Czy to chrześcijaństwo?

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Czy to chrześcijaństwo?

Post autor: Viridiana » 2021-04-11, 13:15

centerdeomi pisze: 2021-04-10, 20:32 Witam,
Moja wiara prezentuje się następująco: wierzę w Boga, uznaję Pismo Święte, stary testament traktuję w pełni symbolicznie, nie uznaję żadnego Kościoła ani spowiedzi, Eucharystii itd.
Czy mogę nazywać się chrześcijaninem?
A jeśli nie to jak?
Jeżeli wierzysz w Pismo Święte, dlaczego nie uznajesz Kościoła?
Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie». - Mt 16, 18-19
Jeżeli wierzysz w Pismo Święte, dlaczego nie uznajesz spowiedzi?
A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane». - J 20, 21-23
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2198 times

Re: Czy to chrześcijaństwo?

Post autor: sądzony » 2021-04-11, 14:00

Wydaje mi się, że nieuznawanie Kościoła nie wynika z niewiary w PŚ, a z pewnego niezrozumienia Chrześcijaństwa, człowieczeństwa, Jezusa.
Ja tak myślałem. Na pewnym etapie "rozwoju duchowego" trudno pogodzić Jezusa Chrystusa z K(k)ościołem.
Jezus Chrystus to Miłość, którą trudno znaleźć (na pierwszy rzut oka w K(k)ościele.

«Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane». - J 20, 21-23
Pytanie: czy Go biorą (Ducha)?
Co z formą sakramentu spowiedzi?
A co z tymi, którym ani nie odpuszczą, ani nie zatrzymają?
Kiedyś abp. G. Ryś opowiadał, że sposobów spowiedzi było chyba 6 czy 8 i tylko 2 były ustne. Wszystkie były dopuszczone przez Kościół.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

centerdeomi
Przybysz
Przybysz
Posty: 6
Rejestracja: 10 kwie 2021

Re: Czy to chrześcijaństwo?

Post autor: centerdeomi » 2021-04-11, 14:42

Andej pisze: 2021-04-11, 11:55
centerdeomi pisze: 2021-04-11, 11:26 Nie wiem czy tak miałaby wyglądać wspólnota, którą Jezus powołał. Nie wiem tego, jednak sam nie wierzę w to, co dzieje się w Kościele.
Jeśli prawdę napisałeś i nie wiesz, to na jakiej podstawie krytykujesz? Tym bardziej, że nie wierzysz w to, co się dzieje w Kościele. Z tego wynika, że nie masz żadnych podstaw do krytyki, a jednak to czynisz. To jest antychrześcijańska postawa. Masz racje, to co robisz nie ma znamion chrześcijaństwa. Jest wrogością do niego.
Nigdzie nie krytykowałem Kościoła, ani wiernych, ani tego co się tam dzieje. Napisałem, że w to nie wierzę z konkretnych powodów.

Andej pisze:Wy, niewierzący, zapewne tak. My mamy świadomość tego, że jest to obowiązkiem Kościoła. Tak jak z nauką matematyki, fizyki, czy chemii. Niewielu z nas domyśla się sensu w wyższej matematyce, w kosmologii, teorii pola czy kwantowej, ale uczy się o tym. I nauka się rozwija. To, że nie domyślasz się istnienie ciemnej materii nie oznacza, że ona nie istnieje. To, że nikt nie wiem, czym jest czarm=na dziura, nie oznacza, że nie istnieje, ani że nie powinno się o tym mówić, ani uczyć.
Twoje porównanie nie ma najmniejszego sensu.
Ludzie, którzy uczą wyższej matematyki, kosmologii, teorii pola czy kwantowej posiadają wiedzę, aby uczyć tych tematów. Kapłani nie posiadają wystarczającej wiedzy, aby nauczać czy wypowiadać się w niektórych (również fundamentalnych) tematach związanych z wiarą. Popełniają w ten sposób grzech pychy. Nie nazywaj mnie niewierzącym tylko dlatego, że moja wiara jest inna niż Twoja, zamiast tego postaraj się zrozumieć to co piszę.
Ostatnio zmieniony 2021-04-11, 14:44 przez centerdeomi, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2198 times

Re: Czy to chrześcijaństwo?

