Alkohol w poście

Rozmowy na temat świąt i zwyczajów religijnych Kościoła świętego.
ODPOWIEDZ
Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Alkohol w poście

Post autor: Aga1986 » 2021-03-06, 16:50

Czy w okresie Wielkiego postu można napić się piwa? Pytam bo czytałam kiedyś że we wszystkie niedziele ( nawet w wielkim poście) nie obowiązuje tego typu wstrzemięźliwość. Czy to prawda?

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Alkohol w poście

Post autor: Albertus » 2021-03-06, 17:29

Nie ma zakazu spożywania alkoholu w Wielkim Poście ( chociaż chyba jest taki zakaz jeśli chodzi o Wielki piątek i Środę Popielcową, ale nie wiem na pewno).

Jest natomiast zachęta do wstrzemięźliwości. Myślę że o wiele więcej wartości mają dobrowolne wyrzeczenia niż powodowane tylko posłuszeństwem wobec zakazu kościelnego.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Alkohol w poście

Post autor: Andej » 2021-03-06, 17:39

Bardzo lubię piwo. Jednak nie wyobrażam sobie picia piwa w poście. Korci mnie, aby korzystając z tego, że dzień święty znosi post, wypić troszkę. Ale czy wtedy byłby to jeszcze post? Formalnie tak. Ale dla mnie zgrzyt.
Wielki Post, dla mnie, wyklucza alkohol. Od Środy do niedzielnego śniadania. Ale i tak w trakcie posiłków świątecznych nie wyjeżdża wino na stół. Bo w czasie świąt, też lepiej bezalkoholowo. Choć pojawiają się pyszności, które nieobecne były przez ponad 6 tygodni.

Wielki Post nie polega na wypełnianiu wyłącznie tego, co podawane jest jako bezwzględny obowiązek, ale na dobrowolnym nałożeniu na siebie jakichś rygorów, jakiejś dodatkowej aktywności. Wymaga wprowadzenia jakiejś zmiany w swoim życiu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Re: Alkohol w poście

Post autor: Aga1986 » 2021-03-06, 18:26

Dobrowolnie na czas postu zrzekłam się jedzenia słodyczy wszelkiego rodzaju i na razie mi się to udaje:-) jedynie słodzę kawę i jem miód od czasu do czasu ale słodyczy i ciast żadnych. Właśnie nie wiem do końca czy w niedzielę można wypić trochę czy nie w tym czasie. Nie chodzi mi o upijanie się tylko jedno piwko. Pozdrawiam.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Alkohol w poście

Post autor: Albertus » 2021-03-06, 18:30

Nie jest to grzechem.

Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Re: Alkohol w poście

Post autor: Aga1986 » 2021-03-06, 18:57

Rozumiem właśnie o to mi chodziło czy to grzech. Jednak te słowa Andeja że wielki post wyklucza alkohol i tak mi chodzą po głowie. Tak myślę, że się wstrzymam żeby właściwie przeżyć ten czas.

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Alkohol w poście

Post autor: Lunka » 2021-03-06, 19:20

Aga1986 pisze: 2021-03-06, 18:57 Rozumiem właśnie o to mi chodziło czy to grzech. Jednak te słowa Andeja że wielki post wyklucza alkohol i tak mi chodzą po głowie. Tak myślę, że się wstrzymam żeby właściwie przeżyć ten czas.
@Andej napisał, że dla niego wyklucza.
Dla Ciebie post wyklucza słodycze, kazdy może zrobić swoje postanowienie. Przyznam, że i dla mnie wyrzeczenie się słodyczy byłoby trudniejsze niż alkoholu, którego i tak nie pijam.
Aby wszystko z umiarem.
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Re: Alkohol w poście

Post autor: Aga1986 » 2021-03-06, 21:16

Słodycze jadałam praktycznie codziennie więc na pewno to jest dla mnie jakieś wyrzeczenie. A alkohol od czasu do czasu ale w miarę regularnie powiedzmy że w weekend (tylko nie w piątki) lub co drugi.
Ostatnio zmieniony 2021-03-06, 21:19 przez Aga1986, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Alkohol w poście

Post autor: Andej » 2021-03-06, 21:27

Każde wyrzeczenie się czegoś, dla naszego Pana ma sens. Ale jeszcze większy sens ma to, co się Mu daje. Ale, zarówno wyrzeczenia, jak i ofiarowanie czegoś od siebie, aby miało sens, musi być dobrowolne. Nie wynikać z nakazów, ani zakazów. Ale z potrzeby.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święta i zwyczaje religijne”