Przeciwdziałanie wykorzystywaniu seksualnemu nieletnich

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Przeciwdziałanie wykorzystywaniu seksualnemu nieletnich

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-05-16, 15:56

Polecam lekturę artykułu (a także dyskusji pod nim) Pilastra https://blogpilastra.wordpress.com/2018 ... a-manowce/
Jeśli tylko potraficie przymknąć oczy na zupełnie irracjonalną fobię antyPIS autora (w kazdy temat musi ją wetknąć) i zwrócicie uwagę tylko na "twarde" argumenty, to artykuł jst niezwykle ciekawy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Przeciwdziałanie wykorzystywaniu seksualnemu nieletnich

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-05-16, 20:26

Jak widać, gdy się ma odpowiednio nośny temat filmu, trzymanie się prawdy nie jest konieczne:
https://dorzeczy.pl/kraj/102901/narusza ... skich.html

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Przeciwdziałanie wykorzystywaniu seksualnemu nieletnich

Post autor: ToTylkoJa » 2019-05-16, 20:50

Słuchałam dzisiaj jakieś 1,5 h na spacerze z psem, więc niezbyt dokładnie i wydaje mi się, że jeden z tych księży, do których "zostały zastosowane obowiązujące procedury" to ten przypadek:
Osiemnastolatek po kilku latach w anoreksji i bulimii trafia do szpitala po próbie samobójczej, później u psychologa wyznaje, że był ofiarą molestowania seksualnego przez księdza. Psycholog zawiadamia rodziców i kurię, czy tam biskupa o sytuacji a ten twierdzi, że sytuacja dziękuje za "smutne wiadomości" sytuacja jest mu znana, a ten ksiądz został przeniesiony do innej parafii, z zastrzeżeniem że jeśli sytuacja się powtórzy, to dosięgną go konsekwencje.
Przeniesiony do innej parafii. Po tym, jak psycholog uznał, że chłopak mówi prawdę. Co prawda nie wiem, czy ostatecznie zgłosili to na policję (ojciec próbował, ale syn był pełnoletni, a on dopiero co wyszedł ze szpitala po próbie), bo akurat próbowałam wybić Miśce z głowy atakowanie kota.
To było zawarte w liście, który był odpowiedzią na to, co napisała psycholog.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Przeciwdziałanie wykorzystywaniu seksualnemu nieletnich

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-05-16, 21:25

ALe dlaczego miałby to zgłaszać proboszcz, kiedy zna sprawę tylko ze słyszenia? Miał pójśc i powiedzieć że "słyszałem"?
Przynajmniej dwie osoby były zobligowane:
- opiekun (rodzic) dziecka
- psycholog

I co to za pedofilia, jak gość był pełnoletni? Jeśli to było bez jego zgody to ewentualnie gwałt, ale nie pedofilia.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Przeciwdziałanie wykorzystywaniu seksualnemu nieletnich

Post autor: ToTylkoJa » 2019-05-16, 21:39

Ale czy ja mówię, że proboszcz powinien cokolwiek zgłaszać? Powiedziałam, że NIE WIEM, czy to w końcu udało się zgłosić, czy jego stan psychiczny na to nie pozwolił, bo byłam zajęta czym innym i na ten temat się nie wypowiadam. To mogłoby być "okolicznością łagodząca" dla proboszcza, bo gdyby postępowanie karne nie zostało wszczęte z też miałabym obiekcje.
Pedofilia, bo to było jakoś jak on miał że 14 lat, tam byli też inni chłopcy, on się później bujał po lekarzach, nie chciał mówić, co się stało, anoreksja, bulimia, później ta próba samobójcza itd.
Opiekun chciał to zgłosić (poszedł od razu po dowiedzeniu się o sytuacji), jednak chłopak był wówczas pełnoletni (jak już odważył się powiedzieć, co się stało). Psycholog owego rodzica zawiadomił.
List od tego proboszcza, czy kto to był sugeruje, że to nie była jedyna taka sytuacja, bo on już znał sprawę, więc zgłoszeń było więcej, głosów, które mówiły, że to może być pedofil było więcej, a mimo to on został tylko przeniesiony i dalej pracował z dziećmi.

Dodano po 1 minucie :
Swoją drogą... Oglądałeś ten dokument?