Post autor: sądzony » 2021-04-11, 14:56

centerdeomi pisze: 2021-04-11, 14:42 Ludzie, którzy uczą wyższej matematyki, kosmologii, teorii pola czy kwantowej posiadają wiedzę, aby uczyć tych tematów.
Z pewnością nie wszyscy.
centerdeomi pisze: 2021-04-11, 14:42 Kapłani nie posiadają wystarczającej wiedzy, aby nauczać czy wypowiadać się w niektórych (również fundamentalnych) tematach związanych z wiarą. Popełniają w ten sposób grzech pychy.
Z pewnością nie wszyscy. Uogólnienie.
centerdeomi pisze: 2021-04-11, 14:42 Nie nazywaj mnie niewierzącym tylko dlatego, że moja wiara jest inna niż Twoja, zamiast tego postaraj się zrozumieć to co piszę.
Zgadzam się. Andej nie powinien.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

centerdeomi
Przybysz
Przybysz
Posty: 6
Rejestracja: 10 kwie 2021

Re: Czy to chrześcijaństwo?

Post autor: centerdeomi » 2021-04-11, 15:03

sądzony pisze: 2021-04-11, 14:56
centerdeomi pisze: 2021-04-11, 14:42 Ludzie, którzy uczą wyższej matematyki, kosmologii, teorii pola czy kwantowej posiadają wiedzę, aby uczyć tych tematów.
Z pewnością nie wszyscy.
centerdeomi pisze: 2021-04-11, 14:42 Kapłani nie posiadają wystarczającej wiedzy, aby nauczać czy wypowiadać się w niektórych (również fundamentalnych) tematach związanych z wiarą. Popełniają w ten sposób grzech pychy.
Z pewnością nie wszyscy. Uogólnienie.
No nie wiem, może jakiś % ludzi, którzy uczą wymienionych tematów nie ma wystarczającej wiedzy.
Natomiast nie chodzi mi bynajmniej o teologię, wiedzę nt. Pisma Świętego etc. Chodzi mi o tematy, które dla człowieka są obce, których nie jest w stanie pojąć, których nie nauczał ani Jezus, ani Pismo Święte (podałem wcześniej przykład z Papieżem Franciszkiem).

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18947
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2609 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Czy to chrześcijaństwo?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-04-11, 15:30

I znowu mamy rozważania na poziomie ogólnym, na zasadzie "a kapłani", a ktoś tam czy ma wiedzę, czy nie.
To nie przyniesie nic nikomu.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Czy to chrześcijaństwo?

Post autor: Viridiana » 2021-04-11, 17:12

centerdeomi pisze: 2021-04-11, 10:21 Nie uznaję Kościoła, ponieważ księża katoliccy mają prawo do czynienia rzeczy, które tylko Bóg mógłby uczynić.
I tu leży haczyk: w spowiedziach grzechy odpuszcza Bóg. Ksiądz to tylko narzędzie.
centerdeomi pisze: 2021-04-11, 10:21 Dlaczego mam w to wierzyć, skoro czyni to kapłan?
Czyni to Bóg. Kapłan to tylko narzędzie.
To trochę jak z pracą kowalską - Bóg to kowal, a ksiądz to taki kowalski młot. ;) Oczywiście nie używam tu słowa "młot" w znaczeniu obraźliwym.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18947
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2609 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Czy to chrześcijaństwo?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-04-11, 17:15

centerdeomi pisze: 2021-04-11, 10:21 Dlaczego mam w to wierzyć, skoro czyni to kapłan?
Bo Bóg tak zarządził?

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Re: Czy to chrześcijaństwo?

Post autor: krystian.zawistowski » 2021-04-11, 18:00

centerdeomi pisze: 2021-04-10, 20:32 Witam,
Moja wiara prezentuje się następująco: wierzę w Boga, uznaję Pismo Święte, stary testament traktuję w pełni symbolicznie, nie uznaję żadnego Kościoła ani spowiedzi, Eucharystii itd.
Czy mogę nazywać się chrześcijaninem?
A jeśli nie to jak?
Dlaczego wierzysz w Pismo Św - przecież to tylko książka? Dlaczego jej pochodzenie jest Twoim zdaniem nadprzyrodzone?

