Groch z kapustą czyli prowokacje

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19077
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2624 times
Been thanked: 4637 times
Kontakt:

Re: Groch z kapustą czyli prowokacje

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-03-18, 00:07

Jest akurat przeciwnie - to się nazywa projekcja. Rzutujesz na innych swoje własne, aprioryczne o nich zdanie.
Co do złych rzeczy - cóż, wiadomo ze shit happens - i co z tego?
Myślisz że jesteś bardziej doświadczona od innych?
ciasteczkowy_potfur pisze:Nie, nie twierdzę tak, nawet tak nie uważam. Za to Wy - owszem.

A skoro shit happens, to ja chyba w kuwecie mieszkam -.-
Nie zauważyłaś, że pogrubione zdania przeczą sobie wzajemnie? ;-)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Groch z kapustą czyli prowokacje

Post autor: Andej » 2017-03-18, 09:24

ciasteczkowy_potfur pisze:Widzisz, Andeju, pamiętam swoją myśl, po pewnym niepowodzeniu z płcia przeciwną. Że nie ma co się mnartwić. Że Bóg nie da mnie skrzywdzić. Że może faktycznie lepszy byłby katolik, współwyznawca. I fakt, trafił się. Katolik, do tego interesujący i przystojny nawet, pom,yślałam, że Bóg się wreszcie zatroszczył. A Bóg sobie tylko jaja robił, bo tak, jak ten koleś, nie zranił mnie żaden. No, tylko Bóg. I nie, koelś mnie nie zdradzał, nie olewał, nic z tych rzeczy, znajomość rozpadła się, bo nie chciał mnie zranić właściwie. Bo ja (taki wielki "seksoholik" według Twojego myślenia) nie chciałam się z nim przespać.
Rozumiem. Od dziś unikać będę mężczyzn, zwłaszcza katolików. Tylko jak odróżnić, katolika od tego kto twierdzi, że nim jest, a tak na prawdę nim nie jest.
Jednak się pomyliłem. Przecież unikać muszę także kobiet. I dzieci. Transwestytów. Rudych. Znajomych. Nieznajomych. Rodaków i obcokrajowców.
Paranoja.
Ale nic. Wytrwam. Zamknę się w skorupie nienawiści. Zrobię w niej tylko mały otworek, abym pluć mógł.

Albo wrócę do siebie. Wybaczę 7 raz. Pomogę niewdzięcznikowi 77 raz. Narażę się na ból 777 raz. I dopóki sił starczy, wybiorę uśmiech zamiast grymasu. Przez łzy, przez ból, przez poczucie niesprawiedliwości czy pogardy. I dziękować będą Bogu za to, co dla mnie uczynił. Także za to, co za mnie uczynił. Bóg kiedyś powiedział mi, że jestem kowalem swojego losu. I tak śpię, jak sobie pościelę. A miarę aktualnych możliwości. Raz zdrowy, raz chory. A gdy już jest za dużo, proszę Boga o śmierć. I Bóg wysłuchuje mojej prośby. I Bóg daje mi siłę, abym dalej szedł. Czasem na czworakach. Ale do przodu. Wysłuchuje prośby. I tak jest dobrze. Chwalę dzieła Boga. One są dobre. A ja staram się pokornie przyjmować to, co Bóg dla mnie przeznaczył. I na dodatek proszę, aby pomógł mi jak najlepiej wypełniać Jego wolę.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
ciasteczkowy_potfur
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1043
Rejestracja: 16 paź 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 59 times
Been thanked: 112 times

Re: Groch z kapustą czyli prowokacje

Post autor: ciasteczkowy_potfur » 2017-03-18, 19:34

To wydaje się proste, ale nie każdy ma spokojny charakter. Wiem, ile razy wybaczaliście mi choćby tu. Ale ja już nie mam na tio zwyczajnie siły, nie jestem człiowiekiem spokojnym i cierpliwym na co dzień. Wybaczam, każdemu kto mnie skrzywdził starałam się wybaczyć, a skrzywdzono mnie wiele razy, znęcano się nade mną. Części z nich wybaczyłam, bo zrozumieli swoje błędy z czasów szczenięcych, ale ciężko mi wybaczyć tym, co do których nie mam pewności. I to wszystko działo się w czasach, w których najbardzioej ufałam Bogu. A on mi tak dokuczał.

