To już koniec katolicyzmu?

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Abraham45

Re: To już koniec katolicyzmu?

Post autor: Abraham45 » 2018-01-14, 15:55

Wudzisz Krzysztofie, struktury władzy są wszędzie i tego nie da się wyeliminować, poniewać tymi strukturami ktoś musi zawsze kierować, inaczej byłby jeden wielki bajzel.
Nawet nad światem panuje Bóg, nie ma tak że nikt nim nie kieruje. Gdyby Bóg nid panował nad światem to wyobraź sobie jaki byłby jeden wielki bałagan, każdy by robił co by chciał i nikt nie ponosiłby odpowiedzialności za to co roni.

To samo dotyczy Kościoła- Jezus powierzył go Piotrowi i to kierowanie spadało na jego następców i tak jest do dziś. A że każdy człowiek jest tylko człowiekiem i jest słaby, omylny to dlatego popełnia błędy. Im jest ich mniej w Kościele tym lepiej dla Kościoła i wiernych.

Rolą wiernych i hierarchii kościelnej jest budowanie Kościoła., umacnianie go wiarą a nie niszczenie, dlatego wierny bardziej powinien dbać o jego dobro, o innych wiernych z nie szukać okazji porządkowania go według wlasnego uznania, bo właśnie w taki sposób może go niszczyć. Po to Bóg powołuje osoby duchowne aby w oparciu o Ewangelię i wolę Boga kierowały nim we właściwy sposób.

Krzysiekniepieklo

Re: To już koniec katolicyzmu?

Post autor: Krzysiekniepieklo » 2018-01-14, 16:46

Zgoda, tylko że za czasów Jezusa też była władza. Jezus krytykował sposób sprawowania władzy. Dlatego Go zabili. Dzisiaj tak samo nie pozwala się na krytykę. Trzeba mieć odwagę Jezusa żeby krytykować władzę. Reakcje na krytykę są bardzo podobne. Usuwa się tego, co krytykuje. Sam doświadczam tego na sobie. Jak brak argumentów to ban, usuwanie postów itp.

Abraham45

Re: To już koniec katolicyzmu?

Post autor: Abraham45 » 2018-01-14, 18:38

Nie.mieszaj spraw związanych z tematem katolicyzmu ze sprawami funkcjonowania forum.
Kościół nie karze nikogo za krytykę, względnie w najgorszym przypadku uzna takiego za heretyka i narzuci klątwę, ale człowiek będzie wolny.

Zasady obowiązujące na fofum też się opierają na kierowaniu przez konkretnych ludzi. Zazwyczaj starają się dobrze postępować, ale zdarza się im popełniać błędy - jak każdemu człowiekowi. Jeśli masz uwagi co do obsługi forum to załóż temat i będziemy wyjaśniać, ale nie wtrącaj tego w inny temat.

Krzysiekniepieklo

Re: To już koniec katolicyzmu?

Post autor: Krzysiekniepieklo » 2018-01-14, 20:11

Ja nie miałem tego forum na myśli. Jeśli tak zrozumiałeś, to przepraszam za brak precyzji mojej wypowiedzi. Byłem na dwóch forach ale mnie wycięli. Tutaj jest pełna kultura i rzeczowa dyskusja. Jak będzie tak dalej, to będę zachwycony.
Niemniej schemat jaki przedstawiłem, jest typowy dla władzy. Jezus mówił - nie tak będzie wśród was.
Wzywał swoich uczniów do służenia. Właśnie w tym szczególnie powinniśmy Go naśladować.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: To już koniec katolicyzmu?

Post autor: Dezerter » 2018-01-14, 20:52

Pochwaliłem cię za ten post nie dlatego, że nam kadzisz ;) - żartuję
tylko za ten tekst:
Jezus mówił - nie tak będzie wśród was.
Wzywał swoich uczniów do służenia. Właśnie w tym szczególnie powinniśmy Go naśladować.
Takie jest właśnie motto naszej Administracji - jesteśmy po to by Wam się pisało dobrze, swobodnie i w kulturalnej atmosferze, bez troli i hejtu, bez obrażania świętości i forumowiczów.
Św Augustyn powiedział
"Kochaj i rób co chcesz"
Ludzie Kościoła niestety w przeszłości często i mocno zapominali o tym. Teraz zmienia się bardzo na lepsze, cieszmy się że żyjemy w takich czasach i wspierajmy te dobre zmiany - naprawdę warto i naprawdę ma to sens i znaczenie.
Nie witałem Cię na naszym forum - za dużo zajęć w realu, ale teraz witam i miłego spędzania czasu, wzrastania w wierze i wiedzy o Bogu i świecie.
Spotkałem osobiście kobietę, która od 25 lat w każdym dniu przyjmuję komunię świętą - budujące świadectwo - prawda?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Krzysiekniepieklo

Re: To już koniec katolicyzmu?

Post autor: Krzysiekniepieklo » 2018-01-14, 22:06

U mnie to dopiero szesnasty rok. W 2002r usłyszałem, że bez codziennej Komunii nie zrobię już kroku do przodu. Za każdy dzień z Komunią dziękuję Bogu. Ez 37 - to jest właśnie o działaniu Komunii

Abraham45

Re: To już koniec katolicyzmu?

