Katechezy, nauki o. Agustyna Pelanowskiego

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Katechezy, nauki o. Agustyna Pelanowskiego

Post autor: Jozek » 2020-12-16, 21:55

A ja patrze z pozycji chcacego wejsc do Kosciola, a Kosciol mi tego zabrania.
Jak to wytlumaczysz?
Ostatnio zmieniony 2020-12-16, 21:56 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Katechezy, nauki o. Agustyna Pelanowskiego

Post autor: Andej » 2020-12-16, 22:05

Nie jestem władny wyjaśnić. Wiem jeno, że wejście do Kościoła w wieku dojrzałym wymaga spełnienia wielu warunków. I jest długotrwałym procesem.
Ale niniejszym wyrażam swoją radość z tego, że się starasz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Katechezy, nauki o. Agustyna Pelanowskiego

Post autor: Jozek » 2020-12-16, 22:08

Ja jestem w Kosciele, bo nawrocilem sie, ale dzialanie tego proboszcza jest przeciwne temu czemu powinien sluzyc.
To tak jakby Jezus powiedzial do grzesznika, idz precz bo grzeszyles.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4605 times
Kontakt:

Re: Katechezy, nauki o. Agustyna Pelanowskiego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-12-17, 10:15

Jozek pisze: 2020-12-16, 21:55 A ja patrze z pozycji chcacego wejsc do Kosciola, a Kosciol mi tego zabrania.
W jaki sposób?!

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Katechezy, nauki o. Agustyna Pelanowskiego

Post autor: Jozek » 2020-12-17, 10:26

Marek_Piotrowski pisze: 2020-12-17, 10:15
Jozek pisze: 2020-12-16, 21:55 A ja patrze z pozycji chcacego wejsc do Kosciola, a Kosciol mi tego zabrania.
W jaki sposób?!
To byl jeden przypadek, w Polsce, ale chyba tylko dlatego jeden, bo w Polsce raczej rzadko bywam.
Po tym jak proboszcz mi tak powiedzial jak wyzej pisalem, po prostu poszedlem do innego kosciola w pobliskiej parafii, gdzie nie bylo zadnego problemu.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4605 times
Kontakt:

Re: Katechezy, nauki o. Agustyna Pelanowskiego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-12-17, 11:16

Kiedys chcialem zrobic to co inni bez problemow robia w roznych grupach parafialnych, na co wyrazil dzien wczesniej zgode proboszcz mojej polskiej parafii, bo rozmawialem z nim o tym dzien wczesniej, bo nie chcialem nic robic bez jego zgody, to nastepnego dnia rano, po prostu proboszcz niezbyt delikatnie wygonil mnie do domu, mowiac, "odmowiles pacierz, to idz do domu i nie rob zamieszania w kosciele." bo mial gosci z innej parafii i chcial pokazac ze ma duuuuzo do powiedzenia.
Po pierwsze, nie napisałeś, co konkretnie chciałes robić.
Po drugie, nawet jeśliby to, co zrobił proboszcz, nie miało uzasadnienia, to nie rozumiem przytaczania tego w kontekście tej rozmowy. Co ma to, ze (ewentualnie, nie znam sprawy) jakiś proboszcze jest (...) do tematu?

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1600
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Katechezy, nauki o. Agustyna Pelanowskiego

Post autor: Tek de Cart » 2020-12-17, 12:55

ciekawy program pch24.tv wyemitowało gdzie Grzegorz Górny się wypowiadał na temat A. Pelanowskiego. W skrócie:
zarzuty były 3:
a) głoszenie nauki niezgodnej z nauką Kościoła
b) nieposłuszeństwo
c) przesadna krytyka papieża Franciszka