Sęk w tym, że takie wybaczenie jest nastawione na to, że niewdzięcznik zrozumie. Ale on nie zrozumie błędów. On tylko będzie wykorzystywał tego jelenia, który mu wybacza.

A skoro się modlę, proszę, wypełniam przykazania, to oczekuję jakiejś pozytywnej reakcji ze strony Boga, a nie tylko kopniaków. Widzisz, ja działam na obraz i podobieństwo Boga. Ktoś mnie prosi i jest moim prywatnym jeleniem, to go poniżam, a potem przy ludziach poklepię czasem po ramieniu i mówię, że fajny człowiek...

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Groch z kapustą czyli prowokacje

Post autor: Andej » 2017-03-18, 20:38

ciasteczkowy_potfur pisze:... A skoro się modlę, proszę, wypełniam przykazania, to oczekuję jakiejś pozytywnej reakcji ze strony Boga, a nie tylko kopniaków. ...
Handelek czy szantaż?
ciasteczkowy_potfur pisze:... Widzisz, ja działam na obraz i podobieństwo Boga. Ktoś mnie prosi i jest moim prywatnym jeleniem, to go poniżam, a potem przy ludziach poklepię czasem po ramieniu i mówię, że fajny człowiek...
Raczej na obraz i podobieństwo karykatury Boga.
ciasteczkowy_potfur pisze:... Ktoś mnie prosi i jest moim prywatnym jeleniem, to go poniżam, a potem przy ludziach poklepię czasem po ramieniu i mówię, że fajny człowiek...
To budzi mój sprzeciw. Gdybym tak uczynił, musiałbym potłuc wszystkie lustra. Przykro mi.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
ciasteczkowy_potfur
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1043
Rejestracja: 16 paź 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 59 times
Been thanked: 112 times

Re: Groch z kapustą czyli prowokacje

Post autor: ciasteczkowy_potfur » 2017-03-18, 20:45

Andej pisze:
ciasteczkowy_potfur pisze:... A skoro się modlę, proszę, wypełniam przykazania, to oczekuję jakiejś pozytywnej reakcji ze strony Boga, a nie tylko kopniaków. ...
Handelek czy szantaż?
ciasteczkowy_potfur pisze:... Widzisz, ja działam na obraz i podobieństwo Boga. Ktoś mnie prosi i jest moim prywatnym jeleniem, to go poniżam, a potem przy ludziach poklepię czasem po ramieniu i mówię, że fajny człowiek...
Raczej na obraz i podobieństwo karykatury Boga.
ciasteczkowy_potfur pisze:... Ktoś mnie prosi i jest moim prywatnym jeleniem, to go poniżam, a potem przy ludziach poklepię czasem po ramieniu i mówię, że fajny człowiek...
To budzi mój sprzeciw. Gdybym tak uczynił, musiałbym potłuc wszystkie lustra. Przykro mi.
1. Handelek. A tak serio - to od kogoś, kto uparcie twierdzi, że mnie kocha oczekiwalabym odrobiny wsparcia, szczególnie gdy go potrzebuję, tym bardziej, że robię co mogę dla Niego, tak działa przyjaźń, czyż nie?

2. Poczytaj Biblię. Bóg stworzył ludzi, a potem bez skrupułów całą masę wymordował. Hiob też nie mial fajnie, Szatan się znęca, a Bóg mu pozwala O.o

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Groch z kapustą czyli prowokacje

