Prośba o wyjaśnienie i zrozumienie

Dlaczego powinniśmy się modlić, jak powinniśmy to robić, za kogo, do kogo? Tutaj też możemy prosić inne osoby o modlitwę za nas, za naszych bliskich i innych ludzi.
ODPOWIEDZ
Pytajnik
Bywalec
Bywalec
Posty: 103
Rejestracja: 2 maja 2021
Has thanked: 14 times
Been thanked: 6 times

Prośba o wyjaśnienie i zrozumienie

Post autor: Pytajnik » 2021-06-08, 20:09

1. Chodzi mi o akt ofiarowania Ojcu Miłosierdzia z tej strony https://www.milosierdzieboze.pl/strzeliste.php?text=87
Czy czytajac/modląc się aktem zwłaszcza zamieszczony poniżej fragment jest to jakieś przyrzeczenie, jeśli się nie spełni np. jak tam jest wypisane dopełnienie życia doskonałego, uczestnictwa w cierpieniu itd. to należy się z tego spowiadać jeśli się nie wypełni? Bo właściwie nie rozumiem za bardzo tego aktu:
Pragnę Ci to wszystko ofiarować, aby naprawić wszystkie złe czyny, popełnione w przeszłości na całym świecie; aby uzupełnić wszelkie dobro opuszczone przeze mnie i przez wszystkie stworzenia; aby dopełnić w sobie i w innych życie doskonałego i stałego ukrzyżowania, doskonałej i ustawicznej ofiary, przy doskonałym uczestnictwie we wszystkich cierpieniach Jezusa i Maryi; aby prowadzić życie miłości Bożej i wszystkich cnót, aby żyć i umierać w jak najdoskonalszym pełnieniu wszelkich dobrych uczynków, aby żyć i umierać spokojnie pod wpływem gorącej miłości Bożej i wszystkich cnót w stopniu jak najdoskonalszym; aby we mnie i we wszystkich zostało zniweczone własne nasze życie, a życie Chrystusowe stało się naszym
2. Druga sprawa, która mnie zastanawia: po Litaniu do Najświętszego Serca Pana Jezusa czy w kościele, czy samemu w domu odmawiać można np. w pierwsze piątki miesiąca też akt zadośćuczynienia Najświętszemu Sercu Jezusowemu, w którym jest :
Przyrzekamy z głębi serca wynagrodzić - o ile za łaską Twoją stać nas będzie - za przeszłe własne grzechy i obojętność na tak wielką miłość Twoją: przez wiarę stateczną, czyste życie, dokładne zachowanie prawa ewangelicznego, zwłaszcza prawa miłości. Postanawiamy również według sił swoich nie dopuścić do nowych zniewag - i jak najwięcej dusz pociągnąć do wstępowania w Twoje ślady
Tutaj podobne pytanie, jeśli się nie wypełnia tego to jest krzywoprzysięstwo? Albo złamie się to? Czy ktoś może to wyjaśnić?

Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Re: Prośba o wyjaśnienie i zrozumienie

Post autor: Aga1986 » 2021-06-18, 21:42

Kiedyś też właśnie czytałam na głos tą litanię i to przyrzeczenie również, w trakcie czytania miałam pewne wątpliwości. Ja to uznałam po prostu za część tej litanii i dlatego dokończyłam i powiedziałam te słowa nie do końca świadomie, bo nie miałam zamiaru czegoś przyrzekać, więc w takiej formie sądzę że nie jest ważna. Ale lepiej zapytaj spowiednika.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Prośba o wyjaśnienie i zrozumienie

Post autor: Andej » 2021-06-18, 22:20

To nie przysięga.
Zwróć uwagę na pierwsze słowo "Pragnę". Pragnę, oznacza to, że tego chcesz. Że się będziesz starać.
A jak jest ze spowiedzią? Obiecujesz poprawę? I co? Wiele się zmienia? To właśnie jest pragnienie, chęć, obietnica dokładania starań, aby deklarację wypełnić.
Oczywiscie warto jest opowiedzieć o tych wątpliwościach spowiednikowi. Pochwali Cię i wskaże drogę. Umocni na tej drodze.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Re: Prośba o wyjaśnienie i zrozumienie

Post autor: Aga1986 » 2021-06-18, 22:29

Przysięga nie jest, zgadzam się z Andejem że to bardziej obietnica, przyrzeczenie które wyraża chęć dokonania, jednak zawsze najlepiej w tej kwestii spytać spowiednika bo to Jego opinia będzie wiążąca.

ODPOWIEDZ