"Praca" w niedzielę, a grzech.

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13757
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Praca w niedzielę

Post autor: sądzony » 2021-04-18, 21:48

Ja często pracuję w niedzielę. Uważam to za niewłaściwe z wielu względów. Jest to grzech. Ten dzień winien być dla Bog i rodziny. Staram się z tym walczyć, ale to pewne uzależnienie.
Twoja sytuacja wydaje się inna, a pomysł z z jałmużną zacny.
Ważne jest, by ten dzień w jakiś sposób uświęcić co mi niestety nie zawsze się udaje.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Praca w niedzielę

Post autor: Andej » 2021-04-18, 21:56

Gdy pracowałem w niedzielę, to 50 % zarobku oddawałem na cele społeczne. Konkretnie na budowę kościoła w mojej parafii. Teraz tego nie robię, albowiem, pomimo dzielenie się zarobkiem, nie czułem się komfortowo. Sumienie mi ciążyło. Gdybym musiał, to też dzieliłbym się fifty-fifty z Caritasem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Praca w niedzielę

Post autor: lambda » 2021-04-19, 08:58

Tylko niekonieczna praca w niedzielę jest grzechem. Jak ktoś grzebie w ogrodzie bo lubi a nie dlatego że pracuje to nie grzeszy, bo traktuje to jako hobby

Dodano po 2 minutach 5 sekundach:
Andej pisze: 2021-04-18, 21:56 Gdy pracowałem w niedzielę, to 50 % zarobku oddawałem na cele społeczne. Konkretnie na budowę kościoła w mojej parafii. Teraz tego nie robię, albowiem, pomimo dzielenie się zarobkiem, nie czułem się komfortowo. Sumienie mi ciążyło. Gdybym musiał, to też dzieliłbym się fifty-fifty z Caritasem.
Czy pracownikowi sluzyby zdrowia tez powinno "ciążyć sumienie" za pracę w niedzilę?

Awatar użytkownika
pd24
Bywalec
Bywalec
Posty: 154
Rejestracja: 28 mar 2021
Has thanked: 57 times
Been thanked: 13 times

Praca w niedziele

Post autor: pd24 » 2021-06-11, 22:43

Czy ciężko zgrzeszę jeżeli pójdę do pracy w niedziele? Oczywiście przed nią pójdę na msze.
@};-

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Praca w niedziele

Post autor: Andej » 2021-06-11, 22:54

Wszystko zależy od okoliczności. Czy praca jest konieczna? Dobrowolna? Dla kasy? Pod przymusem?

Pamiętaj, abyś dzień święty święcił - to nie znaczy, że wystarczy wizyta w kościele. Cały dzień.

Spytaj spowiednika, tylko on ma kompetencje.

Uważam, że jeśli można uniknąć pracy w niedzielę, to należy unikać.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
pd24
Bywalec
Bywalec
Posty: 154
Rejestracja: 28 mar 2021
Has thanked: 57 times
Been thanked: 13 times

Re: Praca w niedziele

Post autor: pd24 » 2021-06-11, 22:56

Andej pisze: 2021-06-11, 22:54 Wszystko zależy od okoliczności. Czy praca jest konieczna? Dobrowolna? Dla kasy? Pod przymusem?

Pamiętaj, abyś dzień święty święcił - to nie znaczy, że wystarczy wizyta w kościele. Cały dzień.

Spytaj spowiednika, tylko on ma kompetencje.

