Czy to grzech - Jakub

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Jakub
Przybysz
Przybysz
Posty: 17
Rejestracja: 1 lip 2021

Grzech

Post autor: Jakub » 2021-07-01, 23:58

Witajcie, pisze z takim pytaniem
Trwa pandemia. Rodzice kazali mi założyć do pewnego miejsca maskę (nie jestem pełnoletni jeszcze), ale ja zrobiłem to dość nie dbale i tak trochę ją miałem, trochę nie(raczej zrobiłem to ze wstydu przed innymi).
Czy te sytuacje mozna uznac za grzech cieżki/cieżki wykroczenie???
Prosze Was o opinie

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Grzech

Post autor: Andej » 2021-07-02, 00:04

Wszystko zależy od okoliczności, miejsca i wpływu na inne osoby.

Wstydzić się należy postepowania wbrew rodzicom z obawy przed presją otoczenia. Jak też postępowania wbrew rozsądkowi, względnie obowiązującemu prawu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Grzech

Post autor: lambda » 2021-07-02, 07:23

Jakub pisze: 2021-07-01, 23:58 Witajcie, pisze z takim pytaniem
Trwa pandemia. Rodzice kazali mi założyć do pewnego miejsca maskę (nie jestem pełnoletni jeszcze), ale ja zrobiłem to dość nie dbale i tak trochę ją miałem, trochę nie(raczej zrobiłem to ze wstydu przed innymi).
Czy te sytuacje mozna uznac za grzech cieżki/cieżki wykroczenie???
Prosze Was o opinie
Nie

Awatar użytkownika
marcino_89
Przybysz
Przybysz
Posty: 18
Rejestracja: 20 lip 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Grzech

Post autor: marcino_89 » 2021-07-20, 21:58

Pamiętaj Jakub, że aby powstał grzech - musisz zawinić - zgrzeszyć - świadomie. Skoro pytasz, czy źle założona maska mogła być grzechem, to znaczy że nie miałeś świadomości, wieć gdyby nawet taka czynność byłaby grzechem, a Ty byś o tym nie wiedział - nie miałbyś grzechu ;)

Jakub
Przybysz
Przybysz
Posty: 17
Rejestracja: 1 lip 2021

Kłótnia

Post autor: Jakub » 2021-07-28, 11:27

Witajcie, mam pytanie. Mianowicie, kiedy kłótnia jest grzechem? Ostatnio pokłóciłem się z rodzicami, jeden z nich trochę wszystko sprowokował i we mnie pękło wszystko i wpadłem w histerie (rzecz była błaha, ale ja zawsze do wszystkiego podchodzę emocjonalnie). Ale potem od razu ich przeprosiłem i mówili mi, że źli na mnie nie są, ale żebym nie reagował tak emocjonalnie na mówiàc kolokwialnie głupoty. Czy takie działanie pod wpływem emocji może być grzechem? Jak to rozważyć?
Z góry dzięki!

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Kłótnia

Post autor: lambda » 2021-07-28, 12:16

Jakub pisze: 2021-07-28, 11:27 Witajcie, mam pytanie. Mianowicie, kiedy kłótnia jest grzechem? Ostatnio pokłóciłem się z rodzicami, jeden z nich trochę wszystko sprowokował i we mnie pękło wszystko i wpadłem w histerie (rzecz była błaha, ale ja zawsze do wszystkiego podchodzę emocjonalnie). Ale potem od razu ich przeprosiłem i mówili mi, że źli na mnie nie są, ale żebym nie reagował tak emocjonalnie na mówiàc kolokwialnie głupoty. Czy takie działanie pod wpływem emocji może być grzechem? Jak to rozważyć?
Z góry dzięki!
Brak panowania nad sobą może oznaczać grzech lekki no brak pełnej świadomości i dobrowolności.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Kłótnia

Post autor: Andej » 2021-07-28, 19:38

Może być, jeśli nic nie czynisz, aby powstrzymywać się od krzywdzenia innych w emocjach. Jeśli jednak starasz się panować nad sobą, ale nie zawsze wychodzi, to ok.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Jakub
Przybysz
Przybysz
Posty: 17
Rejestracja: 1 lip 2021

Ciekawość

Post autor: Jakub » 2021-08-06, 20:50

Szczęść Boże,
Mam pytanie, czy ciekawość jest w tej sytuacji grzechem ciężkim?
Miałem taka sytuację - siedzę przy obiedzie z mama i tata i mama mówi, że ten to ostatnio zrobił to i tamto, ja byłem ciekawy i dopytałem co zrobił i czemu i mama opowiedziała mi dość nie fajną sytuację o co dane małżeństwo się pokłóciło i nie obyło się od oceny tej sytuacji w nie fajnych słowach (ja ich nie mówiłem, tylko słuchałem całego zajścia). Nie była dla mnie tajemnicą wada tej osoby, ale z ciekawości chciałem się dowiedzieć o co poszło.

