Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
orzeszku

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: orzeszku » 2021-09-22, 22:09

miłość, to jest słowo - kubeł na śmieci pojęciowe. A Osoba Jezusa Chrystusa - to jest ta Miłość przez wielkie M, On nadaje treść temu pojęciu samemu w sobie tak miałkim i nie wiadomo co znaczącym. A więc najwyższy szacunek do Chrystusa i realizacja relacji z Nim jest jedyną i prawdziwą realizacją Miłości.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1969
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 417 times
Been thanked: 432 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Praktyk » 2021-09-22, 22:42

orzeszku pisze: 2021-09-22, 22:09 miłość, to jest słowo - kubeł na śmieci pojęciowe. A Osoba Jezusa Chrystusa - to jest ta Miłość przez wielkie M, On nadaje treść temu pojęciu samemu w sobie tak miałkim i nie wiadomo co znaczącym. A więc najwyższy szacunek do Chrystusa i realizacja relacji z Nim jest jedyną i prawdziwą realizacją Miłości.
A jeśli z miłości do Jezusa nie wynika miłość do bliźniego to znak, że wcale nie jest miłością. Często ludzie skupiają się niby na Jezusie, ale nie dostrzegają drugiego człowieka. A tymczasem :

Byłem głodny, a nie daliście Mi jeść; byłem spragniony, a nie daliście Mi pić; byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie

Jezusa trzeba szukać też w drugim człowieku, nie tylko na ołtarzu.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4641 times
Kontakt:

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-09-23, 00:12

Praktyk pisze: 2021-09-22, 22:42 A jeśli z miłości do Jezusa nie wynika miłość do bliźniego to znak, że wcale nie jest miłością.
To prawda, ale z tego nijak nie wynika, iż jest to istota naszej wiary.

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 977
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 266 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Repart » 2021-09-23, 08:59

Ja jestem ciekaw, jak dzisiejsza młodzież postrzega miłość. Jeżeli brak wiary jest jednym z powodów odchodzenia z Kościoła, to może jeszcze przed tym jest brak miłości? Albo zniekształcone postrzeganie miłości. Dużo dzisiaj tego zniekształcenia, chociażby poprzez niewłaściwe rozumienie tolerancji i całe to LGBT.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: sądzony » 2021-09-23, 09:25

orzeszku pisze: 2021-09-22, 22:09 miłość, to jest słowo - kubeł na śmieci pojęciowe. A Osoba Jezusa Chrystusa - to jest ta Miłość przez wielkie M, On nadaje treść temu pojęciu samemu w sobie tak miałkim i nie wiadomo co znaczącym. A więc najwyższy szacunek do Chrystusa i realizacja relacji z Nim jest jedyną i prawdziwą realizacją Miłości.
Łatwiej napisać Miłość przez wielkie "M" czy uczynić choćby przez małe.

Dodano po 1 minucie 57 sekundach:
Repart pisze: 2021-09-23, 08:59 Ja jestem ciekaw, jak dzisiejsza młodzież postrzega miłość. Jeżeli brak wiary jest jednym z powodów odchodzenia z Kościoła, to może jeszcze przed tym jest brak miłości? Albo zniekształcone postrzeganie miłości. Dużo dzisiaj tego zniekształcenia, chociażby poprzez niewłaściwe rozumienie tolerancji i całe to LGBT.
Wszyscy mamy deficyt miłości i większość z nas ma o niej patologiczne pojęcie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1969
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 417 times
Been thanked: 432 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Praktyk » 2021-09-23, 09:53

Marek_Piotrowski pisze: 2021-09-23, 00:12
Praktyk pisze: 2021-09-22, 22:42 A jeśli z miłości do Jezusa nie wynika miłość do bliźniego to znak, że wcale nie jest miłością.
To prawda, ale z tego nijak nie wynika, iż jest to istota naszej wiary.
Po-negocjujmy. Może należy rozróżnić istotę wiary od istoty postawy koniecznej do zbawienia.
Istotą wiary faktycznie powinno być wiedzieć, że Jezus jest i zbawia i dalej co z tego wynika.

Istotą postawy koniecznej do zbawienia nie koniecznie to samo.
Czy wiara/wiedza o istnieniu Jezusa doprowadza do zbawienia ? No jest ważne, żeby wiedzieć, że taka opcja istnieje.
Czy można jej nie wybrać wiedząc o niej? - Można.
Co jest potrzebne, żeby ją wybrać ? - Pragnienie tej "opcji". Czym jest pragnienie Jezusa ? - Miłością do Jezusa.