Uważam, że jeśli można uniknąć pracy w niedzielę, to należy unikać.
Ogólnie dopiero mam się uczyć i szefowa wybrała ten dzień. W pewnym stopniu pod przymusem, a z drugiej strony to się zgodziłam.
@};-

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Praca w niedziele

Post autor: Andej » 2021-06-11, 23:11

Wydaje mi się, że jest to okoliczność łagodząca.
Ale czy jest to zgodne z Kodeksem Pracy? Czy nie jest to nadużyciem ze strony szefowej, która później będzie wykorzystywać Twoją uległość?
Warto opowiedzieć o tym spowiednikowi. On doradzi właściwie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
pd24
Bywalec
Bywalec
Posty: 154
Rejestracja: 28 mar 2021
Has thanked: 57 times
Been thanked: 13 times

Re: Praca w niedziele

Post autor: pd24 » 2021-06-11, 23:16

@Andej No właśnie trochę zostało mi to narzucone, ale jak przyjdę do pracy to powiem, że w niedziele nie jestem w stanie pracować i postaram się w te dni mieć wolne. Z spowiednikiem tez o tym porozmawiam, dziękuje za odpowiedz.
@};-

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Praca w niedziele

Post autor: lambda » 2021-06-12, 04:40

pd24 pisze: 2021-06-11, 23:16 @Andej No właśnie trochę zostało mi to narzucone, ale jak przyjdę do pracy to powiem, że w niedziele nie jestem w stanie pracować i postaram się w te dni mieć wolne. Z spowiednikiem tez o tym porozmawiam, dziękuje za odpowiedz.
Są firmy które pracuja w weekendy i jest taki system pracy. że potem jest wolne w tygodniu.
Ostatnio zmieniony 2021-06-12, 04:40 przez lambda, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
pd24
Bywalec
Bywalec
Posty: 154
Rejestracja: 28 mar 2021
Has thanked: 57 times
Been thanked: 13 times

Re: Praca w niedziele

Post autor: pd24 » 2021-06-12, 08:49

lambda pisze: 2021-06-12, 04:40
pd24 pisze: 2021-06-11, 23:16 @Andej No właśnie trochę zostało mi to narzucone, ale jak przyjdę do pracy to powiem, że w niedziele nie jestem w stanie pracować i postaram się w te dni mieć wolne. Z spowiednikiem tez o tym porozmawiam, dziękuje za odpowiedz.
Są firmy które pracuja w weekendy i jest taki system pracy. że potem jest wolne w tygodniu.
No właśnie nie do końca wiem, jak to tak wyglada. Chciałam się właśnie dowiedzieć, czy jeżeli by tak wyszło, ze pracowałabym w niedziele bez zaniedbywania mszy, to czy bym popełnia ciężki grzech.

„W ramach obchodzenia niedzieli i świąt, mieści się także pójście na basen, do teatru, kina lub restauracji. Pracownicy tych miejsc swoją pracą także nie sprzeciwiają się Bogu, bo w tym czasie służą bliźniemu. Podobnie ludzie pracujący w hotelach – przecież i w niedzielę trzeba obsłużyć podróżnego, więc i taka praca (choć uciążliwa i często zakłócająca dzień święty) przyczynia się raczej ku dobremu.”

Takie coś przeczytałam na stronie adeste.org i właśnie moja praca polega na kelnerowaniu w restauracji
Ostatnio zmieniony 2021-06-12, 09:48 przez pd24, łącznie zmieniany 2 razy.
@};-

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Praca w niedziele

Post autor: lambda » 2021-06-12, 12:07

pd24 pisze: 2021-06-12, 08:49
lambda pisze: 2021-06-12, 04:40
pd24 pisze: 2021-06-11, 23:16 @Andej No właśnie trochę zostało mi to narzucone, ale jak przyjdę do pracy to powiem, że w niedziele nie jestem w stanie pracować i postaram się w te dni mieć wolne. Z spowiednikiem tez o tym porozmawiam, dziękuje za odpowiedz.
Są firmy które pracuja w weekendy i jest taki system pracy. że potem jest wolne w tygodniu.
No właśnie nie do końca wiem, jak to tak wyglada. Chciałam się właśnie dowiedzieć, czy jeżeli by tak wyszło, ze pracowałabym w niedziele bez zaniedbywania mszy, to czy bym popełnia ciężki grzech.

