Katechezy, nauki o. Agustyna Pelanowskiego

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Katechezy, nauki o. Agustyna Pelanowskiego

Post autor: lambda » 2019-12-23, 14:40

Magnolia pisze: 2019-12-20, 19:29
Niezapominajka pisze: 2019-12-20, 17:45 Przesłuchałam siedząc w pracy. Piękne.
Jego katechezy sa wyjątkowo poruszające, dlatego chyba trzeba do nich wracać od czasu do czasu by usłyszeć te prawdy na nowo.
Ale obecnie jest na cenzurowanym i odszedl z zakonu. Osobiscie bardzo lubię kego kazania

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14976
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4202 times
Been thanked: 2953 times
Kontakt:

Re: Katechezy, nauki o. Agustyna Pelanowskiego

Post autor: Dezerter » 2020-01-16, 22:59

lambda pisze: 2019-12-23, 14:40
Magnolia pisze: 2019-12-20, 19:29
Niezapominajka pisze: 2019-12-20, 17:45 Przesłuchałam siedząc w pracy. Piękne.
Jego katechezy sa wyjątkowo poruszające, dlatego chyba trzeba do nich wracać od czasu do czasu by usłyszeć te prawdy na nowo.
Ale obecnie jest na cenzurowanym i odszedl z zakonu. Osobiscie bardzo lubię kego kazania
Sprawa nie wygląda dobrze
Paulini: o. Pelanowski rozmija się z nauczaniem Kościoła i łamie ślub posłuszeństwa
Publikujemy oświadczenie sekretarza generalnego ojców paulinów:

OŚWIADCZENIE

W związku z propagowanymi przez o. Augustyna Pelanowskiego poglądami stojącymi w jaskrawej sprzeczności z niektórymi prawdami doktryny katolickiej oraz szacunkiem należnym Ojcu Świętemu Franciszkowi, Zakon św. Pawła Pustelnika (Paulini) oświadcza, iż zdecydowanie odcina się od prywatnych poglądów wyżej wymienionego kapłana. Jednocześnie zwracamy uwagę, iż o. Augustyn łamie śluby zakonne, zarówno przez publikacje, na które nie otrzymał zgody, jak również przez trwająca ponad 11 miesięcy samowolną nieobecność w klasztorze. Wyrażamy głębokie ubolewanie z powodu zamętu i zgorszenia, jakie w dusze wiernych wprowadzić może indywidualna działalność o. Pelanowskiego. Jednocześnie informujemy, że już wcześniej podjęte zostały kroki przewidziane przez Kodeks Prawa Kanonicznego.
W duchu braterstwa trwamy w modlitwie za o. Augustyna.

O. Paweł Przygodzki
Sekretarz Generalny
Zakonu Paulinów

***

Jak poinformował KAI jeden z paulinów, o. Augustyn Pelanowski w zgromadzeniu już od dawna był postacią problematyczną, przede wszystkim ze względu na głęboką depresyjność. Podkreślił, że zrobiono wszystko, by mu pomóc i nie ma najmniejszych przesłanek by twierdzić, że Zakon go prześladował.

„O. Augustyn był traktowany z szacunkiem, pełnił w zgromadzeniu bardzo ważne i odpowiedzialne funkcje, przez wiele lat był ojcem duchownym w naszym seminarium” – powiedział paulin, zaznaczając, że o. Augustyna przeniesiono ostatnio na jego osobiste życzenie, oraz że nigdy – nawet po wygłaszanych przez niego we Wrocławiu kontrowersyjnych kazaniach – nie nałożono na niego zakazów głoszenia ani innych kar kościelnych.

O. Augustyn Pelanowski prawie rok temu dobrowolnie opuścił klasztor i zignorował podwójne napomnienie do powrotu.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Magnolia

Re: Katechezy, nauki o. Agustyna Pelanowskiego

Post autor: Magnolia » 2020-01-17, 01:26

Dezerterze śledzę te informacje od dawna i czytam tez ze zrozumieniem że problemem są kazania i nauczanie dotyczące papieża Franciszka. Takich kazań nie ma u nas na forum.
Wszystkie filmy opublikowane na forum osobiście przesłuchałam i są biblijne i katolickie.
To ostrzeżenie tez ma swoją datę, czyli obowiązuje od pewnego momentu. Nie można przekreślić jednoczenie cały dotychczasowy dorobek rekolekcyjny i wszystkie kazania które do tej pory wygłosił O. Pelanowski.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Katechezy, nauki o. Agustyna Pelanowskiego

Post autor: Andej » 2020-01-17, 07:51

Wydaje mi się, że nie ma powodów odkładania wszystkich dzieł Pelanowskiego.

