Pytania o wygląd

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
marcelina
Początkujący
Początkujący
Posty: 51
Rejestracja: 11 lip 2020
Has thanked: 74 times
Been thanked: 8 times

Pytania o wygląd

Post autor: marcelina » 2021-07-12, 15:00

Może głupie dylematy, ale czy można kobiecie nosić rozpuszczone wlosy? Staram się nie mieć rozpuszczonych włosów na Mszy, ale na co dzień lubię ich nie związywać, a wiem, że mężczyźni jednak zwracają uwagę na włosy.

Drugie pytanie dotyczy ubioru- kupiłam sukienkę, która ma dosyć prześwitujące plecy. Czy mogę ją nosić czy będzie to zwracać uwagę mężczyzn?
Proszę o opinię głownie Panów:)

Lizzie
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 476
Rejestracja: 4 mar 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 75 times
Been thanked: 79 times

Re: Pytania o wygląd

Post autor: Lizzie » 2021-07-12, 15:25

Jeśli chodzi o sukienkę z prześwitującymi plecami to można w niej iść na przyjęcie albo gości chyba do kościoła niekoniecznie myślę że mogłaby rozpraszać pozostałych.
''Modlitwa to przebywanie z Tym który mnie kocha '' św Teresa z Lisieux @};- :x

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Pytania o wygląd

Post autor: sądzony » 2021-07-12, 15:49

Moja męskie ja zwraca większą uwagę na inne części ciała niż włosy czy plecy.
(chyba że pierwsze są na drugich :) )
Ostatnio zmieniony 2021-07-12, 15:49 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Pytania o wygląd

Post autor: Andej » 2021-07-12, 15:51

Można kobiecie nosić długie włosy. Ale kto ma to robić i dlaczego ona sama nie może ich nosić?

A teraz na poważnie. Mężczyźni widzą świat całkiem inaczej niż kobiety. Kobiety dostrzegają szczegóły. Rozpuszczone włosy, figurę, biust, biodra, makijaż, biżuterię. Mężczyźni widzą całościowo. Co nie znaczy, że jakiś szczegół przyciąga uwagę i wtedy następie dokładniejsze spojrzenie.
Nie jestem dobrym przykładem, ale od wielu mężczyzn słyszałem, że mają podobne "problemy". Oczywiście nie wszyscy. Na przykład spotkałem kobietę na spacerze z psem (psiarze często rozmawiają ze sobą) albo na ulicy podeszła do mnie kobieta i prosiła, abym jej wytłumaczył jak dokądś dojść lub by ją podprowadzić w pobliże (mieszkam w lesie). Po powrocie opowiadam (czasem), że rozmawiałem o czymś albo że pomogłem trafić dokądś. Żona zwykle pyta: Komu? A potem, jak wyglądała. A ja odpowiadam: Ładna. Albo, zgrabna. Miła. Sympatyczna.
- Jaka wysoka? - Nie wiem.
- Jakie włosy? - Nie wiem.
- W co ubrana? - Nie wiem. Chyba w spodnie. A może w sukienkę?
I żona zaczyna się złościć. A ja na prawdę nie wiem. Może czasem sobie przypomnę kolor ubrania. Ale najfajniej jest wtedy, gdy już żona wyciągnie ode mnie wszystkie szczegóły i spotkamy tę osobę, np. w sklepie. Mówię żonie, zobacz, to ta, o której opowiadałem. I wtedy się zaczyna. Mówiłeś że czarna, a to blondynka. Mówiłeś, że chuda, a ta jest przy kości. I tak dalej. Po prostu nie zwracam na to uwagi. Zapamiętuję, czy mi się podobała. I ogólne wrażenie. Np. że sympatyczna.

Szczegóły wyglądu kobiecego mogą przyciągać uwagę. I przyciągają. Czasem włosy (długie, krótkie, upięte, rozpuszczone, ondulowane czy jakieś inne - quodlibet. Każdemu podobają się inne. Sukienka też zwracać uwagę może. Kolorem, fasonem, długością, krojem, eksponowanie figury. Przyciągnąć uwagę może każdy szczegół. Pieprzyk, utykanie, broszka, klips czy obuwie. Każdy zwraca uwagę na coś innego.

