Podejście do ludzi o innych wartościach moralnych

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Awatar użytkownika
Rafał
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 438
Rejestracja: 6 lis 2021
Has thanked: 100 times
Been thanked: 113 times

Podejście do ludzi o innych wartościach moralnych

Post autor: Rafał » 2021-11-13, 00:13

Szczęść Boże.

Wracając z pracy samochodem rozmawiałem z siostrą o obecnej sytuacji na granicy i tym, że nie powinno się mieszać kultur. W pewnym momencie moja siostra powiedziała, że największą zarazą są islamiści i sowieci, a ja niewiele myśląc przytaknąłem jej. Teraz mam jednak wyrzuty, bo w końcu to także są ludzie. Są stworzeni przez Pana Boga i chyba nie powinienem tak mówić o nikim. Czy myślicie, że moja postawa była grzeszna i obraziłem tym Pana Boga?
Ostatnio zmieniony 2021-11-13, 00:15 przez Rafał, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Podejście do ludzi o innych wartościach moralnych

Post autor: sądzony » 2021-11-13, 08:33

Rafał pisze: 2021-11-13, 00:13 Teraz mam jednak wyrzuty, bo w końcu to także są ludzie.
Zgadza się i wcale nie gorsi od nas (a przynajmniej nie ode mnie).
Rafał pisze: 2021-11-13, 00:13 Są stworzeni przez Pana Boga i chyba nie powinienem tak mówić o nikim.
Nie ważne co powinieneś, ważne, że to dostrzegłeś.
Rafał pisze: 2021-11-13, 00:13 Czy myślicie, że moja postawa była grzeszna i obraziłem tym Pana Boga?
Postawa nie była miłosierna. Moim zdaniem nie można obrazić Boga.
W obecnej sytuacji wszyscy targani jesteśmy uczuciami. Wszystko z lęku. Gdybyś posłuchał moich teściów uznałbyś się za świętego.
:)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Podejście do ludzi o innych wartościach moralnych

Post autor: lambda » 2021-11-13, 09:13

Rafał pisze: 2021-11-13, 00:13 Szczęść Boże.

Wracając z pracy samochodem rozmawiałem z siostrą o obecnej sytuacji na granicy i tym, że nie powinno się mieszać kultur. W pewnym momencie moja siostra powiedziała, że największą zarazą są islamiści i sowieci, a ja niewiele myśląc przytaknąłem jej. Teraz mam jednak wyrzuty, bo w końcu to także są ludzie. Są stworzeni przez Pana Boga i chyba nie powinienem tak mówić o nikim. Czy myślicie, że moja postawa była grzeszna i obraziłem tym Pana Boga?
W przyjmowaniu nachodzcow nie chodzi ani trochę o mieszanie kultur. To nie jest problem

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5981
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 453 times
Been thanked: 910 times

Re: Podejście do ludzi o innych wartościach moralnych

Post autor: Albertus » 2021-11-13, 09:34

Do każdego człowieka powinniśmy się odnosić z miłością i z miłosierdziem ale powinniśmy się przeciwstawiać fałszywym ideologiom a takimi ideologiami są islamizm, komunizm (sowieci) jak i hitleryzm.

Porównanie fałszywych ideologii do zarazy to pewna przenośnia ale jest ona jak najbardziej na miejscu( i była używane przez wielu ludzi na przykład w wierszu Józefa Szczepańskiego - https://warhist.pl/wiersze-i-piesni-woj ... na-zaraza/).Pod warunkiem że masz na myśli właśnie ideologię a nie ludzi bo ludzie w tą ideologię zaplątani potrzebują ratunku, wyzwolenia z kłamstwa i pomocy w dojściu do Prawdy (co nie znaczy że jak usiłują siłą lub podstępem narzucać swoje ideologie to nie należy się przed nimi bronić).

Dodano po 5 minutach 38 sekundach:
sądzony pisze: 2021-11-13, 08:33 Moim zdaniem nie można obrazić Boga.
Trzeba rozróżnić to czy Bóg może się poczuć obrażony tak jak człowiek, z możliwością robienia przez człowieka rzeczy które względem Boga są obraźliwe. To drugie jest oczywiście jak najbardziej możliwe.
Ostatnio zmieniony 2021-11-13, 09:36 przez Albertus, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Podejście do ludzi o innych wartościach moralnych

