Podejście do ludzi o innych wartościach moralnych

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Podejście do ludzi o innych wartościach moralnych

Post autor: lambda » 2021-11-14, 06:14

Rafał pisze: 2021-11-13, 12:57 Nie uważam żadnych ludzi za zarazę. Natomiast mam ogromne wyrzuty, że przytaknąłem bez namysłu do takich słów, gdzie nigdy bym się pod takim stwierdzeniem nie podpisał. Tym bardziej, że nie zgadzam się w większości spraw z siostrą. Później wytłumaczyłem siostrze, co miałem na myśli. Chodziło mi o ideologię, tak jak o tym zresztą trafnie napisaliście.
Chyba pozostaje mi tylko wyznać o tym w konfesjonale...
Masz źle ukształtowane sumienie. Jeśli zrobiłeś coś bez namysłu to wykluczania jest dobrowolność. Zatem to conajwyzej grzech lekki.
Pozatym stwierdzenie że nie należy mieszać kultur jest moralnie dozwolone.
A może nawet i słuszne patrząc na kraje zachodu gdzie mają dużo migrantów i co się tam dzieje.
Ostatnio zmieniony 2021-11-14, 06:16 przez lambda, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Podejście do ludzi o innych wartościach moralnych

Post autor: AdamS. » 2021-11-14, 09:50

Dezerter pisze: 2021-11-13, 22:39 Kultury mieszają się odkąd ludzie wymyślili kulturę
Ja bardzo lubię kulturę grecką, włoską , hinduską a nawet hawajską
Też lubię i cenię obce kultury, ale myślę, że użyty był tu wcześniej pewien skrót myślowy. Rafałowi pewnie nie chodziło o całkowitą izolację kultur, ale o problem wymuszonego ich mieszania. To projekt inżynierii społecznej na globalną skalę, realizowany przez neomarksistowskich ideologów dzięki sterowanej migracji, której celem jest stworzenie homogenicznej społeczności globalnej. I właśnie takie mieszanie kultur jest szkodliwe, bo powoduje radykalne zubożenie (odzierając człowieka z kulturowego środowiska), a także prowadzi do rosnących napięć na tle religijnym, narodowym i mentalno-kulturowym.
Dezerter pisze: 2021-11-13, 22:39 Sowietów nie ma od 1991 roku
Rosjanie są nam jednym z najbliższych narodów, jako Słowianie, chrześcijanie i ludzie bardzo nam bliscy mentalnie i kulturowo - to nasi bracia Słowianie i bracia w Chrystusie. Zły i szkodliwy jest Putin i jego imperialna ideologia.
Zgadzam się z powyższym, że Rosjanie są bliskim nam narodem i powinniśmy dążyć do zbliżenia. Jednak nie do końca mogę się zgodzić, że sowietów już nei ma (celowo piszę z małej litery, bo to pojęcie budowane jest według mnie na idei, nie na przynależności narodowej). Sowieci to ci, którzy narzucają totalitarny porządek świata według nowej idei, realizując go siłowo - kiedyś z użyciem bagnetów (nadal to podejście realizowane jest na Wschodzie), ale dziś również z użyciem bardziej wyrafinowanych narzędzi socjotechnicznych i ekonomicznych (na Zachodzie). Takie jest moje, nieco rozszerzone, pojęcie sowietyzacji.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Podejście do ludzi o innych wartościach moralnych

Post autor: sądzony » 2021-11-14, 09:56

lambda pisze: 2021-11-14, 06:14 Pozatym stwierdzenie że nie należy mieszać kultur jest moralnie dozwolone.
A może nawet i słuszne patrząc na kraje zachodu gdzie mają dużo migrantów i co się tam dzieje.
Chyba chodzi mu o stwierdzenie:
Rafał pisze: 2021-11-13, 00:13 (...) największą zarazą są islamiści i sowieci, (...)
Baj de łej, gdyby nie mieszanie kultur może nadal bylibyśmy poganami.

Dodano po 3 minutach 58 sekundach:
AdamS. pisze: 2021-11-14, 09:50 Rafałowi pewnie nie chodziło o całkowitą izolację kultur, ale o problem wymuszonego ich mieszania.
A ja uważam że chodzi mu o nazwanie ludzi "zarazą". To chyba go boli. Pozostała część wypowiedzi jest raczej moralnie obojętna.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Podejście do ludzi o innych wartościach moralnych

Post autor: lambda » 2021-11-14, 10:05

sądzony pisze: 2021-11-14, 09:56
lambda pisze: 2021-11-14, 06:14 Pozatym stwierdzenie że nie należy mieszać kultur jest moralnie dozwolone.
A może nawet i słuszne patrząc na kraje zachodu gdzie mają dużo migrantów i co się tam dzieje.
Chyba chodzi mu o stwierdzenie:
Rafał pisze: 2021-11-13, 00:13 (...) największą zarazą są islamiści i sowieci, (...)
Baj de łej, gdyby nie mieszanie kultur może nadal bylibyśmy poganami.