ad a) chyba się z tego wycofano - bo jakoś nie potrafiono jednoznacznie wskazać oczywistej herezji w tym co głosił/napisał A. Pelanowski
ad b) A. Pelanowski ODSZEDŁ z klasztoru - w sensie że samodzielnie podjął decyzję o opuszczeniu klasztoru i zamieszkaniu gdzieś indziej - jak to sam ujął w jednym z wywiadów - kiedy przełożeni są heretykami i nakazują głosić herezję to nie można być posłusznym. o. Pio czy s. Faustyna mieli wierzących i prawowiernych przełożonych - dlatego ich posłuszeństwo było dobre. Natomiast jak w czasach herezji ariańskiej nawet część biskupów zaczęła wyznawać herezję - to prawdziwie wierni kapłani odchodzili do pustelni, aby nie musieć się słuchać heretyków. I wg A. Pelanowskiego to jest właśnie jego sytuacja. Nie powiedział wprawdzie wprost co to za herezje miał głosić albo co za herezje wyznają jego ex-przełożeni - ale to chyba tłumaczy pkt c). Faktem jest że samowolnie (bez zgody przełożonych zakonnych) zamieszkał poza klasztorem (wg niego 'w pustelni') i nie reagował na prośby / polecenia przełożonych klasztornych aby wrócił do klasztoru. A przecież Paulini to zakon w którym jedną z zasad jest życie we wspólnocie klasztornej.
ad c) A. Pelanowski nawet nie nazywał papieża Franciszka papieżem Franciszkiem - ale mówił o nim per Bergolio - jakby nie uznając go za prawowitego papieża, ale za heretyka zasiadającego na tronie piotrowym (czyli przynajmniej antypapieża) i coraz częściej w jego wypowiedziach pojawiały się takie wątki (choć może nie mówił tego bardzo wprost). Obstawiam, że to było/jest wg niego prawdą - a głoszenie czegoś przeciwnego (albo nie gloszenie właśnie tej 'prawdy') uznawał/uznaje za herezje.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Katechezy, nauki o. Agustyna Pelanowskiego

Post autor: Jozek » 2020-12-17, 13:15

Marek_Piotrowski pisze: 2020-12-17, 11:16
Kiedys chcialem zrobic to co inni bez problemow robia w roznych grupach parafialnych, na co wyrazil dzien wczesniej zgode proboszcz mojej polskiej parafii, bo rozmawialem z nim o tym dzien wczesniej, bo nie chcialem nic robic bez jego zgody, to nastepnego dnia rano, po prostu proboszcz niezbyt delikatnie wygonil mnie do domu, mowiac, "odmowiles pacierz, to idz do domu i nie rob zamieszania w kosciele." bo mial gosci z innej parafii i chcial pokazac ze ma duuuuzo do powiedzenia.
Po pierwsze, nie napisałeś, co konkretnie chciałes robić.
Po drugie, nawet jeśliby to, co zrobił proboszcz, nie miało uzasadnienia, to nie rozumiem przytaczania tego w kontekście tej rozmowy. Co ma to, ze (ewentualnie, nie znam sprawy) jakiś proboszcze jest (...) do tematu?
to jest tylko jeden z przykladow, a takich i podobnych moglbym podac dziesiatki z samej tylko mojej bylej parafii.
Ale nie oto mi chodzi by roztrzasac poszczegolne przypadki, tyko o to ze wiele zlego czynia sami przelozeni, a wielu wiernych im w tym pomaga, czesto nieswiadomie, sprowadzajac wiare do materialnych potrzeb, a wierni sa jedynie klientami w biznesie.
Przelozeni i biskupi takze celowo podejmuja niektore decyzje, by biznes sie gdzies nie zmniejszyl, szczegolnie tam gdzie sa bogaci ludzie, bo ci biedniejsi sie nie licza, tylko kasa. Do tego dochodza niezdrowe rywalizacje miedzy parafiami, itp. czesto niezauwazane rzeczy.
Iluz to ksiezy uczy sie, zdobywa przerozne tytuly, tylko po to by sie pokazac kims lepiej wyksztalconym, ale nie ma czasu dla wiernych i nigdy nie wykozysta tej swojej wiedzy tam gdzie powinna byc skierowana, bo nie ma na to czasu.
To mi przypomina okreslenie stosowane w UK "wieczny student", Uczy sie cale zycie, ale nigdy w tym zyciu z tej wiedzy nie skozysta, ani ktokolwiek inny.
Ostatnio zmieniony 2020-12-17, 13:22 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4605 times
Kontakt:

