Herezja wolą Boga?

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18854
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2600 times
Been thanked: 4595 times
Kontakt:

Herezja wolą Boga?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-02-10, 12:18

Jak rozumiecie (odnośnie religii, z resztą się zgadzam, choc jesli idzie o język można by dyskutować) słowa:
"Pluralizm i różnorodność religii, koloru skóry, płci, rasy i języka są wyrazem mądrej woli Bożej, z jaką Bóg stworzył istoty ludzkie."
Bo ja, przyznam, nie rozumiem.
W jaki sposób istnienie obok wiary prawdziwej fałszywych religii może wyrażać Bożą wolę?
---
Uwaga: nie jest to krytyka całego dokumentu - który mam za sensowny.

https://www.deon.pl/religia/serwis-papi ... ienia.html
Ostatnio zmieniony 2019-02-10, 12:25 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Herezja wolą Boga?

Post autor: Andej » 2019-02-10, 13:02

Pluralizm i różnorodność religii pozwala na wydobycie najwyższego dobra. Pozwala na dokonywanie wyborów. Na podejmowanie decyzji o własnej drodze.
Bóg nie zdeterminował ludzi, aby każdy trafił do nieba. Dał szansę, wskazał drogę. Powiedział, że czeka.

Mógł zniszczyć zło w zarodku. Unicestwić szatana i piekło. Ale jaki byłby wtedy wybór? W jaki sposób moglibyśmy zdobyć zasługi?
Nie da się być dobrym, gdy nie ma się możliwości bycia złym. Na każdym kroku trzeba wybierać. Każdy za siebie.

Może się mylę, ale tak to pojmuję.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18854
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2600 times
Been thanked: 4595 times
Kontakt:

Re: Herezja wolą Boga?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-02-10, 15:00

Nie wydaje mi się, by istnienie różnych religii było wolą Boga. Owszem, są skutkiem wolnej woli, ale niepożądanym - podobnie jak grzech.

konik

Re: Herezja wolą Boga?

Post autor: konik » 2019-02-10, 16:55

zgadzam sie z Markiem.

agust
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 425
Rejestracja: 3 cze 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 98 times

Re: Herezja wolą Boga?

Post autor: agust » 2019-02-10, 18:03

Czy następca Benedykta XVI może zajmować tak różne stanowisko? Czy wiarę i stanowisko Kościoła determinuje bieżąca polityka?

konik

Re: Herezja wolą Boga?

Post autor: konik » 2019-02-10, 20:45

Moim zdaniem jest to badzo niedopracowany tekst. Stad takie lapsusy.
Wydaje mi sie rowniez, ze papiez Franciszek to szerokie serce z watla podbudowa teoretyczna.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2938 times
Kontakt:

Re: Herezja wolą Boga?

Post autor: Dezerter » 2019-02-10, 20:48

Marek_Piotrowski pisze: 2019-02-10, 12:18 Jak rozumiecie (odnośnie religii, z resztą się zgadzam, choc jesli idzie o język można by dyskutować) słowa:
"Pluralizm i różnorodność religii, koloru skóry, płci, rasy i języka są wyrazem mądrej woli Bożej, z jaką Bóg stworzył istoty ludzkie."
Bo ja, przyznam, nie rozumiem.
W jaki sposób istnienie obok wiary prawdziwej fałszywych religii może wyrażać Bożą wolę?
---
Uwaga: nie jest to krytyka całego dokumentu - który mam za sensowny.

https://www.deon.pl/religia/serwis-papi ... ienia.html
Dla mnie jest to stwierdzenie faktu historycznego i obiektywnego jak świat światem a człowiek człowiekiem
Podobnie jak stwierdzenie, że wolą Bożą jest byśmy byli kąsani przez komary
albo kuszeni przez demony.
Tak został stworzony ten świat i tak urządzony w zamyśle Bożym, że błogosławieństwem od Boga są dla nas rzeczy , które w naszym rozumieniu są dobre i te złe też.
Ostatnio zmieniony 2019-02-10, 21:13 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

konik

Re: Herezja wolą Boga?

