Nasze zbawienie

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
Zablokowany
wybrana

Nasze zbawienie

Post autor: wybrana » 2016-12-01, 15:22

?. . . Albowiem wszyscy zgrzeszyli i nie dostaje im chwały Bozej.?(Rz 3,23).
?Albowiem zapłata za grzech jest smierc; ale dar z łaski Bozej jest zywot wieczny, w Chrystusie
Jezusie, Panu naszym.?(Rz 6,23).
Krew Chrystusa obmyła mnie ze wszystkich grzechów:
?. . . krew Jezusa Chrystusa, Syna jego, oczyszcza nas od wszelkiego grzechu.?(1J 1,7).

?. . .Bedac tedy usprawiedliwieni z wiary, pokój mamy z Bogiem przez Pana naszego
Jezusa Chrystusa?(Rz 5,1).

?Bo jeden jest Bóg, jeden także pośrednik miedzy Bogiem i ludżmi, Jezus Chrystus, Który dał samego siebie na okup za wszystkich, co jest świadectwem czasów
jego.?(1Tm 2,5?6).

?Pójdzcie do mnie wszyscy, którzyście spracowani i obciażeni, a Ja wam sprawie odpocznienie, wezmijcie jarzmo moje na się, uczcie się ode mnie, żem ja cichy i pokornego serca, a znajdziecie odpocznienie duszom waszym: albowiem jarzmo moje wdzięczne jest, a brzemię moje lekke jest" (Mat. 11,28-30)
?Albowiem łaska jestescie zbawieni przez wiare, i to nie jest z was, dar to Bozy jest; Nie
z uczynków, aby sie kto nie chlubił.?(Ef 2,8?9).

Przytoczyłam kilka cytatów z Biblii. Są one dla nas wskazówką, w jaki sposób mamy żyć, wyznawać naszą wiarę, by uzyskać zbawienie. Nie przez uczynki, ale przez wiarę będziemy zbawieni.
Co oznaczają te słowa? Jak mamy żyć, by wiara doprowadziła nas do zbawienia?

Przyjdź do Niego takim, jakim jesteś, nie ukrywając swoich grzechów. Poproś o przebaczenie
i przyjmij Go jako Zbawcę i Pana. Zaufaj Mu w sprawie swego wiecznego losu, bo to
On nabył dla Ciebie zbawienie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19046
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2618 times
Been thanked: 4631 times
Kontakt:

Re: Nasze zbawienie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-12-01, 17:33

Strasznie wybórczo cytujesz. I to na 3 forach naraz...

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14973
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4201 times
Been thanked: 2952 times
Kontakt:

Re: Nasze zbawienie

Post autor: Dezerter » 2016-12-01, 21:16

wybrana pisze:(...) Nie przez uczynki, ale przez wiarę będziemy zbawieni.
Co oznaczają te słowa? Jak mamy żyć, by wiara doprowadziła nas do zbawienia?

Przyjdź do Niego takim, jakim jesteś, nie ukrywając swoich grzechów. Poproś o przebaczenie
i przyjmij Go jako Zbawcę i Pana. Zaufaj Mu w sprawie swego wiecznego losu, bo to
On nabył dla Ciebie zbawienie.
Przełóżmy to na miłość małżeńską, w końcu jesteśmy oblubienica Pana młodego.
"Nie przez uczynki, ale przez miłość będziemy szczęśliwi.
Co oznaczają te słowa? Jak mamy żyć, by miłość doprowadziła nas do szczęścia?

