Czy można być jednocześnie chrześcijaninem i interesować się fantasy?

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Ania778
Przybysz
Przybysz
Posty: 19
Rejestracja: 1 mar 2020
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Czy można być jednocześnie chrześcijaninem i interesować się fantasy?

Post autor: Ania778 » 2021-06-12, 17:24

Witam, ostatnio zadawałam pytanie dotyczące mangi oraz anime, które właściwie pokrywa się nieco z tym pytaniem... Otóż, czy chrześcijanin popełnia grzech, gdy interesują go gry komputerowe oraz filmy/książki bezpośrednio nawiązujące do magii/dziejące się w magicznym świecie? Ostatnio pokochałam grę o nazwie "Genshin Impact" w której steruje się bohaterami mającymi różne moce żywiołów, a cała akcja toczy się w krainie którą włada siedmiu bogów. Wciągnęłam się w fabułę tej gry, zachwycam się też jej szatą graficzną która jest przepiękna... Sama gra posiada dużo mądrych słów, które pokrywają się z nauką Biblii i uważam że osobiście ma ona na mnie dobry wpływ. Lubię też tworzyć rysunki z moimi ulubionymi postaciami. Moim zdaniem taki rodzaj magii, jako wymysł ludzkiej wyobraźni świadczy jedynie o ludzkiej kreatywności, bo znaczna większość bajek dla dzieci zawiera "magię" jako metaforę różnych aspektów życia i bez tego świat byłby w dużym stopniu ograniczony. Normalnym jest chyba że dzieci bawią się we wróżki itp.? Oczywiście, istnieją szkodliwe gry, ze złym przekazem ale wydaje mi się że raczej w kazdej dziedzinie tak jest. Jestem jednak ciekawa zdania innych, co o tym myślicie? Ja gram w gry, ponieważ chcę w przyszłości pracować w tej branży jako grafik komputerowy i od zawsze interesowałam się fantasy, nie znaczy to jednak że nagle zaczęłam wierzyć w bogów których wymyślili sobie twórcy, albo że mam magiczne moce 😂. Jaka jest Wasza opinia na ten temat? Bo nie wyobrażam sobie, że teraz moje przyszłe marzenia okazują się być czymś złym i tak nagle zrezygnować ze swoich zainteresowań i z planów na karierę ale jeżeli to będzie konieczne, to wiem że na pewno wybrałabym Boga...

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Czy można być jednocześnie chrześcijaninem i interesować się fantasy?

Post autor: lambda » 2021-06-12, 17:25

Ania778 pisze: 2021-06-12, 17:24 Witam, ostatnio zadawałam pytanie dotyczące mangi oraz anime, które właściwie pokrywa się nieco z tym pytaniem... Otóż, czy chrześcijanin popełnia grzech, gdy interesują go gry komputerowe oraz filmy/książki bezpośrednio nawiązujące do magii/dziejące się w magicznym świecie? Ostatnio pokochałam grę o nazwie "Genshin Impact" w której steruje się bohaterami mającymi różne moce żywiołów, a cała akcja toczy się w krainie którą włada siedmiu bogów. Wciągnęłam się w fabułę tej gry, zachwycam się też jej szatą graficzną która jest przepiękna... Sama gra posiada dużo mądrych słów, które pokrywają się z nauką Biblii i uważam że osobiście ma ona na mnie dobry wpływ. Lubię też tworzyć rysunki z moimi ulubionymi postaciami. Moim zdaniem taki rodzaj magii, jako wymysł ludzkiej wyobraźni świadczy jedynie o ludzkiej kreatywności, bo znaczna większość bajek dla dzieci zawiera "magię" jako metaforę różnych aspektów życia i bez tego świat byłby w dużym stopniu ograniczony. Normalnym jest chyba że dzieci bawią się we wróżki itp.? Oczywiście, istnieją szkodliwe gry, ze złym przekazem ale wydaje mi się że raczej w kazdej dziedzinie tak jest. Jestem jednak ciekawa zdania innych, co o tym myślicie? Ja gram w gry, ponieważ chcę w przyszłości pracować w tej branży jako grafik komputerowy i od zawsze interesowałam się fantasy, nie znaczy to jednak że nagle zaczęłam wierzyć w bogów których wymyślili sobie twórcy, albo że mam magiczne moce 😂. Jaka jest Wasza opinia na ten temat? Bo nie wyobrażam sobie, że teraz moje przyszłe marzenia okazują się być czymś złym i tak nagle zrezygnować ze swoich zainteresowań i z planów na karierę ale jeżeli to będzie konieczne, to wiem że na pewno wybrałabym Boga...
Dopóki nie wierzysz w magię nie masz grzechu.
P.S granie w gry raczej nie wiele ma wspólnego z byciem grafikiem komputerowym.
Ostatnio zmieniony 2021-06-12, 17:26 przez lambda, łącznie zmieniany 1 raz.

