Katecheza w szkole

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Awatar użytkownika
Czernin
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 424
Rejestracja: 23 sie 2015
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Katecheza w szkole

Post autor: Czernin » 2015-10-23, 00:14

Tak jak tytuł wątku, jesteście za czy przeciw i dlaczego?
Poznacie prawdę a prawda was wyzwoli (J 8, 32)

Aron

Post autor: Aron » 2015-10-23, 15:48

W ramach odpowiedzi chciałbym przytoczyć doniesienie prasowe z 1.10.2015
- Chcielibyśmy, by religia wróciła na swoje miejsce - jako przedmiot dla osób naprawdę zainteresowanych - powiedział Leszek Jażdżewski, inicjator akcji ?Świecka Szkoła?, we "Wstajesz i wiesz" w TVN24. - To próba ukarania katolików - odparła Alina Petrowa-Wasilewicz z Katolickiej Agencji Informacyjnej.

W tym tygodniu organizatorzy akcji ?Świecka szkoła? zebrali wymagane 100 tysięcy podpisów pod swoim projektem ustawy. Celem inicjatywy jest zaprzestanie finansowania religii z budżetu państwa i przeznaczenie tych środków na przykład na dodatkowe lekcje języków obcych. Jażdżewski powiedział we "Wstajesz i wiesz", że większość osób, które złożyły podpisy pod jego inicjatywą, deklaruje się jako katolicy. - To nie jest inicjatywa ateistów lewaków - mówił. - Nie walczymy z krzyżem, nie walczymy z religią - zapewniał.

Alina Petrowa-Wasilewicz z Katolickiej Agencji Informacyjnej uznała jednak, że inicjatywa "Świecka szkoła" to próba "ukarania katolików za to, że są katolikami". - To próba wyeliminowania religii ze szkół, cokolwiek mówią organizatorzy - dodała. Zdaniem Petrowej-Wasilewicz, próba przerzucenia kosztów lekcji religii na związki wyznaniowe jest formą podwójnego opodatkowania. - To jest próba wprowadzenia kolejnego podatku dla rodziców wierzących - uznała. Jak mówiła, obecnie pieniądze na edukację "pochodzą z pieniędzy podatników, którzy są w większości katolikami". - Do tej pory dobrze to działało - dodała.

Źródło: tvn24.pl

Awatar użytkownika
Migdałek
Bywalec
Bywalec
Posty: 130
Rejestracja: 23 sie 2015
Been thanked: 14 times

Post autor: Migdałek » 2015-10-25, 23:36

Sama nie wiem. Nie jest ważne gdzie, ale jaka jest jakość katechetów. A z tym ciężko.

Dominik

Post autor: Dominik » 2015-10-26, 08:43

Szkoła powinna uczyć także to czego chcą rodzice, uczniowie. Jeśli rodzice posyłają swoje dzieci na religie do szkoły to tak ma być.

Po za tym posyłanie dzieci do szkoły i osobno na katechezę w inne miejsce wiąże się z dodatkowymi kosztami i stratą czasu. Czy byście chcieli wracać do domu po szkole i jeszcze raz wychodzić uczyć się? W mieście to nawet nie problem, pięć minut do kościoła w którym mogła by być katecheza, ale na wsiach, rodzice by musieli dowozić specjalnie swoje pociechy.

Odpowiadając na pytanie tak, katecheza powinna zostać w szkole.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2015-10-26, 16:57

Moim zdaniem, gdybyśmy zaczęli dyskusję, czy angielski, matematyka czy wf powinien być w szkole, okazałoby się, że i tu zdania byłyby podzielone. Uwierzcie mi. Poza tym, wbrew pozorom, religia nie jest w szkole przedmiotem obowiązkowym. Nikt nie ma obowiązku chodzić na religię. Wystarczy złożyć oświadczenie, że nie chcę aby mój syn/córka uczęszczali na lekcje religii i sprawa załatwiona. Gdyby więc nikt nie chiał, albo gdyby większość osób nie chciała religii w szkole,. religia w naturalny sposób straciłaby rację bytu. A póki co, większość dzieci i młodzieży uczęszcza.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2015-10-26, 19:48

Tomaszek pisze:A póki co, większość dzieci i młodzieży uczęszcza.
uczęszcza
ale chciałbym by to jano i dobitnie wybrzmiało:
Lekcje religii w szkole nie sprawią, że młody człowiek stanie się wierzący prawdziwie - w Duchu i komunii z Jezusem.
Piszę to i do rodziców i do młodych ludzi!
TO ZA MAŁO!
Na lekcjach religii zdobywa się zazwyczaj wiedzę o religii chrześcijańskiej, katolickiej - a to nie jest tożsame z wiarą!
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2015-10-26, 22:37