Przyjdź do Niego taką, jaką jesteś, nie ukrywając swoich grzechów. Poproś o przebaczenie
i przyjmij Go jako Zbawcę i Pana. Zaufaj Mu w sprawie swego wiecznego losu, bo to
On nabył dla Ciebie szczęście .... i imprezuj, zdradzaj, obrażaj - wszak nie uczynki są ważne i Jakub nie wie co pisze :-? :roll:
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

wybrana

Re: Nasze zbawienie

Post autor: wybrana » 2016-12-02, 10:29

Nie imprezuj, nie zdradzaj - nie grzesz. Czy możemy powiedzieć, że jest w nas wiara, jeżeli grzeszymy? , bo cóż oznacza stwierdzenie, że mam wiarę ?, czy wypowiedzenie słów - wierzę w Boga oznacza, że mamy wiarę ?
A czy szatan nie wierzy? Szatan wierzy i nawet wie, ale czy można uznać, że ma wiarę?
Czym jest wiara w Jezusa Chrystusa? Dlaczego przez wiarę będziemy zbawieni ?

Jeżeli mamy wiarę, to pragniemy żyć zgodnie z tą wiarą. Pragniemy przyjąć wiarę jaką przekazał nam Jezus Chrystus. Jezus Chrystus żył na ziemi, nauczał: jaki jest Bóg, jakie jest Królestwo Boże, jak mamy się modlić, jacy mamy być, jakie są dla nas najważniejsze przykazania- miłości. Te nauki poznaliśmy dzięki pierwszym Apostołom, którzy znali osobiście Jezusa i nam je w spisanych ewangeliach przekazali. To dzięki nauką Jezusa Chrystusa wiemy, jak mamy wyznawać naszą wiarę. Są to prawdy, jakie my chcąc uzyskać zbawienie. Przyjąć zbawienie, to przyjąć Jezusa Chrystusa do swojego życia, czyli przyjąć wszystko to, co Jezus nauczał.
To przez taką wiarę możemy być zbawieni. Jeżeli żyjemy zgodnie z tą wiarą, to stajemy się lepsi, staramy się nie grzeszyć, staramy się się żyć zgodnie z naukami Jezusa. Taka wiara daje nam zbawienie. Przyjąć Jezusa, to żyć zgodnie z wiarą, jaką Jezus Chrystus nam przekazał. Jeżeli ulegniemy pokusie i zgrzeszymy, to mamy w ufność, że każdy grzech, którego uczynienia żałujemy, będzie nam odpuszczony.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Nasze zbawienie

Post autor: Andej » 2016-12-02, 23:03

wybrana pisze: ...
Przyjdź do Niego takim, jakim jesteś, nie ukrywając swoich grzechów. Poproś o przebaczenie
i przyjmij Go jako Zbawcę i Pana. Zaufaj Mu w sprawie swego wiecznego losu, bo to
On nabył dla Ciebie zbawienie.
Najpierw przebaczaj, potem proś o przebaczenie.
Zaufaj Mu, ale najpierw zaufaj sobie i temu, że podążasz zgodnie z Jego wolą.
Powiedz: Pan mój i Bóg mój, z totalnym przeświadczeniem, że tak właśnie jest. Z wiarą głęboką.
Potem, jak dziecko do swej matki, przyjdź do Niego. Z wiarą, ufnością i miłością.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

wybrana

Re: Nasze zbawienie

Post autor: wybrana » 2016-12-04, 10:37

Andej pisze:
wybrana pisze: ...
Przyjdź do Niego takim, jakim jesteś, nie ukrywając swoich grzechów. Poproś o przebaczenie
i przyjmij Go jako Zbawcę i Pana. Zaufaj Mu w sprawie swego wiecznego losu, bo to
On nabył dla Ciebie zbawienie.
Najpierw przebaczaj, potem proś o przebaczenie.
Zaufaj Mu, ale najpierw zaufaj sobie i temu, że podążasz zgodnie z Jego wolą.
Powiedz: Pan mój i Bóg mój, z totalnym przeświadczeniem, że tak właśnie jest. Z wiarą głęboką.
Potem, jak dziecko do swej matki, przyjdź do Niego. Z wiarą, ufnością i miłością.
Masz absolutną rację. Trzeba zaufać sobie i uwierzyć, że Jezus Chrystus jest naszym Zbawcą. Przez Jego męczeńską ofiarę, otrzymaliśmy nasze zbawienie w darze. Ten dar czyni nas wolnymi od grzechu. Jezus swoją własną krwią zmył nasze grzechy. My musimy jedynie w to uwierzyć i przyjąć ten dar. Przyjąć ten dar, to znaczy, że pragniemy Jezusa, by królował w naszym sercu, w naszym życiu. Pragniemy, by Jezus Chrystus nas prowadził, czyli pragniemy przyjąć z ufnością Jego nauki, Jego wskazówki. Przyjmując Jezusa do swojego życia, stajemy się dziećmi Bożymi. Tylko Jezus jest naszym pośrednikiem do Boga. Tylko przez Jezusa otrzymujemy dar zbawienia i my mamy ten dar przyjąć bez dodatkowych warunków zbawienia. Bóg narodził się na ziemi w osobie swojego Syna, byśmy mogli połączyć się z nim na wieki.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14973
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4201 times
Been thanked: 2952 times
Kontakt:

