Brak zgody proboszcza na tablicę upamiętniającą

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
adamoslaw8

Brak zgody proboszcza na tablicę upamiętniającą

Post autor: adamoslaw8 » 2018-07-17, 12:13

Szczęść Boże!

Kilkadziesiąt lat temu w mojej parafii proboszczem był ksiądz, który w bardzo dużym stopniu przysłużył się parafii (w dużej mierze poprzez remont kościoła), ale również swoją postawą wzbudzał sympatię i szacunek parafian. Ksiądz ten został przeniesiony po 22 latach do innej parafii, gdzie zmarł, natomiast cały czas żywy jest we wspomnieniach wielu parafian, w tym mojego dziadka. Od momentu śmierci księdza (już ponad 10 lat), dziadek - osoba obecnie ponad 90-letnia - stara się u naszego obecnego proboszcza o postawienie tablicy przy naszym kościele upamiętniającej dawnego proboszcza, z uwzględnieniem informacji gdzie został pochowany.
Nasz obecny proboszcz odrzuca wszelkie prośby dziadka, mimo tego że dziadek sam chcę ów tablicę ufundować. Zdaję sobie sprawę, że to ksiądz proboszcz jest gospodarzem parafii. Chciałbym natomiast prosić o radę czy istnieje jakaś "instytucja", jak np. podpisy parafian, które mogą wymusić na księdzu inne działanie? Myślę, że nie ma drugiej osoby, dla której ta tablica byłaby tak ważna, jak mój dziadek, natomiast wielu (znaczna większość) parafian na pewno podpisałoby się pod taką inicjatywą.

Szczerze dziękuję za wszystkie podpowiedzi.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Brak zgody proboszcza na tablicę upamiętniającą

Post autor: Andej » 2018-07-17, 16:38

Wymusić może ino władza zwierzchnia. Ale nie sądzę, aby to była dobra droga. Zgodnie z zasadą vox populi, vox Dei ksiądz może przychylniej spojrzeć, gdy oczekiwanie będzie powszechne. Ale aby cokolwiek sądzić o sprawie należałoby poznać opinie dwóch stron.
Czy proboszcz tłumaczył, dlaczego jest przeciwny? Czy poza dziadkiem jest więcej osób pragnących tego? Jaki procent mieszkańców parafii chciałby takiej tablicy? Znając wyłącznie Twoją relację nie sposób ocenić sensowność poczynań.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Dominik

Re: Brak zgody proboszcza na tablicę upamiętniającą

Post autor: Dominik » 2018-07-17, 16:51

Z tego co pisze adamoslow8 wynika, że większość by się podpisało pod inicjatywą. Jednak podpis to nie to samo co oczekiwanie, pragnienie takiej tablicy. Podpis to tylko jakaś opinia, że ktoś jest podobnego zdania, ale czy mu na tym zależy? Dla świętego spokoju da podpis. Tutaj prócz podpisów musi być grupka osób, która aktywnie wesprze Twego dziadka w działaniu. Niech ksiądz osobiście usłyszy opinie innych osób, a nie suche podpisy na kartce.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14938
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4185 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Brak zgody proboszcza na tablicę upamiętniającą

Post autor: Dezerter » 2018-07-17, 18:41

Dominik pisze: 2018-07-17, 16:51 Z tego co pisze adamoslow8 wynika, że większość by się podpisało pod inicjatywą. Jednak podpis to nie to samo co oczekiwanie, pragnienie takiej tablicy. Podpis to tylko jakaś opinia, że ktoś jest podobnego zdania, ale czy mu na tym zależy? Dla świętego spokoju da podpis. Tutaj prócz podpisów musi być grupka osób, która aktywnie wesprze Twego dziadka w działaniu. Niech ksiądz osobiście usłyszy opinie innych osób, a nie suche podpisy na kartce.
Bardzo dobra rada Dominiku, a ja jeszcze bardziej doprecyzuję - tą grupą powinni być członkowie Rady parafialnej. Wielu proboszczów ich rady słucha a przynajmniej się z nią liczy. Ja bym z dziadkiem napisał dobre pismo, przypominające postać i zasługi księdza i z tym, pismem zrobił kolędę po członkach Rady szukając ich poparcia i prosząc o wsparcie inicjatywy.
Powodzenia
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

adamoslaw8

Re: Brak zgody proboszcza na tablicę upamiętniającą

Post autor: adamoslaw8 » 2018-07-18, 15:05

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Zależało mi na takim spojrzeniu "z boku" na sprawę. Porozmawiam w takim razie z Radą Parafialną.

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