"Nigdy nie układaj się ze złem. Pięćdziesiąt lat zmagań o Kościół i Polskę"

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

"Nigdy nie układaj się ze złem. Pięćdziesiąt lat zmagań o Kościół i Polskę"

Post autor: W drodze » 2018-07-01, 07:47

Uważam, że w Polsce, ale nie tylko w Polsce, uczciwy kato­lik powinien być antyklerykałem. Rola kleru jest przecież ograniczona. Gdy duchowni próbują rozpychać się, rządzić, sterować władzą, wchodzić na nie swoje pola, zaczyna być niebezpiecznie.

Klerykalizm to postawa, wedle której ksiądz traktuje świeckiego jak bezradne, głupie dziecko. Duchowny powie, gdzie jest zło, gdzie jest dobro, duchowny objaśni, wyjaśni, nakieruje, bo świecki niczego nie wie. Duchowny zna prawdę, świecki jest ślepy. A kto duchownemu dał do tego prawo? To musiało się źle skończyć.

Grzechy Kościoła, trudne momenty, cała miniona epoka winny być dla nas nauczką. Ale musimy też wyciągnąć wnio­ski z dnia dzisiejszego. Jeśli przeżyjemy to właściwie, nie zasłaniając się sutanną i rzekoma nadzwyczajnością księży, Kościół dobrze sobie poradzi. Lecz, jeśli - powtórzę - du­chowny - tak biskup, jak i proboszcz - będzie alfą i omegą, w świątyniach zobaczymy puste ławki.

Jeżeli duchowni, poczynając od biskupów, zdobędą się na pokorę, wtedy będzie dobrze. Jeżeli natomiast Kościół zastygnie w butności, jeżeli będziemy oskarżać wszystkich wkoło, jeśli uwiedzie nas chęć uczestniczenia w polityce, je­śli będziemy czuli się uprawnieni do stanowienia prawa, źle widzę przyszłość. Jednak mam nadzieję, że duchowieństwo stanie się pokorne.

Ksiazka ukazała się nakładem Wydawnictwa WAM.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: "Nigdy nie układaj się ze złem. Pięćdziesiąt lat zmagań o Kościół i Polskę"

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-07-01, 11:27

Problem w tym że przeważnie CI, co podobnie radzą, sami pokorą nie grzeszą.
Wg mnie ważne jest wyważenie: z jednej strony pamiętajmy kim są prezbiterzy, z drugiej niewątpliwie trzeba ich wyprowadzić z błędu w paru sprawach (zwłaszcza moje pokolenie księży). I nie pozwalać na przesadną solidarność korporacyjną, do której mają skłonność.

I trzeba uważać, żeby nie mylić "pokory" z postawą, w której nie są pewni tego co głoszą.

agust
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 425
Rejestracja: 3 cze 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 98 times

Re: "Nigdy nie układaj się ze złem. Pięćdziesiąt lat zmagań o Kościół i Polskę"

Post autor: agust » 2018-07-01, 13:31

W drodze pisze: 2018-07-01, 07:47 "Nigdy nie układaj się ze złem. Pięćdziesiąt lat zmagań o Kościół i Polskę"

autor: W drodze » 2018-07-01, 07:47
Uważam, że w Polsce, ale nie tylko w Polsce, uczciwy kato­lik powinien być antyklerykałem. Rola kleru jest przecież ograniczona. Gdy duchowni próbują rozpychać się, rządzić, sterować władzą, wchodzić na nie swoje pola, zaczyna być niebezpiecznie

Czy uważasz, że 8 samobójstw księży w diecezji tarnowskiej, to wynik braku pokory, czy rozpychania się. Odpowiedź, że pewnie i to i to, jest mało satysfakcjonująca. Czy wiesz jak czuje się np. ksiądz katecheta, wśród kilkunastu rozwydrzonych młodzieńców, na lekcji religii, a potem wśród niezbyt poważnych komentarzy nauczycieli? Chciałbyś być księdzem, czy pouczać księży? Mówimy o przeciętnym księdzu, a nie takim, co do kapłaństwa trafił przez pomyłkę.

