pytanie o sprzedaż

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: pytanie o sprzedaż

Post autor: lambda » 2021-05-26, 19:59

Synek pisze: 2021-05-26, 18:38
lambda pisze: 2021-05-26, 16:56 Sprzedaż książki i egoistyczny instynkt zagarniania dla siebie? Serio?
Można ten mój fragment sprowadzić i do takiej konkluzji. Oddaj książkę za darmo, a jak nie toś egoistka! Nie taka było moja intencja.
Przywołałem go jako zachętę do przełamywania własnych barier i głównie dlatego, bo Chiara Lubich trafnie przywołała pedagogikę Jezusa.

Oczywiście mogę się mylić, ale uważam że autorka postu nie do końca trafnie wyraziła to co jej sumienie podpowiada. Sprzedaż otrzymanej książki, sprowadziła do grzechu, co oczywiście jest wielkim nadużyciem i przesadą. A jednak w jakiś sposób to pytanie się w niej pojawiło i coś je wywołało.
Skoro je zadała otwarcie, to znaczy że musiało ono w niej już wcześniej pracować. Gdybym miał odpowiedzieć na nie własnymi słowami, to bym powiedział że dobrze jest sprzedać książkę ktorą się i tak już przeczytało, a pieniądze wykorzystać roztropnie na własne potrzeby. Nie ma w tym absolutnie nic złego. Ale jednak tak nie powiem, właśnie ze względu na sumienie autorki. Chociaż ona sama nie do końca potrafi zdefiniować właściwie tego wewnętrznego poruszenia i myli je z grzechem, ono ewidentnie zachęca ją do rzeczy o wiele bardziej doskonalszych. Stąd też moja odpowiedź poszła w takim właśnie Chrystusowym kierunku.
A skąd pomysł że ona musi jakieś bariery przełamywać i kieruje się jakaś chciwością czy egoizmem? Moze ma kiepska sytuację materialną?
Autorka jest skrupulantka intego.typu pytań zadała wiele na forum

orzeszku

Re: pytanie o sprzedaż

Post autor: orzeszku » 2021-05-26, 20:45

Nie bądźmy bardziej papiescy od papieża :P

marcelina
Początkujący
Początkujący
Posty: 51
Rejestracja: 11 lip 2020
Has thanked: 74 times
Been thanked: 8 times

Re: pytanie o sprzedaż

Post autor: marcelina » 2021-05-26, 21:13

Dziękuję wam za dyskusję. Co prawda czasem uderza mnie to, że niektórzy z Was nie zastanawiają się czy kogoś nie urażą (czasem zdarzają się tu ludzie wrażliwi którzy spodziewają się pomocy a nie np. odpowiedzi pytaniem na pytanie, albo dziwnie agresywnego tonu - to zauważyłam po jakimś roku na forum) i chciałam wspomnieć.
Książki nie sprzedam, ale moje wątpliwości pojawiły się pewnie z powodu skrupulanctwa z którego dzięki łasce Bożej i tak wychodzę albo i wyszłam(!!!!)

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6014
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: pytanie o sprzedaż

Post autor: Albertus » 2021-05-26, 21:27

marcelina pisze: 2021-05-26, 21:13 Co prawda czasem uderza mnie to, że niektórzy z Was nie zastanawiają się czy kogoś nie urażą (czasem zdarzają się tu ludzie wrażliwi którzy spodziewają się pomocy a nie np. odpowiedzi pytaniem na pytanie, albo dziwnie agresywnego tonu - to zauważyłam po jakimś roku na forum) i chciałam wspomnieć.
Myślę że osoby które tutaj zamieszczają swoje wypowiedzi lub zadają pytania powinny jednak brać pod uwagę że jest to forum dyskusyjne i odnośnie ich wypowiedzi może wywiązać się dyskusja i że inne osoby będą wyrażać swoje poglądy.Każdy ma prawo do wyrażania swoich poglądów i każdy ma swój sposób dyskusji.Trudno jest, wyrażając swoje opinie, skupiać się wyłącznie na tym czy aby chociaż nie urazimy czyjejś wrażliwości. Często wrażliwość może być nadwrażliwością która widzi agresywny ton czy inne zamachy na czyjąś wrażliwość tam gdzie ich nie ma a są po prostu normalnie i grzecznie wyrażane czyjeś poglądy i refleksje.
Ostatnio zmieniony 2021-05-26, 21:28 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Synek
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 24 maja 2021
Has thanked: 9 times
Been thanked: 18 times

Re: pytanie o sprzedaż

Post autor: Synek » 2021-05-26, 21:41

lambda pisze: 2021-05-26, 19:59
A skąd pomysł że ona musi jakieś bariery przełamywać i kieruje się jakaś chciwością czy egoizmem?
Nie przyszło mi do głowy, aby czynić autorce postu jakiś personalny przytyk, czy uwagę. Dla mnie jest sprawą oczywistą, że nie tylko ona, ale każdy z nas rodzi się obciążony skutkami naszej ułomnej natury. Każdy w większym, lub mniejszym stopniu jest egoistą albo to i owo, chce zagarnąć tylko dla siebie. Cechą ludzką jest dziedziczność i niestety, przejmujemy te złe cechy po naszych przodkach. Wystarczy spojrzeć na maleńkie dzieci bawiące się w piaskownicy, jak czasem kłócą się zawzięcie o wiaderko, czy inną zabawkę. Nikt ich tego przecież nie nauczył. To od początku jest w każdym z nas. Jeśli więc autorka cierpi na jakąś chorobę czy zaburzenie, to jeszcze nigdy się nie spotkałem z sytuacją, aby jakaś rada zaczerpnięta z Ewangelii, komukolwiek zaszkodziła. Wręcz przeciwnie. Ewangelia zawsze uwalnia ze złych skłonności i leczy naszą naturę. Kto wie, czy nie idąc za jej wskazaniem i radą, nie uwolni również i jej z jej (rzekomych) natręctw ? Tak czy siak, nie miałem nic złego na myśli, a do osądzania kogokolwiek z czegokolwiek zupełnie się nie nadaję.

lambda pisze: 2021-05-26, 19:59 Moze ma kiepska sytuację materialną?
Myśle że już wytłumaczyłem się dosyć precyzyjnie we wcześniejszym poście. Mogę tylko powtórzyć raz jeszcze, że w sprzedaży ksiązki nie ma niczego złego. Nie mniej jednak, nie widzę niczego zdrożnego w zachęcaniu każdego do praktykowania jałmużny, czy też bezinteresownego dzielenia się z drugim człowiekiem swoimi dobrami.

I po ostatnie.
Każdy kto kiedykolwiek praktykował jakąkolwiek formę jałmużny, czy bezinteresownej pomocy o tym dobrze wie i na pewno potwierdzi. Zawsze jest tak, że ofiarowaną pomoc Bóg pomnożoną zwraca nam z powrotem. Masz kiepską sytuację materialną ? Tym bardziej bądź szczodrobliwy.
:-h

marcelina
Proszę wybacz, jeśli moje wcześniejsze komentarze sprawiły ci przykrość. Nie miałem takiej intencji.
Pozwolę sobie opuścić dalszą część dyskusji.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: pytanie o sprzedaż

Post autor: lambda » 2021-05-27, 07:18

Niezależnie od naszej ułomnej natury szukajmy dobra w ludziach a nie przypisujmy im od razu złych intencji.

ODPOWIEDZ