Przesądy, zabobony, myślenie magiczne - czy zagrożenie duchowe?

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Przesądy, zabobony, myślenie magiczne, czy zagrożenie duchowe

Post autor: ToTylkoJa » 2019-05-05, 16:14

A mnie najbardziej zastanawiają te religijne zabobony.
Np. to, że nie wolno przestawiać poświęconego koszyczka, bo w domu zalęgną się mrówki. Czy to wynika z jakiś wierzeń przedchrześcijańskich?
Większość zapewne tak, ale czy wszystkie?


ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Przesądy, zabobony, myślenie magiczne, czy zagrożenie duchowe

Post autor: ToTylkoJa » 2019-05-05, 16:35

Ty się śmiejesz, ale na mnie krzyczą, jak mi koszyk przeszkadza.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Przesądy, zabobony, myślenie magiczne, czy zagrożenie duchowe

Post autor: Andej » 2019-05-05, 16:51

ToTylkoJa pisze: 2019-05-05, 16:14 A mnie najbardziej zastanawiają te religijne zabobony. ...
Magnolia słusznie się śmieje.
Ale zważ, że wyrażenie "religijne zabobony" to oksymoron.

To, o czym piszesz, to rzeczywiście jakiś, zabobon, przesąd. Ale nie religijny. Nie katolicki. Jeśli już, to antykatolicki.
Ale tak ogólnie śmieszny. Prawdę powiedziawszy, sądzę, że sama to wymyśliłaś. Jakoś w pale mi się nie mieści, że mrówki mogą się o tym dowiedzieć i potraktować to, jako zaproszenia.

Może zrobimy listę najbardziej absurdalnych przesądów i zabobonów? A potem będziemy głosować na najśmieszniejszy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Przesądy, zabobony, myślenie magiczne, czy zagrożenie duchowe

Post autor: ToTylkoJa » 2019-05-05, 16:54

Źle się wyraziłam.
Chodzi mi o takie zabobony, które udają, że mają coś wspólnego z religią. Które dotyczą czegoś, co jest w tej religii.
Nie chodziło mi o to, że przestrzeganie takich zabobonów powinno być uznawane za religijne.

Dodano po 42 sekundach:
I niestety tego nie wymyśliłam. W moim otoczeniu to funkcjonuje całkiem sprawnie, ale moja okolica to całkiem niedawno jeszcze wieś zabita dechami była i mentalność jeszcze została.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4605 times
Kontakt:

Re: Przesądy, zabobony, myślenie magiczne, czy zagrożenie duchowe

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-05-05, 21:07

ToTylkoJa pisze: 2019-05-05, 16:14 A mnie najbardziej zastanawiają te religijne zabobony.
Np. to, że nie wolno przestawiać poświęconego koszyczka, bo w domu zalęgną się mrówki. Czy to wynika z jakiś wierzeń przedchrześcijańskich?
Większość zapewne tak, ale czy wszystkie?
No, przebiłaś mnie. Pierwsze słyszę, ale rzeczywiście niezły odjazd ;)

Z ciekawości przeszukałem Pismo Święte, i znalazłem tylko jedną wzmiance o mrówkach (a własciwie o jednej mrówce) - w Księdze Przysłów:
"Do mrówki się udaj, leniwcze, patrz na jej drogi, bądź mądry. Nie znajdziesz u niej zwierzchnika ni stróża żadnego, ni pana - a w lecie gromadzi swą żywność i zbiera swój pokarm we żniwa."/Prz 6,6-8/

Nie pasuje :(

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Przesądy, zabobony, myślenie magiczne, czy zagrożenie duchowe

Post autor: Dezerter » 2019-05-05, 22:24

Ja ze wsi, ale nie spotkałem się z tym koszyczkiem - podaj region z którego pochodzisz.
Łuski karpia u mnie w domu leżą, ale po raz pierwszy żona do portfela nie schowała - więc zabobon jeden chociaż zanika ;)
Z dzieciństwa pamiętam całe mnóstwo zwyczajów/zabobonów ale moje dzieci dorosłe już raczej nic nie kultywują.
Spróbujmy odróżnić, zdefiniować zwyczaj od zabobonu/przesądu (to chyba to samo?)?
Ostatnio zmieniony 2019-05-05, 22:37 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Przesądy, zabobony, myślenie magiczne, czy zagrożenie duchowe

