Papież o zmianach klimatycznych i głodzie

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Papież o zmianach klimatycznych i głodzie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-10-15, 13:51

Wielka szkoda, że papież dołączył do chóru osób propagujących mit "Globalnego ocieplenia z powodu działalności człowieka".
Po pierwsze dlatego, że ten mit jest nieprawdziwy.
Po drugie dlatego, że ONZ już mamy - ważne sprawy powinny ustąpić najważniejszym.

Wolałbym słuchać zdecydowanego głosu papieża w sprawach, w których ma niewątpliwe i ponad naturalne "kompetencje" niż w sprawach, które może załatwiać choćby ONZ...

Benjamin

Re: Papież o zmianach klimatycznych i głodzie

Post autor: Benjamin » 2016-10-15, 21:20

Niestety Marku, masz racje ... ale ja sadze, iz papiez robi cos , co jest zaniechaniem: idzcie na caly swiat i ( no wlasnie - ico).
A papiez to realizuje : idzcie na caly swiat i ... zaprzeczajcie wierze chrzescijanskiej, a zamiast tego zajmujcie sie nawet antychrzescijanska promocja.
Nie chce atakowac ... dziwne to wszystko.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Papież o zmianach klimatycznych i głodzie

Post autor: Dezerter » 2016-10-15, 23:33

Nie wiem o czym ty piszesz beniaminie- gdzie ty takie treści wyczytałeś w tym artykule - zacytuj
ja nie widzę w nim nic niewłaściwego:
Trzeba odradzać pewnych zachowań czy stylu życia albo promować inne, dla dobra młodych pokoleń i tych, które nadejdą. Tylko w ten sposób możemy zachować naszą planetę" - przypomina papież.
Franciszek przestrzega przed pogonią wyłącznie za zyskiem, lekceważeniem cyklów sezonowych czy modyfikacją genetyczną. Jak pisze, dzisiejszy model gospodarki żywnościowej służy bogaceniu wąskich kręgów, podczas gdy ok. 800 mln ludzi na świecie nadal cierpi głód.
Styl życia mamy coraz bardziej konsumpcyjny nieliczący się ze środowiskiem. W rolnictwie mamy fatalny kierunek - zanikają małe naturalne "ekologiczne" gospodarstwa rodzinne na rzecz wielkich gospodarstw-przedsiębiorstw, gdzie liczy się tylko wydajność i zysk.
W północnych Włoszech widziałem pola uprawne ... topoli , które zastępują zboża, warzywa, owoce, bo są bardziej opłacalne i mniej wymagają pracy.
Coraz mniej upraw żywności a coraz więcej upraw dla przemysłu i energetyki - bo większy zysk. Żywność drożeje coraz bardziej i głód znów staje się problemem ogólnoświatowym.
Marek_Piotrowski pisze:Wielka szkoda, że papież dołączył do chóru osób propagujących mit "Globalnego ocieplenia z powodu działalności człowieka".
Po pierwsze dlatego, że ten mit jest nieprawdziwy.
Po drugie dlatego, że ONZ już mamy - ważne sprawy powinny ustąpić najważniejszym.

Wolałbym słuchać zdecydowanego głosu papieża w sprawach, w których ma niewątpliwe i ponad naturalne "kompetencje" niż w sprawach, które może załatwiać choćby ONZ...
Marku gdzie ty wyczytałeś o "globalnym ociepleniu" w tekście papieża?
ja tam widzę o wpływie człowieka na zmiany klimatyczne, co bez wątpienia jest faktem:
"Musimy przyznać, że różne negatywne wpływy na klimat powodowane są codziennym postępowaniem poszczególnych osób, wspólnot, narodów i państw - pisze Ojciec Święty.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Papież o zmianach klimatycznych i głodzie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-10-16, 01:17

ja tam widzę o wpływie człowieka na zmiany klimatyczne, co bez wątpienia jest faktem
Faktem?
Chyba że "faktem prasowym"...

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Papież o zmianach klimatycznych i głodzie

Post autor: Dezerter » 2016-10-16, 12:10

Marek_Piotrowski pisze:
ja tam widzę o wpływie człowieka na zmiany klimatyczne, co bez wątpienia jest faktem
Faktem?
Chyba że "faktem prasowym"...
naukowym Marku, naukowym, skoro piszą o tym instytuty naukowe
a przykład takich zmian masz poniżej - potrafię podać o wiele więcej FAKTÓW nie prasowych a fakty się przyjmuje albo nie :-)
Pustynnienie ? proces poszerzania się pustyń na obszary, gdzie nie zaobserwowano w czasach historycznych pustyń[1][2].