Post autor: Andej » 2017-03-18, 21:18

ciasteczkowy_potfur pisze:...
1. Handelek. A tak serio - to od kogoś, kto uparcie twierdzi, że mnie kocha oczekiwalabym odrobiny wsparcia, szczególnie gdy go potrzebuję, tym bardziej, że robię co mogę dla Niego, tak działa przyjaźń, czyż nie? ...
Daj Bogu szansę. Posłuchaj Jego głosu. Spełnij Jego wolę, a nie to co wydaje Ci się być Jego wolą. I czekaj z wiarą jak Hiob. On zdał egzamin i Bóg mu pobłogosławił.
ciasteczkowy_potfur pisze:...
2. Poczytaj Biblię. Bóg stworzył ludzi, a potem bez skrupułów całą masę wymordował. Hiob też nie mial fajnie, Szatan się znęca, a Bóg mu pozwala O.o
Bóg wymordował? Ostrzegł, poinstruował. Oni olali i ponieśli konsekwencje. Czy, gdy ktoś Ci powie: Nie dotykaj stopy włączonego żelazka, a Ty się dotkniesz, to wina ostrzegającego? Czy na prawdę jesteś przekonana, że ten, kto ostrzegał winę ponosi? Przechodzisz na czerwonym? Nie miej pretensji.
Szatana dzieło za aprobatą Boga? Nie, to konsekwencja wolnej woli. Szatan wybrał. Człowiek wybiera. I ponosi konsekwencje wyboru.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
ciasteczkowy_potfur
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1043
Rejestracja: 16 paź 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 59 times
Been thanked: 112 times

Re: Groch z kapustą czyli prowokacje

Post autor: ciasteczkowy_potfur » 2017-03-18, 21:31

Pierwsza rozmowa szatana z Bogiem

6 Zdarzyło się pewnego dnia, gdy synowie Boży3 udawali się, by stanąć przed Panem, że i szatan3 też poszedł z nimi. 7 4 I rzekł Bóg do szatana: ?Skąd przychodzisz?? Szatan odrzekł Panu: ?Przemierzałem ziemię i wędrowałem po niej?. 8 Mówi Pan do szatana: ?A zwróciłeś uwagę na sługę mego, Hioba? Bo nie ma na całej ziemi drugiego, kto by tak był prawy, sprawiedliwy, bogobojny i unikający grzechu jak on?. 9 Szatan na to do Pana: ?Czyż za darmo Hiob czci Boga? 10 Czyż Ty nie ogrodziłeś zewsząd jego samego, jego domu i całej majętności? Pracy jego rąk pobłogosławiłeś, jego dobytek na ziemi się mnoży.
11 Wyciągnij, proszę, rękę i dotknij jego majątku! Na pewno Ci w twarz będzie złorzeczył?. 12 Rzekł Pan do szatana: ?Oto cały majątek jego w twej mocy. Tylko na niego samego nie wyciągaj ręki?. I odszedł szatan sprzed oblicza Pańskiego.
To tak z Biblii. I kto nękał Hioba? Szatan. Za pozwoleniem Boga...

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Groch z kapustą czyli prowokacje

Post autor: Andej » 2017-03-18, 21:34

ciasteczkowy_potfur pisze:
Pierwsza rozmowa szatana z Bogiem

6 Zdarzyło się pewnego dnia, gdy synowie Boży3 udawali się, by stanąć przed Panem, że i szatan3 też poszedł z nimi. 7 4 I rzekł Bóg do szatana: ?Skąd przychodzisz?? Szatan odrzekł Panu: ?Przemierzałem ziemię i wędrowałem po niej?. 8 Mówi Pan do szatana: ?A zwróciłeś uwagę na sługę mego, Hioba? Bo nie ma na całej ziemi drugiego, kto by tak był prawy, sprawiedliwy, bogobojny i unikający grzechu jak on?. 9 Szatan na to do Pana: ?Czyż za darmo Hiob czci Boga? 10 Czyż Ty nie ogrodziłeś zewsząd jego samego, jego domu i całej majętności? Pracy jego rąk pobłogosławiłeś, jego dobytek na ziemi się mnoży.
11 Wyciągnij, proszę, rękę i dotknij jego majątku! Na pewno Ci w twarz będzie złorzeczył?. 12 Rzekł Pan do szatana: ?Oto cały majątek jego w twej mocy. Tylko na niego samego nie wyciągaj ręki?. I odszedł szatan sprzed oblicza Pańskiego.
To tak z Biblii. I kto nękał Hioba? Szatan. Za pozwoleniem Boga...
A jak się kończy ta historia? Finis coronat opus.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
ciasteczkowy_potfur
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1043
Rejestracja: 16 paź 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 59 times
Been thanked: 112 times

Re: Groch z kapustą czyli prowokacje

Post autor: ciasteczkowy_potfur » 2017-03-18, 22:10

Ta, Hiob dostanje nową, wypasioną willę, nową, wypasioną żonę i nowe, wypasione dzieci. Dom jak dom, ale chciałbyś, żebym zabiła Ci żonę i dzieci, a w zamian dała supermodelkę i ładniejsze dzieci? Człowiek to nie rzecz, którą można zastąpić.

