożej.
Każdy chce spełnić wielki czyn nie zdając sobie sprawy, że suma malutkich czynów jest czymś większym. Jak długo św. Teresa z Kalkuty czy św. Faustyna żyły w cieniu, pogardzie i nade wszystko z zaleceniami Kościoła. Bez buntu. Bez udowadniania swoich racji. Bez budowania swojej pozycji.

Sedno jest blisko. Nie musimy oprawiać go w ramki. Wystarczy wydobyć.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