Czy to może być z mojej strony grzech ciężki? Czy może nie powinienem pytać?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Ciekawość

Post autor: Andej » 2021-08-06, 21:45

Mówią, że ciekawość, to pierwszy stopień do piekła. Ale ja uważam, że ciekawość to pierwszy stopień do wiedzy.

Nie bardzo rozumiem skrupułów. Podobno nie ma głupich pytań. Byłeś ciekawy, spytałeś. Nie widzę w tym niczego złego.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Ciekawość

Post autor: lambda » 2021-08-07, 12:50

Jakub pisze: 2021-08-06, 20:50 Szczęść Boże,
Mam pytanie, czy ciekawość jest w tej sytuacji grzechem ciężkim?
Miałem taka sytuację - siedzę przy obiedzie z mama i tata i mama mówi, że ten to ostatnio zrobił to i tamto, ja byłem ciekawy i dopytałem co zrobił i czemu i mama opowiedziała mi dość nie fajną sytuację o co dane małżeństwo się pokłóciło i nie obyło się od oceny tej sytuacji w nie fajnych słowach (ja ich nie mówiłem, tylko słuchałem całego zajścia). Nie była dla mnie tajemnicą wada tej osoby, ale z ciekawości chciałem się dowiedzieć o co poszło.

Czy to może być z mojej strony grzech ciężki? Czy może nie powinienem pytać?
Ciężki nie, ale powinna napomniec mamę że nie powinna zajmować się życiem innych bo to nie jej sprawa.

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 971
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 264 times

Re: Ciekawość

Post autor: Repart » 2021-08-07, 23:29

Twoja ciekawość w tym przypadku to żaden grzech, natomiast Twoja mama i jej opowieść to już inna sprawa.

Jakub
Przybysz
Przybysz
Posty: 17
Rejestracja: 1 lip 2021

Pożądliwość

Post autor: Jakub » 2021-09-04, 00:29

Jakie patrzenie na kobiete/dziewczynę jest grzechem?

Czy patrzenie tak po prostu na kobiete bez żadnego pożądania/podniecenia itp itd np tylko po to, aby zobaczyć jak wygląda dana osoba może być już grzechem?

Jestem teraz w liceum 3 klasa. Zawsze lepiej dogadywałem się z dziewczynami niż chłopakami. Ale nie mam żadnej takiej bliskiej osoby w zasięgu i czasem szukam znajomości przez internet (wiem, że to może głupie, ale czasem jestem zdesperowany). I czy jak np wejdę na profil takiej dziewczyny żeby zobaczyć jak wygląda informacje itp to to już może być źle?

Nigdy nie mam w sobie żadnych nieczystych ani chęci grzechu myśli po prostu czasem mam ochotę znaleźć sobie kogos znajomego.

Wybaczcie może to głupie co piszę, może to skrupuły nie wiem
Prosze tylko o poważne odpowiedzi
Dzieki!

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Pożądliwość

Post autor: lambda » 2021-09-04, 05:54

Jakub pisze: 2021-09-04, 00:29 Jakie patrzenie na kobiete/dziewczynę jest grzechem?

Czy patrzenie tak po prostu na kobiete bez żadnego pożądania/podniecenia itp itd np tylko po to, aby zobaczyć jak wygląda dana osoba może być już grzechem?

Jestem teraz w liceum 3 klasa. Zawsze lepiej dogadywałem się z dziewczynami niż chłopakami. Ale nie mam żadnej takiej bliskiej osoby w zasięgu i czasem szukam znajomości przez internet (wiem, że to może głupie, ale czasem jestem zdesperowany). I czy jak np wejdę na profil takiej dziewczyny żeby zobaczyć jak wygląda informacje itp to to już może być źle?