Kiedyś robiono badania na co zwracają uwagę kobiety i mężczyźni. Ustawiali plakaty z kobietami (naturalnej wielkości) wzdłuż drogi, którą przechodziły badane osoby. Kamery rejestrowały na co patrzą się przechodzący. Okazało się, że mężczyźni największa uwagę przykładają do twarzy. Na nią kierują pierwsze spojrzenie i ok. połowę czasu (przyglądania się) poświęcają na obserwacje twarzy. Potem, przeskakiwali (w różnej kolejności) na biust, biodra, nogi, talię. Zaskoczeniem było to, że kobiety największą uwagę przywiązywały do biustu.

Mężczyźni widzą kompleksowo. Liczy się ogólne wrażenie. W rozpuszczonych włosach nie widzę niczego szczególnego. Dla mnie nie mają wpływu na widzenie. Nieistotny szczegół. A jedynie czasem przychodzi myśl, że pielęgnacja musi zabierać wiele czasu. A plecy, zwłaszcza gołe. Popatrzę, zauważę. Bez przywiązywania wagi. Choć jeden szczegół zwraca uwagę. Widoczne elementy stanika. Lub jego brak. Widoczny stanik, zapięcie czy ramiączka nie podobają mi się. To tak, jakby majtki wystawały. Wydaje mi się to być niechlujstwem (być może zamierzonym). A brak stanika, czasem wydaje mi się być czymś nieprzyzwoitym. A czasem miły doznaniem estetycznym. Na drgające sutki sprężystych piersi, nawet gdybym nie chciał, to wzbudzają zainteresowanie. Ale głupio pożerać je wzrokiem.


Może głupie dylematy, ale czy można kobiecie nosić rozpuszczone wlosy? Staram się nie mieć rozpuszczonych włosów na Mszy, ale na co dzień lubię ich nie związywać, a wiem, że mężczyźni jednak zwracają uwagę na włosy.

Drugie pytanie dotyczy ubioru- kupiłam sukienkę, która ma dosyć prześwitujące plecy. Czy mogę ją nosić czy będzie to zwracać uwagę mężczyzn?
Proszę o opinię głownie Panów:)
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Pytajnik
Bywalec
Bywalec
Posty: 103
Rejestracja: 2 maja 2021
Has thanked: 14 times
Been thanked: 6 times

Re: Pytania o wygląd

Post autor: Pytajnik » 2021-07-12, 16:15

Andej pisze: 2021-07-12, 15:51 Żona zwykle pyta: Komu? A potem, jak wyglądała. A ja odpowiadam: Ładna. Albo, zgrabna. Miła. Sympatyczna.
- Jaka wysoka? - Nie wiem.
- Jakie włosy? - Nie wiem.
- W co ubrana? - Nie wiem. Chyba w spodnie. A może w sukienkę?
I żona zaczyna się złościć. A ja na prawdę nie wiem. Może czasem sobie przypomnę kolor ubrania. Ale najfajniej jest wtedy, gdy już żona wyciągnie ode mnie wszystkie szczegóły i spotkamy tę osobę, np. w sklepie. Mówię żonie, zobacz, to ta, o której opowiadałem. I wtedy się zaczyna. Mówiłeś że czarna, a to blondynka. Mówiłeś, że chuda, a ta jest przy kości. I tak dalej. Po prostu nie zwracam na to uwagi. Zapamiętuję, czy mi się podobała. I ogólne wrażenie. Np. że sympatyczna.
Przepraszam, ale ten fragment mnie ubawił.

A co do autorki pytania o włosach, to też się ostatnio tak zastanawiałam czy wypada, bo chyba kiedyś przeczytałam takie pytanie, a tak to nawet nie pomyślałam o tym, że to coś nie tak. Przez to zaczęłam też mieć wątpliwości, ale chyba nie.
Ostatnio zmieniony 2021-07-12, 16:16 przez Pytajnik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4435
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1078 times
Been thanked: 1149 times

Re: Pytania o wygląd

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2021-07-12, 16:22

Oczywiście, że nie trzeba związywać włosów. Nie przesadzajmy. Nie wyobrażam sobie codziennie związywać. Po to je farbuję na czerwono, żeby były widoczne i nie widzę w tym nic złego. Kiedyś nawet miałam niebieskie, przez ponad rok.
Ostatnio zmieniony 2021-07-12, 16:25 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Pytania o wygląd