Post autor: ToTylkoJa » 2019-05-05, 22:46

Mazowsze, ale przyznaję że spotkałam się z kilkoma zwyczajami, o których nikt inny się słyszał.
U nas zamiast czerniny, czy kij wie czego, przyszły niedoszły dostaje butelkę naszprycowaną szpilkami z wierszykiem "masz chęć to odkręć, nie masz chęci, inny odkręci". Wiadomo, że matka nie zabroni nikomu się żenić, ale taki zwyczaj w rodzinie.

Zwyczaj praktykuje się dlatego, że tak robili przodkowie. W przypadku zabobonu ma to jakieś podłoże "nadprzyrodzone". Tak mi się wydaje.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Przesądy, zabobony, myślenie magiczne, czy zagrożenie duchowe

Post autor: Andej » 2019-05-06, 11:23

Istotnie, zwyczaj może być (choć to raczej sytuacje wyjątkowe) zabobonem. Ale nie musi. I rzadko jest. Już raczej może być natręctwem. Wydaje mi się, że trudno pomylić zwyczaj z zabobonem. Ale dla chcącego, nic trudnego.

Ile tych szpilek w butelce? Czy duża butelka? Sądzę, że zwyczaj sympatyczniejszy od czarnej polewki. I bardziej dyskretny.
I to matka wręcza? Zwykle to tatusiowie są zazdrośni o swoje królewny.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Przesądy, zabobony, myślenie magiczne, czy zagrożenie duchowe

Post autor: ToTylkoJa » 2019-05-06, 12:13

Najpierw butelkę, np wódki, byle by była odkręcana i "prezentowa" owijasz wstążką, szpilek wbijasz ile fabryka dała i znów wiążesz wstążkę, żeby nie było widać szpilek, ale delikatnie, żeby nadal można było je sobie wbić w rękę. Taką butelkę wręcza matka.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4605 times
Kontakt:

Re: Przesądy, zabobony, myślenie magiczne, czy zagrożenie duchowe

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-05-06, 12:48

A jak -mimo wszystko - odrzucany zalotnik zaciśnie zęby i odkręci? ;)
---
Bardzo dużo przesądów związanych jest z poczatkiem (ciąża!) życia i jego końcem.
Ponoć jesli kobieta w ciązy:
  1. przestraszy się i złapie za twarz, głowę lub rękę – dziecko będzie miało w tym miejscu „myszkę” (rodzaj znamienia);
  2. oblizuje nóż – dziecku grozi wykształcenie się tzw. zajęczej wargi;
  3. patrzy na zwierzęta – dziecko będzie pozbawione mądrości;
  4. uczy się, studiuje, chodzi na kurs prawa jazdy – maleństwo będzie bardzo mądre;
  5. farbuje włosy – dziecko urodzi się rude;
  6. pogłaska barana – dziecko będzie miało kręcone włosy;
  7. przejdzie pod rozstawioną drabiną, rozwieszonymi sznurami lub pójdzie na skróty – dziecko owinie się pępowiną (owinięcie pępowiną grozi także dzieciom, których matki szydełkowały, robiły na drutach, haftowały, szyły albo krzyżowały nogi. Z tego samego powodu ciężarne nie powinny nosić na szyi wisiorków, łańcuszków, czy korali);
  8. patrzy przez wizjer w drzwiach – dziecko urodzi się z wadą wzroku;
  9. patrzy w ogień – dziecko będzie miało znamiona;
  10. dzieli się jedzeniem – po porodzie zabraknie jej pokarmu w piersiach;
  11. maluje się – dziecko zejdzie na złą drogę;
  12. je truskawki – dziecko będzie miało znamiona truskawkowe, które obecnie określa się jako naczyniaki;
  13. goli nogi – dziecko urodzi się łyse;
  14. przytula się do włochatego psa – dziecko urodzi się nadmiernie owłosione;
  15. płacze – dziecko będzie płaczliwe;
  16. siedzi tyłem do kierunku jazdy – dziecko ułoży się pośladkowo;
  17. przypina coś szpilkami do ubrania – pojawią się problemy z urodzeniem łożyska;
  18. krzyczy przy porodzie – będzie miała kolejne dzieci, ponieważ je w ten sposób przywołuje.
  19. Jeśli kobieta w ciąży wygląda pięknie, to urodzi chłopca, a jeśli niekorzystnie - dziewczynkę(bo córka "kradnie" matce urodę)
  20. Jeśli kobieta w ciąży wygląda pięknie, to urodzi chłopca, a jeśli niekorzystnie - dziewczynkę
  21. Jeśli brzuch jest okrągły lub opadnięty będzie dziewczynka, a jeśli spiczasty - chłopiec
  22. Gdy ciężarna oparzy się albo przestraszy nie może dotykać dłonią swego ciała, bo w miejscu w którym się dotknie, jej dziecko będzie miało znamię
  23. Dziecko owinie się pępowiną i udusi, jeśli przyszła mama nosi na szyi łańcuszek, korale czy apaszkę
  24. Jeśli kobieta w ciąży martwi się, to dziecko będzie leworęczne
  25. Przyszła mama nie powinna z nikim dzielić się jedzeniem, bo będzie miała mało pokarmu
  26. Zanim dziecko się nie urodzi, nie wolno mu niczego kupować (ubranek, łóżeczka), bo to przyniesie nieszczęście
  27. Dziecko będzie nadmiernie owłosione, jeśli jego matka często ma w ciąży zgagę lub... przytula się do włochatego psa, a łyse – jeśli się depiluje
  28. W ciąży nie wolno obcinać ani farbować włosów, bo po strzyżeniu dziecko będzie miało "krótki rozum" (czyli będzie niezbyt mądre),
  29. Ciężarnej nie wolno patrzeć na ludzi nieurodziwych, bo dziecko będzie nieładne. Ta sama zasada dotyczy... osób o innym kolorze skóry!
  30. Kobieta w ciąży nie powinna być na pogrzebie (dziecko może umrzeć)
  31. Nie patrz na księżyc, bo... dziecko będzie łyse
  32. Nie zaglądaj przez wizjer, bo... dziecko będzie miało zeza.
  33. W ciąży nie wolno siadać po turecku, bo dziecko będzie miało krzywe nogi.
  34. Ciężarnej kobiecie się nie odmawia, ponieważ tego, kto odmówi, zjedzą myszy.(!) Czyżby zagadka króla Popiela rozwiązana?
  35. Jeśli przyswajasz wiedzę w czasie ciąży, np. studiujesz, uczęszczasz na kurs prawa jazdy, twoje maleństwo będzie bardzo mądre.
  36. Nie wolno przechodzić pod rozstawioną drabiną, rozwieszonymi sznurami czy chodzić na skróty, bo dziecko owinie się pępowiną.
  37. Nie jest wskazane picie wody mineralnej, ponieważ dziecko może mieć wodogłowie.
  38. Jeśli kobieta chciałaby zajść w ciążę, musi szybko usiąść na miejscu, w którym siedziała ciężarna.
  39. Podczas zmywania naczyń nie wolno ciężarnej polać brzucha wodą, bo dziecko będzie alkoholikiem.
  40. Krawcowa nie powinna przypinać nic szpilkami na ubraniu ciężarnej, bo mogą pojawić się problemy z urodzeniem łożyska.
  41. Ciężarna nie może zostać matką chrzestną, ponieważ odbiera ochrzczonemu dziecku szczęście.
Pamiętam jak Marzena pracowała w przychodzi i miala iść stwierdzić zgon, pielęgniarki ostrzegały by nie dotykała (!) zmarłego, bo w miejscu dotknięcia dziecko będzie miało znamię.


