Ghosting to grzech?

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Lucy
Początkujący
Początkujący
Posty: 49
Rejestracja: 22 mar 2020
Has thanked: 70 times
Been thanked: 5 times

Ghosting to grzech?

Post autor: Lucy » 2021-04-14, 09:22

Zastanawiam się czy "ghosting" (jeśli ktoś nie słyszał, jest to nagłe zakończenie znajomości, tzn. brak odpowiedzi na wiadomości drugiej osoby bez żadnego wyjaśnienia) to grzech? Przyznam, że zdarzyło mi się kiedyś zakończyć w ten sposób znajomość może nawet kilka razy, mogę tłumaczyć to niedojrzałością, ale wiem, że jest to okropne zagranie. Uważacie, że takie potraktowanie osoby jest grzechem? jestem ciekawa ogólnie opinii innych na ten temat
Podobnie przeszło mi przez głowę czy ogólne "danie kosza" wprost jest grzechem, ale no cóż, odrzuciłam tę myśl, bo przecież, nie z każdym dobrze się czujemy itd. :)
Ostatnio zmieniony 2021-04-14, 10:29 przez Lucy, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Ghosting to grzech?

Post autor: lambda » 2021-04-14, 09:39

Nie danie kosza nie jest grzechem ale logiczne jest wyjasnić wprost a nie sie nie odzywać. Kiedyś kyoś tak ze mną zerwał znajomość poprostu zamilkł z dnia na dzień. Było to niefajne, znajomość nie była zbyt dluga ale slowo wyjasnienia bylo by dość na miejscu bo nawet się zastanawiałam czy ten ktoś nienumarl. A grzech rozpatrujmy w kwesti świadomości i dobrowolności wieć nie ma ogólnych wytycznych w tej materi czy to co zrobiłaś było grzechem.
Ostatnio zmieniony 2021-04-14, 09:40 przez lambda, łącznie zmieniany 1 raz.

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: Ghosting to grzech?

Post autor: adampiotr » 2021-04-14, 09:58

Wiesz to zależy jaka to była znajomość bo znajomi przychodzą i odchodzą i się same kończą. Jeśli się nie czujemy zbytnio dobrze to na dłuzsza metę i tak znajomosc sie skonczy automatycznie ja nie widze nic w tym grzesznego ani egoistycznego.
Ostatnio zmieniony 2021-04-14, 09:59 przez adampiotr, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Ghosting to grzech?

Post autor: Lunka » 2021-04-14, 11:54

@Lucy to chyba jedna sytuacja z typu: "gdybym miał ten rozum i świadomość co teraz, to tak bym się nie zachował". Takie sytuacje uczą nas życia. Widzisz, teraz zastanawiasz się na ten temat, mówisz że to okropne zagranie . Być może gdybyś tego nie przeżyła kiedyś, teraz nie miałabyś tego świadomości, że to niefajne. Takie sytuacje uczą nas właśnie nie popełniać tego rodzaju błędów.
Grzechem to nie jest. Nie wiem jaka to była relacja, jak bardzo tej osobie byłaś bliska?
Też kiedyś miałam taką sytuację. Niefajnie się zachowałam. Żałuję do tej pory. Niektórych rzeczy nie zmienisz. Rozważałam przeprosiny tej osoby ale chyba nie ma co grzebać w przeszłości, kiedy każdy ma już swoje poukładane życie. Być może ta osoba już tego nie pamięta.
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18906
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4604 times
Kontakt:

Re: Ghosting to grzech?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-04-14, 19:09

Nie wszystko trzeba zaraz rozpatrywać w kategoriach grzechu. Warto jednak zastanawiać się, czy coś jest słuszne, czy nie.
Mogę sobie wyobrazić zarówno sytuacje, gdy takie urwanie jest... nie bardzo, ale i takie, kiedy jest formą sensowną.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Ghosting to grzech?

