O chlebie i wodzie

Rozmowy na temat świąt i zwyczajów religijnych Kościoła świętego.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Czernin
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 424
Rejestracja: 23 sie 2015
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 21 times
Kontakt:

O chlebie i wodzie

Post autor: Czernin » 2015-08-27, 03:17

Czy ktoś ten rodzaj postu praktykował, a może miał zamiar?

Czarny
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sie 2015
Has thanked: 898 times
Been thanked: 338 times

Post autor: Czarny » 2015-08-27, 14:32

Nie, w sumie to tylko te "obowiązkowe".

mała czarna

Post autor: mała czarna » 2015-08-27, 15:33

O wodzie tak ale bez chleba ;-)

Awatar użytkownika
Czernin
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 424
Rejestracja: 23 sie 2015
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Post autor: Czernin » 2015-08-28, 14:03

Czarny pisze:Nie, w sumie to tylko te "obowiązkowe".
Czyli chodzi Ci o piątkowy post mięsny.

mała czarna, o! to jeszcze odważniejsze posunięcie, z górnej półki. I co praktykowałaś, praktykujesz, miałaś zamiar?

Dzisiaj jest piątek.

Ja pamiętam jak w tamtym roku podobnie pościłem, przyszła zima i skończył się ten post, niedawno do tego wróciłem. Taki post przynosi obfite owoce, spokój ducha, nękania szatańskie ustępują.


Nie będę tu wiele pisał, ale dam pewien fragment Pisma do refleksji adekwatny do tematu jak najbardziej:

A Jezus widząc, że tłum się zbiega, rozkazał surowo duchowi nieczystemu: "Duchu niemy i głuchy, rozkazuję ci, wyjdź z niego i nie wchodź więcej w niego!". A on krzyknął i wyszedł wśród gwałtownych wstrząsów. Chłopiec zaś pozostawał jak martwy, tak że wielu mówiło: "On umarł". Lecz Jezus ujął go za rękę i podniósł, a on wstał. Gdy przyszedł do domu, uczniowie Go pytali na osobności: "Dlaczego my nie mogliśmy go wyrzucić?" Rzekł im: "Ten rodzaj można wyrzucić tylko modlitwą <i postem>". (Ew. Marka 9, 25-29).
Poznacie prawdę a prawda was wyzwoli (J 8, 32)

Czarny
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sie 2015
Has thanked: 898 times
Been thanked: 338 times

Post autor: Czarny » 2015-08-28, 14:38

Czernin pisze:Czarny napisał/a:
Nie, w sumie to tylko te "obowiązkowe".


Czyli chodzi Ci o piątkowy post mięsny.
Tak i o ścisłe w Wielki Piątek i Środę Popielcową.
Tak że raczej do czołówki pod tym i wieloma względami się nie zaliczam niestety.

mała czarna

Post autor: mała czarna » 2015-08-28, 19:33

Poscilam jeszcze przez okres 40 dni w tym roku Kościół przygotowuje się do obchodów ... w połączeniu z praktykami postnymi i powstrzymania się od spożywania mięsa. Zatem mialam te 40 dni bezmiesne :roll:

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2015-10-19, 17:26

Znam osoby, które nie poszczą tylko zwyczajnie nie jedzą mięsa ani nawet jajek, mleka czy sera. Są weganami. Ciekawe jak wygląda ich post. W Piśmie Świętym przykład postu podany jest w 16 rozdziale Księgi Kapłańskiej. Chodzi o żydowskie święto Jom Kipur. W tym dniu Żydzi do dzisiaj niczego nie jedzą i niczego nie piją. Zakazane jest też tego dnia zbliżanie się do żon/mężów - chodzi o seks, a także noszenie skórzanego obuwia oraz namaszczania się i branie kąpieli. Zakazane przez Talmud, Pismo Święte mówi tylko aby nie jeść i nie pić. To mówi wprost, ale Talmud wyprowadza te pozostałe zasady z innych fragmentów Biblii.

Z kolei Jezus mówi:


Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i umyj twarz, 18 aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie. Mt 6:17.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

malgo_1991

Re: O chlebie i wodzie

Post autor: malgo_1991 » 2019-08-19, 20:36

Moze ktos chcialby sie przylaczyc do odbycia postu w ten piatek? (2019.08.23)
Niekoniecznie o chlebie i wodzie,ale ogolnie jak kto jest w stanie.
Potrzebuje wsparcia,bo chce poscic w intencji mojej siostry,przynajmniej wlasnie w piatek.
Nigdy nie poscilam tak na powaznie i chce sprobowac ale potrzebuje kogos kto mi doradzi i wesprze w tym postanowieniu. :ymhug: @};-

Magnolia

Re: O chlebie i wodzie

Post autor: Magnolia » 2019-08-19, 20:52

Małgosiu a jesteś zdrowa osobą?
Bo pościć tak o wodzie i chlebie powinny tylko zdrowe osoby.

Bezpiecznym postem jest np rezygnacja z wszystkiego innego poza owocami i warzywami. Jesz ale jednocześnie rezygnujesz.
Tu trochę o tym rozmawialiśmy:
viewtopic.php?f=48&t=9310&hilit=post+Daniela#p182793

malgo_1991

Re: O chlebie i wodzie

Post autor: malgo_1991 » 2019-08-19, 20:57

Jestem zdrowa.
Ale nie chce schudnac,tylko chce cos ofiarowac ze wzgledu na siostre.
Cos malego chociazby ile jestem wstanie dac Panu Bogu.. @};-
Zaczynajac od malych rzeczy..

Magnolia

Re: O chlebie i wodzie

Post autor: Magnolia » 2019-08-19, 20:58

poczytaj ten wątek podlinkowany, tam jest wiele mowy o poście.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: O chlebie i wodzie

Post autor: Dezerter » 2019-08-19, 22:46

Ja pościłem w ten piątek, ale tylko o wodzie skończyłem w sobotę w obiad, ale nie z głodu, bo w sobotę już od rana głodu nie czułem, tylko z łakomstwa, bo ratatui pyszne zrobiłem na obiad
Polecam o samej wodzie - pijemy dużo i do woli, to o wiele łatwiejsze niż o wodzie i chlebie. Jeden dzień każdy średnio zdrowy człowiek może i jest to bardzo korzystne dla organizmu- udowodnione i zbadane naukowo.
Nie wiem co będę robił w piątek - mam gości od jutra, więc może być trudno, ale zobaczymy
Dzień zacznij od modlitwy prośby i ofiarowania tego dnia Bogu, proś o pomoc i umocnienie w postanowieniu. Przywołuj przykład Jezusa, który 40 dni pościł na pustyni, a my jesteśmy na Jego obraz i podobieństwo.
A praktyczna rada - na pewno dasz radę, tylko przygotuj sobie dużo zajęć na piątek, musisz mieć aktywny dzień, by nie siedzieć i nie myśleć o jedzeniu.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

malgo_1991

Re: O chlebie i wodzie

Post autor: malgo_1991 » 2019-08-20, 10:55

:ymhug: Dzięki za rady.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święta i zwyczaje religijne”