Jak być wolną od lęków?

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Lucy
Początkujący
Początkujący
Posty: 49
Rejestracja: 22 mar 2020
Has thanked: 70 times
Been thanked: 5 times

Jak być wolną od lęków?

Post autor: Lucy » 2021-11-10, 09:45

Jak uwolnić się od powracającego lęku, strachu np. przed odrzuceniem (co jest moim największym problemem, choć jest w jakimś stopniu "załatwiony" to nadal gdzieś się w środku mnie czai), jak być naprawdę wolną od negatywnych myśli które atakują? Czasem mam wrażenie, że kiedy wracam do łaski uświęcającej to jest gorzej, zaraz dopadają mnie lęki i zgorzknienie. Help

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Jak być wolną od lęków?

Post autor: Zebra » 2021-11-10, 09:48

Mi pomogła codzienna systematyczna modlitwa; zawierzenie Jezusowi i zdawanie sobie sprawy, że to życie nie kończy się tutaj i nawet jak jest trudne to tam w niebie będzie lepiej.
Ale też pomoc psychiatry.
Ostatnio zmieniony 2021-11-10, 09:48 przez Zebra, łącznie zmieniany 1 raz.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Jak być wolną od lęków?

Post autor: Abstract » 2021-11-10, 12:04

Odrzuceniem przez kogo/co ?
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Jak być wolną od lęków?

Post autor: AdamS. » 2021-11-10, 14:53

Lęki pojawiają się zwykle wtedy, gdy zaczynamy budować nie na zawierzeniu, ale na własnych możliwościach. Gdy tworzę jakąś konstrukcję własnych planów, czuję, że wystarczy wyjąć jeden element, a cały domek z kart runie. Może dlatego lęki dopadają nas ze szczególną siłą wtedy, gdy mamy poczucie spełnienia jakichś dobrych rzeczy, mogą to być nawet praktyki religijne. Paradoksalnie od lęku uwolnić nas może Księga Hioba, Księga Koheleta lub Księga Apokalipsy - wszystkie one uchodzą w płytkim odbiorze za pisma tragiczne, katastroficzne lub pesymistyczne. Ale gdy się głębiej wczytać, widzimy, że to tylko oczyszczenie od przypisywania sobie zasług. Wszystko co mamy pochodzi od Boga - i w każdej chwili może być zabrane, co nie znaczy,ze Bóg przestaje nas kochać. Dlatego moim lekarstwem na lęk jest wyobrażenie sobie najgorszych scenariuszy, wobec których nadal widzę miłość Chrystusa, nadal czuję tchnienie Ducha Świętego, nadal ufam Bogu Ojcu, mojemu Stwórcy i ostatecznemu Celowi wszelkiej wędrówki.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Jak być wolną od lęków?

Post autor: sądzony » 2021-11-10, 15:12

Poza tym co napisali przedmówcy
ja polecam psychoterapię (oczywiście najlepiej w narracji chrześcijańskiej lub u specjalisty chrześcijanina).
Nie trzeba być fachowcem, by móc powiedzieć, że może to wynikać z relacji rodzinnych.
Nie dostrzeżenie prawdy o sobie samym bardzo skutecznie uniemożliwia nam pójście za Chrystusem.
Lęk bywa w tym znaczeniu "pozytywny" bo jest objawem głębszego problemu.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