Post autor: Andej » 2021-04-14, 20:01

Lucy pisze: 2021-04-14, 09:22 nagłe zakończenie znajomości, tzn. brak odpowiedzi na wiadomości drugiej osoby bez żadnego wyjaśnienia
Grzechem, zasadniczo, nie jest. Co nie znaczy, że w jakiejś wyjątkowej sytuacji okazać się może.
Jeśli bez żadnego poinformowania, to jest to przejaw braku kultury. Braku szacunku dla człowieka.
Natomiast nie ma żadnego obowiązku tłumaczenia się. Zerwanie kontaktu nie musi być wyjaśniane. Nikt nie musi się z tego tłumaczyć (poza sytuacjami wyjątkowymi). Uważam, że na miejscu jest oświadczenie woli. Żegnam i do niezobaczenia. Albo: Brak odbioru. Wikłanie się w tłumaczenia jest przedłużaniem agonii. Może dawać fałszywą nadzieję, że jest to wybieg, szantaż emocjonalny czy nadzieja na jakąś zmianę. Lepiej zamknąć sprawę informując o tym zainteresowane osoby. Liczba mnoga nieprzypadkowo, bo warto, aby wspólni znajomi byli o tym poinformowani.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Ghosting to grzech?

Post autor: Viridiana » 2021-04-15, 11:17

Lucy pisze: 2021-04-14, 09:22 Zastanawiam się czy "ghosting" (jeśli ktoś nie słyszał, jest to nagłe zakończenie znajomości, tzn. brak odpowiedzi na wiadomości drugiej osoby bez żadnego wyjaśnienia) to grzech? Przyznam, że zdarzyło mi się kiedyś zakończyć w ten sposób znajomość może nawet kilka razy, mogę tłumaczyć to niedojrzałością, ale wiem, że jest to okropne zagranie. Uważacie, że takie potraktowanie osoby jest grzechem? jestem ciekawa ogólnie opinii innych na ten temat
To zależy. Zasadniczo jest to nieprzyjemne dla drugiej osoby, bo wtedy ona nie rozumie, o co chodzi. Zdarzyło mi się kiedyś, że ktoś tak próbował mnie potraktować, bardzo niemiła dla mnie sytuacja i sprawiło to, że o wiele dłużej cierpiałam po zerwaniu kontaktu. Osobiście wolałabym, gdyby druga osoba wprost mi powiedziała, że nie chce dłużej utrzymywać relacji, niż znikała z dnia na dzień.
Myślę, że w wielu przypadkach jest to grzechem, aczkolwiek jestem w stanie sobie wyobrazić sytuację, gdy można tak zakończyć relację bez grzechu - dzieje się tak, gdy już powiedziałaś szczerze drugiej osobie, że nie czujesz się dobrze w relacji z nią, ale druga strona nie szanuje tego i zaczyna na Ciebie naciskać.
Lucy pisze: 2021-04-14, 09:22 Podobnie przeszło mi przez głowę czy ogólne "danie kosza" wprost jest grzechem, ale no cóż, odrzuciłam tę myśl, bo przecież, nie z każdym dobrze się czujemy itd. :)
Danie kosza nie jest grzechem, bo nie mamy obowiązku bycia z kimś w związku.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Re: Ghosting to grzech?

Post autor: Aga1986 » 2021-04-17, 11:47

Wydaje mi się, że może być grzechem ale to też zależy od konkretnej sytuacji i intensywności znajomości. Trzeba mieć na uwadze uczucia drugiej osoby i szacunek do niej. Jeżeli robiliśmy komuś nadzieję lub bawimy się uczuciami drugiej osoby i nagle zerwiemy kontakt to sprawia, że taka osoba cierpi, to jest niefajne i sami byśmy nie chcieli być tak traktowani. Uważam, że można szczerze ale też delikatnie powiedzieć prawdę i to wszystko. To świadczy o naszej dojrzałości. Bo zmuszać się też nie ma sensu i oszukiwać.
Natomiast jeśli druga osoba rażąco nas skrzywdziła, świadomie i zachowała się wobec nas źle i nie przeprosiła, to mamy prawo czuć się urażeni i zerwać znajomość bez wyjaśnień.
Tak jak mówię wszystko zależy od sytuacji i osób.
Ostatnio zmieniony 2021-04-17, 11:48 przez Aga1986, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