Post autor: Abraham45 » 2018-01-14, 22:19

Krzysiekniepieklo pisze: 2018-01-14, 20:11 Ja nie miałem tego forum na myśli. Jeśli tak zrozumiałeś, to przepraszam za brak precyzji mojej wypowiedzi. Byłem na dwóch forach ale mnie wycięli. Tutaj jest pełna kultura i rzeczowa dyskusja. Jak będzie tak dalej, to będę zachwycony.
Niemniej schemat jaki przedstawiłem, jest typowy dla władzy. Jezus mówił - nie tak będzie wśród was.
Wzywał swoich uczniów do służenia. Właśnie w tym szczególnie powinniśmy Go naśladować.
Wiesz, na wielu forach jest obsługa która kieruje forum. Są określone zasady do których mamy się dostosować.
Nasze zachowanie może wpływać na czas naszego pobytu - jeśli szanujemy zasady to mamy szansę być dłużej.
Zdarzają się nieporozumienia,ale zawsze trzeba dążyć do pojednania i do wyjaśnienia niejasności.
Ja miałem na myśli wszystkie fora a nie tylko nasze.

Władza Kościoła znacznie różni się od innych władz, gdyż opiera się na całkowicie innych zasadach i wartościach a także na innych przepisach, które zawsze powinny mieć na celu dobro wiernych i w ogóle ludzi.
Bywa jednak różnie bo Kościół tworzą nie idealni wierni, święci ze skrzydłami anielskimi, ale grzesznicy, którzy są powołani do świętości. To dotyczy zarówno wiernych jak i hierarchii. Często problemy w Kościele wynikają z różnych negatywnych postaw wiernych, ale też są sytuacje, że same osoby duchowne, hierarchia dopuszczają się różnych niewłaściwych czynów, postępowań. Jednak istnienie katolicyzmu nie jest zależne od błędów ludzi, ale od ich wiary w Kościół - wiara ludzi go umacnia, umacnia także samą religię, pozwala jej dalej się rozwijać mimo przeciwności.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: To już koniec katolicyzmu?

Post autor: Andej » 2018-01-15, 11:21

Krzysiekniepieklo pisze: 2018-01-14, 16:46 Zgoda, tylko że za czasów Jezusa też była władza. Jezus krytykował sposób sprawowania władzy. ...
Wprost przeciwnie. Marek 12.17, ma inne zdanie: Wówczas Jezus rzekł do nich: «Oddajcie więc Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga». I byli pełni podziwu dla Niego.

Jezus był prawowiernym Żydem. Przestrzegał prawa wyznaniowego i administracyjnego.

Krytykował wypaczenia, brak zrozumienia. Wskazywał głębszy sens.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Abraham45

Re: To już koniec katolicyzmu?

Post autor: Abraham45 » 2018-01-15, 11:38

Andej pisze: 2018-01-15, 11:21
Krzysiekniepieklo pisze: 2018-01-14, 16:46 Zgoda, tylko że za czasów Jezusa też była władza. Jezus krytykował sposób sprawowania władzy. ...
Wprost przeciwnie. Marek 12.17, ma inne zdanie: Wówczas Jezus rzekł do nich: «Oddajcie więc Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga». I byli pełni podziwu dla Niego.

Jezus był prawowiernym Żydem. Przestrzegał prawa wyznaniowego i administracyjnego.

Krytykował wypaczenia, brak zrozumienia. Wskazywał głębszy sens.
Ja powiem więcej. On nie tylko mówił o prawie, ale czynił to w sposób jasny. Gdy przyszli po Niego żołnierze po zdradzie Judasza nie pozwolił aby uczniowie podejmowali jakiekolwiek kroki zmierzające do walki z żołnierzami, sam poddał sie im nawet nie uciekając a tak zazwyczaj robią poszukiwani. Poddał się prawu, przez cały czas do śmierci także nie okazywał żadnych walk słownych ani też nie podejmował prób ucieczki. Wiedział, że tak musi być, ale nie tylko dlatego. Chciał pokazać, że wobec prawa człowiek ma się dostosować do niego, mimo różnych przykrości czy cierpienia i pokazując też, że wiara w obecność Boga przy człowieku pozwala przetrwać te trudne chwile, nawet gdy to wszystko prowadzi do wyroku skazującego, nawet na śmierć. Nie mógł inaczej przedstawiać ludziom kwestii prawa jak nie stosując się samemu do niego a tym bardziej oczekiwać od ludzi stosowania prawa Boga.

Pokazał więc wspaniały przykład jak postępować wobec prawa i jak je szanować.

Krzysiekniepieklo

Re: To już koniec katolicyzmu?

Post autor: Krzysiekniepieklo » 2018-01-15, 20:35

Jest tylko jeden przypadek, kiedy nie powinniśmy się do prawa stosować. To jest wtedy, kiedy to prawo jest sprzeczne z prawem Bożym. Prawo nie może nas zmuszać od łamania przykazań Bożych. Prawo Boże jest ponad prawem ludzkim.
Wtedy czasami dobrowolnie trzeba iść na krzyż wybierając Boga.

Abraham45

Re: To już koniec katolicyzmu?

Post autor: Abraham45 » 2018-01-15, 22:29

Brawo. Tak właśnie jest. Jednak trudno powiedzieć, że takie prawo stosuje Kościół. On ma się stosować do prawa Boga.
Takim prawem wobec którego nie powinniśmy się dostosować jest np prawo aborcyjne, u nas go niema ale jest w innych krajach. Prawo Boga jest prawem ponad innymi prawami i nikt nie może nas zmuszać do łamania tego prawa.

ODPOWIEDZ