Re: Nasze zbawienie

Post autor: Dezerter » 2016-12-04, 12:18

wybrana pisze:Nie imprezuj, nie zdradzaj - nie grzesz. Czy możemy powiedzieć, że jest w nas wiara, jeżeli grzeszymy? , bo cóż oznacza stwierdzenie, że mam wiarę ?, czy wypowiedzenie słów - wierzę w Boga oznacza, że mamy wiarę ?
A czy szatan nie wierzy? Szatan wierzy i nawet wie, ale czy można uznać, że ma wiarę?
Czym jest wiara w Jezusa Chrystusa? Dlaczego przez wiarę będziemy zbawieni ?

Jeżeli mamy wiarę, to pragniemy żyć zgodnie z tą wiarą. Pragniemy przyjąć wiarę jaką przekazał nam Jezus Chrystus. Jezus Chrystus żył na ziemi, nauczał: jaki jest Bóg, jakie jest Królestwo Boże, jak mamy się modlić, jacy mamy być, jakie są dla nas najważniejsze przykazania- miłości. Te nauki poznaliśmy dzięki pierwszym Apostołom, którzy znali osobiście Jezusa i nam je w spisanych ewangeliach przekazali. To dzięki nauką Jezusa Chrystusa wiemy, jak mamy wyznawać naszą wiarę. Są to prawdy, jakie my chcąc uzyskać zbawienie. Przyjąć zbawienie, to przyjąć Jezusa Chrystusa do swojego życia, czyli przyjąć wszystko to, co Jezus nauczał.
To przez taką wiarę możemy być zbawieni. Jeżeli żyjemy zgodnie z tą wiarą, to stajemy się lepsi, staramy się nie grzeszyć, staramy się się żyć zgodnie z naukami Jezusa. Taka wiara daje nam zbawienie. Przyjąć Jezusa, to żyć zgodnie z wiarą, jaką Jezus Chrystus nam przekazał. Jeżeli ulegniemy pokusie i zgrzeszymy, to mamy w ufność, że każdy grzech, którego uczynienia żałujemy, będzie nam odpuszczony.
Jeżeli żyjemy zgodnie z tą wiarą, to stajemy się lepsi, staramy się nie grzeszyć, staramy się się żyć zgodnie z naukami Jezusa - czyli jednak to nasze uczynki świadczą o autentycznej a nie deklaratywnej wierze?
Nie imprezuj, nie zdradzaj - nie grzesz. Czy możemy powiedzieć, że jest w nas wiara, jeżeli grzeszymy?
- TAK! sama o tym piszesz na końcu posta:
Jeżeli ulegniemy pokusie i zgrzeszymy, to mamy w ufność, że każdy grzech, którego uczynienia żałujemy, będzie nam odpuszczony
nie ma ludzi bezgrzesznych, kto tak twierdzi to na 99,9% kłamie
taka nasza upadła natura, ale każdy chrześcijanin ma wzór, do którego powinien dążyć i naśladować
Tylko Jezus jest naszym pośrednikiem do Boga.
zależny w jakim sensie - podaje ci innych pośredników, którzy byli moimi pośrednikami, nauczycielami wiary i prowadzili mnie do Boga:
rodzice, starsze rodzeństwo,wszyscy proboszcze i katecheci, wiele osób świeckich, JPII, pisarze starożytni chrześcijańscy, wielu mądrych i pobożnych forumowiczów, twórcy filmów, książek, liderka mojej Odnowy, moja żona ....
wszystko zależy jak zdefiniujesz słowo pośrednik - chyba się zgodzisz?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

