Religia w szkole

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2197 times

Re: Religia w szkole

Post autor: sądzony » 2021-01-20, 18:07

A no jeszcze analogicznie naszego języka:
wszyscy jesteśmy piśmienni, mało kto jednak pisze, a już rzadkością są poeci;
odnoszę wrażenie, że podobnie jest z wiarą:
wszyscy znamy dekalog, historię o stworzeniu, raju, śmierci i zmartwychwstaniu - pisać jednak w szkole nie uczą
:(
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

xdiec29
Początkujący
Początkujący
Posty: 55
Rejestracja: 4 cze 2020
Lokalizacja: Południe
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 41 times

Re: Religia w szkole

Post autor: xdiec29 » 2021-02-05, 13:38

itsjustmemichelle1 pisze: 2021-01-20, 12:15 Uważam, że religia nie powinna w żadnym razie nie powinna być obowiązkowa. Nawet dla dzieci ochrzczonych.
@Magnolia, wartoby, aby ksiądz się wypowiedział.
Może nie wiecie Państwo ale Religia w szkole nie jest obowiązkowa.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18940
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Religia w szkole

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-02-05, 17:18

sądzony pisze: 2021-01-20, 14:51
Magnolia pisze: 2021-01-20, 12:22 Jesli jako Polak mam obowiązek poznać swój język to chyba jako katolik tez mam obowiązek poznać swoją wiarę, jak sądzisz?
A dlaczego jako Słowianin nie poznaję mitologii i historii Słowian.
Gdyby wierzenia Słowian wpływały na Twoje obecne postępowanie, to owszem, miałbyś obowiązek.
Ponadto nie wkładajmy do jednego garnka wiarę w Boga Prawdziwego i mitologię.
Gdzieś czytałem, że sięga nawet 6000 lat p.n.e. (ok - powiedzmy że 3000).
A "historia" Polski zaczyna się od chrztu Polski 10 w.n.e.
Jakoś nam umyka minimum 4000 lat.
Jak najbardziej historia (bez cudzysłowu) Polski zaczyna się - no, może nie dokładnie od Chrztu Polski, ale niewiele wcześniej.
Natomiast historia tej ziemi jest znacznie dłuższa, i warto się nią zainteresować. Ja na przykład mieszkam na Oksywiu, gdzie odkryto ślady tzw. kultury oksywskiej (II w. p.n.e.–pocz. n.e.).
Uczymy się natomiast mitologii greckiej, rzymskiej, judaistycznej (piszę z punktu widzenia nauki w szkole).
Tu chyba akurat powody są inne:
  • dużo więcej źródeł
  • duzo większy wpływ na nasze obecne życie (kultura grecka, prawo rzymskie, wiara judaistyczna - a może raczej mojżeszowa - to przecież nasza wiara)
  • może to przykre, ale osiągnięcia kultur zamieszkujących ziemie polskie w okresie pierwszego tysiąclecia naszej ery i wcześniej są - w porównaniu z wymienionymi - dość mizerne. Brutalnie szczerze: nie bardzo jest się o czym uczyć, wszystkie istotne rzeczy można powiedzieć w czasie jednej godziny lekcyjnej
Zastanówmy się więc może na ile jesteśmy Słowianami, a na ile grekami, rzymianami i żydami?
Myślę, że znacznie bardziej jesteśmy Grekami, Rzymianami i Żydami, niż Słowianami.

Awatar użytkownika
itsjustmemichelle1
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 793
Rejestracja: 17 sty 2021
Lokalizacja: Wrocław
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 139 times

Re: Religia w szkole

Post autor: itsjustmemichelle1 » 2021-02-05, 22:21

xdiec29 pisze: 2021-02-05, 13:38
itsjustmemichelle1 pisze: 2021-01-20, 12:15 Uważam, że religia nie powinna w żadnym razie nie powinna być obowiązkowa. Nawet dla dzieci ochrzczonych.
@Magnolia, wartoby, aby ksiądz się wypowiedział.
Może nie wiecie Państwo ale Religia w szkole nie jest obowiązkowa.
Wiemy, ale gdzieś tutaj w dyskusji się pojawiło.
za dużo dzieci nie ma już swoich tatusiów i swoich mam

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1722
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 353 times

Re: Religia w szkole

Post autor: Morkej » 2021-02-18, 15:14

Coraz głośniej mówi się ostatnio na temat matury z religii. Nie jest to co prawda nowy pomysł, bo już trochę ma, ale właśnie niedawno zaczęto konkretnie o nim rozmawiać. Widać poparcie tego projektu przez ministra i chęć jego zrealizowania za parę lat (chyba do 2024 roku). Wśród ludzi pojawiają się mieszane uczucia. Wydaje mi się dość racjonalne to, że skoro religia sama w sobie występuje jako przedmiot w szkole, to dlaczego by nie mieć możliwości zdawania go na maturze? Przecież są ludzie, którzy chcieliby pójść na teologię, prawo kanoniczne itd. a ten przedmiot mógłby im w tym pomóc.
Co na ten temat sądzicie?
Ostatnio zmieniony 2021-02-18, 15:17 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Religia w szkole

Post autor: Andej » 2021-02-18, 18:09

Jako dodatkowy przedmiot, to ok.
Ale najpierw trzeba się zastanowić, czym jest religia w szkole. Nauką wiary czy nauka o religii katolickiej?
Jeśli jest nauka wiary, to nie wyobrażam sobie zdawania matury z wiary. Ale jeśli z wiedzy religijnej (co z wiarą często nie ma nic wspólnego), to powstanie pytanie, dlaczego ino z katolickiej?