Nigdy nie mam w sobie żadnych nieczystych ani chęci grzechu myśli po prostu czasem mam ochotę znaleźć sobie kogos znajomego.

Wybaczcie może to głupie co piszę, może to skrupuły nie wiem
Prosze tylko o poważne odpowiedzi
Dzieki!
Tak to skrupuly

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14942
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4186 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Pożądliwość

Post autor: Dezerter » 2021-09-04, 11:41

lambda pisze: 2021-09-04, 05:54
Jakub pisze: 2021-09-04, 00:29 Jakie patrzenie na kobiete/dziewczynę jest grzechem?

Czy patrzenie tak po prostu na kobiete bez żadnego pożądania/podniecenia itp itd np tylko po to, aby zobaczyć jak wygląda dana osoba może być już grzechem?

Jestem teraz w liceum 3 klasa. Zawsze lepiej dogadywałem się z dziewczynami niż chłopakami. Ale nie mam żadnej takiej bliskiej osoby w zasięgu i czasem szukam znajomości przez internet (wiem, że to może głupie, ale czasem jestem zdesperowany). I czy jak np wejdę na profil takiej dziewczyny żeby zobaczyć jak wygląda informacje itp to to już może być źle?

Nigdy nie mam w sobie żadnych nieczystych ani chęci grzechu myśli po prostu czasem mam ochotę znaleźć sobie kogos znajomego.

Wybaczcie może to głupie co piszę, może to skrupuły nie wiem
Prosze tylko o poważne odpowiedzi
Dzieki!
Tak to skrupuly
Zgoda z przedmówczynią, albo szukanie grzechu na siłę, albo zawoalowana prośba o radę w sprawach sercowych ;)
grzech ciężki, śmiertelny «w teologii chrześcijańskiej: całkowite i dobrowolne odwrócenie się od Boga poprzez złamanie jego zakazu w sprawach wielkiej wagi»
Bóg stworzył nas mężczyzną i kobietą nagich, stworzył nas z popędem seksualnym (przynajmniej po raju), byśmy się rozmnażali.
W twoim wieku to całkowicie naturalne, że szukasz dziewczyny - ja miałem już czwartą. Nie szukaj przez neta, bo te dziewczyny z sąsiedztwa, szkoły też szukają przez neta - nie sądzisz, że to jakiś absurd?
...a jak nie masz "Nigdy nie mam w sobie żadnych nieczystych ani chęci grzechu myśli " - to ty jakiś święty jesteś @};- :ympray: :-bd ^:)^ (*)

Poznawaj dziewczyny - one też tego oczekują, potrzebują, pragną - spędzajcie wspólnie czas, cieszcie się sobą i swoim towarzystwem - zbierasz w ten sposób doświadczenia, rozwijasz się jako osoba, przyszły narzeczony, mąż.

...a tą, którą masz na oku ze szkoły, to nie czaj się więcej, tylko wybierz odpowiedni film i zaproś do kina
a później odprowadź do domu i umów się na .... ( podczas spaceru z kina do domu dowiesz się co lubi i czym się interesuje i to wykorzystaj - pytaj i słuchaj, okaż zainteresowanie, patrz jej w oczy i dużo się uśmiechaj, zauważ i skomplementuj jej ubiór, włosy, trepkę, buty, uśmiech, czy co tam zauważysz godnego pochwalenia - ale nie w ciemno, ja ci daje tylko propozycje.)
Podpowiem ci również, że u nas na forum jest sporo fajnych dziewczyn :-h
Ostatnio zmieniony 2021-09-04, 11:46 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Jakub
Przybysz
Przybysz
Posty: 17
Rejestracja: 1 lip 2021

Grzech

Post autor: Jakub » 2021-09-27, 08:53

Witam,
Pytanie może glupie, ale zapytam
Chodze do szkoły średniej, nie mam jeszcze 18 lat, wiec tez nie zarabiam. Rodzice finansują mi np kurs jezyka. Mam tak, że czasem mało się tam skupiam, rozpraszam itp itd przez co czasem mało wyciągam z tego i nie wykonuje wszystkich zadań.
Czy uwazacie, ze to moze byc jakiś grzech? Czy to już skrupuły?
Dzięki

ODPOWIEDZ