Biserica Dumnezeu

Re: Przeciwdziałanie wykorzystywaniu seksualnemu nieletnich

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-05-16, 23:15

Coraz wieksze zamieszanie. Tak, jakby celem bylo zupelnie cos innego, niz naprawienie krzywdy. Tak, jakby ta cala sytuacja byla tylko pretekstem dla przykrycia rzeczywistego programu walki z ... nie wiem, moge sie domyslac.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Przeciwdziałanie wykorzystywaniu seksualnemu nieletnich

Post autor: ToTylkoJa » 2019-05-17, 08:50

Nie odczułam, jakoby ten dokument miałby walczyć z wiarą. Świadczy o tym chociażby to, co ofiary mówiły do swoich oprawców: "Czy Pan Jezus zabierał się za małe dzieci?", "Czegoś chyba księdza przez te kilka lat w seminarium uczyli?", "To trzeba było zrzucić sutannę i przeprosić Kościół". To bardziej krytyka działania w takich wypadkach. Nikt nie chce nic mówić, sprawy są zamiatane pod dywan. Kiedy chieli porozmawiać z księdzem na parafii, wszyscy ich wyganiali. Rozumiem, że nie każdy może udzielić takich informacji, ale w takim wypadku należy powiedzieć "Przepraszam, nie mogę udzielać takich informacji, proszę skierować się do Tej Osoby. Spotkacie ją państwo w czwartek, albo mogę podać numer telefonu". Ale są zbywani, nikt nie chce nic mówić, księża unikają odpowiedzi.
Sprawa jednego z tych dzieci ciągnie się już naście lat, a on nawet nie jest stroną w sprawie, dlatego nie jest informowany o niczym.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Przeciwdziałanie wykorzystywaniu seksualnemu nieletnich

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-05-17, 09:34

ToTylkoJa pisze: 2019-05-17, 08:50 Nie odczułam, jakoby ten dokument miałby walczyć z wiarą.
Na ten temat mam swoje zdanie, ale mam go za nieistotny; istotne czy zarzuty są sensowne

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Przeciwdziałanie wykorzystywaniu seksualnemu nieletnich

Post autor: ToTylkoJa » 2019-05-17, 09:42

Drugi ksiądz, co do którego "trzymano się procedur" to ta sytuacja:
Olejniczak został skazany na ponad 2 lata, dostał dożywotni zakaz pracy z dziećmi. Mimo to prowadził później rekolekcje dla dzieci. Chociaż jego przełożeni mieli w obowiązku sprawdzić, czy nie ma wyroku przed wysłaniem go na rekolekcje, nie zrobili tego, a Olejniczak łamał zakaz sądowy sukcesywnie i cały czas, a jego przełożeni na to nie reagowali, bo wątpię, żeby nikt się nie skapnął, że zniknął na 2 lata, 2 miesiące i wrócił z sądowym zakazem.

Dodano po 1 minucie 19 sekundach:
Siekielski nagrał, jak prowadził te rekolekcje i był w kurii, pokazał tam ten wyrok i został zbyty. Księża twierdzili, że Olejniczak nie prowadzi żadnych zajęć z dziećmi (chociaż siekierki chciał pokazać nagranie).

Magnolia

Re: Przeciwdziałanie wykorzystywaniu seksualnemu nieletnich

Post autor: Magnolia » 2019-05-17, 10:32

Biserico miał chyba na myśli walkę dobra ze złem ToTylkoJa, a nie walkę z wiarą. Przynajmniej ja tak zrozumiałam to zdanie.
Dokument sam w sobie jest dobry, bo przedstawia różne problemy, obnaża sytuacje skandaliczne. Ale chyba też nie wszystko do końca wyjaśnia, bo to tylko kawałek rzeczywistości. Jakaś jedna strona.
To, że Kościół jako instytucja ma swoje procedury to fakt, to że ksieza po filmie Kler (zapewne) ciągle nagabywani i krytykowani to ma także wpływ na ich postawę (zasadniczą a nie otwartą). Pedofilia w Kościele jest jakimś małym procentem a cierpi całe środowisko. Chociażby poprzez podejrzliwość wiernych. Więc tak po ludzku chronią się, i ukrywają przez spodziewanym atakiem - myśle tu o tym przeganianiu spod plebani, pokazanym na filmie.
Nie zawsze te ataki są uzasadnione, po prostu dostaje się za garstkę całemu środowisku.
Warto tez zauważyć, ze to nie jest problem jednego środowiska, a stwarzane jest wrażenie, że tak właśnie jest.