„W ramach obchodzenia niedzieli i świąt, mieści się także pójście na basen, do teatru, kina lub restauracji. Pracownicy tych miejsc swoją pracą także nie sprzeciwiają się Bogu, bo w tym czasie służą bliźniemu. Podobnie ludzie pracujący w hotelach – przecież i w niedzielę trzeba obsłużyć podróżnego, więc i taka praca (choć uciążliwa i często zakłócająca dzień święty) przyczynia się raczej ku dobremu.”

Takie coś przeczytałam na stronie adeste.org i właśnie moja praca polega na kelnerowaniu w restauracji
Poczytaj o tym czym jest grzech ciężki i sama odpowiedz sobie na pytanie. Musisz sama uczyć się rozsadzać w swoim sumieniu.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5317
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 843 times
Been thanked: 1402 times

Re: Praca w niedziele

Post autor: abi » 2021-06-12, 18:40

wszystko zalezy od okolicznosci moim zdaniem
ja zawsze w niedziele nastawiam pranie bo wtedy wybywamy z domu
inaczej syn by sie denerwowal ze pralka warczy
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Czarny
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sie 2015
Has thanked: 898 times
Been thanked: 338 times

Re: Praca w niedziele

Post autor: Czarny » 2021-06-12, 19:01

My w niedzielę, która akurat jest bardzo pracowitym dniem, robimy pranie całej maminej pościeli, ręczników etc.
Po kąpieli mamy, bo wiadomo ze mam do pomocy drugą osobę, a może to ja tu jestem do pomocy, mniejsza z moją rolą.
W każdym razie pranie pełną parą idzie. I czasem wiele innych, po prostu wymusza to konieczność.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Praca w niedziele

Post autor: Andej » 2021-06-12, 19:19

pd24 pisze: 2021-06-12, 08:49„W ramach obchodzenia niedzieli i świąt, mieści się także
Tak jest. Jest to rodzaj służby innym. Dlatego taka praca nie jest grzechem. Również praca w firmie o ruchu ciągłym nie jest grzechem, jeśli nie uniemożliwia praktyk religijnych.
Dlatego, zanim zaprotestujesz, porozmawiaj ze spowiednikiem. Ja jestem zwykłym szarym człowiekiem. Mogę jeno wyrażać swoją opinię. Cos doradzać. Ale nie oceniać. Tym bardziej, że nie znam szczegółowo sytuacji.
Wykonywanie prac koniecznych też nie jest grzechem. Chyba, że są one wykonywane w niedzielę z wygodnictwa, a przy niejakim wysiłku udałoby się je wykonywać w dzień inny (a często tak się usprawiedliwiamy, bo tak nam wygodniej).
Przemyśl sobie następujące słowa Mt 12,9-13 Idąc stamtąd, wszedł do ich synagogi. A [był tam] człowiek, który miał uschłą rękę. Zapytali Go, by móc Go oskarżyć: «Czy wolno uzdrawiać w szabat?» Lecz On im odpowiedział: «Kto z was jeśli ma jedną owcę, i jeżeli mu ta w dół wpadnie w szabat, nie chwyci i nie wyciągnie jej? O ileż ważniejszy jest człowiek niż owca! Tak więc wolno jest w szabat dobrze czynić». Wtedy rzekł do owego człowieka: «Wyciągnij rękę!» Wyciągnął, i stała się znów tak zdrowa jak druga. Jak widzisz Jezus też pracował w dzień święty.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Praca w niedziele

Post autor: lambda » 2021-06-12, 20:46

abi pisze: 2021-06-12, 18:40 wszystko zalezy od okolicznosci moim zdaniem
ja zawsze w niedziele nastawiam pranie bo wtedy wybywamy z domu
inaczej syn by sie denerwowal ze pralka warczy
Oj to niebezpieczne. Pralka może się popsuć i zaleje i nikogo nie bedzie

ODPOWIEDZ