W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: "Nigdy nie układaj się ze złem. Pięćdziesiąt lat zmagań o Kościół i Polskę"

Post autor: W drodze » 2018-07-01, 16:43

agust pisze: 2018-07-01, 13:31
W drodze pisze: 2018-07-01, 07:47 "Nigdy nie układaj się ze złem. Pięćdziesiąt lat zmagań o Kościół i Polskę"

autor: W drodze » 2018-07-01, 07:47
Uważam, że w Polsce, ale nie tylko w Polsce, uczciwy kato­lik powinien być antyklerykałem. Rola kleru jest przecież ograniczona. Gdy duchowni próbują rozpychać się, rządzić, sterować władzą, wchodzić na nie swoje pola, zaczyna być niebezpiecznie

Czy uważasz, że 8 samobójstw księży w diecezji tarnowskiej, to wynik braku pokory, czy rozpychania się. Odpowiedź, że pewnie i to i to, jest mało satysfakcjonująca. Czy wiesz jak czuje się np. ksiądz katecheta, wśród kilkunastu rozwydrzonych młodzieńców, na lekcji religii, a potem wśród niezbyt poważnych komentarzy nauczycieli? Chciałbyś być księdzem, czy pouczać księży? Mówimy o przeciętnym księdzu, a nie takim, co do kapłaństwa trafił przez pomyłkę.
Skopiowalem jedynie fragmenty ksiazki ks. Ludwika Wisniowskiego.
A na pytanie ,czy chcialbym byc ksiedzem, to mysle, ze tak.Ale dopiero teraz pod koniec zycia, jakby powolanie sie odezwalo.

agust
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 425
Rejestracja: 3 cze 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 98 times

Re: "Nigdy nie układaj się ze złem. Pięćdziesiąt lat zmagań o Kościół i Polskę"

Post autor: agust » 2018-07-01, 17:10

W drodze pisze: 2018-07-01, 16:43 Skopiowalem jedynie fragmenty ksiazki ks. Ludwika Wisniowskiego.
A na pytanie ,czy chcialbym byc ksiedzem, to mysle, ze tak.Ale dopiero teraz pod koniec zycia, jakby powolanie sie odezwalo
Ja też jestem już stary, i czasem puszczę coś w rodzaju bąka, choć nie wypada. Myślę, że tymi najbardziej zatroskanymi o rolę księży i chrześcijaństwo w Polsce, są czytelnicy GW. Pozdrawiam.

W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: "Nigdy nie układaj się ze złem. Pięćdziesiąt lat zmagań o Kościół i Polskę"

Post autor: W drodze » 2018-07-01, 17:25

agust pisze: 2018-07-01, 17:10
W drodze pisze: 2018-07-01, 16:43 Skopiowalem jedynie fragmenty ksiazki ks. Ludwika Wisniowskiego.
A na pytanie ,czy chcialbym byc ksiedzem, to mysle, ze tak.Ale dopiero teraz pod koniec zycia, jakby powolanie sie odezwalo
Ja też jestem już stary, i czasem puszczę coś w rodzaju bąka, choć nie wypada. Myślę, że tymi najbardziej zatroskanymi o rolę księży i chrześcijaństwo w Polsce, są czytelnicy GW. Pozdrawiam.
Kazdy na stare lata ma jakies dolegliwosci lub marzenia, ktorymi chwali sie wsrod nie tylko przyjaciol.
Natomiast jakie gazety czyta wspomniany ks. auror wspomnianej ksiazki, nie wiem.Chetnie ja przeczytam, bo mysle, ze nie blefuje , bo i po co, bo nadal pelni swoja role w kosciele.
A, ze chce uwypuklic to co jest jego znaniem nagminne w Polskim kosciele, to i moze dobrze, bo sami wierni beda ich traktowac jak slugi Chrystusa, a nie jak nieomalze b´Bogowie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: "Nigdy nie układaj się ze złem. Pięćdziesiąt lat zmagań o Kościół i Polskę"

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-07-01, 19:59

W drodze pisze: 2018-07-01, 17:25 A, ze chce uwypuklic to co jest jego znaniem nagminne w Polskim kosciele, to i moze dobrze, bo sami wierni beda ich traktowac jak slugi Chrystusa, a nie jak nieomalze b´Bogowie.
E tam, dawno nieaktualne. Prędzej gębę sobie księdzem wycierają, opowiadając niestworzone historie.

wędrowiec

Re: "Nigdy nie układaj się ze złem. Pięćdziesiąt lat zmagań o Kościół i Polskę"

Post autor: wędrowiec » 2018-07-01, 20:14

W drodze pisze: 2018-07-01, 16:43
agust pisze: 2018-07-01, 13:31 Czy uważasz, że 8 samobójstw księży w diecezji tarnowskiej, to wynik braku pokory, czy rozpychania się. Odpowiedź, że pewnie i to i to, jest mało satysfakcjonująca. (...) Chciałbyś być księdzem, czy pouczać księży?
Skopiowalem jedynie fragmenty ksiazki ks. Ludwika Wisniowskiego.
A na pytanie ,czy chcialbym byc ksiedzem, to mysle, ze tak.Ale dopiero teraz pod koniec zycia, jakby powolanie sie odezwalo.
Ja nie mam powołania kapłańskiego. Mam coś innego, nie wiem jak to nazwać. Coś w rodzaju charyzmatyzmu świeckich?
A w rzeczywistości jestem po prostu wędrowcem. Będąc w drodze, jak Ty, czasem przystaję i przyglądam się temu co widzę.
Czasem coś powiem. A potem idę dalej.