Naturalnie, że wiara to co innego. Poza tym nie można oczekiwać aby szkoła zastąpiła dom i wychowanie. Jednak czasy się zmieniły. Gdyby dzisiaj nauka religii zniknęła ze szkół, nie liczyłbym na to, że młodzież przyjdzie na religię do salek katechetycznych. To nie ta młodzież.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Katarzyna91

Post autor: Katarzyna91 » 2015-10-26, 23:23

Moim zdaniem wiele zależy od postawy nauczyciela.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2015-10-27, 21:12

Oj, to niestety prawda.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Aron

Post autor: Aron » 2015-11-16, 13:55

Tomaszek pisze: Gdyby dzisiaj nauka religii zniknęła ze szkół, nie liczyłbym na to, że młodzież przyjdzie na religię do salek katechetycznych. To nie ta młodzież.
Z tego wynika, że młodzi chodzą na religię tylko dlatego, że jest w szkole. Czy można się więc spodziewać, że młodzi z takim nastawieniem odniosą jakikolwiek pożytek z nauki religii? Bardzo wątpię.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2015-11-16, 15:07

Młodzież generalnie nie chce się uczyć niczego. Ani matematyki, ani polskiego, ani geografii, ani fizyki, ani nawet informatyki. Niczego. Naturalnie, nie mówię o wszystkich.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

dominikbartlomi
Początkujący
Początkujący
Posty: 68
Rejestracja: 25 paź 2015
Lokalizacja: Polska
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: dominikbartlomi » 2015-12-04, 01:35

Za, to podstawa jakaś, którą dzieci muszą "łyknąć".
Szczęść Boże! Polecam odwiedzić stronę z modlitwami - www.jezuschrystus.com.pl

Człowiek

Post autor: Człowiek » 2016-01-11, 14:12

Religia powinna być uczona w Kościele, poza tym tylko przez księdza albo zakonnice/zakonnika w mojej opinii. Nie z katechizmu, a Biblii.

Mnie do Bierzmowania uczył ksiądz, 3 lata, pierwsza najważniejsza rzecz, którą powiedział - po co Katechizm?
Czytaliśmy razem dzieje apostolskie
Ten ksiądz przekazał mi najwięcej, traktowałem go jak przyjaciela

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2016-01-11, 21:20

Człowiek pisze:Religia powinna być uczona w Kościele, poza tym tylko przez księdza albo zakonnice/zakonnika w mojej opinii. Nie z katechizmu, a Biblii.

Mnie do Bierzmowania uczył ksiądz, 3 lata, pierwsza najważniejsza rzecz, którą powiedział - po co Katechizm?
Czytaliśmy razem dzieje apostolskie
Ten ksiądz przekazał mi najwięcej, traktowałem go jak przyjaciela
Piękny wpis i świadectwo
ale
ja jestem mocno biblijny i uważam Słowo jako podstawę naszej wiary, ale nie tylko
ważna bardzo jest też Tradycja Starożytna, ale i współczesne nauczanie KRK, bo świat się zmienia i trzeba umieć w nim żyć, znać wspólnoty chociażby by wybrać odpowiednią dla siebie by w dorosłym życiu wzrastać do Boga
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2016-01-11, 22:32

Ja osobiście chodziłem na religię do tzw. salek katechetycznych zlokalizowanych przy budynku kościelnym. Kiedy byłem dzieckiem, uczyła mnie siostra zakonna. Potem od drugiej klasy podstawówki chyba był już ksiądz. Do komunii przygotowywał nas ksiądz proboszcz. Na lekcjach religii spotykałem kolegów i koleżanki z mojej szkoły podstawowej ale także i z innych szkół. I to było fajne. Inne ławki, atmosfera, której w szkole nie było. Więc jest sporo racji w tym, że katecheza przy parafii ma swoje plusy. Chodzą tylko ci, którzy naprawdę chcą. Osoby nie zainteresowane, a także ateiści czy wyznawcy innych religii nie muszą w czasie lekcji religii błąkać się po bibliotekach. Lekcje etyki są organizowane tylko tam, gdzie takich uczniów jest więcej. A więc owszem, jak w wielu innych sprawach, są za i przeciw.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

ODPOWIEDZ