Dlatego myślę jest napisane, że miłość jest największa z trójki "wiara, nadzieja, miłość".

A czy można miłować Jezusa nie miłując innych ? No nie można, bo Jezus jest "głową jednego ciała". Nie można żyć myśląc tylko o swoim własnym zbawieniu i w poważaniu mieć resztę "ciała Kościoła". Zbawienie jest połączeniem z tą resztą tego ciała. Trzeba więc już teraz starać się, by to ciało zbliżało się do siebie. A to się robi okazując miłość już teraz. A nie czekając na śmierć i modląc się o uniknięcie boskiego gniewu.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 977
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 266 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Repart » 2021-09-23, 09:59

Praktyk pisze: 2021-09-23, 09:53 A czy można miłować Jezusa nie miłując innych ? No nie można, bo Jezus jest "głową jednego ciała". Nie można żyć myśląc tylko o swoim własnym zbawieniu i w poważaniu mieć resztę "ciała Kościoła".
Zgadzam się. Jednak nie należy zapominać, iż Jezus zachęca nas także do miłowania nieprzyjaciół i traktowania ich co najmniej tak dobrze, jak swoich bliskich. To dopiero jest poziom Miłości.

Pokochanie swoich to tak jakby przychodzi samoistnie, natomiast pokochanie wrogów to już nie lada sztuka.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1969
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 417 times
Been thanked: 432 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Praktyk » 2021-09-23, 10:09

Repart pisze: 2021-09-23, 09:59
Praktyk pisze: 2021-09-23, 09:53 A czy można miłować Jezusa nie miłując innych ? No nie można, bo Jezus jest "głową jednego ciała". Nie można żyć myśląc tylko o swoim własnym zbawieniu i w poważaniu mieć resztę "ciała Kościoła".
Zgadzam się. Jednak nie należy zapominać, iż Jezus zachęca nas także do miłowania nieprzyjaciół i traktowania ich co najmniej tak dobrze, jak swoich bliskich. To dopiero jest poziom Miłości.

Pokochanie swoich to tak jakby przychodzi samoistnie, natomiast pokochanie wrogów to już nie lada sztuka.
Pełna zgoda. Nigdy nie wiemy, czy wróg nie jest naszym bratem w Jezusie, który jeszcze o tym nie wie.

Tu sporo o tym było mówione :
viewtopic.php?f=14&t=8626&hilit=a+mi%C5 ... +mia%C5%82
viewtopic.php?f=41&t=8633&hilit=bli%C5%BAni
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4641 times
Kontakt:

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-09-23, 10:19

sądzony pisze: 2021-09-23, 09:25 Łatwiej napisać Miłość przez wielkie "M" czy uczynić choćby przez małe.
Dlatego właśnie drażni mnie odmienianie tego słowa przez przypadki na forum, i to w każdym szczegółowym temacie.
Zupełnie jak politycy, którzy na każdym kroku mają pełne usta "Polski" albo "Ojczyzny" (Pięknie to opisał Kasprowicz "Rzadko na moich wargach -. Niech dziś to warga ma wyzna..." itd).

@Praktyk
Na tym poziomie ogólności, to można twierdzić wszystko o wszystkim.

orzeszku

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: orzeszku » 2021-09-23, 10:25

Praktyk pisze: 2021-09-22, 22:42
orzeszku pisze: 2021-09-22, 22:09 miłość, to jest słowo - kubeł na śmieci pojęciowe. A Osoba Jezusa Chrystusa - to jest ta Miłość przez wielkie M, On nadaje treść temu pojęciu samemu w sobie tak miałkim i nie wiadomo co znaczącym. A więc najwyższy szacunek do Chrystusa i realizacja relacji z Nim jest jedyną i prawdziwą realizacją Miłości.
A jeśli z miłości do Jezusa nie wynika miłość do bliźniego to znak, że wcale nie jest miłością. Często ludzie skupiają się niby na Jezusie, ale nie dostrzegają drugiego człowieka. A tymczasem :

Byłem głodny, a nie daliście Mi jeść; byłem spragniony, a nie daliście Mi pić; byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie

Jezusa trzeba szukać też w drugim człowieku, nie tylko na ołtarzu.
To jest oczywiste... 20 Jeśliby ktoś mówił: «Miłuję Boga», a brata swego nienawidził, jest kłamcą,
albowiem kto nie miłuje brata swego, którego widzi,
nie może miłować Boga, którego nie widzi.
1J 4,20

Realizacja relacji z Chrystusem jest również realizacją miłości w stworzeniach - ale cała miłość do stworzenia jest tylko i wyłącznie konsekwencją miłości do Stwórcy. To, co napisałeś jest następstwem, a ja pisałam o Źródle.

