Czy mogę używać tego do modlitwy?

Dlaczego powinniśmy się modlić, jak powinniśmy to robić, za kogo, do kogo? Tutaj też możemy prosić inne osoby o modlitwę za nas, za naszych bliskich i innych ludzi.
Ave Miriam

Re: Czy mogę używać tego do modlitwy?

Post autor: Ave Miriam » 2021-07-17, 11:11

Męczysz zapewne spowiednika tysiącami pytań. Skończ z tym. Wyznaj mu że wszędzie widzisz grzech i poproś o naukę i modlitwę.
Jeśli nie masz siły do spowiedzi, to znaczy, ze uległaś szatanowi.
Pokonaj go ten ostatni raz i idź.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy mogę używać tego do modlitwy?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-07-17, 11:56

Pytajnik pisze: 2021-07-01, 16:01 Nie wiem już chyba przesadzam, bo wszędzie widzę grzech . Nie mogę się przez to na niczym skupić.

Żeby nie tworzyć nowego tematu zapytam tu jeszcze czy modląc się w domu, kiedy jestem ubrana w "domowe" rzeczy, które czasem, np. po sprzątaniu, gotowaniu są brudne i ściągam je dopiero pod wieczór żeby następnego dnia ubrać czyste jest grzechem? Zaczęłam sobie tłumaczyć, że chodzi o czyste serce, myśli a nie strój, ale może faktycznie to grzech... Gdzieś też coś takiego przeczytałam
Podam brutalny fakt, który jednak może "przetnie sprawę" i Ci pomoże: święty Augustyn śpiewał psalmy podczas... hmmm... załatwiania się w ubikacji.

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Czy mogę używać tego do modlitwy?

Post autor: Zebra » 2021-07-17, 12:31

Marek a skąd to wiesz :D
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Pytajnik
Bywalec
Bywalec
Posty: 103
Rejestracja: 2 maja 2021
Has thanked: 14 times
Been thanked: 6 times

Re: Czy mogę używać tego do modlitwy?

Post autor: Pytajnik » 2021-07-17, 12:45

Marek_Piotrowski pisze: 2021-07-17, 11:56
Pytajnik pisze: 2021-07-01, 16:01 Nie wiem już chyba przesadzam, bo wszędzie widzę grzech . Nie mogę się przez to na niczym skupić.

Żeby nie tworzyć nowego tematu zapytam tu jeszcze czy modląc się w domu, kiedy jestem ubrana w "domowe" rzeczy, które czasem, np. po sprzątaniu, gotowaniu są brudne i ściągam je dopiero pod wieczór żeby następnego dnia ubrać czyste jest grzechem? Zaczęłam sobie tłumaczyć, że chodzi o czyste serce, myśli a nie strój, ale może faktycznie to grzech... Gdzieś też coś takiego przeczytałam
Podam brutalny fakt, który jednak może "przetnie sprawę" i Ci pomoże: święty Augustyn śpiewał psalmy podczas... hmmm... załatwiania się w ubikacji.
Też myślałam, że to grzech

Dodano po 37 sekundach:
Zebra pisze: 2021-07-17, 12:31 Marek a skąd to wiesz :D
No właśnie, ciekawe

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy mogę używać tego do modlitwy?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-07-17, 13:06

Pisał o tym o.Jędrzejewski (w znakomitym zresztą przewodniku po Mszy Świętej "Fascynujące zaproszenie") http://mateusz.pl/mt/wj/fz/01.asp

Jeszcze ciekawa myśl z http://www.dakul.jezuici.pl/index.php/rok_wiary/
"Człowiek winien nieustannie wsłuchiwać się w wewnętrzny głos swego sumienia. To on powinien być najlepszym drogowskazem w postępowaniu osobistym, rodzinnym, zawodowym i społecznym. Jest to tym bardziej konieczne, że życie nasze niesie z sobą niebezpieczeństwo, iż dość często uchylamy się od wszelkiej refleksji i zastanawiania się nad sobą. Żyjemy w epoce pośpiechu i oczekujemy natychmiastowych efektów naszego działania. Aby nie popełnić błędów, tym bardziej musimy dokonywać wyborów roztropnych, zgodnych z naszym sumieniem. Właśnie człowieka, który dokonuje wyborów zgodnych z osądem sumienia Katechizm Kościoła Katolickiego, nazywa człowiekiem roztropnym.
Św. Augustyn zachęca każdego z nas słowami: „Wróć do swego sumienia, jego pytaj!… Zejdźcie więc – bracia – do waszego wnętrza i we wszystkim, co czynicie, patrzcie na Świadka – Boga!”.

Pytajnik
Bywalec
Bywalec
Posty: 103
Rejestracja: 2 maja 2021
Has thanked: 14 times
Been thanked: 6 times

Re: Czy mogę używać tego do modlitwy?

Post autor: Pytajnik » 2021-07-17, 13:09

Marek_Piotrowski pisze: 2021-07-17, 13:06 Pisał o tym o.Jędrzejewski (w znakomitym zresztą przewodniku po Mszy Świętej "Fascynujące zaproszenie") http://mateusz.pl/mt/wj/fz/01.asp

Jeszcze ciekawa myśl z http://www.dakul.jezuici.pl/index.php/rok_wiary/
"Człowiek winien nieustannie wsłuchiwać się w wewnętrzny głos swego sumienia. To on powinien być najlepszym drogowskazem w postępowaniu osobistym, rodzinnym, zawodowym i społecznym. Jest to tym bardziej konieczne, że życie nasze niesie z sobą niebezpieczeństwo, iż dość często uchylamy się od wszelkiej refleksji i zastanawiania się nad sobą. Żyjemy w epoce pośpiechu i oczekujemy natychmiastowych efektów naszego działania. Aby nie popełnić błędów, tym bardziej musimy dokonywać wyborów roztropnych, zgodnych z naszym sumieniem. Właśnie człowieka, który dokonuje wyborów zgodnych z osądem sumienia Katechizm Kościoła Katolickiego, nazywa człowiekiem roztropnym.
Św. Augustyn zachęca każdego z nas słowami: „Wróć do swego sumienia, jego pytaj!… Zejdźcie więc – bracia – do waszego wnętrza i we wszystkim, co czynicie, patrzcie na Świadka – Boga!”.
A co w przypadku jak mam chore sumienie, skrupulatne. Ta rada mi nie pomaga...

ODPOWIEDZ