Jego główną winą, jak mniemam, jest łamanie dyscypliny zakonnej. A drugą, krytyka niektórych poczynań papieża.
Jeśli chodzi o dyscyplinę, to w pełni się zgadzam. Złożył śluby, powinien ich dochować.
A jeśli chodzi o krytykę Franciszka, to nie tylko w nim budzą one wątpliwości. Wydaje mi się, że metodami administracyjnymi nie uśmierzy się rewolty, która już się zaczęła. Franciszek nie jest jedynym hierarchą, którego działania zastanawiają, wzbudzają obawy. Ale jest najwyższym. I powinniśmy go słuchać. Czy w każdej sytuacji? Czy papież nie może popełnić błędu?

Komunikat jest ostrzeżeniem. Odnosi się do poglądów, a nie do samej religii. Nakazuje ostrożność. Nie odrzucajmy tego, co jest dobre. Ale oddzielajmy ziarno od plew.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Biserica Dumnezeu

Re: Katechezy, nauki o. Agustyna Pelanowskiego

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-01-17, 09:08

Chyba dobrze Andej oddal cala sprawe.
Napisalem, ze chyba, poniewaz mam co nieco inne zdanie. Lecz racji Andejowi odebrac nie mozna.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Katechezy, nauki o. Agustyna Pelanowskiego

Post autor: lambda » 2020-01-17, 09:20

Magnolia pisze: 2020-01-17, 01:26 Dezerterze śledzę te informacje od dawna i czytam tez ze zrozumieniem że problemem są kazania i nauczanie dotyczące papieża Franciszka. Takich kazań nie ma u nas na forum.
Wszystkie filmy opublikowane na forum osobiście przesłuchałam i są biblijne i katolickie.
To ostrzeżenie tez ma swoją datę, czyli obowiązuje od pewnego momentu. Nie można przekreślić jednoczenie cały dotychczasowy dorobek rekolekcyjny i wszystkie kazania które do tej pory wygłosił O. Pelanowski.
Ja nadal slucham o. Pelanowskiego i bardzo go cenię.

Eden

Re: Katechezy, nauki o. Agustyna Pelanowskiego

Post autor: Eden » 2020-01-17, 09:46

lambda pisze: 2020-01-17, 09:20 Ja nadal slucham o. Pelanowskiego i bardzo go cenię.
Zupełnie nie znam osoby i rematu; za co się ceni tego zakonnika? Pytam z ciekawości, bo dopiero teraz się dowiaduję o nim.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Katechezy, nauki o. Agustyna Pelanowskiego

Post autor: lambda » 2020-01-17, 09:59

Eden pisze: 2020-01-17, 09:46
lambda pisze: 2020-01-17, 09:20 Ja nadal slucham o. Pelanowskiego i bardzo go cenię.
Zupełnie nie znam osoby i rematu; za co się ceni tego zakonnika? Pytam z ciekawości, bo dopiero teraz się dowiaduję o nim.
Mi bardzo podobaja sie jego interpretacje Pisma Świetego, poprostu ale to przecież indywidualne odczucie.

Magnolia

Re: Katechezy, nauki o. Agustyna Pelanowskiego

Post autor: Magnolia » 2020-01-17, 10:04

Jego kazania są mocno oparte na Biblii, a często poprzedzone godzinami studiów nad danym fragmentem czytanym w językach oryginalnych. Poza tym widać też ze to człowiek głębokiej modlitwy i pokory.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14976
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4202 times
Been thanked: 2953 times
Kontakt:

Re: "Testament duchowy" O. Augustyn Pelanowski "Gdy noc staje się jaśniejsza niż dzień"

Post autor: Dezerter » 2020-12-14, 23:05

Smutna wiadomość - kolejny mądry kapłan, który błądzi - to jakaś epidemia :-? :-\
2020-12-14

Kuria Generalna Zakonu Paulinów informuje, że o. Augustyn Pelanowski został wydalony z Zakonu św. Pawła I Pustelnika Dekretem Generała Zakonu z dn. 12.01.2020 r., potwierdzonym przez Kongregację ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego dn. 25.03.2020 r.

