Percy Jackson czytać czy nie?

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Faith
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 18 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 4 times

Percy Jackson czytać czy nie?

Post autor: Faith » 2021-03-22, 10:11

O serii książek o potterze mówi się dużo, a tego tematu nigdzie nie udało mi się znaleźć poruszonego więc sama go zacznę. Jak jako katoliczka powinnam odnosić się do serii książek Ricka Riordana o przygodach herosów (bo mówiąc szczerze jestem fanką owej serii, mam świadomość że jest to fikcja bo istnieje tylko jeden Bóg) ale nie jestem pewna czy w ogóle powinnam ja czytać bo jest oparta na motywach wierzeń starogreckich itp. Z góry przepraszam za brak składni w moich wypowiedziach ale wyrażanie się pisemnie nie jest moją mocną stroną
Ostatnio zmieniony 2021-03-22, 10:14 przez Faith, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Percy Jackson czytać czy nie?

Post autor: Lunka » 2021-03-22, 10:40

Nie znam za dobrze tej serii, wiem że były chyba filmy. Wydaje mi, że jeżeli wszystko traktuje się jako fikcję i z tym przekonaniem się czyta to nie jest to złe.
Poza tym, na lekcji historii również zawsze byliśmy uczeni o wierzeniach starożytnych. To część historii tego świata.
W Harrym Potterze bardziej chodzi o magię, nie wiem jak jest w Percym...
Ale jak już mówiłam, wszystko z rozumem. 🙂
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Percy Jackson czytać czy nie?

Post autor: Zebra » 2021-03-22, 16:19

Ja oglądałam film z pierwszej części. Jak rzadko jakiś film mnie zaciekawił. Ale też nie miałam jakiś złych myśli, czy czegokolwiek innego. Akurat jak chodzi o wierzenia starogreckie (powołuje się na to co sama napisałaś, bo nie znam się na tym) to nie widzę wielkich zagrożeń.
Popieram @Lunka co innego magia w Poterze a co innego Zeus, Posejdon itd o których i tak się uczymy
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Percy Jackson czytać czy nie?

Post autor: Logan » 2021-03-22, 19:26

Czytaj drogi Faith. Czytanie książek fantasy nie sprzeciwia się 1 przykazaniu i nie są w żaden sposób kultem bałwochwalczym.

Popełniłem natomiast jeden błąd dotyczący ujawniania preferencji książkowych. W pracy opowiedziałem kolegom, że czytam literaturę fantasy i teraz... mają dobry powód, aby niecodzienne pomysły przypisywać oddziaływaniu tych książek na mnie ;)
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Faith
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 18 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 4 times

Re: Percy Jackson czytać czy nie?

Post autor: Faith » 2021-03-23, 10:01

Tylko że sytuacja w Percym Jacksonie wygląda tak iż również występuje tam swojego rodzaju magia nazywa mgłą oddzielająca świat bogów od świata ludzi i to właśnie budzi u mnie sporą część owych wątpliwości mimo że wiem iż jest to fikcja

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Percy Jackson czytać czy nie?

Post autor: Lunka » 2021-03-23, 16:23

@Faith trudno byłoby gdyby w książkach fantasy nie pojawiała się żadna magia.
Ale Ty sama sobie odpowiedziałaś: wiem, że jest to fikcja.
We "Władcy Pierścieni" też jest magia, mimo to to moja ukochana opowieść i nie widzę w tym nic złego.
Gorzej byłoby gdyby były tam wątki jakiejś czarnej magii, a tak jakaś mgła raczej jest nieszkodliwa.
Skoro @Logan czyta to nie może być źle 😉
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Percy Jackson czytać czy nie?

Post autor: Andej » 2021-03-23, 18:16

Faith pisze: 2021-03-22, 10:11 Jak jako katoliczka powinnam odnosić się do serii książek
Nie ma zaznaczenia, jaki gatunek literacki. Nie mają znaczenia "realia" w jaki akcja jest osadzona. Ma znaczenie podejścia autora do spraw boskich. W fantasy musi być magia, czary. Mogą być smoki (symbol zła). Ważne jest nastawienie. Za książki złe uznaję trylogię husycka Sapkowskiego. Wg mnie jest antykatolicka i antychrześcijańska. Osobom o niestabilnej wierze odradzałbym. Tak samo jak twórczość Piekary. Wyłącznie z powodu jego obsesyjnej nienawiści do Kościoła. Ale przyznaję, że czyta się bardzo dobrze. Pomówienia, oskarżenia sprawiały mi przykrość, ale sama akcja, pomysły podobały mi się.
A co do magii, czy nie można Lewisowi, że umieścił w Narni takie elementy? Ważne jest nastawienie autora, a nie środki, których używa.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