wybrana

Re: Nasze zbawienie

Post autor: wybrana » 2016-12-04, 13:03

Dezerterze, przekazano nam małym dzieciom wiarę i my ją przyjęliśmy z ufnością małego dziecka. Będąc już dorosłymy ludźmi, umiejącymi czytać i szerzej postrzegać pewne rzeczy, potrafimy myśleć i szukać prawdy, tej własnej prawdy. Prawdę tą możemy znaleźć czytając Pismo Święte Nowego Testamentu. Są tam prawdy, które przekazał nam Bóg, który narodził się w swoim synu, byśmy Go poznali, byśmy mogli być z nim zjednoczeni w wierze, Jezus nauczał jakie jest Królestwo Boże, jak mamy się modlić, jacy mamy być, jak mamy żyć. Te nauki są dla nas święte i niepodważalne, bo to sam Bóg nam te prawdy objawił. Żaden człowiek nie ma prawa według własnej wymyślonej doktryny ich zmieniać.
Jezus powiedział: Ja jestem prawdą, ja jestem jedynym pośrednikiem, ja jestem zbawieniem.
Jezus swoją ofiarą,, swoją własną krwią zmył nasze grzechy, byśmy my wierząc w ten otrzymany dar otrzymali zbawienie. Wystarczy jak uwierzymy w ten dar i go przyjmiemy. Uwierzyć w ten dar, to oddać swoje życie Jezusowi, czyli przyjąć Jezusa do swojego serca i pragnąc przyjąć Jego nauki, Jego wskazówki jak mamy żyć. To wiara prawdziwa będzie nas prowadziła i pozwoli odnowić się i narodzić w Duchu Bożym. Możemy wyznawać tylko wargami, ale gdy przyjmiemy Jezusa wiarą, to jesteśmy z Nim zjednoczeni Duchem.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14973
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4201 times
Been thanked: 2952 times
Kontakt:

Re: Nasze zbawienie

Post autor: Dezerter » 2016-12-04, 16:48

wybrana pisze:Dezerterze, przekazano nam małym dzieciom wiarę i my ją przyjęliśmy z ufnością małego dziecka. Będąc już dorosłymy ludźmi, umiejącymi czytać i szerzej postrzegać pewne rzeczy, potrafimy myśleć i szukać prawdy, tej własnej prawdy. Prawdę tą możemy znaleźć czytając Pismo Święte Nowego Testamentu.
Zapytam cie - skąd o tym wiesz ?!? - Jezus ci powiedział? ... no bo skoro TYLKO on jest twoim pośrednikiem twoim do Boga, to NIKT inny nie mógł ci o tym powiedzieć? Rozmawiasz z Jezusem?
Czy ty mnie w ogóle rozumiesz?, bo piszesz jak jakaś zaczarowana - trzeci raz to samo :-? - sprawdź ...
to jakaś mantra?
ja zadaje ci pytania, chce porozmawiać a ty? zero odzewu, tylko swoją mantrą - prawie jak ŚJ :roll:
zaczynam się siostro o Ciebie martwić
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