Post autor: konik » 2019-02-10, 20:56

Nie rozumiem. Jakas dziwnie zagmatwana wypowiedz. Dezerterze ...

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2938 times
Kontakt:

Re: Herezja wolą Boga?

Post autor: Dezerter » 2019-02-10, 21:44

Marek_Piotrowski pisze: 2019-02-10, 15:00 Nie wydaje mi się, by istnienie różnych religii było wolą Boga. Owszem, są skutkiem wolnej woli, ale niepożądanym - podobnie jak grzech.
Piszesz jak byś nie znał historii religii - a może nie znasz ?
Już Neandertalczycy mieli wiarę w życie po śmierci, mimo, ze nie słyszeli o szeolu, JHWH i przykazaniach.
Zanim pojawiła się wiara w JHWH i monoteizm żyło milion (strzelam) ludzi w 100 rożnych narodach, kulturach i wierzeniach - a więc masz dowód, że taki był plan Boży (wynika to z faktów jakie zaistniały). Ale rozumiem, że można nie rozumieć i przyłączam się do grona tych co nie rozumieją Bożego planu.
Pierwsza świątynia taka znacząca trwająca przez tysiąclecia to Göbekli Tepe a tam ani śladu monoteizmu, ani JHWH, więc ...
https://pl.wikipedia.org/wiki/G%C3%B6bekli_Tepe

Dodano po 33 minutach 7 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2019-02-10, 12:18 Jak rozumiecie (odnośnie religii, z resztą się zgadzam, choc jesli idzie o język można by dyskutować) słowa:
"Pluralizm i różnorodność religii, koloru skóry, płci, rasy i języka są wyrazem mądrej woli Bożej, z jaką Bóg stworzył istoty ludzkie."
Bo ja, przyznam, nie rozumiem.
W jaki sposób istnienie obok wiary prawdziwej fałszywych religii może wyrażać Bożą wolę?
---
Uwaga: nie jest to krytyka całego dokumentu - który mam za sensowny.

https://www.deon.pl/religia/serwis-papi ... ienia.html
Cytat jest częścią większej całości mówiącej o wolności wszystkich ludzi, o prawie do wyboru, o istnieniu i prawie do kożystyania z wolnej woli - z tym chyba się każdy zgadza.
- Wolność jest prawem każdej osoby: każdy korzysta z wolności wiary, myśli, słowa i działania. Pluralizm i różnorodność religii, koloru skóry, płci, rasy i języka są wyrazem mądrej woli Bożej, z jaką Bóg stworzył istoty ludzkie. Ta boska Mądrość jest źródłem, z którego wywodzi się prawo do wolności wiary i wolności do bycia różnymi. Dlatego odrzuca się wszelkie próby zmuszania ludzi do przyjmowania określonej religii oraz kultury, podobnie jak narzucenie jednego modelu cywilizacji, którego inni nie akceptują;
Jest to czyste stwierdzenie faktu, że tak jest - a ponieważ tak jest i wiemy (tego również chyba nikt nie kwestionuje), że cokolwiek Bóg stworzył "to było dobre"
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

konik

Re: Herezja wolą Boga?

Post autor: konik » 2019-02-10, 21:47

W dalszym ciagu nie widze zwiazku. I w dalszym ciagu nie rozumiem ...
Odpowiem w sposob nastepujacy: juz neandertalczycy zabijali ludzi. I dlatego artykuly norymberskie ( nazistowskie o zydach) sa wyrazem dobrze opracowanego systemu prawnego.
Sczatki zamordowanych praprzodkow czlowieka ( w tym neandertalczykow= znajdowane sa wszedzie ... a w bagnach potrafia przelezec wiele tysiecy lat.
Znaleziono dobrze zachowane cialo powieszonego czlowieka ( mial powroz na szyi) ...
Przetrwal znaczaco do naszych czasow ...
A wiec taki byl plan Bozy ... az do SS. az do NKWD ... Securitate, Stazi itd.