Tematem wątku jest przeciwdziałanie wykorzystywaniu dzieci, więc oglądając ten dokument wyciągnijmy wnioski jak chronić dzieci.
Zasadniczą kwestią jest milczenie dzieci - po pierwsze sprawca zakazuje mówić, ale też zważając na przeogromny wstyd jakie czuje dziecko samo też może nie mieć odwagi nic powiedzieć. - objaw pierwszy milczenie.
Dziecko po doświadczeniu traumy zmienia swoje zachowanie nagle. Wprawne oko rodzica, który zna swoje dziecko zauważy zmianę. Bo dziecko niejako "zacina się w sobie". Zapewne pojawią się przeróżne objawy dodatkowe jak bezsenność, albo kłopoty ze snem, koszmary, frustracja objawiająca się bólami somatycznymi, lęki, duże napięcia emocjonalne, wycofanie, brak ufności, nadwrażliwość, bunt.
Jak to odróżnić od zwykłego buntu nastolatka? Oto jest pytanie. Ale bunt nastolatka mija, a jesli dziecko nie otrzymało pomocy to te frustracje nie mijają. Można przypuszczać że nieleczony szok po-traumatyczny trwa latami i wpływa na funkcjonowanie człowieka.
Dlatego tak ważne jest by rodzice byli osobami godnymi zaufania dziecka. Bo tylko zaufanej osobie dziecko powierzy swoja tajemnicę. Jesli powie rówieśnikowi, przyjacielowi, to nie otrzyma pomocy. Bo dzieci nie wiedzą co robić w takiej sytuacji. Trzeba by uświadamiać od małego, że nikt nie ma prawa ich dotykać po intymnych miejscach i każdy taki przypadek że ktoś dorosły zrobił coś niepokojącego powinny powiedzieć rodzicom. Zapewnić że rodzice pomogą i można im zaufać. No i trzeba faktycznie być tym godnym zaufania rodzicem.
A co w przypadku, kiedy rodzic jest skupiony na sobie, karierze, nowej miłości, rozwodzie, opiece nad starszym rodzicem i nie zauważy sygnałów... Powiem tak: sygnały są silne, ale interpretować je można przeróżnie... choćby ten przypadek powyżej, że chłopak wpadał w choroby typu bulimia. Można się skupić na samej bulimii, a można poszukać przyczyn bo zaburzenia odżywiania w dużej mierze są po-traumatyczne (choć traumy mogą być różne, niekoniecznie wykorzystywanie seksualne).
W moim odczuciu ważne jest by rodzic chodził z dzieckiem do lekarza na wizyty lekarskie. To drugi taki zawód zaufania publicznego, gdzie z zasady jest konieczność rozebrania się dziecka i warto by rodzic był przy tym. Chyba szczególnie gdy dziecko się rozwija w wieku dojrzewania. Wcześniej obecność rodzica jest oczywista, ale warto by w okresie nastoletnim to podtrzymać, by dziecko było otoczone opieką i troską do dorosłości.

Wychodzi na to, że aby ochronić dziecko trzeba być troskliwym i kochającym rodzicem, godnym zaufania by dziecko mogło przyjść z każdym problemem i kłopotem.
Być może nie uchronimy dziecko przed każdym złem, ale z pewnością przyniesiemy pomoc gdy coś złego się wydarzy.

Polecę jeszcze coś do przeczytania dla zainteresowanych:
https://docplayer.pl/13255208-Psychofiz ... yczna.html naukowe spojrzenie na traumę i jej leczenie.
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4848507/ ... pii-traumy książka "Strach ucieleśniony"
https://www.gandalf.com.pl/b/cialo-pamieta/ książka "Ciało pamięta"
https://www.psychologiawygladu.pl/2015/ ... raumy.html bardzo merytoryczny artykuł

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Przeciwdziałanie wykorzystywaniu seksualnemu nieletnich

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-05-17, 11:10

Jeśli tak było, to wyraźne nadużycie. Swoją drogą, nie rozumiem motywacji - ani jego, ani przełożonych.

Jest problem, bo mamy dwie nieobiektywne strony - a chcielibyśmy mieć pogląd obiektywny.
Ja najbardziej sie boje, że skończy się jak z lustracją księży...
=================================================================
Z innej beczki: warto byłoby porównać, jak traktowani są pedofile w innych grupach zawodowych (zwlaszcza tych mających kontakt z dziećmi). Bo obiło mi się o uszy że sytuacja jest identyczna jak w Kościele (choc nie mam danych statystycznych).

Moim zdaniem znacznie bardziej bulwersujące jest to, że ci, którzy "obcowali płciowo" bądź dopuścili się "innej czynności seksualnej" z osobą poniżej 15-go roku życia, odsiedzą w więzieniu tylko – średnio – 4 lata i 2 miesiące, natomiast ci, którzy zgwałcili małoletniego bądź małoletnią pozostaną w zakładzie karnym ok. 5 lat i 5 miesięcy.