Re: Katechezy, nauki o. Agustyna Pelanowskiego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-12-17, 13:31

No dobrze, przełożeni bywają ułomni - co to ma do rzeczy? Można sobie głosić co się chce jako kapłan?

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Katechezy, nauki o. Agustyna Pelanowskiego

Post autor: Jozek » 2020-12-17, 14:25

Nie zauwazasz problemu i sprzecznosci jakie powstaly przez decyzje przelozonych.
Do czasu gdy byl zakonnikiem w zakonie glosil to co zakon, bo byl jego czlonkiem.
Po wydaleniu go z zakonu, nie ma nad soba zadnych przelozonych i nie glosi jako zakonnik.
Kosciol nie wydal w tej sprawie zadnej decyzji wiec nadal jest kaplanem zawieszonym w czynnosciach, a nie majac przelozonych jest wolny w tym co robi jako wierzacy.
Chocby na podstawie tego co ciagle sie slyszy o powszechnym kaplanstwie.
Ta sytuacje stworzyli jego przelozeni.
Przy tym, nie zadbali o wiernych, by sprostowac rzekome bledy w jego nauczaniu, bo to jest ich obowiazkiem wobec wiernych i Kosciola, by podac poprawne nauczanie. Nie zrobili tego, wiec odpowiadaja ze te bledy i cale zamieszanie powstale wsrod wierzacych.
Ostatnio zmieniony 2020-12-17, 14:29 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4605 times
Kontakt:

Re: Katechezy, nauki o. Agustyna Pelanowskiego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-12-17, 15:04

Jozek pisze: 2020-12-17, 14:25 Nie zauwazasz problemu i sprzecznosci jakie powstaly przez decyzje przelozonych.
Do czasu gdy byl zakonnikiem w zakonie glosil to co zakon, bo byl jego czlonkiem.
Po wydaleniu go z zakonu, nie ma nad soba zadnych przelozonych i nie glosi jako zakonnik.[/quote]
A kto mówi, że ma przełożonych? Ale został wydalony, bo kiedy miał (do bardzo niedawna, jeszcze parę dni temu) głosił sprzecznie.
Kosciol nie wydal w tej sprawie zadnej decyzji wiec nadal jest kaplanem zawieszonym w czynnosciach, a nie majac przelozonych jest wolny w tym co robi jako wierzacy.
Figa prawda.
Głosi jako ksiądz katolicki. Póki nie ma przełożonego, w ogóle nie ma prawa głosić jako kapłan. A tak właśnie robi, występując w dodatku w habicie.
Ta sytuacje stworzyli jego przelozeni.
Nie. Tę sytuację stworzył o.Pelanowski. Chyba że masz na myśli, że go wcześniej nie wywalili.
Przy tym, nie zadbali o wiernych, by sprostowac rzekome bledy w jego nauczaniu, bo to jest ich obowiazkiem wobec wiernych i Kosciola, by podac poprawne nauczanie. Nie zrobili tego, wiec odpowiadaja ze te bledy i cale zamieszanie powstale wsrod wierzacych.
Po pierwsze, wydawali oświadczenia, więc jest nieprawdą co piszesz.
Po drugie, dopiero go wywalili, więc poczekaj chwilę
Po trzecie, materiałów polemicznych wobec głoszeń o.Pelanowskiego jest w sieci multum. Nie wiem co miałoby wnieść robienie jakiejś specjalnej krucjaty przez Paulinów. Zrobili to, do czego byli powołani w ramach nadzoru.