Jednak podstawową kwestią jest to: Czy nauka religii w szkole to NAUKA WIARY czy też NAUKA O RELIGII?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2197 times

Re: Religia w szkole

Post autor: sądzony » 2021-02-18, 18:26

Wiary uczy życie. Od początku do końca. Nauka religi może stanowić jej część.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1722
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 353 times

Re: Religia w szkole

Post autor: Morkej » 2021-02-18, 19:16

Andej pisze: 2021-02-18, 18:09 Ale jeśli z wiedzy religijnej (co z wiarą często nie ma nic wspólnego), to powstanie pytanie, dlaczego ino z katolickiej?
Dlatego, że właśnie takiej są uczone dzieci w polskich szkoła. I przede wszystkim tej powinny być uczone. Chrześcijaństwo i katolicyzm na tyle mocno jest zakorzeniony w naszej kulturze i świadomości, że możemy sobie nawet z tego nie zdawać sprawy. Jasne, dlaczego by nie uczyć o innych religiach w stylu religioznawczym, ale pod względem perspektywy na relacje społeczne raczej by to nie wyszło. Jesteśmy przyzwyczajeni do zupełnie innych rzeczy. Obce nam społecznie jest rozumowanie muzułmańskie i dlatego ono nie pasuje do naszej kultury.
Tak więc oparcie nauki religii o tą jedną z której wyrasta nasza historia, kultura i społeczeństwo jest jak najbardziej niekontrowersyjne.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Religia w szkole

Post autor: Andej » 2021-02-18, 19:41

Niestety, jest kontrowersyjne. I to coraz bardziej. Z punktu widzenie ludzi innych wyznań i religii. A w szczególności wyznawców liberalnej religii. Jak to miałoby być, gdyby lewica przejęła władzę? Słyszałeś o dzisiejszej deklaracji najsilniejszej z partii pretendujących do objęcia władzy. I zobacz, że w społeczeństwie jest gorzej niż w Sejmie. W Sejmie lewica potrzebuje 276. To jest ok. 60%. A w sondażach pokazują, że na lewicę (szeroko pojętą) głosowałoby ponad 70% społeczeństwa.

Ale ad rem. Uważasz, więc, że powinna być możliwa matura z wiedzy religijnej (katolickiej). OK, niech będzie. Ale umożliwiłbym to samo innym religiom. W szczególności prawosławnym i protestantom. Polska zawsze słynęła z tolerancji religijnej. Wprawdzie jedna zawsze była uprzywilejowana, ale inne były tolerowane. Ustawa o szkolnictwie też (tak mi coś dzwoni) wprowadziła nauczanie religii, a nie tylko religii katolickiej. Należałoby tym objąć wszystkie zarejestrowane Kościoły. I w sumie dobrze. Osobiście wolę gdy ludzie garną się do Boga, niż z nim walczą.

Nie można jednak przy tym wszystkim zapominać, że wiedza religijna ma się nijak do wiary. Pomaga wierzącym wierzyć. Ale też pomaga ateistom zwalczać wiarę. Pomaga, np. ŚJ przekabacać ludzi. To broń obosieczna.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1722
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 353 times

Re: Religia w szkole

Post autor: Morkej » 2021-02-18, 20:12

Andej pisze: 2021-02-18, 19:41 Ale ad rem. Uważasz, więc, że powinna być możliwa matura z wiedzy religijnej (katolickiej). OK, niech będzie. Ale umożliwiłbym to samo innym religiom. W szczególności prawosławnym i protestantom. Polska zawsze słynęła z tolerancji religijnej. Wprawdzie jedna zawsze była uprzywilejowana, ale inne były tolerowane. Ustawa o szkolnictwie też (tak mi coś dzwoni) wprowadziła nauczanie religii, a nie tylko religii katolickiej. Należałoby tym objąć wszystkie zarejestrowane Kościoły. I w sumie dobrze. Osobiście wolę gdy ludzie garną się do Boga, niż z nim walczą.
Jak najbardziej. Nawet jeśli nauka religii protestanckiej i prawosławnej nie jest w Polsce przedmiotem (choć kojarzę, że w pewnych regionach Polski dzieci uczęszczają, ale to garstka). Przecież na maturze są przedmioty nieobowiązkowe, których w ogóle nie ma w szkołach jako przedmiotu, ale są dalej brane w rekrutacji na studia i mogą zwiększyć czyjeś szanse.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

ODPOWIEDZ