A samobójstwa księży w diecezji tarnowskiej... kiedyś im się przyglądałem...
Gdyby było jedno, to nie wiedziałbym.
Ponieważ jest ich tak wiele, to trzeba patrzeć na biskupa tarnowskiego, który od kilku lat jest biskupem katowickim.
I przypomnieć sobie co robił ten człowiek, gdy był młody.
Tam upatrywałbym rozwiązania zagadki tych samobójstw.
Jednak nie skupiajcie się na tym, co Bóg doskonale wie.
Im już nie pomożecie, a biskup wie i niech ta wiedza mu pomoże w jego drodze do Nieba.
Amen

W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: "Nigdy nie układaj się ze złem. Pięćdziesiąt lat zmagań o Kościół i Polskę"

Post autor: W drodze » 2018-07-01, 20:51

Marek_Piotrowski pisze: 2018-07-01, 19:59
W drodze pisze: 2018-07-01, 17:25 A, ze chce uwypuklic to co jest jego znaniem nagminne w Polskim kosciele, to i moze dobrze, bo sami wierni beda ich traktowac jak slugi Chrystusa, a nie jak nieomalze b´Bogowie.
E tam, dawno nieaktualne. Prędzej gębę sobie księdzem wycierają, opowiadając niestworzone historie.
Czemu taka lakoniczna odpowiedz e tam ,na trudne zagadnienia Kościoła?

W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: "Nigdy nie układaj się ze złem. Pięćdziesiąt lat zmagań o Kościół i Polskę"

Post autor: W drodze » 2018-07-01, 20:58

wędrowiec pisze: 2018-07-01, 20:14
W drodze pisze: 2018-07-01, 16:43
agust pisze: 2018-07-01, 13:31 Czy uważasz, że 8 samobójstw księży w diecezji tarnowskiej, to wynik braku pokory, czy rozpychania się. Odpowiedź, że pewnie i to i to, jest mało satysfakcjonująca. (...) Chciałbyś być księdzem, czy pouczać księży?
Skopiowalem jedynie fragmenty ksiazki ks. Ludwika Wisniowskiego.
A na pytanie ,czy chcialbym byc ksiedzem, to mysle, ze tak.Ale dopiero teraz pod koniec zycia, jakby powolanie sie odezwalo.
Ja nie mam powołania kapłańskiego. Mam coś innego, nie wiem jak to nazwać. Coś w rodzaju charyzmatyzmu świeckich?
A w rzeczywistości jestem po prostu wędrowcem. Będąc w drodze, jak Ty, czasem przystaję i przyglądam się temu co widzę.
Czasem coś powiem. A potem idę dalej.

A samobójstwa księży w diecezji tarnowskiej... kiedyś im się przyglądałem...
Gdyby było jedno, to nie wiedziałbym.
Ponieważ jest ich tak wiele, to trzeba patrzeć na biskupa tarnowskiego, który od kilku lat jest biskupem katowickim.
I przypomnieć sobie co robił ten człowiek, gdy był młody.
Tam upatrywałbym rozwiązania zagadki tych samobójstw.
Jednak nie skupiajcie się na tym, co Bóg doskonale wie.
Im już nie pomożecie, a biskup wie i niech ta wiedza mu pomoże w jego drodze do Nieba.
Amen
Wedrowcze. Przechodząc obojętnie obok bardzo istotnych oraz bolesnych dla samego Kosciola spraw ,lub jedynie zbywać westchnieniem - ech,jest w.g mnie bycie katolikiem jedynie dla zaspokojenia lub zagłuszenia własnego wnętrza.
Bądź albo gorącym ,albo zimnym,nie bądź nigdy letnim.

wędrowiec

Re: "Nigdy nie układaj się ze złem. Pięćdziesiąt lat zmagań o Kościół i Polskę"

Post autor: wędrowiec » 2018-07-01, 21:01

Nie jestem letni.
Natomiast zabieram głos, gdy to może mieć jakieś znaczenie dla ludzi.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: "Nigdy nie układaj się ze złem. Pięćdziesiąt lat zmagań o Kościół i Polskę"