Post autor: Zebra » 2021-07-12, 17:35

Ja za to noszę krótkie włosy (ale nie jakieś krótkie-męskie, widać, że są kobiece). Dla zainteresowanych tył krótkie a boki dłuższe.
Też ostatnio patrząc na siebie uznałam, że nawet ładnie mi w tych włosach i się zastanawiałam czy mogę właśnie w nich ładnie wyglądać...
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4435
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1078 times
Been thanked: 1149 times

Re: Pytania o wygląd

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2021-07-12, 17:49

Zebra pisze: 2021-07-12, 17:35 Ja za to noszę krótkie włosy (ale nie jakieś krótkie-męskie, widać, że są kobiece). Dla zainteresowanych tył krótkie a boki dłuższe.
Też ostatnio patrząc na siebie uznałam, że nawet ładnie mi w tych włosach i się zastanawiałam czy mogę właśnie w nich ładnie wyglądać...
Pewnie, że możesz ladnie wyglądać. Dziewczyny, nie popadajcie w skrupuly.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5326
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 845 times
Been thanked: 1403 times

Re: Pytania o wygląd

Post autor: abi » 2021-07-12, 18:55

jak masz częściowo prześwitujące plecy, to musisz mieć porządnie doszorowane
i elegancka bieliznę
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Pytania o wygląd

Post autor: Zebra » 2021-07-12, 19:06

abi pisze: 2021-07-12, 18:55 jak masz częściowo prześwitujące plecy, to musisz mieć porządnie doszorowane
i elegancka bieliznę
A czemu jeszcze bieliznę :-? Chyba aż tak bardzo nie są prześwitujące...
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5326
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 845 times
Been thanked: 1403 times

Re: Pytania o wygląd

Post autor: abi » 2021-07-12, 19:07

w sensie stanik nowy, porządny, nie z przyszywanym trzy razy ramiaczkiem ;)
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Pytania o wygląd

Post autor: Zebra » 2021-07-12, 20:08

abi pisze: 2021-07-12, 19:07 w sensie stanik nowy, porządny, nie z przyszywanym trzy razy ramiaczkiem ;)
No tak a ja już myślałam o dołu...
Eh wyobraźnia %-(
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Ave Miriam

Re: Pytania o wygląd

Post autor: Ave Miriam » 2021-07-17, 09:29

Do kościoła trzeba się ubierać skromnie. Prześwitująca sukienka odpada. Jeśli włosy przeszkadzają w odbiorze Mszy, sobie, lub innym, to związać, lub nawet przykryć chustą.
Do wyjścia gdzie indziej - według twego uznania, byleś nie siała zgorszenia publicznego, a to jest zależne już nie tylko od ciebie, także od percepcji innych.

posz65
Bywalec
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: 31 mar 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times

Re: Pytania o wygląd

Post autor: posz65 » 2021-07-18, 13:39

Powiem tak,myślę że do kościoła trzeba się ubrać tak aby nie zwracać uwagi mężczyzn wiec jeśli ubranie jest zbyt odważne to zdecydowanie bym nie ubieral tego na Msze św,owszem trzeba się dość odswietnie i godnie ubrać lecz zbyt skąpe stroje nie przyniosą nic dobrego. A na ulicy? Poza świątynią?Przecież chrześcijanami nie jesteśmy tylko w kościele więc myślę że tu trzeba się zastanowić mocno czy wypada się ubierać zgodnie z modą która obecnie narzucono.(zbyt skąpe stroje kobiet szczególnie w lecie,do przesady)która niekocznie jest miła Bogu.uprzedzam nie jestem zwolennikiem burek islamskich ale zobaczcie jak się nosiły kobiety jeszcze w latach 50 tych a przecież też chciały o siebie dbać i w tym nic złego nie ma.Obecnie jednak często kobiecy strój letni wygląda jak strój plażowy-kapielowy w latach 50 tych.Z tego co wiem ojciec Pio bardzo sprzeciwiał się takim modom a przecież słyszymy z różnych źródeł że przyjdą mody które bardzo będą obrażać Pana Jezusa. Czy jako chrześcijanie nie powinniśmy dawać przykładu i wnosić nową jakość że można elegancko i schludnie ale bez wyuzdania?

Ave Miriam

Re: Pytania o wygląd

Post autor: Ave Miriam » 2021-07-18, 13:42

No właśnie, po coś ty kupiła - jako katoliczka - tę sukienkę z prześwitującymi plecami???

ODPOWIEDZ