wybrana

Re: Nasze zbawienie

Post autor: wybrana » 2016-12-04, 17:05

Dezerter pisze:
wybrana pisze:Dezerterze, przekazano nam małym dzieciom wiarę i my ją przyjęliśmy z ufnością małego dziecka. Będąc już dorosłymy ludźmi, umiejącymi czytać i szerzej postrzegać pewne rzeczy, potrafimy myśleć i szukać prawdy, tej własnej prawdy. Prawdę tą możemy znaleźć czytając Pismo Święte Nowego Testamentu.
Zapytam cie - skąd o tym wiesz ?!? - Jezus ci powiedział? ... no bo skoro TYLKO on jest twoim pośrednikiem twoim do Boga, to NIKT inny nie mógł ci o tym powiedzieć? Rozmawiasz z Jezusem?
Czy ty mnie w ogóle rozumiesz?, bo piszesz jak jakaś zaczarowana - trzeci raz to samo :-? - sprawdź ...
to jakaś mantra?
ja zadaje ci pytania, chce porozmawiać a ty? zero odzewu, tylko swoją mantrą - prawie jak ŚJ :roll:
zaczynam się siostro o Ciebie martwić
Bracie, tak Jezus powiedział mi. Przeczytałam i dowiedziałam się o tym od Jezusa czytając 4 ewangelie Nowego Testamentu.
Jeżeli nie opieramy swojej wiary na prawdach zawartych w Biblii, to na czym opieramy ?
Nauki Jezusa są nam dane poi to, byśmy poznali Boga i wiarę w Niego. Ta prawda jest prawdą Bożą i żaden człowiek, ani żadna doktryna ustalona przez człowieka nie ma prawa tej prawdy zmieniać.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19046
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2618 times
Been thanked: 4631 times
Kontakt:

Re: Nasze zbawienie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-12-04, 20:56

wybrana pisze:Jeżeli nie opieramy swojej wiary na prawdach zawartych w Biblii, to na czym opieramy ?
Jest fundamentalna różnica pomiędzy opieraniem wiary na Biblii, a opieraniem jej na tym, co sami prywatnie zrozumieliśmy (lub nam się wydaje że zrozumieliśmy) z Biblii.

Benjamin

Re: Nasze zbawienie

Post autor: Benjamin » 2016-12-04, 22:45

To racja Marku. W taki sposob powstaja rozne herezje, na ktorych tworza sie rozne sekty.

wybrana

Re: Nasze zbawienie

Post autor: wybrana » 2016-12-04, 23:05

Bóg daje wiare potrzebną do nowego narodzenia i zdolność uznania Jezusa za naszą
ofiarę zastepczą. Bo to On zapłacił cenę za nasze grzechy; choc sam był bez grzechu, został
ukrzyżowany. To poselstwo Ewangelii. Czy zatem tylko wiara wystarczy? Tak, wiara osoby
narodzonej na nowo wystarczy. Wiara ta pochodzi od Boga i rodzi dobre czyny, z których
pierwszym jest nawrócenie.
?Albowiem czynem jego jestesmy stworzeni w Chrystusie Jezusie ku uczynkom dobrym,
które przedtem Bóg zgotował, abysmy w nich chodzili? (Ef 2,10).
Nawracając sie, porzucamy dzięki mocy Bożej dawne życie i dawne grzechy. Nie znaczy
to, ze odtąd nie zgrzeszymy, lecz zmienia sie nasz status przed obliczem Boga: Zostajemy
nazwani dziećmi Bożymi i naprawdę nimi jesteśmy. Jesli mimo to grzeszymy, wystawiamy na
szwank swoja przyjaźn z Bogiem, ale może ona zostać zaraz naprawiona; nie grozi nam już
utrata statusu dziecka Bożego w Chrystusie, bo status to nieodwołalny. List do Hebrajczyków
10,10 ogłasza cudowną prawdę:
?Jesteśmy poświeceni przez ofiarę ciała Jezusa Chrystusa raz uczyniona?
Dokończone dzieło Jezusa na krzyżu w pełni wystarcza, jest doskonałe. Składając pełną
ufność w tym dziele, stajemy się uczestnikiem nowego życia, pochodzącego od Ducha:
rodzimy sie na nowo