Prawda jest taka, że wielu ludzi uwiodły nauczania o.Pelanowskiego -raz, że był w swoim czasie doskonałym kaznodzieją, dwa, że wielu ludzi łechce ucho jak się rzuca grube oskarżenia, w stanowczych słowach np. na papieża. Przyzwyczaili się do tych form w Internecie i w polityce.

Nie podoba mi się wiele rzeczy w Kościele - także w postępowaniu np. papieża. Ale - nawet jeśli krytykuję, nie posuwam się do podobnych zachowań. Bo to, mimo wszystko, dla mnie papież (a nie "Bergolli"). I boli mnie to krytykowanie, czynię to z niechęcią. Tego nie rozumieją fani o.Pelanowskiego, tak skwapliwie go broniący i tak łatwo oskarżający jego przełozonych za to, że zrobili, co do nich należało (wykazując się i tak wielką cierpliwością).
Ostatnio zmieniony 2020-12-17, 15:09 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Katechezy, nauki o. Agustyna Pelanowskiego

Post autor: Jozek » 2020-12-17, 15:47

Chyba sie zagalopowales.
Sam fakt ze do tej pory nie podali co jest niezgodne z ich nauka, jest wyjasnieniem ktore jest zadnym wyjasnieniem.
Czy naiwnie sadzisz ze ci ktorzy sluchali jego kazan sami zrozumieja ktory fragment byl zly a ktory poprawny?
Moze ty bys odroznil, ale przecietny kowalski ma teraz totalny metlik w glowie, bo przy takim postepowaniu przelozonych, nalezalo by wszystko co o. Pelanowski nauczal odrzucic, lacznie z poprawnym nauczaniem, czyli stac sie niewierzacym.
Jest to takie ciche odpychanie ludzi od wiary i Boga.
Co z tego ze o. Pelanowski bylby tu powodem? Jednak do przelozonych nalezy nie tylko wydanie orzeczen, czy decyzji wobec niego, ale takze wskazanie tych bledow w nauczaniu.

Wydanie wyroku bez uzasadnienia, jest brakiem wyroku, bo chyba nie zgodzisz sie by np. mordercy wydano wyrok dozywocia z wpisem "powazne przestepstwo", zamiast konkretnego czynu, ktorego dokonal?
Ostatnio zmieniony 2020-12-17, 15:53 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4605 times
Kontakt:

Re: Katechezy, nauki o. Agustyna Pelanowskiego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-12-17, 16:13

wysiadam :)
Ostatnio zmieniony 2020-12-17, 16:13 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Katechezy, nauki o. Agustyna Pelanowskiego

Post autor: Dezerter » 2020-12-17, 23:08

Jozku usunąłem twój post nie na temat - pisz na temat
Czy dobrze cię rozumiem, że popierasz rozłam w Kościele?, bo ostatnie zachowania Pelanowskiego do tego prowadzą
Ostatnio zmieniony 2020-12-17, 23:08 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Katechezy, nauki o. Agustyna Pelanowskiego

Post autor: Jozek » 2020-12-18, 01:29

Nie , ja po prostu widze kompletnie cos innego czego do tej pory nikt nie zauwazal.
Nie wiem jak to dokladnie okreslic, ale tu nie chodzi ani o rozlamy, ani o bledne nauczania.
To jest cos co trudno okreslic, ale wkrotce sie wyklaruje. Dlatego wspomnialem o szczepionkach.
Ludzie, tzn. wierni i kaplani lacznie z cala hierarchia koscielna po prostu potrzebuja czegos jak mlot kowalski, jak walniecie obuchem by ich otrzezwic z dotychczasowego upojenia, roznymi bezsensownymi zagadnieniami i problemami, bo w tym wszystkim zagubil im sie sens wszystkiego, nie tylko wiary.
To juz jest u progu.
Ostatnio zmieniony 2020-12-18, 01:32 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