Post autor: sądzony » 2021-11-13, 09:38

Albertus pisze: 2021-11-13, 09:29 (...) Porównanie fałszywych ideologii do zarazy to pewna przenośnia ale jest ona jak najbardziej na miejscu( i była używane przez wielu ludzi na przykład w wierszu Józefa Szczepańskiego - https://warhist.pl/wiersze-i-piesni-woj ... na-zaraza/).Pod warunkiem że masz na myśli właśnie ideologię a nie ludzi bo ludzie w tą ideologię zaplątani potrzebują ratunku, wyzwolenia z kłamstwa i pomocy w dojściu do Prawdy (co nie znaczy że jak usiłują siłą narzucać swoje ideologie to nie należy się przed nimi bronić).
Rafał pisze: 2021-11-13, 00:13 (...) największą zarazą są islamiści i sowieci, (...)
Mieli na myśli ludzi, nie ideologię.
(Baj de łej, zaryzykował bym hipotezę, że wielu z nas powinno wyzwolić się z ideologii "katolicyzmu")

Dodano po 1 minucie 30 sekundach:
Albertus pisze: 2021-11-13, 09:34 Trzeba rozróżnić to czy Bóg może się poczuć obrażony tak jak człowiek, z możliwością robienia przez człowieka rzeczy które względem Boga są obraźliwe. To drugie jest oczywiście jak najbardziej możliwe.
W sensie od robienia rzeczy, które inny człowiek może uznać za, wobec Boga, obraźliwe?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5981
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 453 times
Been thanked: 910 times

Re: Podejście do ludzi o innych wartościach moralnych

Post autor: Albertus » 2021-11-13, 09:52

sądzony pisze: 2021-11-13, 09:36
Albertus pisze: 2021-11-13, 09:29 (...) Porównanie fałszywych ideologii do zarazy to pewna przenośnia ale jest ona jak najbardziej na miejscu( i była używane przez wielu ludzi na przykład w wierszu Józefa Szczepańskiego - https://warhist.pl/wiersze-i-piesni-woj ... na-zaraza/).Pod warunkiem że masz na myśli właśnie ideologię a nie ludzi bo ludzie w tą ideologię zaplątani potrzebują ratunku, wyzwolenia z kłamstwa i pomocy w dojściu do Prawdy (co nie znaczy że jak usiłują siłą narzucać swoje ideologie to nie należy się przed nimi bronić).
Rafał pisze: 2021-11-13, 00:13 (...) największą zarazą są islamiści i sowieci, (...)
Mieli na myśli ludzi, nie ideologię.
Niekoniecznie.

Islamiści i sowieci to określenie ludzi wyznających konkretne ideologie. Jak mówimy że powinniśmy się przeciwstawiać hitlerowcom to mamy na myśli ideologię którą reprezentują. jak by przestali być hitlerowcami to znika powód dla którego trzeba się im przeciwstawiać.
(Baj de łej, zaryzykował bym hipotezę, że wielu z nas powinno wyzwolić się z ideologii "katolicyzmu")
A ja zaryzykowałbym hipotezę że jest wielu takich którzy powinni wybrać - albo katolicyzm albo lewacka ideologia.

Dodano po 5 minutach 5 sekundach:
sądzony pisze: 2021-11-13, 09:38 W sensie od robienia rzeczy, które inny człowiek może uznać za, wobec Boga, obraźliwe?
W sensie robienia rzeczy które w intencji czyniącego mają Boga obrazić albo są lekceważeniem i odrzuceniem Boga.

To że Bóg nie obraża się tak jak człowiek to inna sprawa.
Ostatnio zmieniony 2021-11-13, 09:54 przez Albertus, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Podejście do ludzi o innych wartościach moralnych

Post autor: sądzony » 2021-11-13, 10:01

Albertus pisze: 2021-11-13, 09:47
sądzony pisze: 2021-11-13, 09:36
Albertus pisze: 2021-11-13, 09:29 (...) Porównanie fałszywych ideologii do zarazy to pewna przenośnia ale jest ona jak najbardziej na miejscu( i była używane przez wielu ludzi na przykład w wierszu Józefa Szczepańskiego - https://warhist.pl/wiersze-i-piesni-woj ... na-zaraza/).Pod warunkiem że masz na myśli właśnie ideologię a nie ludzi bo ludzie w tą ideologię zaplątani potrzebują ratunku, wyzwolenia z kłamstwa i pomocy w dojściu do Prawdy (co nie znaczy że jak usiłują siłą narzucać swoje ideologie to nie należy się przed nimi bronić).
Rafał pisze: 2021-11-13, 00:13 (...) największą zarazą są islamiści i sowieci, (...)
Mieli na myśli ludzi, nie ideologię.
Niekoniecznie.