Dowody w rzetelnie zweryfikowanych, współczesnych cudach i objawieniach potwierdzają, że Bóg ustanowił i całkowicie uznaje sakramenty, katolickie kapłaństwo, wstawiennictwo Maryi i Świętych. I ma to oparcie w Biblii i tradycji kościoła od pierwszych wieków (np Pierwsza Apologia z 155r., starożytne modlitwy maryjne).I Kościół w IV wieku ustalił również kanon Pisma Św.

Co do nazewnictwa to trudno powiedzieć, zależy od konkretów w co wierzysz i co z tym robisz, wielu ludzi mówi, że wierzy w "Pismo Święte". Tylko mogą to być albo pobożni protestanci albo liberal theology albo "Word of Faith"/"Toronto Blessing" albo jeden z wielu innych odłamów.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy to chrześcijaństwo?

Post autor: Andej » 2021-04-11, 18:56

centerdeomi pisze: 2021-04-11, 14:42 Nie nazywaj mnie niewierzącym tylko dlatego, że moja wiara jest inna niż Twoja, zamiast tego postaraj się zrozumieć to co piszę.
W sumie masz rację. Nie można nazwać niewierzącym tego, kto wierzy. Na przykład w pieniądze. Albo w materię. Rzeczywiście powinienem napisać inaczej wierzący. Albo nie wierzący tak, jak chrześcijanie. Chociaż i to może okazać się błędem, bo zapewne istnieją chrześcijanie, którzy wierzą selektywnie. Wybierając z prawd wiary to, co im pasuje. I w sumie są wierzącymi. W sumie wszyscy ludzie są wierzącymi. Także ateiści. Bo i oni w coś wierzą. Lub komuś wierzą. Przepraszam za nieprecyzyjne określenie i za to, że sprawiłem przykrość.

A teraz chrześcijaństwo. Czym jest. Podam konkretną definicję. Może znajdziesz w niej to, co przeczy chrześcijaństwu.

Wierzę w jednego Boga, Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi, wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych.
I w Jednego Pana Jezusa Chrystusa, Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami.
Bóg z Boga, Światłość ze Światłości, Bóg prawdziwy z Boga prawdziwego.
Zrodzony a nie stworzony, współistotny Ojcu, a przez Niego wszystko się stało.
On to dla nas ludzi i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba.
I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się Człowiekiem.
Ukrzyżowany również za nas, pod Poncjuszem Piłatem został umęczony i pogrzebany.
I zmartwychwstał trzeciego dnia, jak oznajmia Pismo.
I wstąpił do nieba, siedzi po prawicy Ojca.
I powtórnie przyjdzie w chwale, sądzić żywych i umarłych, a królestwu Jego nie będzie końca.
Wierzę w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela, który od Ojca i Syna pochodzi, który z Ojcem i Synem wspólnie odbiera uwielbienie i chwałę, który mówił przez proroków.
Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół.
Wyznaję jeden chrzest na odpuszczenie grzechów.
I oczekuję wskrzeszenia umarłych.
I życia wiecznego w przyszłym świecie.
Amen.


Taka jest nasza wiara. Wiara chrześcijańska polega na wierzeniu Jezusowi i wypełnieniu Jego woli. Naśladowaniu Go. W społeczeństwie. W jego dziele zwanym Kościołem. Polega na byciu członkiem Kościoła.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2198 times

Re: Czy to chrześcijaństwo?

Post autor: sądzony » 2021-04-11, 20:20

centerdeomi pisze: 2021-04-11, 15:03 No nie wiem, może jakiś % ludzi, którzy uczą wymienionych tematów nie ma wystarczającej wiedzy.
A studiowałeś lub chodziłeś do szkoły?
centerdeomi pisze: 2021-04-11, 15:03
Chodzi mi o tematy, które dla człowieka są obce, których nie jest w stanie pojąć, których nie nauczał ani Jezus, ani Pismo Święte (podałem wcześniej przykład z Papieżem Franciszkiem).
Chodzi o "pieska w niebie".... :)
A co myślisz, że papież się pomylił?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

centerdeomi
Przybysz
Przybysz
Posty: 6
Rejestracja: 10 kwie 2021

Re: Czy to chrześcijaństwo?