Dodano po 3 minutach 58 sekundach:
AdamS. pisze: 2021-11-14, 09:50 Rafałowi pewnie nie chodziło o całkowitą izolację kultur, ale o problem wymuszonego ich mieszania.
A ja uważam że chodzi mu o nazwanie ludzi "zarazą". To chyba go boli. Pozostała część wypowiedzi jest raczej moralnie obojętna.
Chrystus potrafił nazwać faryzeuszów jeszcze gozej.
A był Bigoem

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Podejście do ludzi o innych wartościach moralnych

Post autor: Andej » 2021-11-14, 10:27

Rafał pisze: 2021-11-13, 00:13 (...) największą zarazą są islamiści i sowieci, (...)
lambda pisze: 2021-11-14, 10:05 Chrystus potrafił nazwać faryzeuszów jeszcze gozej.
A był Bigoem
W tym rzecz, że Jezus jak Bóg miał prawo do arbitralnej oceny człowieka. A człowiek takiego prawa nie posiada.
Na dodatek zabrania tego Regulamin obowiązujący na tym Forum: § 5
Każdego uczestnika dyskusji obowiązuje odnoszenie się z szacunkiem do innych osób i instytucji. W szczególności do Boga, Pisma świętego i całej uznanej przez lud wierny strefy sacrum. W związku z tym całkowicie zabrania się:
5f - dokonywania arbitralnych ocen Boga, bóstw, instytucji i ludzi, w szczególności negatywnych (nie dotyczy ocen zachowań, faktów, czynów),
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Podejście do ludzi o innych wartościach moralnych

Post autor: AdamS. » 2021-11-14, 10:53

Regulamin nie dotyczy nie dotyczy "ocen zachowań, faktów, czynów", zatem wszystko jest ok, jeśli tylko nie mylimy oceny postawy z oceną samej osoby. Ocena sytuacji dotycząca wartości etycznych jest wręcz naszym obowiązkiem.

Podam przykład z wcześniej poruszonego tematu dot. sowietyzmu we współczesnym świecie: sowietyzm to według mnie rodzaj imperializmu terytorialnego lub ideologicznego, budowanego na świadomie stosowanym kłamstwie. To właśnie na jego gruncie wyrosła nowa forma wojny, zwanej hybrydową. Ale sowietyzm zagnieździł się także w strukturach unijnych, gdzie coraz częściej stosuje się kłamstwo bardziej wyrafinowane, polegające na rozmywaniu lub odwracaniu pojęć (dot. życia, płci, praworządności, patriotyzmu itd.) - w ten sposób możliwy jest imperializm w świecie idei (imperializm, bo ludzie odmiennie myślący wypierani są z przestrzeni publicznej).

Jak wobec tego wszystkiego powinien się zachować chrześcijanin? Czy może milczeć, uważając, że najważniejsza jest tolerancja? W sytuacji, gdy to słowo również zmieniło swe znaczenie i coraz częściej dotyczy wymuszania akceptacji postaw niemoralnych?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Podejście do ludzi o innych wartościach moralnych

Post autor: sądzony » 2021-11-14, 11:18

lambda pisze: 2021-11-14, 10:05 Chrystus potrafił nazwać faryzeuszów jeszcze gozej.
A był Bigoem
No właśnie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Podejście do ludzi o innych wartościach moralnych

Post autor: lambda » 2021-11-14, 12:24

sądzony pisze: 2021-11-14, 11:18
lambda pisze: 2021-11-14, 10:05 Chrystus potrafił nazwać faryzeuszów jeszcze gozej.
A był Bigoem
No właśnie.
Co właśnie?
Faryzeusze (gr. Φαρισαῖοι; aram., „perishaya”; hebr. „perushim”) – jedno z żydowskich bractw religijnych (

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Podejście do ludzi o innych wartościach moralnych

Post autor: sądzony » 2021-11-14, 13:33

lambda pisze: 2021-11-14, 12:24 Co właśnie?
perusza – „tego, kto się oddziela”, żyjący w separacji od osób rytualnie nieczystych, aby móc zbliżyć się do świętego Boga.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Podejście do ludzi o innych wartościach moralnych

Post autor: Dezerter » 2021-11-14, 13:46

lambda pisze: 2021-11-14, 06:14
Rafał pisze: 2021-11-13, 12:57 Nie uważam żadnych ludzi za zarazę. Natomiast mam ogromne wyrzuty, że przytaknąłem bez namysłu do takich słów, gdzie nigdy bym się pod takim stwierdzeniem nie podpisał. Tym bardziej, że nie zgadzam się w większości spraw z siostrą. Później wytłumaczyłem siostrze, co miałem na myśli. Chodziło mi o ideologię, tak jak o tym zresztą trafnie napisaliście.
Chyba pozostaje mi tylko wyznać o tym w konfesjonale...
Masz źle ukształtowane sumienie.
x_x Lambdo i wszyscy inni którzy to robią :-!
chłopak jest z nami kilka dni napisał kilka postów a ty/wy już WIECIE i potraficie OCENIĆ że ma źle ukształtowane sumienie lub inne bezpodstawne i nieuwapnione stwierdzenie :?: :!:
proszę o zastanowienie i powstrzymanie się od tak jednoznacznych mocnych i bezpodstawnych stwierdzeń
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Rafał
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 438
Rejestracja: 6 lis 2021
Has thanked: 100 times
Been thanked: 113 times

