Błędny obraz Boga - Bóg przeciwko mnie

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Meduza
Początkujący
Początkujący
Posty: 53
Rejestracja: 7 paź 2020
Has thanked: 75 times
Been thanked: 4 times

Błędny obraz Boga - Bóg przeciwko mnie

Post autor: Meduza » 2021-11-29, 10:27

Jak i co może mi pomóc w przekonaniu, że Bóg nie robi nic przeciwko mnie? Być może takie przekonanie ma jakieś podstawy psychologiczne (np. trudny dom u mnie, trudni bliscy), i to, że kiedyś dużo nowenn odmawiałam z przekonaniem, że Bóg coś mi przez nie ześle "bo może wszystko" i kiedy się tak nie działo, albo do dziś się nic nie zmieniło to od razu miałam do Boga wyrzuty. Od dłuższego czasu też miałam wrażenie, że Bóg wysłuchuje wszystkich tylko nie mnie - zdaję sobie sprawę, że to błędne przekonanie, ale jest bardzo silne i cięzko mi ciągle walczyć o pozytywne myśli dot. wiary. Może możecie polecić jakieś kazania lub książki, które to przekonanie zmienią?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4641 times
Kontakt:

Re: Błędny obraz Boga - Bóg przeciwko mnie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-11-29, 10:32

Myślę, że rada jest taka, jak w przypadku ludzi, do których jesteśmy uprzedzeni.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3469
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: Błędny obraz Boga - Bóg przeciwko mnie

Post autor: Gzresznik Upadający » 2021-11-29, 10:40

Ksiega Hioba.To podstawa.Drugie to kwestia wyleczenia zranien zrobioych prze innych..Trzecie to pojscie droga Hioba i wyrzucenie Mu wszystkiego. Bez skrępowania.On i tak o tym wie. 😀 Bardzo często diabeł buduje kampanie defamacyjną na poranieniach i mylnych wyobrazeniach.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1421
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Błędny obraz Boga - Bóg przeciwko mnie

Post autor: AdamS. » 2021-11-29, 11:24

Myślę, że przede wszystkim trzeba się tu oderwać od pewnego podejścia do modlitwy jako - przepraszam za określenie - swoistego "handlu wymiennego". Coś Bogu daję, a jednocześnie w zamian czegoś oczekuję. Nadzieja to perspektywa radykalnie przekraczająca korzyści doraźne, nawet jeśli one byłyby godne pochwały (modlitwa o zdrowie, o przezwyciężenie problemu, o pomoc w osiągnięciu jakiegoś dobrego celu). Bóg jest nam bliski nie dlatego, że spełnia nasze życzenia, ale dlatego że tylko On naprawdę wie, co w dalszej perspektywie jest dla nas dobre.

Ciężkie doświadczenia wyniesione z dzieciństwa, czy w ogóle z przeszłości, mogą faktycznie nam deformować wewnętrzny obraz Boga. Moim osobistym odkryciem w zakresie głębokiego doświadczania Nadziei w relacjach z Bogiem była niewielka książka Tomaśa Halika "Drzewo ma jeszcze nadzieję". Polecam.

ODPOWIEDZ