Pustynie pochłaniają prawie 6 mln hektarów rocznie w 60 krajach zamieszkanych przez około miliard ludzi. Najbardziej dotknięte procesem pustynnienia są kraje rozwijające się, ale zagrożone są także kraje uprzemysłowione, gdzie intensywne stosowanie pestycydów, nawozów oraz intensywna melioracja prowadzą do wypłukania gleby. Inne przyczyny pustynnienia to: degradacja lasów, degradacja drzew na sawannie, zaorywanie stepów, nadmierny wypas bydła, zmiana kierunku biegu rzek, górnictwo, porzucanie tradycyjnych technik uprawy na rzecz rolnictwa towarowego.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pustynnienie

Polsce np grozi brak wody pitnej, dlatego apeluję w imię miłości bliźniego, również naszych nienarodzonych prawnuków, o oszczędzanie wody - moje Kujawy stepowieją :-(
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Migdałek
Bywalec
Bywalec
Posty: 130
Rejestracja: 23 sie 2015
Been thanked: 14 times

Re: Papież o zmianach klimatycznych i głodzie

Post autor: Migdałek » 2016-10-16, 12:59

Dezerter pisze:
Polsce np grozi brak wody pitnej, dlatego apeluję w imię miłości bliźniego, również naszych nienarodzonych prawnuków, o oszczędzanie wody - moje Kujawy stepowieją :-(
Podpisuję się pod apelem Dezertera, w domu mam podciagniętą wodę z wodociągów, ale na potrzeby 17 ha gospodarstwa i kilkunastu sztuk zwierząt zawsze brane było ze studni, w której w okresie bardzo intensywnego poboru czasem wody brakło i pompa potrafiła osiąść na ziemi, ale generalnie szybko napływała nowa woda i jej starczało. W tej chwili w studni nie mam ani kropli wody a suche dni latem wieczorem, gdy ludzie podlewali nie miałam również wody w kranie. A pola przez większą ilośc czasu przypominają mąkę

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Papież o zmianach klimatycznych i głodzie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-10-16, 14:06

No dobrze, powiedzmy że nie chodziło o rzekome "ocieplenie klimatu" tylko o "zwykłą" ochronę przyrody o jakiej piszecie.
Obrona przyrody jako taka jest OK, ale czy naprawdę "wszystko co jest OK" jest zadaniem Kościoła katolickiego?
Czy już naprawdę mamy tak doskonale "obrobione" to co jest zadaniem KK i Jego hierarchów, że możemy się teraz zająć np. próchnicą wśród przedszkolaków i tym że dzieci jedzą za dużo hamburgerów?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Papież o zmianach klimatycznych i głodzie

Post autor: Dezerter » 2016-10-16, 17:15

Dziękuję Marku.
A czy Bóg nie dał jedną z podstawowych poleceń - Czyńcie sobie Ziemie poddaną. A czy to czasami nie znaczy dbajcie o nią - przecież Franciszek napisał o tym encyklikę, której jeszcze nie przeczytałem :-(
A w mojej studni również sucho od 4 lat
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Papież o zmianach klimatycznych i głodzie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-10-16, 21:00

Jak najbardziej mamy obowiązek dbać o Ziemię. Ale co merytorycznie może do tego wnieść papież? A w sprawach, dla których został powołany - jak najbardziej może.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Papież o zmianach klimatycznych i głodzie

Post autor: Dezerter » 2016-10-16, 23:43

Wielu katolików jest na bakier z ekologią, a jak papież powie to może posłuchają.
Franciszek chyba zachowuje proporcje i nie stroni od tematów religijnych?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Papież o zmianach klimatycznych i głodzie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-10-17, 17:26

Chyba najlepiej będzie jak się zamknę... :)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Papież o zmianach klimatycznych i głodzie

Post autor: Dezerter » 2016-10-17, 19:04

Marek_Piotrowski pisze:Chyba najlepiej będzie jak się zamknę... :)
jak przystało na .... apologetę ;-)
Marku - dobrze wiemy, że Franciszek wielu z nas ... jak to napisać, ... zaskakuje, wprawia w zadziwienie. Mój proboszcz wielokrotnie musiał się za Franciszka tłumaczyć - nawet mu to dobrze wychodzi, bo on "kocha Franciszka" i jest jego fanem.
Natomiast w sprawach ekologi - to ja jestem fanem Franciszka i uważam, że robi dobra i potrzebną robotę, a Duch Św go w tym wspomaga.
Amen
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