Tym samym na mocy kan. 701 Kodeksu Prawa Kanonicznego nie posiada upoważnienia do głoszenia Słowa Bożego i sprawowania sakramentów, dopóki nie znajdzie biskupa, który go przyjmie do swojej diecezji lub przynajmniej zezwoli na wykonywanie święceń.



o. Sebastian Matecki OSPPE

Rzecznik prasowy Zakonu Paulinów
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13795
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2021 times
Been thanked: 2203 times

Re: "Testament duchowy" O. Augustyn Pelanowski "Gdy noc staje się jaśniejsza niż dzień"

Post autor: sądzony » 2020-12-15, 07:30

Ano szkoda.
Ja powiem osobiście, że zawsze mi coś nie pasowało w jego oczach,
sposobie mówienia i jakimś takim pesymizmie.
Słuchanie go wzbudzało we mnie jakiś taki lęk,
nie radość Dobrej Nowiny.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: "Testament duchowy" O. Augustyn Pelanowski "Gdy noc staje się jaśniejsza niż dzień"

Post autor: Jozek » 2020-12-15, 12:01

Radosc z Dobrej Nowiny, to nie wesolosc i zadowolenie.
To radosc przez lzy pokuty.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13795
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2021 times
Been thanked: 2203 times

Re: "Testament duchowy" O. Augustyn Pelanowski "Gdy noc staje się jaśniejsza niż dzień"

Post autor: sądzony » 2020-12-15, 14:51

Jozek pisze: 2020-12-15, 12:01 Radosc z Dobrej Nowiny, to nie wesolosc i zadowolenie.
To radosc przez lzy pokuty.
Wiem co to radość.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19077
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2624 times
Been thanked: 4637 times
Kontakt:

Re: "Testament duchowy" O. Augustyn Pelanowski "Gdy noc staje się jaśniejsza niż dzień"

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-12-15, 17:19

Dziś ukazało się oświadczenie w dziwnej formie - przez osobę trzecią (może o.Pelanowski ma zakaz wypowiadania się?). ALe ta osoba też się podpisała "anonimowo" (Mnich Pauliński). Dziwna sprawa.
OŚWIADCZENIE
"W imieniu o. Augustyna Pelanowskiego wydaję następujące
oświadczenie:
Ostatnimi dniami na kanale YouTube ukazało się nagranie ( w którym relacjonowane są rzekome słowa o. Augustyna Pelanowskiego na temat różnych dramatycznych wydarzeń czekających świat w najbliższej przyszłości (mowa jest m.in. o pandemiach, szczepionkach, wojnach i głodzie). Ten sam zapis w formie nagrania audio jest rozsyłany przy pomocy różnych mediów społecznościowych oraz innych komunikatorów, co przyczynia się do zamętu w sercach wielu wiernych. W związku z tym po konsultacji z o. Augustynem Pelanowskim oświadczam, co następuje:
1. Ojciec Augustyn Pelanowski nie przekazywał przez drugie osoby żadnych orędzi.
2. Wspomniane wyżej nagranie nie zawiera słów wypowiedzianych przez o. Augustyna Pelanowskiego, lecz interpretację dokonaną przez osoby na trzecie, powołujące się na fragmenty jego wypowiedzi oraz książek. Dlatego o. Augustyn Pelanowski nie bierze odpowiedzialności za treść powyższego nagrania, z którym nie miał nic wspólnego.
Z wyrazami szacunku
Mnich Pauliński"

Magnolia

Re: "Testament duchowy" O. Augustyn Pelanowski "Gdy noc staje się jaśniejsza niż dzień"

Post autor: Magnolia » 2020-12-15, 17:25

A gdzie znalazłeś to oświadczenie Marku?

ODPOWIEDZ