Magnolia

Re: Herezja wolą Boga?

Post autor: Magnolia » 2019-02-10, 22:01

Dezerter pisze: 2019-02-10, 21:44
- Wolność jest prawem każdej osoby: każdy korzysta z wolności wiary, myśli, słowa i działania. Pluralizm i różnorodność religii, koloru skóry, płci, rasy i języka są wyrazem mądrej woli Bożej, z jaką Bóg stworzył istoty ludzkie. Ta boska Mądrość jest źródłem, z którego wywodzi się prawo do wolności wiary i wolności do bycia różnymi. Dlatego odrzuca się wszelkie próby zmuszania ludzi do przyjmowania określonej religii oraz kultury, podobnie jak narzucenie jednego modelu cywilizacji, którego inni nie akceptują;
Jest to czyste stwierdzenie faktu, że tak jest - a ponieważ tak jest i wiemy (tego również chyba nikt nie kwestionuje), że cokolwiek Bóg stworzył "to było dobre"
Wolność jest dobra i dobrem dla człowieka od Boga. Bóg pozwala człowiekowi na dokonywanie nawet błędnych wyborów. W tym sensie nie tyle wolą Boga są różne wierzenia i wyznania, ale Bóg pozwala człowiekowi błądzić, poszukiwać, dążyć, dokonywać wyborów - tak dalece szanuje wolność człowieka. Nie bylibyśmy wolnymi ludźmi, gdyby nie było wyboru. Bóg się objawił, objawił Prawdę, ale dał wybór. p.s Wciąż wybór Adamowy...
Tak ja rozumiem ten fragment, Marku.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2938 times
Kontakt:

Re: Herezja wolą Boga?

Post autor: Dezerter » 2019-02-10, 22:10

Ale nie ignorujmy faktów, czy ludzie w Amerykach przedkolumbijskich przez tysiące lat mogli wybierać pomiędzy religią Boga JHWH i inną/swoją ?
NIE
mieli tylko swoje wierzenia więc - taka jest wola Boga.
dla mnie to prosta logiczna interpretacja faktów
a z faktami ja nie dyskutuje tylko przyjmuje do wiadomości
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

konik

Re: Herezja wolą Boga?

Post autor: konik » 2019-02-10, 22:11

Tak. Sadze Magnolio, ze taka droga rozumowania nalezy isc.
Ja w porzedniej wypowiedzi przejaskrawilem moje mysli ... i chcialem wykazac, jak latwo mozna popasc w gloszenie swego rodzaju "sofizmatow".
Uwazam, ze wypowiedz Dezertera jest pelna sofizmatow, i tym bardziej moja jest pelna sofizmatow.

W ciagu dalszym przekonany jestem, ze na wypowiedz Franciszka ma wplyw slabe umocowanie w fundamentach teoretycznych ( to nie pierwsza zreszta wypowiedz papieza tego typu)
Niektorzy ida dalej i posadzaja Franciszka o zwiedzenie. Ja osobiscie nie mam zdania, nie chce pochopnie wydawac jakichs osadow.
Ale chwilami ... jakos tak tez mi czasam przeswituje, ze cos jest nie tak.
To moje prywatne zdanie.
Ostatnio zmieniony 2019-02-10, 22:12 przez konik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18854
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2600 times
Been thanked: 4595 times
Kontakt:

Re: Herezja wolą Boga?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-02-10, 22:13

Nikt tu nie jest przeciw wolnemu wyborowi i wszyscy godzimy się z tym, że przeróżne grzechy i nieszczęścia są ceną za tę wolność.
Ale nadal nie implikuje to, jakoby wolą Boga były owe grzechy i nieszczęścia - w tym różne fałszywe religie.

konik

Re: Herezja wolą Boga?

Post autor: konik » 2019-02-10, 22:15

Bardzo celna wypowiedz Marku.

ODPOWIEDZ