Ania778
Przybysz
Przybysz
Posty: 19
Rejestracja: 1 mar 2020
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Czy można być jednocześnie chrześcijaninem i interesować się fantasy?

Post autor: Ania778 » 2021-06-12, 17:30

Podsumowując, historię fantastyczne traktuję jako dowód na szerokość ludzkiej wyobraźni, a np. gry komputerowe jako rodzaj sztuki współczesnej ( oczywiście nie wszystkie ), jak malarstwo abstrakcyjne, a nie źródło realnego posiadania jakiś mocy, bo to chyba absurdalne xd

Dodano po 1 minucie 25 sekundach:
To zależy jakim się chce być grafikiem, bo ja celuję w splash art, czyli projektowanie ilustracji do gier, ale są też graficy pracujący, np. dla firm reklamowych, wtedy jest to zupełnie inny rodzaj grafiki komputerowej.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Czy można być jednocześnie chrześcijaninem i interesować się fantasy?

Post autor: lambda » 2021-06-12, 17:57

Ania778 pisze: 2021-06-12, 17:30 Podsumowując, historię fantastyczne traktuję jako dowód na szerokość ludzkiej wyobraźni, a np. gry komputerowe jako rodzaj sztuki współczesnej ( oczywiście nie wszystkie ), jak malarstwo abstrakcyjne, a nie źródło realnego posiadania jakiś mocy, bo to chyba absurdalne xd

Dodano po 1 minucie 25 sekundach:
To zależy jakim się chce być grafikiem, bo ja celuję w splash art, czyli projektowanie ilustracji do gier, ale są też graficy pracujący, np. dla firm reklamowych, wtedy jest to zupełnie inny rodzaj grafiki komputerowej.
Ale samo granie w gry nie przybliża cię do projektowania niczego. Bo poprzez granie niczego nie projektujesz.
Fantasy nie jest źle samo w sobie, np Władca Pierścieni ma wiele odniesień do katolicyzmu to samo Opowieści z Narni

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: Czy można być jednocześnie chrześcijaninem i interesować się fantasy?

Post autor: adampiotr » 2021-06-12, 18:29

Hej. Jestem ciekaw jakie to są gry które moga być szkodliwe dla człowieka ??

Np film Harry Potter jest filmem który może miec magie w sobie i nie ma nic wspólnego ze chrześcijaństwem ale to znaczy ,ze mam tego nie oglądać ??

Czasami mam wrażenie,ze katolikowi to nic nie wolno i powinien tylko się modlić i siedzieć cicho.
A co do grafika to bardzo dobry zawód...

Ania778
Przybysz
Przybysz
Posty: 19
Rejestracja: 1 mar 2020
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Czy można być jednocześnie chrześcijaninem i interesować się fantasy?