A może w miejsce programów typu "Nasz nowy dom" powinni robić "Moja nowa żona" albo "Moje nowe dzieci"?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19077
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2624 times
Been thanked: 4637 times
Kontakt:

Re: Groch z kapustą czyli prowokacje

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-03-18, 22:17

To przecież przypowieść mądrościowa. Przypowieści mają konkretną myśl - wyciąganie z nich wniosków poza tą myślą prowadzi na manowce.
Weźmy przypowieść o nieuczciwym rządcy opowiedzianą przez Chrystusa. Jak się wyciagnie "szerokie" wnioski (poza jej tematem) to wychodzi, jakby Jezus pochwalał okradanie pracodawców :)
W dodatku jest ona osadzona i skierowana bezpośrednio do ludzi, którzy o majątku i małżeństwie myślą w takich właśnie kategoriach (Izrael miał najsubtelniejszą wiarę z ludów, ale sam był chyba najbardziej dzikim i prymitywnym ludem nomadów w okolicy).

Awatar użytkownika
ciasteczkowy_potfur
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1043
Rejestracja: 16 paź 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 59 times
Been thanked: 112 times

Re: Groch z kapustą czyli prowokacje

Post autor: ciasteczkowy_potfur » 2017-03-18, 22:19

Marek_Piotrowski pisze:To przecież przypowieść mądrościowa. Przypowieści mają konkretną myśl - wyciąganie z nich wniosków poza tą myślą prowadzi na manowce.
Weźmy przypowieść o nieuczciwym rządcy opowiedzianą przez Chrystusa. Jak się wyciagnie "szerokie" wnioski (poza jej tematem) to wychodzi, jakby Jezus pochwalał okradanie pracodawców :)
W dodatku jest ona osadzona i skierowana bezpośrednio do ludzi, którzy o majątku i małżeństwie myślą w takich właśnie kategoriach (Izrael miał najsubtelniejszą wiarę z ludów, ale sam był chyba najbardziej dzikim i prymitywnym ludem nomadów w okolicy).
No takie wyjaśnienie to ja szanuję.

Ale nie miałabym nic prezeciwko programowi typu "Mój nowy mąż" gdzie wybierasz sobie ładniejszego i bardziej pracowitego męża, zgłosiłąbym się :( ;)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Groch z kapustą czyli prowokacje

Post autor: Andej » 2017-03-19, 07:05

Przystąp do programu. Otwarty dla każdego. Ale to wymaga całkowitego poddanie się woli Stwórcy. Bezwarunkowego i bez wyznaczania granic czasowych, wzgl. innych barier.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
ciasteczkowy_potfur
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1043
Rejestracja: 16 paź 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 59 times
Been thanked: 112 times

Re: Groch z kapustą czyli prowokacje

Post autor: ciasteczkowy_potfur » 2017-03-19, 15:38

Andej pisze:Przystąp do programu. Otwarty dla każdego. Ale to wymaga całkowitego poddanie się woli Stwórcy. Bezwarunkowego i bez wyznaczania granic czasowych, wzgl. innych barier.
Nie umiem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Groch z kapustą czyli prowokacje

Post autor: Andej » 2017-03-19, 15:48

Ja też. Jednak się zdecydowałem.
Idę nieraz jak człowiek z zawiązanymi oczyma w labiryncie. Wpadam na ściany, potykam się. Wydaje mi się, że nieraz idę w złą stronę.
A potem znowu uparcie staram się znaleźć kierunek. Cel nie zmienia się. A cele doraźne staram się wytłumiać.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
ciasteczkowy_potfur
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1043
Rejestracja: 16 paź 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 59 times
Been thanked: 112 times

Re: Groch z kapustą czyli prowokacje

Post autor: ciasteczkowy_potfur » 2017-03-19, 22:05

gdyby to było takie proste...

ODPOWIEDZ