Post autor: Dezerter » 2018-07-01, 22:10

Dzięki W drodze, za ciekawą publikację - autor zacny to i publikacja!
jest jego odczyt - film do odsłuchania poniżej
https://wydawnictwowam.pl/prod.nigdy-ni ... ?sku=79669
o temacie książki polecam
mówi o stanięciu w prawdzie, by nie uczestniczyć w kłamstwie - myślę, że to podstawa szczęśliwego i chrześcijańskiego życia
Przez wiele lat miałem podpis pod postami
"Nie ma większej religii ponad Prawdę" .
Gandhi mówił, że nie wystarczy głosić prawdy, trzeba żyć prawdą.
Jeśli rzeczywistość okaże się inna niż nasze wyobrażenie prawdy, trzeba mieć odwagę zweryfikować swoje poglądy na prawdę.
bardzo mądry zakonnik- polecam!
Polecam film bardzo potrzeby dla wszystkich forumowiczów wiele mówi o naszych gorących polemikach !
ale i polemikach w Polskim Kościele.
Ostatnio zmieniony 2018-07-01, 22:11 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: "Nigdy nie układaj się ze złem. Pięćdziesiąt lat zmagań o Kościół i Polskę"

Post autor: W drodze » 2018-07-01, 23:16

wędrowiec pisze: 2018-07-01, 21:01 Nie jestem letni.
Natomiast zabieram głos, gdy to może mieć jakieś znaczenie dla ludzi.
Mowiac szczerze nie dotyczylo to bezposrednio ciebie, pisalem ogolnie.
A mowienie jest rowniez metoda upominania.

agust
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 425
Rejestracja: 3 cze 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 98 times

Re: "Nigdy nie układaj się ze złem. Pięćdziesiąt lat zmagań o Kościół i Polskę"

Post autor: agust » 2018-07-02, 08:20

A ja mam wątpliwości co do naszej dyskusji i różnych publikacji nakręcających nieufność do Kościoła i księży. Nie dlatego, że wszystkich księży uważam za chodzące mądrości, bo spotykałem w życiu wspaniałych kapłanów i takich, którzy być nimi nie powinni. Jednak nawet ten, który jak napisałem nie powinien nim być, może czynić posługę, do której został wyświęcony. W książce o lądowaniu aliantów w Normandii, napisanej przez żydowskiego rabina, który był kapelanem wojskowym podczas lądowania, opisuje, jak młodzi amerykańscy żołnierze, w ostatnich chwilach swojego życia, prosili go, by ich wyspowiadał. Odpowiadał im, że on nie może, że u żydów takiej formy spowiedzi nie ma, ale gdy go błagali, odpowiadał im, by wyznawali grzechy. Opowiadał stary ksiądz już dawno na głoszonym kazaniu, że na polskich Kresach, w 39 roku, przed Bożym Narodzeniem, wstawiono do konfesjonału krzyż i spowiadano się do krzyża, zadając sobie surowe pokuty, mając nadzieję, że spowiedź będzie ważna. Obyśmy nigdy nie znaleźli się w takiej sytuacji. Nikt nie wyjaśnił do końca sprawy samobójstw księży, a nie uważam, że młody ksiądz, to przestraszony i niedouczony człowiek spod przysłowiowej ciemnej gwiazdy, którego może łatwo zastraszyć biskup. Zastraszają swoich podwładnych przełożeni w całym świecie, ale oni nie odbierają sobie życia w takim procencie jak ci księża, nie tylko w diecezji tarnowskiej. Tu też nie staję w obronie konkretnego biskupa, bo nie mam takiej wiedzy, ale za tych słusznie minionych czasów też uważano, że właściwie księża to są równe chłopy, tylko ci biskupi są niereformowalni. Jak się ich skłóci, to będzie ich można utopić w wodzie, albo zrobią z nimi coś nieznani sprawcy. Nie ma nagonki np. na nauczycieli, którzy mają jedynie sukcesy w oświacie, ale nasza nauka nie wydaje owoców, a uczelnie w światowych rankingach plasują się na około 500 miejscu. Jeżeli mam żal, lub pretensje do konkretnego księdza, to róbmy w Kościele tak jak nakazał Chrystus: Mt 18 15-20. Można i trzeba mówić o konkretnych przypadkach postępowań, bo księża to tylko ludzie, którzy wyrośli w takich a nie innych rodzinach, i wnieśli z sobą takie wartości, jakie im przekazano. A co w rodzinach się preferuje? Ano wygodę, mamonę i kanapę, a po kanapie na wczasy. Obyśmy nie wylali dziecka z kąpielą.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: "Nigdy nie układaj się ze złem. Pięćdziesiąt lat zmagań o Kościół i Polskę"

Post autor: Dezerter » 2018-07-03, 00:01

Słuszny i ciekawy post. Ale ja napiszę inny dostałem od świeżo wyświeconego księdza - niech mu Bóg błogosławi- książkę baaardzo ważną i potrzebną - cała jest poświęcona krytyce księży! Nie mam jednak najmniejszej wątpliwości, że jest napisana dla zbudowania zdrowego i bardziej Chrystusowego Kościoła i polecam ją bardzo do przeczytania wam i na prezent, dla nowo wyświęcanych księży i dla każdego wikarego, czy proboszcza.
"Oślica Balaama" - Apel do duchownych panów - Małgorzata Borkowska OSB
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