Post autor: Ania778 » 2021-06-12, 19:17

To prawda, czasem też odnoszę szczerze takie wrażenie. Moim zdaniem Harrego Pottera wymyślił przecież człowiek, to jest książka o chłopaku który nagle znalazł się w magicznej krainie i w szkole, typowe fantasy, które ma pobudzić wyobraźnię dzieci i nie tylko dzieci 🤷🏻‍♀️

Dodano po 1 minucie 28 sekundach:
Fantastyka pokazuje przepiękny świat wyobraźni, tego co siedzi w głowie człowieka i daleko jej do religii, choć oczywiście zdarzają się skrajni maniacy

Dodano po 5 minutach 13 sekundach:
Świat bez wyobraźni, gdzie człowiek widzi wszystko jedynie dosłownie, byłby nudny a chyba po coś Bóg dał nam ten dar

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy można być jednocześnie chrześcijaninem i interesować się fantasy?

Post autor: Andej » 2021-06-12, 19:50

Ania778 pisze: 2021-06-12, 19:17Fantastyka pokazuje przepiękny świat wyobraźni, tego co siedzi w głowie człowieka i daleko jej do religii, choć oczywiście zdarzają się skrajni maniacy
I w tym właśnie zagrożenie. Zamiast religii jest magia. A jak Kościół odnosi się do magii?

Ale nie ma co przeginać i demonizować. Pasjonowanie się kryminałami wcale nie jest lepsze. Ważne, aby czytać dla przyjemności i z dystansem. Ze świadomością własnej wiary i tego, czym jest magia.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Ania778
Przybysz
Przybysz
Posty: 19
Rejestracja: 1 mar 2020
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Czy można być jednocześnie chrześcijaninem i interesować się fantasy?

Post autor: Ania778 » 2021-06-12, 19:53

To znaczy jest zagrożeniem, gdy staje się religią dla maniaka, czy staje się zagrożeniem gdyż daleko jej przeważnie od religii?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy można być jednocześnie chrześcijaninem i interesować się fantasy?

Post autor: Andej » 2021-06-12, 20:32

Odciąganie od religii jest złem. Czytałem wiele fantazy. Interesują mnie pomysły autorów. Mnie nie odciąga. Wręcz przeciwnie. Trafiałem też na fantazy, które podbudowywało wiarę.
Zagrożeniem jest wiara w magię. Ale któż rozsądny w nią wierzy. Bajki i baśnie też są jej pełne. Ale nie wzbudzają sprzeciwów.
Warto jednak nie ograniczać się do fantazy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Ania778
Przybysz
Przybysz
Posty: 19
Rejestracja: 1 mar 2020
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Czy można być jednocześnie chrześcijaninem i interesować się fantasy?

Post autor: Ania778 » 2021-06-12, 20:53

Teraz rozumiem, dziękuję 😊

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4436
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1078 times
Been thanked: 1149 times

Re: Czy można być jednocześnie chrześcijaninem i interesować się fantasy?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2021-06-12, 22:08

No pewnie, że można. Ja np. uwielbiam literaturę i filmy fantasy. Wiele razy ta pasja i wiedza pomogła mi na studiach, w pisaniu różnych ciekawych prac i robieniu prezentacji, mimo że mój kierunek studiów teoretycznie nie ma z tym nic wspólnego. Fantasy to także jest bardzo wartościowa literatura albo sztuka np. graficzna czy filmowa.
Jeśli chodzi o zagrożenia, to jedynie zalecam nie czytać "Harrego Pottera", bo tam jest mnóstwo treści okultystycznych ( wiem to od księdza egzorcysty i z własnych doświadczeń, bo byłam od tej książki od dzieciństwa emocjonalnie uzależniona. Miałam też przez nią wiele lęków. I niestety mam dokładną znajomość treści wszystkich tomów i zawartych w niej motywów satanistycznych).
Podsumowując - fantasy najczęściej nie jest zagrożeniem, a nawet może być dobrym środkiem ewangelizacji, zawierać treści chrześcijańskie (np. "Opowieści z Narnii autorstwa C. S. Lewisa). Poza tym często ma duża wartość literacką i artystyczną. Więc rozwijaj swoje pasje związane z fantasy i zdolności do grafiki komputerowej. Nie stresuj się, to nie jest sprzeczne z chrześcijaństwem. Życzę serdecznie powodzenia.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

ODPOWIEDZ