Re: Podejście do ludzi o innych wartościach moralnych

Post autor: Rafał » 2021-11-14, 14:29

Dziękuję wszystkim za tak liczne odpowiedzi w tym wątku.
Coś z tym źle ukształtowanym sumieniem jest na rzeczy. Wpływ ma na to fakt, że przechodzę przez najgorszy okres w życiu i momentami czuję się jakbym kroczył przez mgłę w listopadową noc.

Postanowiłem udać się dziś do spowiedzi przed mszą. Z tego też powodu przyjechałem nieco wcześniej do Kościoła. Jako, że mieszkam za granicą, nie mam za bardzo możliwości odbycia spowiedzi w innych dniach. Kolejka była dziś wyjątkowa sporej długości dlatego też ksiądz nie zdążył wyspowiadać wszystkich i niedługo po wybiciu godziny 12 wyszedł z konfesjonału, oznajmiając nam że jest mu przykro. Zostałem ja i jeszcze jeden Pan. Nie przystąpiłem do Komunii z tego powodu, że przygotowałem się do sakramentu pokuty i pojednania i nie mogłem w takim stanie przyjąć Ciała Chrystusa, poza tym obawiałem się świętokradztwa. Było mi bardzo przykro przez całą Mszę Świętą. W sumie to dalej jest bo staram się przyjmiwać Komunię Świętą co tydzień. :(

Dziękuję wszystkim raz jeszcze.
Ostatnio zmieniony 2021-11-14, 14:31 przez Rafał, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Podejście do ludzi o innych wartościach moralnych

Post autor: lambda » 2021-11-14, 15:25

Dezerter pisze: 2021-11-14, 13:46
lambda pisze: 2021-11-14, 06:14
Rafał pisze: 2021-11-13, 12:57 Nie uważam żadnych ludzi za zarazę. Natomiast mam ogromne wyrzuty, że przytaknąłem bez namysłu do takich słów, gdzie nigdy bym się pod takim stwierdzeniem nie podpisał. Tym bardziej, że nie zgadzam się w większości spraw z siostrą. Później wytłumaczyłem siostrze, co miałem na myśli. Chodziło mi o ideologię, tak jak o tym zresztą trafnie napisaliście.
Chyba pozostaje mi tylko wyznać o tym w konfesjonale...
Masz źle ukształtowane sumienie.
x_x Lambdo i wszyscy inni którzy to robią :-!
chłopak jest z nami kilka dni napisał kilka postów a ty/wy już WIECIE i potraficie OCENIĆ że ma źle ukształtowane sumienie lub inne bezpodstawne i nieuwapnione stwierdzenie :?: :!:
proszę o zastanowienie i powstrzymanie się od tak jednoznacznych mocnych i bezpodstawnych stwierdzeń
Jak wg Ciebie bycie skrupulantem i tworzenie postów czy coś to grzech ciężkk czy lekki, to dobrze uformowane sumienie, to ja nie mam pytań.
Pozdro
Ostatnio zmieniony 2021-11-14, 15:32 przez lambda, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Podejście do ludzi o innych wartościach moralnych

Post autor: AdamS. » 2021-11-14, 15:38

Rafał pisze: 2021-11-14, 14:29 Nie przystąpiłem do Komunii z tego powodu, że przygotowałem się do sakramentu pokuty i pojednania i nie mogłem w takim stanie przyjąć Ciała Chrystusa, poza tym obawiałem się świętokradztwa. Było mi bardzo przykro przez całą Mszę Świętą. W sumie to dalej jest bo staram się przyjmiwać Komunię Świętą co tydzień. :(
Znam ten ból, Rafale. Czasem nawet śniło mi się po nocach, że biegam od konfesjonału do konfesjonału i zawsze ksiądz wychodzi przede mną. To pokazuje, jaki dobrem jest sakrament spowiedzi. Gdzieś też czytałem, że samo cierpienie z tego powodu, że nie można przyjąć Jezusa w Komunii staje się dla człowieka aktem oczyszczającym. Ufam, że w najbliższym czasie będziesz miał jeszcze okazję przystąpić do sakramentu pojednania. Życzę dużo radości z bliskości Jezusa, bo On na pewno w takich chwilach jest blisko, nawet gdy nie masz możliwości sakramentalnego powierzenia swych grzechów.

ODPOWIEDZ