Jak pomagać innym?

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13895
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2035 times
Been thanked: 2222 times

Re: Jak pomagać innym?

Post autor: sądzony » 2021-05-23, 11:25

Andej pisze: 2021-05-23, 11:14 Co to znaczy "być sobą"? Posiadać świadomość własnej tożsamości? Nazywasz to stanem? Nie rozumiem. Alternatywą dla bycia sobą widzę jedynie nadmierne uleganie czyimś wpływom. Czyli utratę tożsamości własnej na rzecz kopiowania czyjejś. Jednak mam wrażenie, że masz cos innego na myśli.
To nie miejsce, a poza tym nie wiem czy jestem w stanie to wyjaśnić, bo nie wiem czy sam właściwie to pojmuję i czy jest to w ogóle sprawa pojęcia ... wydaje mi się, że bardziej zaufania.
Poza tym bardziej proces, nie stan.

Wierzę, że Bycie Sobą jest Byciem w Bogu, chodzeniem w i z Chrystusem.
Jest to proces duchowy, a nawet mistyczny, nie obywający się bez "czerpania" z Łaski.
Wierzę i wydaje mi się, że Prawdziwy, wszech-Miłujący Ja nie pisałby czy rozmawiał o Tym, bo Jest/Byłby świadomy, iż jedynieby zaciemniał sprawę,
a raczej poprzez owy wszech-stan-proces oddziaływałby samym swym Jestestwem.
Miłość nie jest winna słów. Miłość to Bycie w procesie Zaistniania czyli poniekąd śmierci.

...
No i widzisz - same głupoty z tego wyszły.
:)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Jak pomagać innym?

Post autor: Andej » 2021-05-23, 11:31

Miłość, jeśli nawet byciem jest, to byciem na podstawie samodzielnej i niezawisłej decyzji.

Bez rozumienia znaczenia słów, nie da się zrozumieć treści. Gdy używasz pojęć, które jedynie Ty sam rozumiesz, nie dziw się, że pytam chcąc dociec intencji.

Acz w istocie, temat wątku został daleko w tyle.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Jak pomagać innym?

Post autor: Viridiana » 2021-05-23, 16:23

Dezerter pisze: 2021-05-22, 22:29 A odpowiadając na pytanie wątku
- ja skupiam się na najbliższych
a jeśli ktoś postawi kogoś innego na mojej drodze, to staram się to rozpoznać i zadziałać
I właśnie ja trochę chciałam podyskutować o tym drugim przypadku - gdy zastanawiamy się, czy przypadkiem Bóg celowo kogoś nie postawił na naszej drodze, ale póki co nie mamy z tą osobą bliskiej relacji.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15118
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4253 times
Been thanked: 2982 times
Kontakt:

Re: Jak pomagać innym?

Post autor: Dezerter » 2021-05-23, 19:28

By pomagać nie potrzeba "bliskiej relacji"
ja zabierałem samochodem, czyli podwoziłem chętnych, w covidzie tego nie robiłem ze względu na domowników, by czegoś nie przywlec do domu. Teraz do tego wrócę.
Mam to szczęście, że mam taką pracę, która polega na poprawianiu warunków pracy ludzi, jest to poprawa zauważalna i przekładająca się na ochronę zdrowia pracowników.
Forum jest również miejscem, gdzie można pomagać innym, doradzać, poświęcić czas, pomodlić się, podnieść na duchu dobrym słowem, pochwalić, dowartościować, zauważyć, pochwalić itd itp.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
itsjustmemichelle1
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 797
Rejestracja: 17 sty 2021
Lokalizacja: Wrocław
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 164 times
Been thanked: 140 times

Re: Jak pomagać innym?

Post autor: itsjustmemichelle1 » 2021-05-23, 19:51

Jak pomagać innym? Ano, na dużo różnych sposobów :ymblushing:
Co można? Można wytłumaczyć komuś komuś materiał. Można założyć kanał na youtube z treściami np. o matematyce. Też forma pomocy. Można zrobić coś ponad swoje obowiązki. Nagłośnić jakąś akcję. Być wolontariuszem. Odwiedzać starszych, chorych. Rozwiązywać rozterki, duchowe/ życiowe. Można dzieci niańczyć za darmo sąsiadom. Można wpłacać kasę na zbiórki. Wysłuchać drugiej osoby.
Chyba wszystko może być pomocą, jeśli ma dobry cel.
Ostatnio zmieniony 2021-05-23, 19:53 przez itsjustmemichelle1, łącznie zmieniany 1 raz.
za dużo dzieci nie ma już swoich tatusiów i swoich mam

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13895
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2035 times
Been thanked: 2222 times

Re: Jak pomagać innym?

Post autor: sądzony » 2021-05-23, 21:10

2 miesiące temu wracałem z psem ze spaceru. Z naprzeciwka szedł około 12letni, rudy chłopak z kolczykami sztyftowymi. Gdy się zbliżył zorientowałem się, że niesie w rękach winylową płytę nirvany bleach. Zdziwiłem się, że taki chłopak słucha muzyki, która poniekąd mnie wychowała.
Zagadałem do niego. Staliśmy chwilkę i rozmawialiśmy. W końcu powiadział, że chciałby uczyć się grania na gitarze elektrycznej, ale nie ma.
Pomyślałem: "moja stoji i kiśnie w piwnicy już ponad 15 lat" i zaproponowałem, że mu podaruję.
Uradował się lecz gdy usłyszał, że ma zejść ze mną po nią do piwnicy powiedział: "no, ale ... nie wolno chodzić z obcymi ...".
Pomyślałem: "dobrze gada". Mowię: "bierz telefon i pisz moje imię nazwisko i nr telefony ; przyjdziesz z ojcem".
Popatrzył i rzekła: "idę, bo ojciec będzie późno".
Poszliśmy i dałem mu gitarę.
To było super. Radość dwustronna wypełniła zakurzoną piwnicę.

Za miesiąc zadzwonił ojciec i okazalo się, że to była córka.
Podziękował i zaproponował/poprosił o udzielenie kilku lekcji.

Nadal się zastanawiam, ale uważam, że to nie tylko pomoc, ale i radość.
Tak (mam nadzieje) pomogłem młodej, rudej dziewczynie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: Jak pomagać innym?

Post autor: adampiotr » 2021-05-24, 09:41

Ok. Ale pomoc obcym osobom trzeba uważać, ostrożnie tak samo z zbiórkami tyle oszustów jest. Trafiłes akurat z gitarą. Ja bym się bał zagadać do takiego chłopca ale o drogę to już nie.
Ostatnio zmieniony 2021-05-24, 09:45 przez adampiotr, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13895
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2035 times
Been thanked: 2222 times

Re: Jak pomagać innym?

Post autor: sądzony » 2021-05-24, 20:42

adampiotr pisze: 2021-05-24, 09:41 (...) Ale pomoc obcym osobom trzeba uważać, ostrożnie tak samo z zbiórkami tyle oszustów jest.(...)
Ale w sensie na co mam uważać?
Płacąc podatki nie masz wpływu na to co z nią robią, a jednak płacisz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”