Dodano po 49 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2021-09-23, 10:19
sądzony pisze: 2021-09-23, 09:25 Łatwiej napisać Miłość przez wielkie "M" czy uczynić choćby przez małe.
Dlatego właśnie drażni mnie odmienianie tego słowa przez przypadki na forum, i to w każdym szczegółowym temacie.
Zupełnie jak politycy, którzy na każdym kroku mają pełne usta "Polski" albo "Ojczyzny" (Pięknie to opisał Kasprowicz "Rzadko na moich wargach -. Niech dziś to warga ma wyzna..." itd).
Otóż to, dlatego ważne dla mnie było skonkretyzowanie tego tematu a nie takie szastanie tym słowem - wydmuszką

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 977
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 266 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Repart » 2021-09-23, 10:26

Dzięki za podesłane tematy @Praktyk . Zerknąłem i w wolnej chwili poczytam całość, bo wydają się ciekawe.

Zatem nie będę w tym temacie dalej tego ciągnął. Chciałbym tylko zwrócić uwagę na to co napisałeś: "Nigdy nie wiemy, czy wróg nie jest naszym bratem w Jezusie, który jeszcze o tym nie wie." Też pełna zgoda. Tylko co z wrogami, którzy nie wyznają Jezusa? Albo Go potępiają? Czy takich wrogów też należy miłować?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Andej » 2021-09-23, 10:28

Repart pisze: 2021-09-23, 10:26 Tylko co z wrogami, którzy nie wyznają Jezusa? Albo Go potępiają? Czy takich wrogów też należy miłować?
Tylko wtedy, gdy przyjmujesz przykazania miłości podane przez Chrystusa.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1969
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 417 times
Been thanked: 432 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Praktyk » 2021-09-23, 10:40

Marek_Piotrowski pisze: 2021-09-23, 10:19
@Praktyk
Na tym poziomie ogólności, to można twierdzić wszystko o wszystkim.
Dlatego ważne jest co dalej zrobimy, a nie o czym będziemy gadać. Czy wykażemy tą niedodefiniowaną miłość do bliźniego, patrząc na niego jak "na siebie samego", czy skupimy się na organizowaniu wiedzy. :)

Dodano po 8 minutach 22 sekundach:
orzeszku pisze: 2021-09-23, 10:25
Realizacja relacji z Chrystusem jest również realizacją miłości w stworzeniach - ale cała miłość do stworzenia jest tylko i wyłącznie konsekwencją miłości do Stwórcy. To, co napisałeś jest następstwem, a ja pisałam o Źródle.
Tylko po czym poznać że katolik kocha Boga ? Po tym, że tak twierdzi i do kościoła chodzi ? No nie. Dlatego ludzie odchodzą z Kościoła, bo powyższe o niczym nie świadczy.
Poznać się to da po "owocach" tej wiary. Po tym jak kochamy bliźniego. Bliźni to odczuje i się zastanowi czasem pewnie "skąd ta miłość pochodzi? ". A to już dobre, bo podpowiedzią jest "Z Boga".
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: sądzony » 2021-09-23, 11:15

Repart pisze: 2021-09-23, 09:59 Pokochanie swoich to tak jakby przychodzi samoistnie, (...)
O ile kochasz siebie, a moim zdaniem możesz tej miłości nauczyć się jedynie od Boga w wewnętrznej z Nim relacji.
Ostatnio zmieniony 2021-09-23, 11:20 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 977
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 266 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Repart » 2021-09-23, 11:23

Andej pisze: 2021-09-23, 10:28
Repart pisze: 2021-09-23, 10:26 Tylko co z wrogami, którzy nie wyznają Jezusa? Albo Go potępiają? Czy takich wrogów też należy miłować?
Tylko wtedy, gdy przyjmujesz przykazania miłości podane przez Chrystusa.
Nieustannie uczę się je przyjmować. Pewnie nie zawsze mi to wychodzi, ale staram się każdego traktować równo. Nie znoszę wywyższania się.

ODPOWIEDZ