=================================================================
A wiesz, co najbardziej mnie boli? To, że takie zbrodnie księży (niezaleznie od skali) powodują, że wielu ludzi odwróci się od wiary katolickiej.
Popatrz, świeccy (jak np. @Dezerter starają się, jeżdżą na różne "Przystanki Jezus" czy do więzień, by nieść orędzie Ewangelii.
A tacy księża, nie dość że nie pomagają, to jeszcze niweczą ich wysiłki.

To, że sprawa jest pokazywana nieproporcjonalnie, niczego tu niestety nie zmienia.
Zajmujemy się TYLKO ludźmi Kościoła, mimo że nie są oni znaczącą grupą wśród pedofilii. Ale to mało do kogo dotrze.

Magnolia

Re: Przeciwdziałanie wykorzystywaniu seksualnemu nieletnich

Post autor: Magnolia » 2019-05-17, 11:16

Te artykuły i książki pokazują jak wielkie to jest cierpienie, na ile dziedzin życia ma wpływ i że skutki takiego nadużycia seksualnego z dzieciństwa ciągną się za człowiekiem dziesięcioleciami, jeśli nie otrzymali fachowej pomocy od razu.

To na co zwróciłam też uwagę w filmie to że te ofiary, do tej pory się sobą nie zaopiekowały do końca, z miłością do siebie samego. Ich dążenie do sprawiedliwości (zrozumiałe) stało się naczelnym zadaniem. Nawet pani psycholog powiedziała o swoim mężu, ze już zatracił granicę w rozliczaniu sprawcy, dochodzeniu do sprawiedliwości.
Ofiary nosiły w sobie wciąż jeszcze dużo złości i frustracji, po wielu, wielu latach.
Jakby nigdy nie słyszeli o przebaczeniu...Przebaczenie sprawcy przynosi ulgę przede wszystkim ofierze!
Żyjemy w wierze katolickiej, w której Jezus przebaczył każdy grzech, zgładził i zmazał. Nie ma takiego grzechu którego Jezus nie przebaczył. Skoro jesteśmy wezwani do naśladowania Jezusa to i my powinniśmy naśladować Go w wybaczaniu. Żeby przynieść ulgę własnemu sercu, szczególnie tak skrzywdzonemu.
Wiara katolicka uczy nas także jeszcze jednego: nie musimy wymierzać sprawiedliwości sami, mamy Ojca w Niebie, na którego sprawiedliwość możemy liczyć.
Pisze to, bo nie każdy potrafi zgłosić tego typu nadużycie, przestępstwo (nawet po wielu latach), nie każdy ma siłę stawić czoła sprawcy, albo wytrzymać psychicznie proces sądowy. To nie jest droga dla każdej ofiary.
Ale przebaczenie już tak, do tego powinna prowadzić terapia i droga duchowa.
Od decyzji o przebaczeniu sprawcy może zacząć się dopiero proces zdrowienia ofiary.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Przeciwdziałanie wykorzystywaniu seksualnemu nieletnich

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-05-17, 11:20

Nie gniewaj się, ale w obliczu takich zbrodni mierzi mnie mówienie o przebaczeniu. Tak, trzeba przebaczać - ale mówić o tym ofierze, zwłaszcza nierozliczonej zbrodni... A jeśli jeszcze zlekceważonej... a może jeszcze widząc jak ten ksiądz głosi wzniosłe rzeczy...

Magnolia

Re: Przeciwdziałanie wykorzystywaniu seksualnemu nieletnich

Post autor: Magnolia » 2019-05-17, 12:41

Marku każdy patrzy na ten temat ze swojej perspektywy.
Ja patrzę z perspektywy ofiary napaści seksualnej w wieku 13 lat (nie przez księdza). Zmagania z traumą i cierpienia psychicznego przez 30 lat. Kilku trudnych terapii i wielu latach dysocjacji, zagubienia i błądzenia.
Piszę o tym, że dopiero od decyzji o przebaczeniu mógł się rozpocząć proces mojego zdrowienia.
Piszę, że nie dla każdej ofiary jest droga rozliczania z tego przestępstwa, że można znaleźć pociechę w pewności jaką daje Boża Sprawiedliwość. Że w przebaczeniu można znaleźć pokój w sercu.
Ale przebaczenie to zarówno decyzja, jak i proces. Do tego trzeba dojrzeć.
Ale może ktoś, miał to usłyszeć, dlatego to napisałam, z własnego doświadczenia.

Dodano po 59 minutach 29 sekundach:
warto posłuchać

Ostatnio zmieniony 2019-05-17, 11:42 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Przeciwdziałanie wykorzystywaniu seksualnemu nieletnich

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-05-17, 13:30

Rozumiem i popieram. Jednak to nie jest właściwy moment do mówienia tego ofiarom. Tak mi się zdaje.

ODPOWIEDZ