Post autor: centerdeomi » 2021-04-11, 21:09

Andej pisze: 2021-04-11, 18:56
centerdeomi pisze: 2021-04-11, 14:42 Nie nazywaj mnie niewierzącym tylko dlatego, że moja wiara jest inna niż Twoja, zamiast tego postaraj się zrozumieć to co piszę.
W sumie masz rację. Nie można nazwać niewierzącym tego, kto wierzy. Na przykład w pieniądze. Albo w materię. Rzeczywiście powinienem napisać inaczej wierzący. Albo nie wierzący tak, jak chrześcijanie. Chociaż i to może okazać się błędem, bo zapewne istnieją chrześcijanie, którzy wierzą selektywnie. Wybierając z prawd wiary to, co im pasuje. I w sumie są wierzącymi. W sumie wszyscy ludzie są wierzącymi. Także ateiści. Bo i oni w coś wierzą. Lub komuś wierzą. Przepraszam za nieprecyzyjne określenie i za to, że sprawiłem przykrość.
Drogi Andeju, moja wiara jest jakby nie patrzeć, podobna do Twojej. Ja nie uznaję jedynie elementów/zasad/praktyk Kościoła, które zostały dopowiedziane przez hierarchów kościelnych i zachowały się do dziś.
Jeśli Ty jednak szydzisz z tego co wierzę (m.in. w Trójcę Świętą i Pismo Święte), sprowadzając to do wierzenia w pieniądze, to niestety, nie będę słuchał Twoich rad.

Dodano po 3 minutach 31 sekundach:
Dezerter pisze: 2021-04-11, 12:39
centerdeomi pisze: 2021-04-11, 10:21
Dezerter pisze: 2021-04-10, 21:36
centerdeomi pisze: 2021-04-10, 20:32 Witam,
Moja wiara prezentuje się następująco: wierzę w Boga, uznaję Pismo Święte, stary testament traktuję w pełni symbolicznie, nie uznaję żadnego Kościoła ani spowiedzi, Eucharystii itd.
Czy mogę nazywać się chrześcijaninem?
A jeśli nie to jak?
Dla mnie jesteś tak na pierwszy rzut oka
ale doprecyzuj proszę
- czy uznajesz Trójcę ?
- Czy uznajesz Jezusa za Boga?
- Czy uznajesz Jezusa za Pana i Zbawiciela?

Piszesz, że nie uznajesz żadnego Kościoła, czemu odrzucasz Biblijną naukę , która jasno mówi o zgromadzeniu, zwołaniu/(Eklezja) czyli Kościół.
Jak realizujesz wielokrotny nakaz NT życia we wspólnocie braci i sióstr w Chrystusie, jak realizujesz podstawowe przykazanie miłości bliźniego, jak realizujesz nakaz by braci błądzących w miłości napominać - to można robić tylko we wspólnocie?!
Świadomość Jednego Powszechnego Kościoła Chrystusa, Apostolskiego była podstawową świadomością pierwszych starożytnych chrześcijan - jasno to wynika z historii chrześcijaństwa - jak sobie z tym radzisz i czemu zrywasz z tą tradycją uczniów apostolskich - chętnie o tym porozmawiam z Tobą @centerdeomi
Wierzę w 3 rzeczy, które wymieniłeś.
To jesteś chrześcijaninem i jesteś na drodze do zbawienia, wybrałeś wprawdzie jakąś pokrętną, chodzisz po manowcach i przedzierasz się przez krzaki, ale dziś święto Miłosierdzia Bożego i wierze, że dla takich jak ty Pan będzie miłosierny. Ale - ponieważ zależy mi na twoim zbawieniu zważ by w swoim życiu nie robić kilku rzeczy *-:)
- nie obrażaj i nie walcz z Kościołem, bo głową jego jest Jezus Chrystus i to Jego Kościół
- nie obrażaj i nie walcz z Duchem Świętym działającym w bożych ludziach
Nie uznaję Kościoła, ponieważ księża katoliccy mają prawo do czynienia rzeczy, które tylko Bóg mógłby uczynić.
Jezus powiedział Apostołom, aby szli i odpuszczali grzechy, ale to nijak ma się do współczesnych księży.
Skoro Bóg odpuszcza grzechy, to tylko On może nakazać to człowiekowi.
A księża w KK sami siebie do tego upoważniają.
To nadaje się na osobny wątek, bo trzeba to porządnie omówić - załóż proszę sam, albo ja to zrobię po obiedzie (ktoś chętny, to proszę teraz już mozna.
Przeistoczenie - dlaczego mam wierzyć w to, że chleb naprawdę staje się ciałem? Dlaczego mam w to wierzyć, skoro czyni to kapłan? Katolicyzm zakłada, że to się właśnie dzieje, w co nie uwierzę. Z tego co kojarzę, to któraś z gałęzi chrześcijaństwa traktuje to jako "pamiątkę", ale czy to jest właściwe? Odprawiać sztuczną wieczerzę?
O tym mamy kilka dobrych wątków - zapraszam tam do dyskusji
Po co złote dekoracje, piękne stroje w kościołach? Czy Jezus nie nakazywał żyć skromnie i w wierze?
Kapłani powinni być prawdziwymi wybrańcami Boga. A wystarczy iść do seminarium i przyjąć święcenia.
Tu mnie rozbawiłeś - w dzisiejszych czasach pójście do seminarium to heroizm!
Każdy odłam chrześcijaństwa to według mnie osobna, często naginana, interpretacja Biblii, gdzie zapomniano o samej istocie istnienia takiej wspólnoty.