Islamiści i sowieci to określenie ludzi wyznających konkretne ideologie. Jak mówimy że powinniśmy się przeciwstawiać hitlerowcom to mamy na myśli ideologię którą reprezentują. jak by przestali być hitlerowcami to znika powód dla którego trzeba się im przeciwstawiać.
Rafał pisze: 2021-11-13, 00:13 W pewnym momencie moja siostra powiedziała, że największą zarazą są islamiści i sowieci, a ja niewiele myśląc przytaknąłem jej. Teraz mam jednak wyrzuty, bo w końcu to także są ludzie. Są stworzeni przez Pana Boga i chyba nie powinienem tak mówić o nikim.
Jak dla mnie pytanie ewidentnie dotyczy ludzi nie ideologii. Jeśli czytasz inaczej - spoko.
Albertus pisze: 2021-11-13, 09:47
(Baj de łej, zaryzykował bym hipotezę, że wielu z nas powinno wyzwolić się z ideologii "katolicyzmu")
A ja zaryzykowałbym hipotezę że jest wielu takich którzy powinni wybrać - albo katolicyzm albo lewacka ideologia.
Zgadza się. Łatwiej skierować palec na to co na zewnątrz.

Dodano po 5 minutach 14 sekundach:
Albertus pisze: 2021-11-13, 09:52
sądzony pisze: 2021-11-13, 09:38 W sensie od robienia rzeczy, które inny człowiek może uznać za, wobec Boga, obraźliwe?
W sensie robienia rzeczy które w intencji czyniącego mają Boga obrazić albo są lekceważeniem i odrzuceniem Boga.
To że Bóg nie obraża się tak jak człowiek to inna sprawa.
Poniekąd.
To troszkę tak jak z wiarą. Moją intencją jest wiara w Boga, a jestem jedynie religijny.
Czy zatem wierzę?
Ostatnio zmieniony 2021-11-13, 10:12 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5981
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 453 times
Been thanked: 910 times

Re: Podejście do ludzi o innych wartościach moralnych

Post autor: Albertus » 2021-11-13, 10:26

sądzony pisze: 2021-11-13, 10:01 Baj de łej, zaryzykował bym hipotezę, że wielu z nas powinno wyzwolić się z ideologii "katolicyzmu")
Czy uważasz że katolicyzm jest fałszywą ideologią?

Dodano po 13 minutach 3 sekundach:
sądzony pisze: 2021-11-13, 10:01 To troszkę tak jak z wiarą. Moją intencją jest wiara w Boga, a jestem jedynie religijny.
Czy zatem wierzę?
Wiara rodzi się ze słuchania Słowa Jezusa Chrystusa - Rz10:17.

Jeśli masz problemy z wiarą słuchaj słów Chrystusa zawartych w Biblii.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Podejście do ludzi o innych wartościach moralnych

Post autor: sądzony » 2021-11-13, 10:27

Albertus pisze: 2021-11-13, 10:13
sądzony pisze: 2021-11-13, 10:01 Baj de łej, zaryzykował bym hipotezę, że wielu z nas powinno wyzwolić się z ideologii "katolicyzmu")
Czy uważasz że katolicyzm jest fałszywą ideologią?
Oczywiście, że nie. Napisałem "hipotezę", a katolicyzm ująłem w cudzysłów.
Znam jednak b. wielu katolików, którym b. b. daleko do chrześcijaństwa. Wydaje mi się nawet, że większości.
Oczywiście może to mi daleko.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1414
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 542 times
Been thanked: 781 times

Re: Podejście do ludzi o innych wartościach moralnych

Post autor: AdamS. » 2021-11-13, 10:57

Mamy prawo oceniać ideologie, zawsze jednak trzeba je wyraźnie oddzielać od ludzi, których staram się nigdy nie osądzać. Dlatego i mnie się zdarza mówić, że przejawem współczesnego zła jest sowietyzacja świata (dzisiaj widoczna nie tylko w Rosji i Białorusi, ale także w PE), neomarksistowska i tęczowa ideologia (zalewająca Unię), czy też islamistyczna ofensywa (nie mylić z islamem). Dlatego warto tu mocno podkreślić, że moje radykalne NIE wobec tęczowej indoktrynacji nie oznacza mojej niechęci do osób z homoseksualnymi skłonnościami, a dostrzeganie zagrożeń w politycznym wymuszaniu masowej migracji islamskiej nie jest tożsame z nienawiścią do muzułmanów, których tylko miłość może przekonać do Chrystusa. Bądźmy solą tej ziemi - ale solą, która wzmacnia smak i konserwuje to, co dobre - nie solą, którą się sypie komuś w oczy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Podejście do ludzi o innych wartościach moralnych

Post autor: sądzony » 2021-11-13, 11:06

Albertus pisze: 2021-11-13, 10:26 Wiara rodzi się ze słuchania Słowa Jezusa Chrystusa - Rz10:17.
Jeśli masz problemy z wiarą słuchaj słów Chrystusa zawartych w Biblii.
"Przeto wiara rodzi się z tego, co się słyszy, tym zaś, co się słyszy, jest słowo Chrystusa." Rz 10,17
Nie ze słuchania, a słyszenia. To kolosalna różnica.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5981
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 453 times
Been thanked: 910 times

Re: Podejście do ludzi o innych wartościach moralnych

Post autor: Albertus » 2021-11-13, 12:11

sądzony pisze: 2021-11-13, 11:06
Albertus pisze: 2021-11-13, 10:26 Wiara rodzi się ze słuchania Słowa Jezusa Chrystusa - Rz10:17.
Jeśli masz problemy z wiarą słuchaj słów Chrystusa zawartych w Biblii.
"Przeto wiara rodzi się z tego, co się słyszy, tym zaś, co się słyszy, jest słowo Chrystusa." Rz 10,17
Nie ze słuchania, a słyszenia. To kolosalna różnica.
Żeby usłyszeć to trzeba słuchać. Inaczej się nie da.