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Nasze zbawienie

Post autor: Andej » 2016-12-05, 11:44

wybrana pisze: ...
Bracie, tak Jezus powiedział mi. Przeczytałam i dowiedziałam się o tym od Jezusa czytając 4 ewangelie Nowego Testamentu.
Jeżeli nie opieramy swojej wiary na prawdach zawartych w Biblii, to na czym opieramy ?
Nauki Jezusa są nam dane poi to, byśmy poznali Boga i wiarę w Niego. Ta prawda jest prawdą Bożą i żaden człowiek, ani żadna doktryna ustalona przez człowieka nie ma prawa tej prawdy zmieniać.
Niestety, to nie jest takie proste. Bóg w historii ludzkości objawiał się wielokrotnie. I nigdy ludzie nie podążyli drogą wytyczona przez Boga. Oczywiście, wielu starało się wypełniać wolę bożą swoim życiem. Jednak nigdy nie stanowili większości. Czy Bóg stwarzając świat nie wiedział o tym? Czy zachowanie ludzi Go zaskakuje?

A nawet teraz, mając to samo wydanie Biblii, jakże inaczej je interpretujemy. W czasach, gdy ŚJ jeszcze nie mieli swojego pisma (dlaczego nie tłumaczyli z języków oryginalnych?) korzystali z Biblii Tysiąclecia. Zapraszałem ich do siebie. Rozmawialiśmy. Zdarzało się, że czytając to samo zdanie, rozumieliśmy coś innego. I nie wynikało to jedynie z typowego dla ŚJ czytania wyłącznie fragmentów poleconych przez ich władze.

Sądzę, że Bóg darząc człowieka wolną wolą, rozumem i kreatywnością zaplanował taki stan rzeczy. A jeśli tak, to nie graniczył zbawienia tylko do tych, którzy zinterpretują objawienie w jeden jedyny sposób. Owszem, będąc jednym z mikrotrybików Kościoła, podążam jego Drogą. Ale wcale nie uważam, że Kościół ma omnipotencję interpretacji.

Za wytyczne przyjąłem przykazanie miłości. Analizuję wciąż i kombinuję życie Jezusa na Ziemi. Zauważam, że Jezus przede wszystkim czynił. A gdy Jego czyny bywały (jakże często) fałszywie interpretowane, to wyjaśniał. Często operując obrazami, alegoriami trafiającymi do ówczesnych. I znowu jeno do niektórych. Sądzę, że kierował się zasadą Verba docent, exempla trahunt. I choć Jego czyny i słowa były spójne, to my naśladując, wciąż kluczymy. Dlaczego?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

wybrana

Re: Nasze zbawienie

Post autor: wybrana » 2016-12-05, 14:12

Czytając Biblię, nie możemy stwierdzić, że nauki Jezusa są dla nas nie jasne, nie zrozumiałe. Akurat to, czego nauczał Jezus jesteśmy wstanie wszyscy zrozumieć. Jezus nauczał ludzi prostych, mówił do nich prostym językiem. Często nauczał stosując przypowieści, dlatego uczniowie jeżeli nie rozumieli, to prosili o ich szersze wyjaśnienie. To nauki Jezusa w całym Nowym Testamencie są dla nas najważniejsze, bo to są nauki Boże. Apostołowie w swoich listach również pouczali, ale to byli tylko ludzie. Już będąc z Jezusem często popełniali błędy lub czegoś nie rozumieli. Jezus często ich strofował i pouczał. W naukach Apostołów jest zawartych dużo prawd,m ale mogą też wystąpić pewne maleńkie błędy. Św. Piotr i Św. Paweł również w pewnych kwestiach wyrażali swoje odmienne zdania. Dla nas nauki jakie przekazał nam Jezus Chrystus są całkowicie nieomylne i zawierają prawdę - prawdę Bożą.
My ludzie znając te prawdy kluczymy, bo oprócz prawdy jaką przekazał nam Bóg wolimy żyć własną wygodną wymyśloną prawdą.

Zablokowany

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”