ok jedni krytykują drugich, ale każdy wie, że podstawą chrześcijaństwa jest życie we wspólnocie i wybierają, tworzą i współtworzą najlepiej jak umieją
a ty w jakiej wspólnocie żyjesz?
Dziękuję za odpowiedź! Jestem daleki od walki z Kościołem i/lub ludźmi Kościoła.
Szanuję ich, tak samo jak szanuję ich wiarę.
podstawą chrześcijaństwa jest życie we wspólnocie
Nie zgodziłbym się z tym stwierdzeniem. Podstawą jest sam Bóg, wiara w niego, przestrzeganie przykazań, życie godne człowieka poddanego Jemu.
Ostatnio zmieniony 2021-04-11, 21:11 przez centerdeomi, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy to chrześcijaństwo?

Post autor: Andej » 2021-04-11, 21:29

centerdeomi pisze: 2021-04-11, 21:09 Jeśli Ty jednak szydzisz z tego co wierzę (m.in. w Trójcę Świętą i Pismo Święte), sprowadzając to do wierzenia w pieniądze, to niestety, nie będę słuchał Twoich rad.
Nie szydzę, ani nie oczekuję stosowania się do moich rad. Tym bardziej, że ich nie podawałem.
Ciekaw jestem, kiedy szydziłem z wiary w Trójcę.
Stwierdziłem jeno, że nie wierzysz w to, co Biblii napisano.
A także, że nie chodzi o to, aby wierzyć w Trójcę świętą, ale aby wierzyć Bogu. W to, co nam przekazał.

Napisałem, na podstawie Twoich postów, że Twoja wiara jest selektywna. Przyjmujesz to co chcesz, a czego nie chcesz odrzucasz. Chrześcijaństwo jest zawsze społeczne. Zawsze odniesione, zarówno, do stosunku do Boga, jak i do ludzi, czyli wspólnoty. Wspólnoty Kościoła. Kościoła założonego przez Chrystusa.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Czy to chrześcijaństwo?

Post autor: Viridiana » 2021-04-12, 07:58

centerdeomi pisze: 2021-04-11, 21:09
podstawą chrześcijaństwa jest życie we wspólnocie
Nie zgodziłbym się z tym stwierdzeniem. Podstawą jest sam Bóg, wiara w niego, przestrzeganie przykazań, życie godne człowieka poddanego Jemu.
Życie we wspólnocie również jest podstawą chrześcijaństwa. Wspólnotowość cały czas przenika Biblię, choć trzeba trochę wyostrzyć wzrok, by to dostrzec. Zwróć uwagę, że nawet modlitwa "Ojcze nasz", którą dał nam Jezus, wskazuje na wspólnotę - nie mówimy "Ojcze mój", tylko "Ojcze nasz", a skoro używamy liczby mnogiej, oznacza to, że identyfikujemy się z jakąś grupą ludzi.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Czy to chrześcijaństwo?

Post autor: Zebra » 2021-04-12, 10:03

A na czym polega życie we wspólnocie? Albo jak realizować to życie?
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

ODPOWIEDZ