Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Abstract » 2021-09-23, 22:07

"Długo uważałem to rozróżnienie za bzdurne rozdzielanie włosa na czworo. Jak mogę
nienawidzić coś, co zrobił zły człowiek, ale nie samego człowieka? Jednak po latach uświadomiłem
sobie, że jest osoba, wobec której zachowywałem się tak przez całe życie — ja sam. Kochałem
siebie niezależnie od własnej niechęci do swojego tchórzostwa, zarozumialstwa czy chciwości.
Nigdy nie sprawiło mi to najmniejszej trudności. Właściwie nienawidziłem te rzeczy właśnie
dlatego, że kochałem człowieka, który je czynił. Ponieważ kochałem samego siebie, z przykrością
dostrzegałem, że jestem człowiekiem zdolnym do podobnych rzeczy. Dlatego chrześcijaństwo nie
chce, abyśmy choćby na jotę zmniejszyli nienawiść odczuwaną wobec okrucieństwa i perfidii.
Powinniśmy je nienawidzić. Nie należy odwoływać ani słowa z tego, co o nich powiedzieliśmy. Ale
chrześcijaństwo chce, abyśmy nienawidzili te rzeczy u innych w taki sam sposób, w jaki
nienawidzimy je u samych siebie — żałując, że ktoś popełnił podobne rzeczy i licząc, że kiedyś,
jakoś, gdzieś zostanie uleczony i wyjdzie na ludzi."

Chrześcijaństwo po prostu C.S. Lewis
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18926
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-09-24, 09:06

To by cytat, a nie moja wypowiedź

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Abstract » 2021-09-24, 09:47

Marek_Piotrowski pisze: 2021-09-24, 09:06 To by cytat, a nie moja wypowiedź
Marku jeśli to do mnie, to ten tekst w żaden sposób nie miał mieć formy jakiegoś kontrargumentu, uznałem że pasuje do waszych wniosków. A jeśli jakaś "odchodząca młodzież" zahaczy o ten wątek, być może zda się na chwilę refleksji.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18926
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-09-24, 10:40

NIe, do Andeja. Bo zacytował słusznie, że to ja napisałem, z tym że to wygląda jakby to były moje słowa a nie cytat, który podałem.

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 969
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 264 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Repart » 2021-09-24, 14:40

Marek_Piotrowski pisze: 2021-09-23, 13:40
Repart pisze: 2021-09-23, 13:37 Skoro Kościół niezmiennie naucza tej samej Miłości, dlaczego dzisiejsza młodzież wykrzywia ją w nienaturalne kształty?
A dlaczego "dzisiejsza"?
Temat dotyczy chyba czasów współczesnych, czy nie taki był zamiar? Jednak może być aktualny także w przeszłości.

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 455
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: greg77 » 2021-10-21, 09:01

WIELKA ODNOWA
Pewien kaznodzieja rzekł do przyjaciela: „Właśnie przeżyliśmy największe odrodzenie, jakiego nasz kościół nie
doświadczył od wielu lat”.
„Ilu dołączyło do wspólnoty kościelnej?”„Nikt. ”Straciliśmy pięciuset”.
Jezus byłby z tego zadowolony.
Doświadczenie niestety pokazuje, że nasze przekonania religijne,
mają tyle wspólnego z naszą świętością, ile obiadowy garnitur z
żołądkiem właściciela.
Cytat z książki "Modlitwa żaby" Anthony de Mello

Ciekawa

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Ciekawa » 2021-10-26, 22:02

Po przesłuchaniu podcastów Joli Szymańskiej, o ludziach i ich motywacjach, jak dotychczas sumuje się to tak:-
-brak możliwości zadawania pytań we wspólnotach i wyrażania wątpliwości, jak to zrobisz stajesz się z miejsca "inny"(Natalia Białobrzeska) - zgadzam się, uważam ze to jest duży problem.
- Brak rekacji katolików na zachowania biskupów. brak protestów.
- Stawianie cnoty czystości na 1 miejscu i bronienie jej jak niepodległości, jakby nie było nic wazniejszego
- Wielki problem z wmawianiem człowiekowi jego grzeszności, na każdym kroku słysznie: jesteś grzesznikiem. Z tego co mówią dziewczyny jest to dla nich wielki problem, który po prostu wsiadł na psychikę.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Jozek » 2021-10-26, 22:22

problem raczej jest w tym na jaka psychike?
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 969
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 264 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Repart » 2021-10-27, 08:10

Ciekawa pisze: 2021-10-26, 22:02 -brak możliwości zadawania pytań we wspólnotach i wyrażania wątpliwości, jak to zrobisz stajesz się z miejsca "inny"(Natalia Białobrzeska) - zgadzam się, uważam ze to jest duży problem.
Przerabiałem to i zgadzam się. Wspólnoty nie są otwarte na niewygodne pytania, gdy zaczniesz je zadawać, nikt Ci nie odpowie. Zbywają Cię i od razu zaczynają traktować jak atakującego. Dyskretnie i zarazem perfidnie próbują postawić Cię do pionu, a jeżeli to nie pomoże to zmuszą do odejścia.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13777
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2197 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: sądzony » 2021-10-27, 08:28

Jozek pisze: 2021-10-26, 22:22 problem raczej jest w tym na jaka psychike?
Kościół jako ciało Chrystusa winien docierać do każdej, a w szczególności "innej".