Wynotowałem ze stron:
https://mamotoja.pl/przesady-i-zabobony ... ,r1p1.html
https://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i- ... -wbTt.html
https://kobieta.onet.pl/dziecko/ciaza-i ... za/6888nxg
https://polki.pl/rodzina/ciaza,28-najwi ... tykul.html
https://www.mamazone.pl/artykuly/ciaza- ... przesadow/
Ostatnio zmieniony 2019-05-06, 13:00 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Przesądy, zabobony, myślenie magiczne, czy zagrożenie duchowe

Post autor: ToTylkoJa » 2019-05-06, 12:55

Właśnie o to chodzi. Że jakby nie odkręcił, to nie może wziąć ślubu.

Dodano po 1 minucie 3 sekundach:
Bo taką butelkę dostaje każdy narzeczony, nie tylko ci, których się nie lubi,
A może po prostu żadnego się nie lubi :))

Dlatego właśnie nie powinnam porównywać tego do czarnej polewki, ale już to zrobiłam.
Ostatnio zmieniony 2019-05-06, 12:58 przez ToTylkoJa, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Przesądy, zabobony, myślenie magiczne, czy zagrożenie duchowe

Post autor: Viridiana » 2019-05-06, 13:16

Marek_Piotrowski pisze: 2019-05-06, 12:48 [*] krzyczy przy porodzie – będzie miała kolejne dzieci, ponieważ je w ten sposób przywołuje.
:))

Wychodzi na to, że w ciąży trzeba uważać na wszystko. =))
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Przesądy, zabobony, myślenie magiczne, czy zagrożenie duchowe

Post autor: ToTylkoJa » 2019-05-06, 13:56

A o ilu rzeczach trzeba pamiętać na weselu...
1. Nie wolno dawać nikomu obrączki do przymierzenia, bo to wróży zdradę w małżeństwie
2.panna młoda w dniu ślubu musi mieć:
-coś białego jako symbol czystości;
- coś niebieskiego gwarantującego wierność męża;
- coś nowego, czyli znak bogactwa w przyszłym związku;
- coś starego jako symbol wsparcia ze rodziny i przyjaciół;
- coś pożyczonego zapewniającego sympatię ze strony nowej rodziny;
- coś słodkiego, aby wspólne lata były słodkie i dostatnie;
3. Absolutnie miewskazanym kolorem jest różowy, bo to wróży nieszczęście
4.Aby Panna Młoda zapewniła sobie przewagę w małżeństwie, powinna nakryć buta Pana Młodego rąbkiem sukni ślubnej, kiedy oboje siedzą. 
5.Jeśli podczas ceremonii świece palą się równo, związek będzie zgodny i trwały. Kłótnie wróży się, gdy świece gasną lub palą się nierówno
6.jeśli pierwsza piosenka nie będzie ładnie zatańczona, a nowożeńcom będą się mylić kroki, to w życiu będą szli zmierzać w różne strony.
7.Pantofelki panny młodej powinny stać na parapecie, co zapewni parze szczęście i ładną pogodę.
8. Młoda para musi ostrożnie stawiać kroki, żeby się nie potknąć.
9. Zakładanie obrączek na środkowy palec przynosi pecha.
10. Po ślubie nie należy zdejmować obrączek, „bo można je zdjąć na zawsze”.

11. Młodych nie powinna wieźć do ślubu kobieta.
12. Przymierzanie sukni panny młodej wróży staropanieństwo.
13. W fałdkach sukni ślubnej należy zaszyć okruszek chleba i ziarenko cukru, a do buta panny młodej włożyć monetę, co zapewni młodej parze dobrobyt
14.Łzy panny młodej podczas ślubu stanowią dobrą wróżbę dla obojga.
15. Pierwszą osobą, która złoży młodym życzenia, powinien być mężczyzna.


www.polki.pl
www.tylkowesele.pl

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Przesądy, zabobony, myślenie magiczne, czy zagrożenie duchowe

Post autor: Viridiana » 2019-05-06, 14:05

Tu tyle rzeczy zapewniających szczęście i mających chronić przed zdradą jest, że nawet jak się wysilisz i dotrzymasz sporej części, to i tak wszystko się może sypnąć, wystarczy, że o jednej zapomnisz albo płomień świec postanowi wejść w paradę. :))
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

ODPOWIEDZ