Czy "kurde" to przekleństwo?

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
Dominik

Czy "kurde" to przekleństwo?

Post autor: Dominik » 2017-09-02, 22:11

Właśnie, co o tym myślicie, czy słowo "kurde" jest przekleństwem?

Trochę mało zakładacie nowych tematów, więc postanowiłem rozruszać Was.

Awatar użytkownika
Magdalena
Bywalec
Bywalec
Posty: 181
Rejestracja: 14 sie 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 12 times

Re: Czy "kurde" to przekleństwo?

Post autor: Magdalena » 2017-09-02, 23:03

Według mnie, słowo "kurde" to nie przekleństwo, jednak kiedy używa się go za dużo, wypowiedzi brzmią po prostu nieelegancko. Nie mówię tu o pojedynczym wtrąceniu tegoż słówka, ale o sytuacjach, w których "kurde" traktowane jest jako przecinek.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy "kurde" to przekleństwo?

Post autor: Andej » 2017-09-03, 08:56

Osobiście wolę, gdy jest mniej wątków, a te które są, są aktywne.

Ale wspomniane słowo jest przekleństwem. Wszak jest ino złagodzoną formą innego, zdecydowanie pejoratywnego. Ludzie rzeczywiście zamiast: ***** mówią, kurde, kurka, kurcze, kuśwa i tak dalej. To wszystko jedno, skoro słowem tym zastępują *****. Skoro wielu słuchaczu takich wypowiedzi słyszy *****, czyli to, co wypowiadający na myśli miał.
Ten problem kojarzy mi się z grami. W co lepiej grać: w salonowca czy dupniaka? Jedna zabawa dla elit, a druga dla gminu. I niczym się nie różnią. Ino etykietką.
Słowa mają formę i treść. Pod niewinną formą może kryć się wulgarna treść. I we wspomnianym przykładzie, tak właśnie jest.

Co jest gorsze? Przeklinanie czy wzywanie Boga bez potrzeby? Jaki dźwięk wydobywa się w Twoich ust w momencie zaskoczenie, przerażenia, gdy coś nagłego się zdarzy? Czy jest to przekleństwo, substytut przekleństwa (o czym było wyżej), Imię Boskie wzgl. substytut tegoż? Czy może neutralne: Oj lub Ajajaj!
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Magdalena
Bywalec
Bywalec
Posty: 181
Rejestracja: 14 sie 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 12 times

Re: Czy "kurde" to przekleństwo?

Post autor: Magdalena » 2017-09-03, 13:48

Przyznaję, że w chwilach wyjątkowego wzburzenia zdarza mi się powiedzieć "słowo powszechnie uznawane za wulgarne" jednak nigdy nie czynię tego, gdy ktoś jest obok mnie. Staram się jak mogę gryźć się w język, kiedy na usta ciśnie się np. wspomniana "agresywniejsza" forma słowa kurde, lub Imię Boga.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czy "kurde" to przekleństwo?

Post autor: Dezerter » 2017-09-03, 17:44

Moim zdaniem kurde uzyskało już status samodzielnego słowa i bardzo wielu nie kojarzy go z hiszpańskim zakrętem, czy łacińskim krzywym. Nie jest wulgarne, a tym bardziej wymawianie go nie jest grzechem - takie moje zdanie.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Magdalena
Bywalec
Bywalec
Posty: 181
Rejestracja: 14 sie 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 12 times

Re: Czy "kurde" to przekleństwo?

Post autor: Magdalena » 2017-09-04, 00:08

Ciekawe pytanie zadał Andej. Co gorsze - wzywanie Imienia Boga nadaremno, czy przekleństwo?
Osobiście uważam, że choćby wspomniane "kurde" jest mniejszym złem niż wzywanie Imienia Boga.

Awatar użytkownika
Sebastian
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 281
Rejestracja: 22 lis 2017
Lokalizacja: Połaniec
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Czy "kurde" to przekleństwo?

Post autor: Sebastian » 2017-12-18, 09:30

Kurde to przekleństwo, lecz z złagodzonej formie.
Totus Tuus

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Czy "kurde" to przekleństwo?

Post autor: Efezjan » 2017-12-18, 19:14

A czy 'motyla noga' jest przekleństwem? :P

Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy "kurde" to przekleństwo?

Post autor: Andej » 2017-12-19, 10:37

A z czym Ci się to kojarzy? Tematycznie, fonetycznie?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
dromax
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 219
Rejestracja: 2 sty 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Czy "kurde" to przekleństwo?