Parafrazując abp. Rysia:
"Kościół (ludzie, którzy mówią, że nim są) nie powinien stać pomiędzy ślepcem, a Jezusem."
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Jozek » 2021-10-27, 09:26

sądzony pisze: 2021-10-27, 08:28
Jozek pisze: 2021-10-26, 22:22 problem raczej jest w tym na jaka psychike?
Kościół jako ciało Chrystusa winien docierać do każdej, a w szczególności "innej".

Parafrazując abp. Rysia:
"Kościół (ludzie, którzy mówią, że nim są) nie powinien stać pomiędzy ślepcem, a Jezusem."
tak, powinien docierac do kazdej, dlatego juz wiele razy pisalem ze tego hurtowo nie da sie zrobic.
to co pomoze w zrozumieniu jednej osobie moze byc przyczyna problemow u drugiej osoby.
A tak szczerze mowiac to w dzisiejszych czasach ludzie sami sobie wybieraja nauki, a pozniej maja problemy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18926
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-10-27, 09:28

Ciekawa pisze: 2021-10-26, 22:02 - Wielki problem z wmawianiem człowiekowi jego grzeszności, na każdym kroku słysznie: jesteś grzesznikiem. Z tego co mówią dziewczyny jest to dla nich wielki problem, który po prostu wsiadł na psychikę.
Prawda boli.
A pod hasłem "wpływa na psychikę" często kryje się "to jest niekomfortowe".

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 455
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: greg77 » 2021-10-27, 10:01

Przerabiałem to i zgadzam się. Wspólnoty nie są otwarte na niewygodne pytania, gdy zaczniesz je zadawać, nikt Ci nie odpowie. Zbywają Cię i od razu zaczynają traktować jak atakującego. Dyskretnie i zarazem perfidnie próbują postawić Cię do pionu, a jeżeli to nie pomoże to zmuszą do odejścia.
To raczej jest problem ciężki do rozwiązania,ponieważ we wspólnotach które mają po kilka lat,pojawia się syndrom "kółka wzajemnej adoracji" i jest to czymś normalnym w każdej grupie ludzi,czy to w kościele czy pracy.Dlatego "nowy" ma czasami tak ciężko z adaptacją,jeżeli przysłowiowo "nie wbije się w klucz".
A co do problemów odchodzenia z Kościoła,młodzieży i nie tylko to pomijając kolejną głupią "modę",to mamy tu do czynienia ze starym jak Kościół problem,czyli coraz bardziej pogłębiająca się różnica między Kościołem instytucją, a Kościołem wspólnotą.Co poniektórzy wręcz wprowadzili by anarchię w Kościele,w stylu grupy ludzi którzy wierzą w Boga w Trójcy Jedynego,ale jak wierzą to już ich osobista sprawa.Oczywiście będzie tłumaczenie że przecież czytają Biblię,a że sobie ją tak interpretują a nie inaczej to już inna sprawa,najczęściej tak aby była po myśli z ich sposobem życia.Pamiętajmy że Chrystus powołał do istnienia Kościół (również ten jako instytucja) a nie napisał Biblii.. Inna sprawa to niektórzy księża dla których "pismo" jest przed człowiekiem,ale problem "faryzeusza" zaczyna się od grzechu pierworodnych.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5333
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 847 times
Been thanked: 1404 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: abi » 2021-10-27, 14:50

ciut poza tematem. bezposrednio po zastepstwie na religii w 8a.
usiłowałam im przekazac rozne ujecie przez ewangelistów, róznych adresatow ewangelii etc
pytania o apostołow, o wydarzenia z życia Jezusa - 2 osoby aktywnie uczestnicza, 5 siedzi biernie, reszta usiłuje przeszkadzac
(np dopytuje jak- cyt- popełnic apostazje,czy pani wierzy ze Jezus naprawde istniał, albo po prostu gadali)
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 455
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: greg77 » 2021-10-27, 15:00

abi pisze: 2021-10-27, 14:50 ciut poza tematem. bezposrednio po zastepstwie na religii w 8a.
usiłowałam im przekazac rozne ujecie przez ewangelistów, róznych adresatow ewangelii etc
pytania o apostołow, o wydarzenia z życia Jezusa - 2 osoby aktywnie uczestnicza, 5 siedzi biernie, reszta usiłuje przeszkadzac
(np dopytuje jak- cyt- popełnic apostazje,czy pani wierzy ze Jezus naprawde istniał, albo po prostu gadali)
Jak ja pomyślę jakim gamoniem byłem w 8 klasie to aż strach.Różnica była tylko tak że mi rodzice wpili szacunek do nauczycieli,a dzisiaj to jeszcze taki "mędrzec klasowy" przyjdzie do domu opowie rodzicom co zrobił na lekcjach religii,to się jeszcze razem pośmieją.

ODPOWIEDZ