Awatar użytkownika
Rafał
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 438
Rejestracja: 6 lis 2021
Has thanked: 100 times
Been thanked: 113 times

Re: Podejście do ludzi o innych wartościach moralnych

Post autor: Rafał » 2021-11-13, 12:57

Nie uważam żadnych ludzi za zarazę. Natomiast mam ogromne wyrzuty, że przytaknąłem bez namysłu do takich słów, gdzie nigdy bym się pod takim stwierdzeniem nie podpisał. Tym bardziej, że nie zgadzam się w większości spraw z siostrą. Później wytłumaczyłem siostrze, co miałem na myśli. Chodziło mi o ideologię, tak jak o tym zresztą trafnie napisaliście.
Chyba pozostaje mi tylko wyznać o tym w konfesjonale...
Ostatnio zmieniony 2021-11-13, 12:58 przez Rafał, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Podejście do ludzi o innych wartościach moralnych

Post autor: sądzony » 2021-11-13, 13:49

Albertus pisze: 2021-11-13, 12:11
sądzony pisze: 2021-11-13, 11:06
Albertus pisze: 2021-11-13, 10:26 Wiara rodzi się ze słuchania Słowa Jezusa Chrystusa - Rz10:17.
Jeśli masz problemy z wiarą słuchaj słów Chrystusa zawartych w Biblii.
"Przeto wiara rodzi się z tego, co się słyszy, tym zaś, co się słyszy, jest słowo Chrystusa." Rz 10,17
Nie ze słuchania, a słyszenia. To kolosalna różnica.
Żeby usłyszeć to trzeba słuchać. Inaczej się nie da.
Zgadza się. Lecz można słuchać nie słysząc.

Dodano po 2 minutach 56 sekundach:
Rafał pisze: 2021-11-13, 12:57 Nie uważam żadnych ludzi za zarazę. Natomiast mam ogromne wyrzuty, że przytaknąłem bez namysłu do takich słów, gdzie nigdy bym się pod takim stwierdzeniem nie podpisał. Tym bardziej, że nie zgadzam się w większości spraw z siostrą. Później wytłumaczyłem siostrze, co miałem na myśli. Chodziło mi o ideologię, tak jak o tym zresztą trafnie napisaliście.
Chyba pozostaje mi tylko wyznać o tym w konfesjonale...
O ile dobrze rozumiem to nie było raczej świadome działanie, a nieumyślne.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14941
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4185 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Podejście do ludzi o innych wartościach moralnych

Post autor: Dezerter » 2021-11-13, 22:39

Rafał pisze: 2021-11-13, 00:13 Szczęść Boże.

Wracając z pracy samochodem rozmawiałem z siostrą o obecnej sytuacji na granicy i tym, że nie powinno się mieszać kultur.
Co za pomysł?!
Kultury mieszają się odkąd ludzie wymyślili kulturę
Ja bardzo lubię kulturę grecką, włoską , hinduską a nawet hawajską
W pewnym momencie moja siostra powiedziała, że największą zarazą są islamiści i sowieci, a ja niewiele myśląc przytaknąłem jej. Teraz mam jednak wyrzuty, bo w końcu to także są ludzie. Są stworzeni przez Pana Boga i chyba nie powinienem tak mówić o nikim. Czy myślicie, że moja postawa była grzeszna i obraziłem tym Pana Boga?
Sowietów nie ma od 1991 roku
Rosjanie są nam jednym z najbliższych narodów, jako Słowianie, chrześcijanie i ludzie bardzo nam bliscy mentalnie i kulturowo - to nasi bracia Słowianie i bracia w Chrystusie. Zły i szkodliwy jest Putin i jego imperialna ideologia.
Islamiści, jeśli myślisz nie o zwykłych muzułmanach wierzących w tego samego Boga, proroków, których wszyscy ostatni papieże nazywają "ludem księgi" czyli Biblii - tylko o wyznawcach dżihadu i państwa islamskiego, czyli radykałach islamistów - oni są szkodliwi i przed nimi musimy się chronić i bronić.
Popełniłeś grzech przeciwko przykazaniu miłości bliźniego
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