Post autor: dromax » 2018-01-02, 23:00

Dominik pisze: 2017-09-02, 22:11 Właśnie, co o tym myślicie, czy słowo "kurde" jest przekleństwem?
:) A co to znaczy "przekleństwo"? Bo ja rozumiem, że gdy ktoś kogoś przeklina, rzuca komuś jakieś przekleństwo...
Ja powiem, że chodzi o tzw. wulgaryzmy językowe. To jest po prostu zanieczyszczanie poprawnej mowy, takie chwasty rzucane w mowie. A słowo "kurde" to takie wtrącenie, przerywnik zastępujący użycie słowa określającego potocznie kobietę lekkich obyczajów. Nie wiem czy wulgaryzmy językowe, które bezpośrednio nie dotyczą kogoś konkretnie należy kwalifikować jako grzech...

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czy "kurde" to przekleństwo?

Post autor: Dezerter » 2018-01-02, 23:46

Fajny Avatar masz dromax :), witaj na forum, podoba mi się twój precyzyjny i jasny styl pisania - proszę o więcej.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Magnolia

Re: Czy "kurde" to przekleństwo?

Post autor: Magnolia » 2018-01-03, 08:35

dromax pisze: 2018-01-02, 23:00
Dominik pisze: 2017-09-02, 22:11 Właśnie, co o tym myślicie, czy słowo "kurde" jest przekleństwem?
:) A co to znaczy "przekleństwo"? Bo ja rozumiem, że gdy ktoś kogoś przeklina, rzuca komuś jakieś przekleństwo...
Ja powiem, że chodzi o tzw. wulgaryzmy językowe. To jest po prostu zanieczyszczanie poprawnej mowy, takie chwasty rzucane w mowie. A słowo "kurde" to takie wtrącenie, przerywnik zastępujący użycie słowa określającego potocznie kobietę lekkich obyczajów. Nie wiem czy wulgaryzmy językowe, które bezpośrednio nie dotyczą kogoś konkretnie należy kwalifikować jako grzech...
Masz rację Dromax. Nawet niedawno, w święta, ksiądz poruszył na kazaniu różnice między przekleństwem - rzuceniem przekleństwa na kogoś np "idź do d..." a wulgaryzmem/brzydkim wyrazem. To pierwsze z pewnością jest niebezpieczne.

"Przekleństwo to świadome i celowe złorzeczenie ? przywołanie zła, żeby zniszczyło danego człowieka i sprowadziło na niego nieszczęście. Złorzeczenie wypowiadane jest najczęściej pod wpływem emocji, mówiący nie ma wtedy na myśli klątwy, choć padają ciężkie słowa: ?A niech cię szlag trafi!?, ?Idź sobie w cholerę!?, ?A żebyś zdechł!?. Ale wszelkie świadome życzenie komuś zła jest już przekleństwem. Nie musi nawet być wypowiedziane ? ważna jest intencja.

Człowiek stworzony na obraz i podobieństwo Boże, otrzymał od Stwórcy dwie władze duchowe, które najbardziej upodobniają go do Stwórcy: rozum i wolną wolę. Z rozumem związana jest władza poznawcza i władza sądzenia według prawa sumienia, które człowiek ma wpisane w serce. Gdy więc ktoś idzie za jakąś złą myślą, jego rozum powie mu: ?Stop! To jest złe!? W tym momencie jego wolna wola musi podjąć decyzję ? ?Chcę tego, czy odrzucam?. Jeśli człowiek odrzuci pokusę, stoczył zwycięską walkę duchową. Jeśli wybierze zło, to popełnia grzech, czyli otwiera furtkę dla działania ducha złego. "
Cytat za http://www.odnowa.jezuici.pl/szum/prowa ... w-rodzinie

Awatar użytkownika
dromax
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 219
Rejestracja: 2 sty 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Czy "kurde" to przekleństwo?

Post autor: dromax » 2018-01-03, 10:16

Magnolia pisze: 2018-01-03, 08:35 "Przekleństwo to świadome i celowe złorzeczenie ? przywołanie zła, żeby zniszczyło danego człowieka i sprowadziło na niego nieszczęście. Złorzeczenie wypowiadane jest najczęściej pod wpływem emocji, mówiący nie ma wtedy na myśli klątwy, choć padają ciężkie słowa: ?A niech cię szlag trafi!?, ?Idź sobie w cholerę!?, ?A żebyś zdechł!?. Ale wszelkie świadome życzenie komuś zła jest już przekleństwem. Nie musi nawet być wypowiedziane ? ważna jest intencja.
:) I to jest całe sedno. Jest różnica pomiędzy przekleństwem a wulgaryzmem. Dlatego wulgaryzm nie kwalifikowałbym jako typowy grzech.

Magnolia

Re: Czy "kurde" to przekleństwo?

Post autor: Magnolia » 2018-01-03, 10:25

Znalazłam taki artykuł http://www.fronda.pl/blogi/miroslaw-sal ... ,3251.html
Gdzie napisano rozróżnienie, zacytuję:
"Niezmiennymi i integralnymi cechami wulgarnej mowy są następujące ich elementy:

nawiązują one do sfery moralnego zła (najczęściej, choć, nie tylko, są one stosowane na określenie różnych form seksualnego nieporządku, tj. prostytucja, nierząd, cudzołóstwo, rozwiązłość, homoseksualizm oraz inne perwersje i zboczenia z tej dziedziny)
obficie czerpią z dziedziny, którą odbieramy jako wstydliwą bądź brzydką (pewna część wulgarnych wyrażeń powstała na określenie kału, moczu oraz procesu ich wydalania przez ludzki organizm)
gdy są one używane bezpośrednio w stosunku do innych ludzi, to zawsze mają na celu ich poniżenie, obrażenie, zranienie bądź złorzeczenie.
Reasumując: nieodłączną cechą wulgaryzmów jest dawanie wyrazu złu moralnemu bądź fizycznemu: złym czynom, myślom, pragnieniom, brzydocie, perwersji lub dewiacji. Co więcej, wulgarna mowa nie tylko jest stosowana na oznaczenie jakiejś nieprawości bądź ohydy, ale, niejako, sama w sobie, ma w sobie coś ze sfer, które opisuje."

"Zdrowy rozsądek podpowiada więc nam, iż wulgaryzmy zawsze niosą za sobą jakieś zło, zaś próba piętnowania nieprawości za ich pomocą, jest nie tylko bezcelowa, ale wręcz zaognia i powiększa problem, który chce się w ten sposób zwalczyć."

"Gdy przyjrzymy się treści Pisma świętego, jedną z rzeczy, które nas w niej uderzają, jest fakt, iż chociaż jest tam pełno jasnych i stanowczych potępień zła i złoczyńców, jednak w żadnym swym fragmencie spisane Słowo Boże nie posługuje się wulgarnym językiem. Pan Bóg zna inne sposoby dyscyplinowania ludzi o twardym karku, aniżeli obdarzanie ich wulgarnymi epitetami. Jeśli więc Najwyższy nie posługiwał się wulgaryzmami nawet w najbardziej skrajnych sytuacjach i dla potępienia najobrzydliwszych przejawów zła, to czy chrześcijanie winni sobie na to pozwalać? "

Wygląda mi na to, że słówko "kurde"to "przecinek w zdaniu, a nie wulgaryzm.

Doczytałam do końca artykuł i az dreszcz mnie przeszedł na słowa z Pisma św:
"Nasz Pan Jezus Chrystus przestrzega z kolei: "A powiadam wam: Z każdego bezużytecznego słowa, które wypowiedzą ludzie, zdadzą sprawę w dzień sądu" (Mt 12, 35). Psalmista Dawid poucza zaś: "Powściągnij swój język od złego (?)" (Ps 34, 14). Św. Paweł naucza: "Mowa wasza niech zawsze będzie uprzejma (?)" (Kol 4, 6); "Niech żadne nieprzyzwoite słowo nie wychodzi z ust waszych, ale tylko dobre, które może budować gdy zajdzie potrzeba, aby przyniosło błogosławieństwo tym, którzy go słuchają" (Ef 4, 29); "A teraz odrzućcie i wy to wszystko: gniew, zapalczywość, złość, bluźnierstwo i nieprzyzwoite słowa z ust waszych;" " (Kol 3, 8).

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy "kurde" to przekleństwo?

Post autor: Andej » 2018-01-03, 13:49

Przyznaję rację, we wszystkim, oprócz przecinka.
Przecinek ten zastępuje konkretne słowo. Coś w rodzaju eufemiznu. Nie tylko zbędny, ale kojarzący się.

Wyobraź sobie sytuację, stoisz przed kimś, kto jest dla Ciebie autorytetem, osobą szanowana. Np. przed papieżem, albo jeszcze dosadniej przed samym Bogiem i używasz takiego słowa.
Wyobraź sobie modlitwę: Jezu, kurde, ufam Tobie!
Ja sobie nie wyobrażam. Dla mnie to obraza. Dla mnie to grzech.
A jeśli wobec Niego to grzech, to dlaczego nie jest nim wobec człowieka. Człowieka stworzonego na obraz i podobieństwo.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